VIDEO/ Përlotet Kuvendi, vajza nga Rubiku mban fjalimin tronditës: Ejani në fshat, te stallat. Unë jam aty…

Takimi që u zhvillua në sallën e Parlamentit për zonat rurale, dhe problemet e këtyre zonave, pikasi me fjalimin e një vajze nga Rubiku i Mirditës.

Rrallë herë ndodh që Kuvendi i Shqipërisë të shpërthejë në duartrokitje të vazhdueshme.

Vajza ka treguar para disa deputetëve, specialistëve dhe zyrtarëve që e kanë punën  të lidhur drejtpërdrejtë me zonat rurale, vështirësitë që hasin femrat në këto zona.

Ajo ka treguar mes lotëve mungesën e rrugëve apo ujit, duke kërkuar ndihmë nga shteti për t’u zhvilluar.

Duhet të vini te stallat atje, jo unë të vij këtu në Kuvend.

Unë jam aty, nuk shkoj asgjëkundi pres, nuk qëndroj kot, punoj, por pres.

Ejani të shikoni, ejani atje, në doni ushqim buke e zemër, ushqime bio, ejani në fshat, ju lutem gjithsecilit të mos vini me makinë të vogël, ejani me fuoristradë, se atje nuk shkon makina, nuk shkon makina”- ka thënë ajo mes lotësh.

Fjala e saj është ndërprerë vazhdimisht, jo vetëm se ajo përlotej dhe fshinte lotët me shami, por edhe sepse të pranishmit në atë sallë si rrallë herë shpërthyen në duartrokitje mbështetëse.

Fshatrat e strukur nuk kanë rrugë, jepini ujë dhe rrugë fshatit dhe zhvillim, nuk kërkojmë asgjë tjetër”- tha ajo.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “VIDEO/ Përlotet Kuvendi, vajza nga Rubiku mban fjalimin tronditës: Ejani në fshat, te stallat. Unë jam aty…”

 1. u ba nomi says:

  Kjo mbajti fjalimin qe turperon ate parlament dhe shtet alabak.Po kujt i thua moj moter.Ata jane perbindsha qe njohin vetem interesin personal.Sa per Shqiperine ajo u duk kur e rrafshuan, e shkaterruan moralisht, shiten detin dhe donin plehrat e botes te ricikloheshin ne token tone te paket dhe virgjerore.

 2. orngutangu alien says:

  tamam si n koh t Migjenit! dhe dun m u fut n europ kta!
  kta jan m u fut n shpella neandertalase e jo n qytetnimin europjan.
  kurse djeputjetet lotojn si kurvat n shtetgtim.
  ja,sa te dalin perjashta dhe do rifillojn avazin,sherre vrasje,pasurim korrupsjon e shkerdhnim. kurse kjo migjenia e malcis do iki andej nga ka ardh me u varros bashk me lulin e vocerr. jo lul demokratin se ai e ka vendi n t sigurt n hollandi..

 3. Epidam says:

  Vetem nje revolucion si ai i Francez e permbys kete hajduteri boterore Shqiptare te gjithe politikanet e Shqiperise jane njelloj krimba te demshem.

 4. sapa says:

  Vetem gryka e pushkes ben pune.Ka kaluar nje kohe e gjate qe te besosh se ky vend behet me metoda demokratike.

 5. LORA says:

  Fjalimi me brilant qe kam degjuar ne Parlamentin e Shqiptareve,,,nga nje grua e talentuar si Gerta Loku;jo deputete.
  Ajo ka folur ,me pergjegjshmeri absolute,per tere fshatrat e Shqiperise.Ajo I ka bere apelin qeverise per urgjencen uleritese te infrastruktures ekzistenciale te fshatit,,,,rruge,uje,shkolla dhe qendra eficiente shendetesore.
  Respekt dhe mirenjohje Gerta Lokut,,,njeres prej grave te talentuara dhe stoike shqiptare, te lidhur fort me token e te pareve te saj,qe e ka vendosur (pa kthim pas) ndertimin e te ardhmes se femijeve te saj ne kete toke te amshuar.

 6. Toni D. says:

  Paraqitu serioze moj zonje …. dhe jo lote korkodili pa senc….. per rruge dhe uje…. Nqse je e lodhur nga ana psikologjike eshte tjeter gje… por mundohu te jeshe e qeshur dhe serjoze….. pasi nuk te ka vrare(fatekeqsi) njeri ne familje qe loton…… ndani gjerat… mua duken lote gezimi… OK .. dhe kete nuk i’a ke nevojen asnjeriu pasi punon dhe nderon shoqerine ne vendin ku banon… dhe per kete mungese serioziteti…. poitikanet tallin prapanicen ne Parlament gjoja u vjen keq.
  Hajt me te mira moj zonje… dhe men ne koke dhe jo per’toke pasi heren tjeter ne Parlametin Shqiptare do te jepet radha m’bas nje’qind vjetesh.

 7. Kanina e Ismailit says:

  ATO fjalet e tua gure xhevahiri duhet ti degjojne SHqiptaret qe vriten per gjakpiresit e tyre,nuk e dija qe nje dite ne ate stalle derrash do degjoja nje fjalim te tille nga nje hyjneshe kapedane si puna jote…SHihni malukatet e stallave te derrave si rrin,si muti ne shi!!!!Te rroshe sa malet per ato fjale zemre then per fshatrat dhe SHqiperine.Kush thote qe SHqiperia nuk behet ,gabohet,SHqiperia behet me burrnesha si puna jote..me perlote me keto fjale…te uroje gjithe te mirat burrneshe e malsis.

 8. Kristina says:

  Super Zonje me dinjitet kinge…Bravo… jepu mesim horrave dhe putanave te atij parlamenti.

 9. David says:

  Kjo perfaqeson Shqiperine e vertete,ne te gjitha kuptimet, e ZGJUAR, GUZIMTARE , PUNETORE , DINJITOZE,
  dhe jo ato shkerdhatat e parlamentit qe presin qe te vjellin c;ka ti dalin para:

 10. gora says:

  Me habit kjo vajze se si ka hyre aty, sepse aty ka vetem vend per derra, po jo te bute por derra te eger. fjalime te ketilla si kane qef keta derra kta duan plumbin.

 11. Tania says:

  Nene Tereza ka bijat e saj ne Shqiperi.

 12. dorian says:

  çka pret ky popull!!! popull i poshtruar dhe i perdhunuar nga politikan psikopata.çohu dhe ndergjegjsohu sa nuk esht vone.

 13. Kujt ja thua keto,ketyre krimineleve komunist qe ne 90 91 premtuan liri demokraci e barazi,ketyre qe erdhen me parrullen se do permbysnin bllokmenet dhe per te fituar populli.
  Ja pra e pame perse luftuan komunistet si sali berisha e co(qe ik nje pal komunist dhe hajde nje pal tjeter),keta luftuan per tu bere me vila per vete dhe familjen e tyre.
  A e mbani mend ne ate kohe sa shprese kishim te gjithe,por cfare arritem varferi,mjerim dhe ate qe kishim arritur me pune e djerse na e vodhen shoket dhe familjet berish,nano, rama e co.
  Jane po keta servil qe ne komunizem propogandonin se do ta bejme fshatin si qyteti dhe kur erdhen, keta komuniste me 10 cilesit e tyre u kthyen ne hajdut me 100 cilesi, dhe qytetin e ben si fshati dhe formuan nje bllok te ri udheheqesish si ne lalez dhermi e kudo ne Shqiperi……..

 14. Lemoni says:

  Thasht te mos komentoja…c’ te komentos ne kete fjalim brilant?!
  Por shikoj disa komentues qe fjalimin e paskan degjuar” pergjumesh”.
  Kuptohet shume lehte qe gjysmat jane te tfg&co,ndersa kjo ZONJA tha: shqiperia behet dhe do njecik njecik fare dashuri.
  Ju qe shani nga kompjuteri dhe vetem shani,mundohuni te hidhni plerat tek kazani i plerave,vetem kete beni.

 15. @ says:

  Mund ta regullojne fshatin e kesaj vajze nga Rubiku dhe do ta bejne per reklame, por kjo nuk zgjidh hallet e gjithe fshatrave te Shqiperise. Hajdutet ne pushtet e kane ndare mendjen te vazhdojne vjedhjen +mashtrimin…

 16. Albamich says:

  Me duket se nuk po i ecen biznesi ose nuk po ja del dot ta mbaje ,se eshte pune shume e veshtire te merresh me kopene e🐐🐐🐐🐐ne maje te🏔🏔dhe “tani na ben teater me parlament qe te siguroje nje karrike deputeteteje

  ne zgjedhjet e ardheshme “👏👏goce e zgjut je 🤗🤗🤗

 17. joel shkodra says:

  Gruaja e nderuar qe mbajti fjalimin u perlot nga fillimi ne fund, por, siç thuhet ne titull, nuk pashe ndonje nga parlamenti qe te perlotej. Ne radhen e pare ishte Kryetari G. Ruçi dhe ne fytyren e tij nuk pashe ndonje pike loti, por , si gjithnje, fytyre e vrenjtur.

  1. Toni D. says:

   Fytyrat? per ata politlkan qe problemet
   e Qytetarve Shqiptare nuk jane zgjidh…… duhen fytyrt vrejtura… pasi i preke ndergjegja (qe jane me pakice). kuse ato qe lotojne jane fallco o Joooooel.

 18. Ndoci says:

  fatkeqsisht ky popull prodhon me qindra mijra Shkurte Pal vata dhe Lenka Cuko,flet Shkurta dhe mastrubohet vegjelia me IQ sa te pules,kulmi eshte se u thote politikaneve KAFSHE dhe ata ngazellehen,prandaj ka qene eshte dhe do te mbetet populli me i fundit ne euroazi,prodhon shume Shkurte dhe shume baballare tip PAL dhe nuk e kupton qe kjo eshte deficente .

 19. Alba + mish says:

  Shume serioz je? Alba + mish

 20. Shqipja says:

  Mrekullueshem , Zoti ju dhente shendet. Asnje shtet ne bote nuk ekziston Po nuk pati fshatra te zhvilluara . Aty fillon jeta. Salic beric serbic to shofte fara e tu shterofte gjaku cfare I bere ketij populli qe e shkaterove .
  Te gjitheve ju fillon origjina nga fshati, mos ju genjej mendja . Fshataret Jane me te zgjuarit e me punetoret.

 21. Toni D. says:

  Fytyrat? per ata politlkan qe problemet
  e Qytetarve Shqiptare nuk jane zgjidh…… duhen fytyrt vrejtura… pasi i preke ndergjegja (qe jane me pakice). kuse ato qe lotojne jane fallco o Joooooel.

 22. Pellazgos says:

  Qe te “behet” ky vend i percare duhet te mendoje se si te luftoje semundjen Osmane,kur nje “shqipetare” nga jugu qe ishte ne Misir te Egjyptit ka shkruar
  Kur bere derr e arine
  Cdeshe qe bere turkoallvanine.
  Kurse ata “shqipetare”nga Frasheri qe dhane jeten per Sulltanin,ndihmuan per kushtetuten e Turqise,u edukuan ne Janine dhe shkuan ne Turqi,,ndihmuan te mbijetonte Perandoria Osmane se shpirit dhe ndergjegja e tyre ishte Turke islamike,ndryshe nuk shkonin atje tek vrasesit e historise tone por do luftonin me “vellezerit ” e tyre Arvanitas per nje komb Greke.
  Mos kujtoni qe Arvanitasit qe ishin shume ishin budallenj dhe ne te “zgjuar”,turqi ishte,Pashalleqe ishin as Greqi as Shqiperi as dreq e te bir.100 vjet lufte deri sa u clirua Janena ne vitin 19115 dhe ata qe ne 1800 nuk u mblodhen te vinin ketu qe ishin Pashalleqe,Vezire,Bejlere te luftonin ketu per “shqiperine”.
  Kjo patriote qe dua te besoj qe mmallengjen cdo njeri edhe politikanet qe ju i ofendoni edhe me te drejte,por semundja do ilacin e vete.
  Kur egziston llotoja,populli fukara shkon per nje jete me te mire dhe nuk.e ka gabim,si mund te egzistoje llotoja per te shkolluarit dhe inteligjenca e njerezv e qe ky shtet ka shpenzuar per ta dhe i merr tjetri gati.
  A nuk eshte hipokrizi?
  Si i harruat poezite dhe mallkimet,tamam si kjo Zonje e ndershme qe Sulltani thoshte.
  Vrava preva te gjithe boten me gjal e mbulova
  Gjakpires e zemerderr
  Nga frika me bejne nder.
  Vjen Erdogani ketu dhe ketyre u qesh nuri dhe u premton atyre se do i shporre nga Greqia edhe ata Aevan itas qe kane mbetur,u premton per Camurjane e myslimaneve qe zgjodhen turqine ne 1922ishin kur u ndrua popullsia.
  Njeriu qe nuk ka kujtese eshte i destinuar te perdhunohet perseri

 23. Fatmiri says:

  Ministrit te Bujqesise ; Niko Peleshi; Keta zera jo vetem duhen degjuar , por edhe duhen ndihmuar , bile para se gjithash te ndihmohen,por vetem jo me ” tendera”,por direkt ,sepse tenderat grabiten gjate rruges per tek ata qe kane nevoje.

 24. Fshatari në Strasbourg says:

  Nderime moj vajze finsike per ato që the, per atë çfare bën dhe për atë që perfaqeson!
  Une jetoj në France, por kur e kam degjuar fjalimin e kesaj vajze finsike, më kanë rënë lotet.

 25. DRENICA E KUQE says:

  Kjo eshte tipike shqiptare. Fjalimi i kesaj zonje te nderuar duhet ta zgjoje nga gjumi shtetin shqiptar, qe duket se e ka harruar (humbur) udhen e shqiptarise. Kjo zonje tipike shqiptare, po te kete shtet shqiptar, duhet nderuar e mbeshtetur per shembelltyren e saj shqiptare. Asaj zonje, duhet ngritur nje permendore nderi e pune, per gjithçka qe tha e per ate qe punon me nder, sepse, nuk eshte aspak e lehte qe nje grua, nje nene shqiptare, te merret me pune te tilla… Po sa te tilla i ka shqiptaria? Nenat tona heroike kane kryer pune te tilla, te renda, duke e sfiduar jeten e tyre per Shqiperine…
  Te lumte, moter! Me kete fjale te thjeshte shqiptare e shqip, i dhe mesim akademik Kuvendit Shqiptar dhe keshtu, te gjitha kuvendeve “shqiptare” ne trojet e coptura shqiptare. Paç jete e fat me familjen tended he me kombin qe aq shume e me zemer e do zhvillimin e tij!…

  DRENICA E KUQE

 26. jkoreshi says:

  Nje grua e shkelqyer mirditore, race e paster Shqipetare. Fjala e saj edhe pse nepermjet lotesh, eshte perfaqesimi i ndergjejes popullore shqipetare ne formen e saj me te paster.
  Asnje fjale qe ajo tha nuk ishte e tepert. E koncentruar, e thjeshte, me shpirt, me llogjike te ftohte, cuditerisht nepermjet lotesh sepe po fliste nje shpirt I paster.
  Jam shtangur i mrekulluar para ekranit.
  Me pak fjale ajo tha: Optimizem dhe vetem optimizem. Pune, pune, pune dhe sa me pak fjale. Bashkepunim, bashkepunim, bashkepunim dhe koordinim te punes ne cdo hallke te shtetit.
  Me sa kuptova ishte nje thirje per opozites per te mos frenuar punet e mira te rilindjes urbane. por edhe per qeverine per tu konkretizuar me mire ne objektivat qe ka keto kater vjet.
  Kjo nuk eshte gje tjeter vecse paralajmerimi se filloi monitorimi popullor i punes se qeverise por edhe I sjelljes politike te opozites.
  Opozita tani duhet te kete parasysh te jete konstruktive sepse cdo pengese qe ajo do ti krijoje perparimit te vendit do te konsiderohet nga populli si veprimtari kriminale antishqipetare.

 27. t.n.t. says:

  Kisha degjuar dhe lexuar per intelektualen Gerta Loku e cila kish mbaruar ne nje universitet jasht per shkenca politike dhe qe mbasi nuk kishte patur mundesi te sistemohej ne profesionin e vet, ju pervesh punes me bashkshortin duke krijuar nje ferme me dhi. Krahasojeni ate intelektuale me ndonje te ashtuquajtur intelektuale ne parlament, si per shembull………………………………………..

 28. gogo says:

  Tnit/D Ke ngrene eke pire,

  O sehan lepire,

  Per at’zonje te larte,

  E ke goin the that.

  Si sale egersira ,qe s’desh kurr te mira per ket vende,

  E dhe sot mbjell e korr prapesira ne kuvend.

  Fjale elokes fjale e madhe,per ket popull plot me halle.

 29. Nadireja e Sateme says:

  O MERO QENEFI !
  Perse nuk e publikon komentin tim…

 30. kleptofagos says:

  I pregatitur ose jo nga politika, fjalimi i mirditores u lejua ne Kuvend per interesat e politikes. Edhe sikur te “mallengjehen” politikanet (e majte dhe te djathte, bashke me militantet e tyre) edhe sikur te ndertojne rrugen dhe ujesjellesin e fshatit mirditor, asgje nuk ka per te ndryshuar ne Shqiperi nga keta politikane te korruptuar dhe te paafte, qe gjate gjithe kohes nuk mendojne gje tjeter vecse si te mashtrojne dhe vjedhin popullin shqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *