Fati i Katalonjës, reagon Komisioni Evropian: Nuk mund të krahasohet me Kosovën

Komisioni Evropian në deklarimin e sotëm pretendon se, duke marrë parasysh Kushtetutën e Spanjës, votimi i djeshëm në Katalonjë nuk ishte legal.

Komisioni Evropian i cili referendumin në Katalonjë e shpalli kundër kushtetues, pretendon se rasti i krahinës spanjolle dhe i Kosovës nuk mund të krahasohen.

“Kur është në pyetje njohja e Kosovës, ky është kontekst shumë specifik. Ky ishte qëndrimi i pranuar nga ana e Deklarimit të KB dhe Rezolutave të ndryshme të KB dhe të komunitetit ndërkombëtar. Kontest shumë specifik, me arsyet specifike”, ka deklaruar zëdhënësi i Komisionit Evropian Margaritis Schinas, transmeton gazetametro.net.

Komisioni Evropian në deklaratën e tij të sotëm pretendon se, duke marrë parasysh Kushtetutën spanjolle, votimi i djeshëm në Katalonjë nuk ishte legal.

“Për KE kjo është çështje e brendshme e Spanjës, e cila duhet të zgjidhet në përputhje me  ligjet kushtetuese të Spanjës. Ne e përsërisim qëndrimin të cilin e kanë pasur edhe ky edhe Komisioni Evropian i mëparshëm, e kjo është se, në rast se ky referendum organizohet në përputhje me Kushtetutën spanjolle kjo do thoshte se ky territor i cili po shkon do të gjendej jashtë BE’së”, ka thënë Schinas duke tentuar ta arsyetojë qëndrimin e Komisionit Evropian.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Fati i Katalonjës, reagon Komisioni Evropian: Nuk mund të krahasohet me Kosovën”

 1. gfsh says:

  aaaaaa…………………
  sa e ndyre qe eshte kurverija!
  e????
  e ndyre dhe e peshtire!
  behet burri si gru dhe gruja si burr..
  dhe sa turp!
  ata qe na can kart me dekada me rradh “per te drejtat dhe lirit kozmike universale hyjnore stratoferike superjore madhore … te individit”,ata pra perseri e dhjesin muhabetin haptasi kur vje puna ke interesi.,dhe I shkelin me dy kembet kto te drejta. sepse ju intereso.
  kur I intereso eurodemokracis perndimore llapaqitet e qaravitet “per shkelje te t drejtave bazale te individit” edhe kur s ka asgjo,as shkelje as dredhje.
  por kur interesi esht tjeter,dhe nese respektohen ato te drejta atehere demtohet Europa vet, I thuhet derrit daj si pa turp.
  si more qenka I paligjshem vullneti popullor I shpreh paqesisht dhe me referendum paqsor dhe te lir demokratik!!!???
  si more na nxorret kushtetuten ,qe esht nje cop leter higjenike,mbi vullnetin e lir demokratik popullor?!
  kjo nxjerrja e sebepit antiligjor antikushtetues,duke ju referu kushtetuts spanjolle, te kujton ato pretendimet e komunsteve te enver hoxhes dekada me par kur thoshin se na e ndalo kushtetuta me marr ndihma dhe kredi nga gjermanija,kur erdhi shtrausi dhe ofroj ndihm. tamam njesoj si Europa sot thoshin ata dje. “esht antikushtetues”
  edhe Europa sot tamam si enveristet e djeshem ne shqipni. sebepi “na e ndalo kushtetuta”…
  sa genjeshter bajate dhe e ulet.!!
  dhe hajde prit ti te behet shqipnija. kurrrr s do behet dhe e dini pse? sepse mbeshtetet ne kurven europerendim. dhe kurva dihet se c te bo. ta jep dhe ta dhjet si ti vij interesi.
  cudi me t madhe s ka! sofra e demokracis dhe liris,brukseli del dhe merr qendrim antidemokratik alla komunistce.
  me teper s ke c thu.
  prandaj edhe shqiptart jan te zhgenjy nga europerendimi demokratik dhe sipas parimit “q.. nonen t thon bab” I kan marr frenat ne dor te tyre me krim drog kurva dhe paraberje te shpejt kriminale. vetem kshtu mund te mbijetosh.
  per te drejtat e lirit demokratike te njerzve,perfshi edhe votimin e lir,europerendimi shkon dhe qaravitet e ankohet e qan si krokodil der n kin siberi apo kore t veriut,n fund t botes pra.
  por kur lirija me elementare demokratike e njeriut,votimi pra,shkelet me dhun shteti policor dhe plumba shteti,dhe mu ne mes te europes,atje ku dalin me brek e pa brek dit e nat te rinjt “e lir” perendimor,mu ne spanj pra,eurokurva s bzan per shkelje te demokracis,por perkundrazi behet pale me dhunen antidemokratike te shtetit qe der para ca dekadash ishte sinonim I diktatures se frankos dhe miqsis me hitlerin.
  a europ europ
  je nje kurv
  qe vec ta hudh,
  europ jurop.
  a ta qifsha
  nonen n gop
  europ europ!
  jan kto vargjet e poetit te famshem bashkekohor George Phishta na Lecia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *