Prapaskenat e mbledhjes së Kryesisë në PD, Paloka: Nuk dolën fraksione brenda partisë, do të shkatërroheshim nëse…

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, është kundër idesë së krijimit të fraksioneve në parti.

Ai thotë se lëvizje të tilla janë të dëmshme për partinë, por thekson se janë të mirëpritura idetë dhe platformat që synojnë ringritjen e partisë, apo japin ide për ta sjellë atë në pushtet.

Në emisionin “Kjo javë” me gazetaren Nisida Tufa në “News24”, deputeti demokrat ndalet tek zhvillimet në mbledhjen më të fundit të Kryesisë së PD, ku pati edhe debate të forta.

Duke e cilësuar atë si një nga mbledhje më të shëndetshme dhe më të mira të PD, Paloka tha se aty nuk pati fraksione, por debat me ide të reja.

Ai shton se Basha u shtriu dorën edhe kritikëve duke i ftuar të japin ide në funksion të qëllimit të përbashkët të PD, fuqizimit të partisë, dhe luftën ndaj fenomeneve që dëmtojnë vendin, si dhe për t’u bërë kundër kundërshtarit të vetëm që sipas tij është aleanca e krimit e Edi Ramës.

Astrit Patozi ishte i pari që hodhi idenë e krijimit të fraksioneve brenda Partisë Demokratike, ndërkohë ai gjeti mbështetjen edhe të grupit që kërkon largimin e Bashës nga drejtimi i PD.

Kujtojmë se pas mbledhjes së Kyesisë së Partisë, Lulzim Basha bëri të qartë se për sa kohë do të jetë ai në krye të PD nuk do ketë fraksione.

INTERVISTA E PLOTE

Si i shihni përcaktimet që janë bërë në media për atë se çfarë ndodhi në mbledhjen e fundit të Kryesisë së PD? A ka një të vërtetë në to? Si i shihni nga brenda grupit apo brenda Kryesisë?

Mua më vjen mirë që ka një vëmendje të përqendruar tek PD dhe opozita, sepse në një farë mënyrë tregon interes dhe shpresë. Në këtë grup ka edhe nga ata që përpiqen ta kthejnë luftën tek opozita, po jo nuk është pozitive jo vetëm për PD, po as për Shqipërinë dhe shqiptarët. Opozita duhet të kritikohet, por jo të jetë gjithmonë në sulm, me qëllim për t’i shërbyer qeverisë. Nëse opozita mbahet nën vëzhgim, kritikohet, dhe nëse kjo bëhet me qëllimin e mirë që të ketë një opozitë të fuqishme për t’u përballur me qeverinë, është plotësisht e mirëpritur, dhe unë për këtë kam komente pozitive. Por ky është një sulm i hapur, që thjesht i shërben Ramës dhe qeverisë. Vihet opozita nën një presion që bie në sy, është bërë si puna e asaj fabulës së ujit me gomarin, kur i japin ujë të ftohtë, na thonë se ftohet gomari, kur i japim të ngrohtë, thonë e dogjët gomarin.

Z.Paloka çfarë ndodh në këto mbledhjet e rëndësishme të PD, siç është Kryesia? Përtej asaj që ka dalë në media? A ka tensione nga deputetë të ndryshëm?

Shumë prej anëtarëve e kanë cilësuar këtë nga mbledhjet më të mira të Kryesisë, pavarësisht debateve dhe tensioneve që ishin të pranishme për një arsye apo një tjetër, pa dashur të përcaktoj nëse ishte faji i atij apo i asaj. Ato mbledhje për atë punë bëhen, që në momentin që ne futemi diskutojmë. Jo më kur bëhet fjalë për situatë të vështira, jo vetëm për opozitën, por edhe për gjithë vendin. Nëse ne do shkojmë në atë mbledhje thjesht për të dëgjuar kryetarin, apo kur një njeri thotë diçka dhe ne të ngremë duart, atëherë çfarë mbledhje është.

E kemi dëgjuar të deklaruar jo vetëm nga ju, por edhe deputetë të tjerë të PD-së, se ka qenë mbledhja më e shëndetshme në parti në kuadër të debateve, por edhe një mbledhje ku në fakt dolën haptazi fraksionet brenda PD-së, që ju në fakt i keni quajtur shkatërruese për PD. Pse janë të tilla mendimet ndryshe?

Janë dy gjëra të ndryshme. Në atë mbledhje nuk ka dalë ndonjë fraksion, por kanë diskutuar njerëz me mendime të ndryshme. Këtë çështjen e fraksionit, që të jem i sinqertë e kam dëgjuar në media se nuk e kam parë ta shprehë apo kërkojë dikush. Është krejt normale që të ketë qëndrime të ndryshme. Jemi 27 vite demokraci dhe pluralizëm, normale që do ketë ide të tilla. Kur këto qëndrime, ide, apo platforma, siç është përmendur, nëse vijnë në interes të qëllimit të përbashkët që kemi të gjithë demokratët, të ngritjes dhe fuqizimit të PD-së, janë të mirëpritura, dhe kjo është normale. Kështu funksionon në demokraci. Këto ide paraqiten, diskutohen, votohen, dhe kështu ndodh në demokraci, pra vendos shumica. Pasi votohen dhe merret vendim nga strukturat e PD atëherë të gjithë janë të detyruar ta zbatojnë.

Çfarë është ajo që ju quani shkatërruese?

Flitet për fraksione të cilat synojnë marrjen e partisë, jo dhënien e ideve. Ka rryma në çdo parti që funksionon në këtë mënyrë, ka fraksione apo rryma, se mund t’i quajmë si të duam, por ndahen në aspektin e tyre ideologjik. Ka edhe në parti në amerikane dhe ato europiane, ke njerëz me bindje më liberale apo konservatore. Dhe këto ndahen pastaj në çështje parimore. Janë të gjithash ide të pranueshme, pasi dikush mund të ketë ide për mënyrë sesi të vihet në pushtet, apo për qeverisje. Unë për shembull por nisem nga vetja ime, që kam ide psh si mund të vihet në pushtet me Edi Ramën. E kam thënë dhe e them se me Ramën nuk mund të përballesh në një formë normale, demokratike, sepse e kemi parë ç’po ndodh. Nëse ngrihen fraksione me qëllimin që të marrin partinë apo lëvizje kundër kryetarit të partisë …

Siç është lëvizja që pretendon Astrit Patozi?

Unë s’kam parë as lëvizje, asgjë për momentin, di që ka disa kundërshtarë të Bashës që kanë dalë hapur dhe publikisht. Kjo është e vërtetë dhe unë këtë e quaj të dëmshme. Në qoftë se ti nisesh thjesht me qëllimin që do krijoj tani një grupim brenda partisë vetëm për të luftuar Bashën, apo këdo tjetër qoftë me qëllimin e vetëm që të marr unë drejtimin e partisë, atëherë kjo është e dëmshme.

Se çfarë do të ndodhte?

Atëherë këta njerëz brenda PD do të përpiqeshin gjithë kohën të dëmtonin Bashën, apo kryetarin e radhës, me qëllimin që duke dëmtuar këtë, përfitonin këta dhe të merrnin këta kreun e partisë. Pa hyrë në emra, nëse kërkohet të bëhet kjo gjë, që të ngrenë një grup vetëm për t’i rënë kryetarit të partisë, me qëllim të dëmtojmë atë dhe të marrim ne kreun e partisë, atëherë kjo është e dëmshme.

Kështu ka dalë në qëndrimet publike, në momentin që Basha në kryesi tha jam i hapur, ky u shtriu dorën të gjithëve, ata dolën dhe thanë ne nuk jemi dakord me këtë, do vazhdojmë luftën kundër Bashës.

Po lufta kundër Bashës nuk është thjesht kundër një individi, Basha përfaqëson PD, për mirë apo për keq, duam apo s’duam, me kontestime apo jo. Është bërë një proces zgjedhor dhe ka marrë votat e shumicës së demokratëve, dhe të vazhdosh të thuash sot se unë do vazhdoj të bëj luftë kundër Bashës, kjo e dëmton PD.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *