“Imamët”, si përdhunues publikë të grave!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Mero Baze

Elvis Naçi është një imam i ri që pëlqehet nga të rinjë myslimanë në Tiranë. Në dallim nga disa imamë nga Kosova, që kur flasin për gratë, duken sikur i ke nxjerrë nga ndonjë shpellë prehistorike, ky dukej më normal dhe më i ndjekur nga të rinjtë. Derisa foli dhe ky për gratë!

Prej 24 orësh në rrjet po qarkullojnë disa deklarata të tij dhe disa përpjekje po të tij, për t’i interpretuar ato, të cilat në thelb zbulojnë më së paku kompleksin që kanë imamët për të na mësuar gjëra rreth grave, dhe mënyrës se si të dominojmë ndaj tyre.

Krahasuar me disa deklarata të imamëve të Kosovës, që janë vepra të pastra penale, kjo e imam Elvisit (ky ka problem dhe me emrin si imam) ishte më e lehtë, por pika e nisjes është e njëjtë, dhe ka të bëjë me mënyrën se si klerikët myslimanë në shoqëriën tonë, përpiqen të bëhen popullorë, duke na dhënë leksione kundër grave.

Kjo, përveçse është shumë primitive, turpëruese, burracake dhe e pështirë si mënyrë sjellje, duhet të fillojë të jetë dhe vepër penale.

Imamët janë njerëz me ndikim, që ndiqen nga mijëra njerëz për shkak të besimit fetar dhe predikimeve fetare të tyre. Por Shqipëria dhe Kosova, janë vende laike, sekulariste, ku feja është e ndarë nga shteti dhe klerikët janë të barabartë para ligjit, si çdo qytetar tjetër.

Në këtë vend të padisin në gjyq, po the ndonjë fjali me dy kuptime për LGBT, dhe mirë bëjnë, por kur ngrihen disa imamë shpellarë dhe bëjnë thirrje të hapura jo vetëm diskriminuese, por dhe poshtëruese ndaj femrave, ata maksimalisht ofendohen në rrjete sociale, por nuk ka asnjë veprim ndaj tyre.

Poshtërimi publik i gruas, sidomos nga njerëz me ndikim për shkak të funksioneve religjioze, është një lloj keqpërdorimi i pushtetit, biles me keq se keqpërdorimi i pushtetit politik për të njëjtën çështje.

Një imam që bën deklarata të tilla, ose së paku që kuptohet që nuk është në anën e grave, duke nxitur inferioritetin e tyre para burrave, është një përdhunues publik, që duhet dënuar, pasi nxit dhunën ndaj tyre dhe frymëzon breza të tërë injorantësh në këtë drejtim.

Në Kosovë janë ndaluar dy vjet më parë rreth 20 klerikë myslimanë për lidhjet e tyre me grupe islamike radikale e terroriste, por kjo është ana e thjeshtë e problemit. Ana më e ndërlikuar e problemit, është se klerikë të tillë, po e instalojnë islamin radikal si stil jetese dhe si kulturë të shoqërisë, dhe për këtë nuk duhet heshtur.

Ata po sillen në publik më shumë si maniakë seksualë, se sa si klerikë. Ata ngjallin më shumë kuriozitet për seksin e dhunshëm dhe rrahjen e grave se sa për Zotin. Dhe ndaj tyre nuk duhet reaguar vetëm me fjalë! Por me aksione ligjore, me përballje me drejtësinë dhe mbi të gjitha, me krijimin e një mjedisi të padurueshëm për ta, në shoqërinë shqiptare.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

35 komente në ““Imamët”, si përdhunues publikë të grave!”

 1. Xha Jaho says:

  Te gjithe imamet duhen tredhur nga koqet. Pastaj duhen lene te pellasin nga mengjezi deti ne darke.

  1. adi says:

   mero
   ja fut ndonjehere pordhes edhe ti .
   nuk eshte faji i imameve pamvaresisht nivelit te tyre te inteligjences e te zhvillimit qe i ngjan me shume nje majmuni se nje njeriu.
   eshte kurani o mero , eshte mysylmanizmi qe i ka keto xhevaire keta thjesht i perserisin pa i menduar.
   prandaj nese duhet te veproje ligji duhet te veproje mbi islamin sic e bene keto dite ne kine. ndersa ne japoni ka kohe qe kuranin e kane nxjere jashte ligjit.

   1. Quo Vadis! says:

    Shume e drejte Adi. Nje shembull, ata e kane te shkruajtur ne Kuran qe grate duhen rrahur, Nisa vargu 34.

   2. Projekti says:

    Papa po mundohet qe te gjeje nje marrveshje me Kinen per punen e katolikeve. Te krishteret dhe myslimanet jane te persekutuar ne Kine. Sa mire ua bejne morracakeve te Papes. Nuk kane dallim nga ky imami.

  2. abdi baleta says:

   dilni te tre sic jeni merni dhe mero bazen me vete e te shofim si perfundon..o mero baze deri ktu arrite tu manipulu lajmet..paske qene plere po plere qenefi..burre pa burrni..skuth i keq..njeri fallco pusht e di pse acarohem mer klysh..sepse kto shkrime si pidhsome i pres nga nji injorant si puna ime pa shkolle..e fundit ju po kerkoni perplasjen midis feve dhe shqiptareve..kush te pagun o mero baze?????nuk kom lexu asedhe nje here te reagosh ndaj deklaratave te antishqiptarit janullegrekut????mero bon pjese edhe ti ke rrogat ..sa mer 300€apo3000€????

   1. Quo Vadis! says:

    E ku i ke ti keto deklaratat e gjoja “antishqiptarit” Kryepeshkopit Anastas?
    He pra gjeji. Apo sa here qe imamet tuaj nxjerrin xhevahire nga goja, sulmoni ortodoksit ju. Se kaq dini, e kaq keni. Ju ka ngelur 300 Euroshi ne goje. Dijeni o kokegdhe qe 300 euroshi eshte vetem per minoritaret.
    Yff, fare injorantesh.

   2. Lani says:

    E ke qare me emrin qe i ke vendosur vetes. Po qe e vertete kjo puna e rroges se Meros edhe ai do jete pastaj nga ata te paguarit nga jashte vec jo nga arabet si ti Abdi🤗

   3. F. K says:

    Po Po, sa herë që dalin të palarat e fesë së paqes dalin me 300, apo i paguar nga nuk dihet kush, apo gjoja përçarje nga të tjerët, kur vete kjo rracë ka vite që shfryn e shan çfarë t’i dalë përpara.

  3. LORA says:

   Big like,xha Jaho.

  4. I Krishteri says:

   Ai Po predikon kulturen islame brenda komunitetit musliman dhe ketu KA shume gjera ndryshe por asgje te keqe. Shoqeria shqiptare duhet te mesohet dhe te toleroj diversitetin e kulturave brenda territorit te vete. Edhe une Nuk jam dakort me kulturen e kurverise se femrës moderrne, por e toleroj duke mos I bere rezistence.

  5. tomka dhe shoket says:

   ore ti xha jaho, cthua ore, mos harro se se parit duhet filluar prej nga ti pastaj tek ky mero baze dhe gjiith ata te tjeret qe iu pershtaten mendimeve te juaja.

 2. nord.al says:

  Keto imame jane pjelle e fese islame e cila eshte pjelle e kuranit.

 3. REZI says:

  Plotësisht e vërtetë. Ata duhet të akuzohen e dënohen për veprën e kryer.
  Vlerësoj titullin e vënë: përdhunim psiqik bërë haptas duke shfrytëzuar pushtetin që i jep fjala e fesë, me demek.
  T’i vijë turp atij dhe atyre që e ndjekin nga pas.

 4. Projekti says:

  Imame si ky dhe prifterinje si Janullatosi duhet te ndeshkohen shume rende, jane nxites te fundmentalizmit dhe ekstremizmit. Kerkojne medoemos te prishin natyren laike te shtetit dhe shoqerise shqiptare. Ndaj ketyre lloj njerezish nuk duhet patur meshire, sepse keshtu filloi gjithcka edhe ne Afganistan, Liban etj. Me mire tani se kur te jete vone.

  1. Quo Vadis! says:

   Si mo ti krahason Kryepeshkopin Anastas me keta injorante. I ke degjuar ndonjehere predikimet e tij qe i krahason?

  2. Flm says:

   O Projekt i deshtuar … mir me Imamet qe c’do jave na suprizojne me injorancat e tyre madje i nxerin dhe ne you tub, po me Prifterinjte dhe me te Nderuarin ne rang Boteror Anastas Janullaton c’far “pidhin e motres” ke.
   Ne 25 vite qe funksionon Orthodhoksozmi Shqipetar a ke pare ndonje injoranc ose provokim publik si te nje thundrakeve Islamik ???

  3. arti says:

   E more turqe te dhjere sa here qe dhjesine dhe e hane imamet tuaj e ka fajen Janullatos nderroja emrin imamit tuaj se e ka kristjan morra.

 5. Luis says:

  Islam.I duke qene nje besim bordello qe merret se sa here duhet palluar gruaja,rrahur,my dhe si,eshte te metres me imamet.Imamet jane product i nje deje injorante dhe perverse.

 6. Jeniçeri says:

  Epo tashi… Vetvetiu te lind pyetja… Problem jane imamet apo feja e tyre qe predikojne?!

 7. IMAM Hugh Hefner says:

  40 %e njerezve lindin me psikologji privatsie kurse 60 % u pelqen te shfaqen.Muhamedi A.S ka qene tek 40 perderisa i mbuloji grate nderkohe qe ishte per poligami kurse ky imam nuk i paska ngjare. Mbi i

 8. Alma says:

  Kur te kujtohen se c’po i bejne ketij vendi duke mos kontrolluar fete se po perhapen ne shoqeri do jete vone…shume…
  Sikur te kuptonim se c’po bejne ato imame do te ishim ngritur si popull per ndalimin e tyre

  1. Flm says:

   Ato thuaja kryeministrit Ed Ebu Ramyt qe e votove.
   Ne momentin qe jepte lejen e ndertimit ne qender te Tiranes te xhamis me te madhe ne Ballkan, bastardi komunist jepre lejen per prishjen e kishes se Dhermiut ne mje te malit me preteksin qe do ta beje me te bukur …… dhe deri me sote e ka lene nje germadh.

 9. Iris says:

  Skandal kush i lejon keto…mjere ne

 10. Jepi Elvis says:

  Qyp me brime. Jepi Elvis. Tani na flit per Kamasutren.

 11. Prape do ta lexoj TEMEN says:

  Mero pse o burre po flet ne editorial me nje zhargon facebooku! Edhe ti tani o burre qe te lexoj cdo dite!

  E dime qe je ateist…por Elvisin e ke nxjerre shume keq ketu. Me nje artikull nuk eshte se do arrish te shfarrosesh fene nga faqa e dheut – vec po zbeh besimin e njerezve qe te shohin si burre te pjekur dhe gazetar te forte.

  Elvisin po e nxirrni nga konteksti ketu…ai ka qortuar edhe bashkeshortet ne favor te grave….pse nuk u sulmua ne ato raste!

  SHENIM: Nuk dua ta justifikoj se Elvisi nuk ka nevoje ta justifikosh…. por tek kjo video ai vetem eshte munduar te keshilloje grate te tregojne me shume ngrohtesi me burrat e tyre dhe ti ofrojne me shume dashuri (emocionale dhe seksuale). Shume studime bihevioriste kane treguar qe kur nuk ka dashuri dhe ngrohtesi ne familje per shkak se gruaja eshte e zene gjithe kohes, burrat do mundohen ta kompensojne diku tjeter. Ketu nuk ke nevoje as per fe qe te dish kaq gje!!

 12. Joe says:

  Keni filluar nje kryqzak kundra muslimaneve? Ndoshta e skenderbeu serb qe e mbulaum e shfrytzuat me maksimum per te na luftuar?!

 13. Mitat says:

  What the fuck sa shum urretje

  Elhamdulila une jam Muslim. As nje nga ato qe ju thoni
  Lexoje suren an- nissa me kujdes edhe pastaj boni kto krahasime. You are to small to change so many educated Muslim round the world.

  1. Quo Vadis! says:

   E kam lexuar suren Nisa. Bile qe te mos le vend per keqkuptime perkthimi e kam lexuar ne te gjitha gjuhet qe di. Edhe ne Turqisht bile. Dhe thote mese troc: Nese grate nuk sillen mire qortojini, nese vazhdojne mos i fusni ne krevat dhe nese vazhdojne rrihini.
   Pra “RRIHINI” .
   E keni te ligjeruar ne liber dhunen ndaj grave prandaj mbylleni ate te shkrete goje se na e shpifet.

 14. ilir kombi says:

  Po shikoni vetem nje ane te medaljes..morali i historise se imamit eshte me e gjere dhe ne nje linje me keshillimet psiko-sociale. Ca te keqe ka kur ky po keshillon per harmoni ne cift?? sa libra keni lexuar? Ka autore nga cdo kontinet, me se shumti ne perendim te paket nqe prej viteve 40 qe shkruajne per te njejtat gejra!!

  Pastaj per ceshtje barazie boll me pallavra-klishe se edhe vete grate jane te vetedijshme dhe e pranojne qe sjane dhe smund te jene kurre te barabarta me burrat! Barazia gjinore kerkon te drejtat e barabarta por jo rolet e njejta, si mundet nje cift te kene te njejtat role?? si e imagjinoni ju, pa he njehere??.. o mbrroklla te gjasme-modernizmit, vtem moral fals e pa logjik!

 15. lola says:

  Edhe “ELVIS” edhe “IMAM”, vetëm në bordellon që quhet Shqipëri, mund “të shkojnë” bashkë…! Thjesht për gallatë (dhe jo vetëm): Kam dëgjuar (pa pretenduar se është e vërtetë, por ku del tym, ka zjarr..) se dervishët e Teqeve, kur martohej një vajzë, natën e parë detyrimisht e merrnin në Teqe, ku “falej”, “lexohej”, “shtrohej” e bëhej gati për dhëndrin të nesërmen. ..(?!) Bile është karakteristike, që në territoret e Teqeve, ka shumë arra, bajame dhe rriten bletë…(???!!!)

 16. Persekutari says:

  Eshte feja musulmane e qelbet mjere shqiperia ca feje na pruni turku Eshte injoranc do flasin ato.per gruan qe e mbolojn nga koka te kembet nga ktu fillon mos respektimi i gruas duan te na bijne modelin turkoarab Jan mesjetar feja me qelbet nuk kemi nevoje per callmat bota ecen para kto duan te na kthejne ne mesjeg

 17. grushti says:

  o mero baze , o injorant, vetem i nderuari enkel demi te vjen hakut ty ore.

 18. Fshatari says:

  O shqiptare brekegrisur po nga u bete ju kaq fetar ? Po haeni si cakejt per koqet e priftit dhe hoxhes

 19. sula says:

  Problemi fillon qe ne gjeneze:-Muhameti i famshem u martua me nje vajze te vogel 8 vjec.E kuptoni sikur ti te martohesh me nje nxenese te klases se pare fillore…….ky eshte thelbi idiot i kuranit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *