Sonila Meço: Dhitë e Gertës janë të vërteta, ç’do bëjmë me veten avatar?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Sonila Meço

Gerta dhe avatarët

Nga foltorja e kuvendit kanë folur të zgjedhur e të pazgjedhur prej nesh, të shkolluar e të padiplomuar, të ndershëm e kriminelë, viktima e xhelatë, të mençur e të pazotë.

Nga ajo foltore janë artikuluar 27 vite tranzicion shqiptar, i dhimbshëm, përjashtues, vrastar, denigrues, i padrejtë, zaptues, shkatërrues, i ashpër e dhunues.

Ndaj ngjan bast i humbur pritshmëria e një të vërtete të madhe, mbijetuese, çarmatosëse e triumfuese kumtuar nga ajo foltore. Kush guxoi, nuk është më aty, kush provoi u baltos, kush rezistoi u përshtat. Për këtë fjalimi i ndjerë i Gertës me atë sfond e audiencë, lagur me lot e mbathur me lutje bën zhurmë.

Zhurmë herë frymëzuese e herë konspirative. Sepse kush hyn aty ka mallkimin e paragjykimit si hyri, pse dhe në emër të çfarë. Ka kohë që aty nuk hyjnë të zgjedhurit prej nesh, a ndoshta nuk kanë hyrë kurrë.

Sikur Gerta të kish folur në tjetër sfond, për një tjetër audiencë, lagur veç nga djersët e punës e mbathur veç me krenarinë e çfarë ka arritur e refuzim të pranimit të realitetit siç është, fjalët e saj nuk do shkaktonin këtë ndarje. Do dëgjoheshin për realitetin e hidhur që bartin, të vërtetën e madhe që klithin zanoreve, zemëratën e papërmbajtshme që do rrëzonte çdo qeveri, frymëzimin e jashtëzakonshëm që sot do kish nxjerrë njerëzit në rrugë.

Ja që sot fjalët e Gertës, një gruaje ndërtuar vetë e sakrificash janë status facebook-u, instagrami, tweeter-i dhe jo një revolucion rrënjësh. Këtë më mirë se kushdo e di Gerta që foli nga kuvendi, vendin që shpërfillet, fyhet e denigrohet nga ata që kanë në dorë fatet e vendit. Ne, populli të rrjeteve sociale.

Dhitë e Gertës janë të vërteta, ç’do bëjmë me veten avatar?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

19 komente në “Sonila Meço: Dhitë e Gertës janë të vërteta, ç’do bëjmë me veten avatar?”

 1. ILIRET says:

  U ba ziliqare, shtriga shterpe qe nuk ka lene pjese perberese te trupit pa e bere me silikon. Ja ka ziline se Gerta edhe punon, por edhe dashuron njeriun e zemres dhe dy vajzat e saj. Dhe ke ne plan te lind edhe nje djalle.
  Po shterpa Sonile do te mbetet avatar,. Keshtu na ben nje nder. Sepse e vetezhduk specien e saj te ndyre.

  1. Kujtim says:

   Sonila, shkrimi jot nuk bie asgje te re. E vetmja aresye e shkrimit tend del diku ne fund te shkrimit kur thua qe cdo qeveri do te binte. Sigurisht e ke fjalen per qeverine Rama. Por nuk thua asgje per qeverite Berisha gjate ketij tranzicioni 27 vjecar (20 vjet ne pushtet Berisha me kompani) Nderkohe Rigerta e tha qarte qe Kristina, shoqja e saj ka votuar si idiote per partine demokratike, e cila nuk ndertoj asgje ne keto zona. Qeveria Rama po ben cmos per keto komunitete, madje Rama e ka sjelle vete Rigerten ne Parlament, qe tju tregoje popullit idiot te Mirdites qe duhet te votojne per PS-ne jo per PD-ne. Por perse keta njerez te trashe votojne per parti qe nuk ju bejne asgje. Jane ne dashuri dhe ne bese me hajdutet, tradhetoret, kriminelat, dhe esadistet e vendit Berishe e kompani. Kjo tregon qe jane njerez jo te zgjuar. Votoni ata qe ju ndihmojne dhe jo ata qe mendoni se do tju ndihmoje mandatin tjeer dhe qe nuk kane bere asgje per 23 vjet.

 2. sadna babul ka bidai says:

  z SONI KU QENE MOJ VAJZE KU NUK TE KEMI KERKU SE ISHE E PAPARE NA KE MUNGU SHUME ,APO EDHE TI ISHE FUT TE DHITE PUC .PUC .SINQERISHT NA KE MUNGU JASHT MASE NE EKRAN TELEVIZIV

 3. Fari~hu says:

  Pa te lexuar fare,dil me shpesh, se kemi nevoje per ty

 4. NE AVATAR HANI SI GJITHMON
  SA T’JU NGOPET ZORRA ME T’MODHIN CAR

 5. Shvejk says:

  Avatari yt o Sonila mezi po pret shiringen e botoxit.

 6. Dardhari nga Sinica says:

  Kjo eshte ceshtja, cdo te bejme me vehten,se me prejardhjen dhe e familjen qe ke, e ke Avatare merr shembull dhe blej nja 2 cifte dhish gri,sic je vete,dhe organizo nje ferme te vogel ne Fshatin e bukur te Dardhes,kullote ke sa te duash, dhe na dil ndonje here ne Parlament familjarisht dhe na fol per Gjirin Persik bashke me mjekeroshin italian…..

 7. ALPINI.
  E nderuar Sonila ti duke bere eksperimente ne trupin tend.duke bere botokse nga jashte kur perbrenda je e rrenuar don qe edhe per fshatrat te rregullohen me rruge kur ato kane mbetur pa njerz.apo ka hall se mos i prishej makina e saj.Rrubiku dhe Rresheni jane te lidhur me rruge bile edhe te asfaltuar.Rruge makine ka patur ne te gjithe fshatrat.Jane demtuar nga rreshjet.riparoni se i zoti ikan pas thene e nxjerre gomarin nga balta.Kunder pergjigjejaka qene po kur i zoti eshte me gomar se gomari mbesin te dy ne balt.Per ate rruge qe kane nuk paguajne asnje lloj takse.

 8. BUJARI JU DEGJON says:

  Vertet,cfare do besh me nenveten,Sonila?…

 9. Serisha says:

  Oj Sonil, Ti dukesk si dhite e Lokut ne te arthmen. Avatar !

 10. alphade says:

  Sonila Mece ,nje dhi qe nuk i ngjan aspak dhive te Rigertes,qe jane
  realisht opozitare te verteta dhe jo si Sonila qe ben opozita pasi pa-
  raptakisht eshte paguar nga padronet e saj . Ajo i jepet pruresit me
  te pare. Nje gazetare pa karakter e dinjitet…..Nuk ia vlen me teper
  se 3 rreshta e gjysem kjo , i thencin gazetare te ” Agonit”, pa folur
  ketu per gazetarucin debil , Andi Bejtjen ,pasuar, nga Andi Krasta,
  qerozi e ” Opinionit” ,etj.etj.

 11. vera e nxehte says:

  Mero, mos e qelb gazeten me kete bushter qe perfaqeson femrat shqiptare me te poshtra ne histori.

 12. korcari says:

  nuk shkruan keq ,po fatkeqesia ne shkrimet qe beni esht se ate aftesi qe ke e ke shum te politizuar gje qe ju ben miope

 13. xhulia says:

  Gerta u kuptua nga te gjithe njerezit te formuar normalisht, eshte vetvetja dhe nje bravo te madhe. Kjo lloj monstre si Sonila dhe soji i Soniles jan bere keq se megjithese blablabla pa fund nuk e kane kapur kurre ate audience qe Gerta e beri me heren e pare. Sonila je e neveritshme, e piset si nga pamja dhe nga mendja. Gerta ishte femer ne kuptimin e plote te fjales, nuk ka nevoje per shtresa makiazhi qe te kamuflohet si ty. Ti e fyen te qenurit femer, eshte tmerr ti perfaqesosh ato. Mos e perlyej emrin e Gertes me shpirtin tend te frustruar. Normal qe je kaq negative kur shikon reflektin tend te shemtuar ne pasqyra cdo mengjes. Femrat si Gerta te trullosin dhe ulin cdo perpjekje tenden per 5 min vemendjeje…

 14. Rrapo Tabani says:

  O dhi hyjnore me briret perpjete
  Dhe cicat e varura nga qumshti i ngrohte
  Perulem para juve
  Si para perendive te lashta te fisit tim pagan
  C’ bukuri qe keni o dhi!
  Me te bukura se ca gra me cica silikoni
  e zemer kaucuku
  Qe nxjerrin nga goja vetem kakerdhi.

  D.Agolli

 15. Beni says:

  SONILA!!!— edhe emrin e ke te pakutimte!!!—gjumashe!!!
  Kush e di sa here ke perdorur trupin dhe ‘veglen’ tende per te arritur atje ku je….ke bere KARRIER…..Ne Tiron eshte gje normale e Pamoralshmja………nuk jeni’katunare’ ju….qe sdine ceshte jeta..ju duket e jashtezakonshme Ndershmeria e Rigertes….ju duket avatar..Ajo eshte dicka tjeter qe ti dhe gjithe elita e’TIRONES’ nuk keni per ta kuptuar kurre,sepse ajo eshte e paster si kristali,e bukur si natyra..(edhe pa makjazh eshte shume me e bukur nga ju)jo si llumi juaj ‘tirons’i mbushur me kurvlliqe,qe katunaret s’dine me vepru,apo Jo..gjumashe? Po te ishte nje vend normal Shqiperia(dhe Tirona),realiteti do ishte ndryshe…Ti Sonila(gjumashe) do shkoje me dhi(Caprra…caprra…caprra-thote Vittorio Sgabri) dhe femra si Rigerta ne eliten e vendit tone.Kjo do e shpetonte vendin.

 16. lato says:

  Kjo me Kazanin duhet te bejne nje gare tek per tek per primatin ne Rubriken:Dhia me e mire ne perdorim.

 17. tomorri says:

  O Soni deri tani vetem ti ke nje gje te perbashket me dhite ,ti i paske siguruare zilet qe ke vare ne qafe , a pika qe nuk te bje moj bije kur ti dhe shume si ti kini dale jashte realitetit dhe te vertetes. Soje juaj e ka te domozdoshme te kaloje nje fare kohe ne fshate per tu bere te vertete dhe te besushem per te bere gazetarin.

 18. eleni says:

  Sonila thone per ju ata qe rrine afer teje se bie ere te qelbur nga goja, e ke nga dhembet apo nga stomaku. Bexheti tend donte te pastronte parate dhe ti medemek po beheshe vip,pika ty dhe ndonjerit qe te ben elozhe,harron moj e mjere se nga ku dhe Çdere ke dale,kerkon te besh pasuri prane Bexhetit. Je bere si sudja jo se i ngjan,por se fluturon me pras,pika ty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *