Sheshi “Skënderbej”, ja çfarë po ndodh me fazën e dytë të projektit

Në fillim të pranëverës përfundon i gjithë projekti i sheshit Skënderbej në Tiranë. Tanimë kanë nisur punimet për fazën e dytë, të cilat synojnë ta kthejnë në identitet lulishten pas monumentit të Skënderbeut, e cila do të jetë një hapësirë tërësisht çlodhëse.

Do bëhet një shëtitore në formë patkoi në qendër të lulishtes, do ketë stola dhe kjo shëtitore do të lidhet me shkallë me pjesën që është rreth e qark, ku sot është asfalt.

Do ketë vetëm një linjë për mjetet e autorizuara dhe gjithë pjesa tjetër do të mbillet me pemë dhe gjelbërim”, deklaron për Top Channel, Gent Agolli, këshilltar për projektin e sheshit.

Paralelisht po punohet edhe në hapësirën përpara Bibliotekës Kombëtare, e cila  do të shndërrohet si një hapësirë për librin ku do të mbizotërojë gjelbërimi.

Kjo pjesë ku është asfalt sot nuk do të ekzistojë më, nuk do të ketë më makina dhe do të jetë e mbushur me pemë, shkurre, njësoj si pjesa para dhe pas muzeut.

Do ketë edhe hapësirë për një pikë për shitje librash dhe një zonë me internet falas”, shton Agolli.

Hapësira e tretë që përmbyll projektin e sheshit Skënderbej është ajo përpara teatrit të kukullave, në të cilën do të shtohet më shumë gjelbërimi.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Sheshi “Skënderbej”, ja çfarë po ndodh me fazën e dytë të projektit”

 1. mirel says:

  Ta marrim vesh njehere cfare po ndodh. Ato pllakat qe pruri nga gjithe trojet shqiptare do ti shkuli prape?
  Sa projejte paska ky sheshi i uruar?
  Do mbulojne sheshin me peme, keshtu do mbulojne dhe Skenderbeun qe te mos duket.
  Shume yckela po i dalin ketij sheshit.
  Ishte mire e bukur..
  Tani paska dhe nhe faze te trete..sa faza jane te gjitha se nuk po i dalka fundi ketij muhabeti .
  Vidh o shtet vidh se te ka lezet.

  1. Lumo Skëndo says:

   O Mirel edhe Tarras
   Tere jeten mbetët pras

   1. Savon says:

    Sheshi “Skenderbej” eshte skandali me i madh qe eshte bere ne Tirane!
    Ishte me bukur “linesi” i Bashes se kjo shkretetire ne mes te Tiranes!

 2. Tarrasi says:

  Sheshi Skenderbej naten duket si nje germadhe, pa ndicim.
  Diten eshte nje hapsesire e shperdoruar pa kuptim.
  Vetem nje gje ecen ne kete shesh : parate e qytetareve qe perfunojne ne xhepat e pushtetareve.

 3. albin says:

  sheshi Skendwrbe nje oaze e mjerimit,me keqe se ishte me pare.TURPE ME ATE SHEMTI qe ska asnje vlere….

 4. uskania says:

  Ju lumtë! Tirana po kthehet në kryeqytetin e shqiptarëve. Turistë edhe nga e gjithë bota me qindra kalojnë aty çdo ditë me aparate në duar. Ndjehemi krenarë si shqiptarë, ecni përpara!Njerëzit vulgarë dhe pa shije apo cmirëxhinj, të cilëve u pëlqejnë llomet, apo hanë çdo ditë polim…t, le të lehin.

 5. Andrea says:

  Po ndonje veper arti ? Nie shesh pa vepra arti duket i vdekur. Vendosni ‘e cdo kend , Aleksandrin , Piron i Epirit Skenderbeun dhe madre Tereza.

  1. Studenti says:

   Shume propozim i vyer “Andrea”.
   Uroj qe propozimin per vendosjen e disa monumenteve historike, vepra arti etj, , ta merrte ne konsiderate grupi i punes qe merret me sistemimin e qendres se kryeqytetit.
   Ne vemendje edhe te zotit Veliaj.

 6. Taras Bulba says:

  Mirel ,Taras.Albin ju te tre jeni Cecene nuk dini se si eshte nje qytet ,por nuk ju veje faje se jeni ne gen prejardhje injorantesh,eshte e lodhshme me ju bere replike juve mor Gomere

  1. mirel says:

   Ik mer zagar. Deri tani nuk paska qene qytet sheshi Skenderbej. Erdhen shitesit e fiqve ta ndertojne.
   Paska qene Tirana katu d e shkuar katundit mer jahu. Tani po u bekemi qytetar.

 7. Elton says:

  Do harxhohen edhe nja 15milion euro te tjera..hahaha..hajde Erjon mjeshtri hajde..ike bej rruget qe fliste sot ajo zonja dhe lere sheshin se ska me katunare te vine ta shikojne…haha..

 8. alex says:

  Ti qe ofendon a me thua se cka te mire kjo rrafshine se shesh nuk mund ta quajsh .Une jetoj ne Austri dhe kam shetite shume neper bote po keshtu katastrofe nuk kam pare.Kjo i ngjan NJE PARKINGU TE MADHE

 9. Loni says:

  Ne qofte se eshte ekzagjiruar, nuk e di sé nuk e kam pare , por me linduket dyshimi, se ne shqiptaret,nuk bejme dot gjerat e thjeshta, por ato me te ekzagjiruara, me te kushtueshme, duke harruar se jemi vendi me i prapambetur ne europe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *