“Ushtrinë e kemi në kufi!” Kërcënon Erdogan, ka një mesazh të fortë për…

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar zonën autonome të Kurdistanit në Irak, se një natë ushtria turke mund t’u “shkojë befas” nëse vazhdojnë me planin e tyre për të shpallur pavarësinë pas referendumit.

Për këtë Erdogan solli edhe shembullin e Sirisë, kur një mesnatë gushtin e vitit 2016, ushtria turke papritur kaloi kufirin për të luftuar kundër militantëve të Shtetit Islamik. Tashmë rreziku për Presidentin turk nuk janë terroristët e ISIS, por Kurdistani në Irak. Presidenti i administratës autonome të Kurdistanit Masud Barzani ka thirrur një referendum për pavarësi që po mbahet sot në veri të Irakut.

Askush të mos presë nga ne se do të qëndrojmë symbyllur ndaj krijimit të një zone të re krizash dhe konfliktesh menjëherë pranë kufirit tonë, në gjatësi prej 350 kilometrash. Qëndrimi ynë lidhur me këtë është i qartë. Referendumin që po mbahet edhe krahas kësaj dhe në kundërshtim me ligjin në Irak, ne e konsiderojmë të pavlefshëm dhe jolegjitim, pa marrë parasysh rezultatet“, tha Erdogan në një samit të ombudsmanëve në Stamboll, i cituar nga “AA”.

Erdogan tha se Turqia po i merrte të gjithë hapat si ekonomikë, tregtarë, edhe të sigurisë. “Forcat tona të armatosura nuk po veprojnë më kot në Silopi (stërvitje ushtarake). Nuk ka lëshime”, tha Erdogan, duke shtuar se aktualisht kishte bllokuar çdo hyrje nga zona e Kurdistanit në Turqi, ndërsa brenda kësaj jave mund të mbyllet komplet kufiri.

Zona autonome e Kurdistanit e shet naftën nëpërmjet Turqisë dhe Erdogan kërcënoi se kjo mund të marrë fund. “Ne kemi valvulin. Në momentin që e mbyllim, mbaron ajo punë”, tha Erdogan.

Presidenti turk tha se pavarësinë e Kurdistanit nuk e mbështet asnjë shtet tjetër përveç Izraelit.

Të heqin dorë (nga pavarësia). PKK/YPG kërkon të krijojë shtet. Kjo është ëndërr e thatë për ta. Kjo është një çështje jetike për shtetin tonë”, tha Erdogan duke aluduar faktin se kurdët e PKK-së luftojnë kundër ushtrisë turke prej dekadash duke shkaktuar mbi 40 000 viktima.

Mund t’ju vijmë një natë befas”, tha Presidenti turk duke përmendur se ushtria turke e kishte marrë mandatin nga Parlamenti për të kaluar forcat përtej kufirit me Sirinë dhe Irakun.

Presidenti turk tha se Ankaraja do të ndërhynte edhe në Irak ashtu siç kishte ndërhyrë në Siri për të pastruar kufirin nga terroristët e ISIS.

Banorët e zonës autonome të Kurdistanit po votojnë për pavarësi nga Iraku, por Presidenti Barzani ka theksuar se nëse “Po”-ja fiton, kjo nuk do të rezultojë në një shpallje direkte të pavarësisë  por thjeshtë do të shkohet para në negociatat me Bagdadin.

Qeveria qendrore e Irakut, Irani, Turqia, SHBA-të dhe OKB-ja e kanë kundërshtuar referendumin duke nënvizuar se do të shmangë vëmendjen nga lufta kundër ISIS-it dhe mund të destabilizojë rajonin.

Baghdadi zyrtar ka kërcënuar të ndërhyjë ushtarakisht nëse votimi çon vendin në dhunë. Edhe Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu ka kërcënuar se Turqia do të ndërhyjë me ushtri nëse dhunohen të drejtat e minoritetit turk në zonën autonome të Kurdistanit.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në ““Ushtrinë e kemi në kufi!” Kërcënon Erdogan, ka një mesazh të fortë për…”

 1. ben says:

  Filloi era e shkaterimit te nomadeve mongole.
  Selcuket do ngelen me pak shkretetire ne dispozicion.
  Mire keta qe jane ne turqi
  Po ata qe jane ne gjermani ca do behen apo thjesht sapun.
  E sa do shofim e sa do kenaqemi

  1. Lugati says:

   hahaaahahahahaahaha si jan mledh shurrtoret e janulles..e keni vlla erdoganin o plera jemenite

  2. adi says:

   Ku jane minjte e isis?
   Ku jane turqit e ballkanit?
   E kuptoni qe dhe pak kohe ju ka ngele ne ballkan
   Ne amerike fiton trump nje antimysylman i betuar
   Ne france fronti nacinal eshte ne ritje
   Ne austri per here te pare ne zgjedhje , e djatha extreme nuk e fitoi per pak vota presidentin.
   Ne gjermani e pate ca ndodhi me extremine djathte partine me antimysylmane.
   Ne irak kurdet me bekimin e amerikes do shhkeputen.
   Ne siri kurdet po i armatos amerika
   Erdogani fton ne turqi putin si te vetmen shprese per te mbajtur turqine e pacopetuar. ( ku ka aritur puna turqit ju kerkojne dihme dhe ulin koken deri te brezi i ortodoksve).
   Te gjitha keto sepse islamiket mysylamnet tentuan te ngrene koke, dhe zgjuan perbindeshin qe fshihej kaq kohe te te krishteret.
   Kohe te keqia vijne per te qene mysylamn sidomos ne europe.

  3. Projekti says:

   “Shkretetira” e selxhukeve ishte toka ku mori forme Krishterimi dhe ku pati ditet e tij me te bukura Helenizmi.

 2. tfgs1 says:

  shkuat per leshe o pederat e Zike sumes,Kurdistani eshte de facto shtet me 40mln…………

 3. NK says:

  ….DHUNOHEN TË DREJTAT E MINORITETIT TURK….Dicka e thënë si akuzat serbe për Kosovën Dardani…

 4. Ledio says:

  Hajde per hair te dalte . Jo mo do te te pyesin ty se si edhe cfare do bejne ne tokat e tyre. Ju erdhi koha te shporreni nga Ballkani fare e ndyre. Ishalla te ndjekin edhe te degjojne edhe shume mjekerrosha kendej nga Shqiperia edhe Kosova, edhe mbase nuk kthehen me. Vetem nje rruge ke: leri te formojne shtetin e tyre edhe bile ti perkrahesh, se boll i ke vrare e i ke prere.

 5. Sirius says:

  Sherri me Merkelin, nuk po i del per mire ketij. Ky kujton se eshte bere Sulltan, po ne megalomanine e tij harron se ka ca ustallare te tjere mbi te. Kurdistani nuk eshte iniciative e Kurdeve, por nje zhvillim i ri nga ustallaret. Ata qe e moren nga shites limonash dhe vune ne krye te Turqise, mund ta kthejne prape aty ku ishte pa problem fare. Te shohim. Zgjedhja eshte tij.

  1. Projekti says:

   Ne dy javet e fundit kane deklaruar investime te reja ne Turqi (verifiko online) kompanite gjermane Bosch, Bayer, Media Markt, Daimler, BSH, Cargobull, InTEC etj. Rritja ekonomike mbi 5% kete vit, cdo muaj rritja e eksporteve ne baze vjetore (pra krahasuar me te njejtin muaj te nje viti me pare) mbi 10%. 400 miliarde dollare investime ne infrastrukture, teknologji dhe shendetsi per vitet e ardhshme, po fillojne tenderat. Borxhi qe i ktheu greket ne eksperiment social eshte 350 miliarde dollare, mjaftonte 1/4 e parave qe do investoje Erdogani, per te cliruar ekonomine greke dhe ulur borxhin ne nivele te pranueshme.

   1. Sirius says:

    Te shohim, te shohim.

    1. Projekti says:

     Kemi qe ne 1974 qe shohim, por mire thua ti, episodet e reja do jene me te bukura.

 6. Fiamuri Arberit says:

  Populli kurd edhe shume vite do te vuaj, por eshte e sigurte qe ne fund do ta fitojë shtetin qe i takon!

  1. Vorio Epirioti says:

   Mbas kurdistanit rrallen e kemi ne te paren KOSTANTINOPOJEN pastaj V.Epirin

 7. qipro says:

  o erdogan …futi i giro knej nga jemenito hellenet e janulles

  1. Thire baben me mire te bej nje xhiro anej nga albanistani .o mbetje otomane

   1. Projekti says:

    Ul koken puno te paguash kestin e rradhes vrromaxhi, edhe barkthare, edhe debitor edhe bishtperpjete.

 8. BE says:

  Kurdeve u takon drita e diellit si gjithe kombeve te tjera, kane nje histori te dhimbshme qe ngjan shume me tonen.Jane nje komb 25 milion i ndare padrejtesisht ndermjet tre shteteve. Padrejtesi.

 9. G_UK says:

  Nje popull vuajtur qe ka luftuar me qindra vjet per te mbrojtur territorin, identitetin dhe gjuhen.

  Uroj qe kj t jete dita , kurdeve!

  Kurdish. Indipenden day

 10. karakas says:

  po te ha bytha me 40 milion kurde ik provoe se ne pidh te se semes kane per tju cuar ju bithshpuar turq po pritni edhe pak se kurdistani nuk do vonoje te krijohet

 11. Bushi says:

  Kjo eshte e padrejte.Populi i kurdistanit ka te drejten e tij te shpall pavaresin.Mjaft me shtypje dhe shfrytezim.Turqija po i bje ne qafe shume,dhe po e persekuton popullin e Kurdistanit.Udheheqesi i PKK Oçalan eshte viktim e udheheqjes se Turqise.Ai luftonte per nje drejtesi,per nje vend sovran dhe i pavarur.Ai eshte dhe do mbetet heroi i Kurdistanit.Do jete fitore e madhe,nqs se sot populli fiton referendumin per pavaresi.

 12. Projekti says:

  Me fjale behen shume gjera, me vepra jo. Nuk ka nevoje per komente, do te shihet cfare do ndodhe. Turqia, Irani, Iraku, Siria (rrjedhimisht Rusia) jane gati te bejne cdo gje qe munden kunder separatisteve kurde, edhe vete lideret kurde e dine kete gje. Para disa kohesh pergatiteshin per referendum dhe direkt pavaresi, tani pergatiten per referendum qe te hyjne ne “negociata” me qeverine e Irakut. I gjithe qellimi nuk eshte per pavaresi, por thjesht per ti bere presion qeverise se Irakut per pak me shume autonomi (sidomos ne industrine e naftes). Faktikisht edhe vete kurdet jane te percare nqs duhet te bejne referendum apo jo. A ia vlen lufta shkaterrimtare dhe pa dobi, kur edhe brenda Irakut mund ti avancojne te drejtat e tyre edhe me tej? Me te kenaqurit me gjendjen aktuale jane kurdet e Turqise, 400 miliarde dollare investime ne pak vitet e ardhme per infrastrukturen, teknologjine dhe shendetsine (shumica do shkojne per zonat kurde), zhvillim shume i shpejte ekonomik, social, shkencor dhe teknologjik, pjesemarrje aktive ne politiken e vendit (nje pjese e mire e parlamentit jane kurde, kryeministri po ashtu). Nuk eshte per tu habitur qe PKK eshte e listuar si organizate terrorise nga SHBA&Co dhe nuk ka mbeshtetje nder masat e gjera (po te kishte do kishte fituar luften kunder ushtrise turke tani, nuk mund te mbante kurdet turku kaq gjate nese ata do ishin me te vertete te vendosur per pavaresi). Gjithsesi, nuk ka nevoje per fjale dhe diskutime, e ardhmja e arte per kopilat e Osmanit dhe e ardhmja (nqs mund te quhet e ardhme) e zymte si qielli sonte per dobicat e Janulles.

  1. Quo Vadis! says:

   Vertet i beson keto “perla” te propagandes Erdoganiste.
   Me vjen keq per ty.

 13. klaudio says:

  O vorio qir do ta shikoni konstandinopojen dhe vorio qirin dale te beje bam turqia por do nxirni grat perpara se sa bura jeni ua njohim trimerin bythqira greqisht foles

 14. F.K says:

  Hahahahaha ,si mund te mungonte projekti me perlat e tij ,,perfundimsht ti” vlla”, je nje cope CCCCCCCAAAAAAARRRRRRRIIIIIIIIIIII qe se ke shokun ,por me e bukura eshte qe i beson atyre qe shkruan .Kot per kuriozitet ,me gjithe kete rritje ne teknollogji ,shkence ,zhvillim social ,sot turqia do ishte destinacioni i preferuar i mijera njerezve , por sot qe ne kohen e globalizimit po derdhen brigjeve te greqise ,spanjes dhe italise ?Ik o daku futi pak hashash

 15. Sirius says:

  Hahahahaaaa. Na kane dale bajgat e Turqise qe ndotin emrin Shqiptar dhe Ballkanin ne mbrojtje te vellaut Turk. Eh more mora, nuk e keni mendjen ne mesim fare. Harruat kur ju zhduken nga Ballkani ne lufrat ballkanike dhe u detyruat te flisnit shqip qe te shpetonit lekuren. Ne luften tjeter Ballkanike do ta shikojme se sa trima jeni. Se mos filloni e qani si grate, se e keni zakon ju, kur ju vene para si lopet kerkoni ndihmen e te krishtereve e qani para kamerave.

  1. Projekti says:

   Fiks, qellimi i Tahipit eshte qe tjy ktheje borxhin e Luftrave Ballkanike. Tamam si ne Anatolia dhe Qipron e Veriut do behet. Genocid dhe kryqat ne sume. Ortodoxet do zhduken njehere e mire nga Bosnia, Sanxhaku, Thrakia, Mykonos, Santorini. Kopilat e Osmanit dhe Muratit si azilante po marrin nen kontroll Gjermanine, jo me ca ortodoxe qe e kane ne ADN genocidin nga turko-beduinet. Vetem ortodoxet e Shqiperise nuk do i ngacmoje njeri, do tu mjaftoje te paguajne taksen e bereqetshme te xhizjes.

   1. Sirius says:

    Jeni shume pak qe ta beni ju Turqit. 70 milione te krishtere ne Ballkan kunder 1.5 milione Turqve te Shqiptarizuar. Nuk keni shanc. Po te duash fut edhe Tuqine te numrat.

 16. klaudio says:

  O sirian se sa trima jane shqiptaret e ka treguar historia dhe sa kurva jeni ju kete te gjithe e dine eshte ivetmi popull mor pedo qe ka luftuar dhe per te tjeret se jan burra me koqe jo si ju pederasta qaraman qe rroni nen hijen e grve do vije momenti do ta shikojm njeri tjetrin

  1. Sirius says:

   Po flisja per Turqit ne Ballkan jo per Shqiptaret. Ti nuk je Shqiptar por turk shqipfoles. Ka diference te madhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *