Mediat online?! Majlinda Bregu: Nuk kam asnjë mundësi ta ndjek iniciativën time ligjore në Parlament…!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

 Nga Majlinda Bregu

Prej sot ne Gjermani ka hyre ne fuqi ligji i cili i detyron kompanite e medias sociale( Facebook, Twitter, You Tube), ose te fshijne komentet me gjuhe urrejtjeje dhe permbajtje te dhunshme brenda 24 oreve, ose do te gjobiten me 50 milione euro gjobe.

Para nje jave Komisioni Europian prezantoi nje liste me udhezime per mediat sociale se si te permiresojne fshirjen e kimenteve automatike nga faqet e tyre duke mos lejuar njekohesisht edhe ripostimin e tyre.

Te dyja keto zhvillime vijne pas vendimit te Gjykates se Strasburgut i cili denoi nje portal mediatik ne Estoni pas padise qe. Je kompani estoneze beri ndaj tij.

Para gati dy vjetesh propozova, sigurisht ne nje permase me te vogel, qe mediat online ne Shqiperi te merrnin persiper te fshihnin komentet me gjuhe urrejtje qe cenojne dhe rrezikojne dinjitetin e njeriut, ose administratoret e tyre te perballeshin me pasojat ligjore.

Ne fakt i hapa vetes nje dere me te madhe nga ku gjirizi i injoranteve dhe turlisharesve me pagese, te merrte rrekene e sulmeve te reja.

Me ” vizionaret” me akuzuan se po ju ktheja nenin famekeq te Agjitacion Propagandes komuniste; “elitaret” kishin hallin se ky propozim ligjor po te miratohej do te mbyste lirine e shenjte te shprehjes e te fjales ne Shqiperi; dhe ata qe paguheshin si shares me pagese nga zgerqet e partive politike ( perfshi timen), u bene me te zellshem ne sulme dhe me aktive ne felliqesi, qe te justifikonin normen ditore te pune-sharjes.

Nuk kam asnje mundesi ta ndjek inisiativen time ligjore ne Parlament. Por vazhdoj te besoj fort se rregullimi ligjor dhe/ ose vetrregullimi i botes se online eshte domosdoshmeri ne Shqiperi. Qofte online, ne telefon, snap a telegram poste, e drejta per te respektuar e mos cenuar tjetrin eshte universale. Medium mund te nderrojne emer sipas teknologjive te reja, por njerezimi nuk i iken ketij parimi edhe pse vulgariteti ka gjetur keto kohe nje perandori te re qe eshte bota online.

Kur nuk ka rregulla, norma e kulture sjelljeje kjo perandori masive njeh vetem nje arme: lincimin publik.

Dhe nje shoqeri ku e verteta ben me pak lajm se sa genjeshtra me e trashe, e ka me te rende gjoben e bashkejeteses me teknologjine.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Mediat online?! Majlinda Bregu: Nuk kam asnjë mundësi ta ndjek iniciativën time ligjore në Parlament…!”

 1. cfar kerkon nji baxhell e eger gjithmon politike te ket :

  1) Te shkerdhehet eger me mafioze ala Prudentino ,me pushtet
  2) pellushe kafshe te eger qoft kjo edhe dhelper
  3) Nji makine Jaguar
  4) E ne dollap fshehur nji Gomar

 2. bregu says:

  Mos ki merak Majlinda…nuk merret me njeri me ty , sepse ti je vec nje PENSIONISTE tani…

 3. bregu says:

  Mos ki merak Majlinda…nuk merret me njeri me ty , sepse ti je vec nje PENSIONISTE tani….

 4. bregu says:

  Komenti ???????????????????????????

 5. ene shqiptaret jane tu prit Vettingun
  me i ngrit komt ksaj baxhelles perpjet ,
  mi rrxue posht brek firmato me danotella,
  mi rrxu botoxin prej truni
  e logarine e pasunise ven kur ishte bashkpuntore e krimit te pd-se
  si edhe Jaguarin -me paret e kujt e ka bler
  apo ja ka bo dhurate Prudentino rropsise
  qe bo gojore rrugeve

 6. sadna babul ka bidai says:

  TE KOMENTUESIT MUND TE MARESH NDONJE FJALE TE PELQYER APO TE PAPELQYER PERDERISA ESHTE VENE NE SISTEM PER ME BO KOMENT PSE JO ,PER DERISA TE GJITH JU QE JENI NE PUSHTET KENI PERDOR PAK A SHUME FJALE BANALITETE SEPSE PA DASHJE LESHON FRE NE PARLAMENT PSE JO MUND TE PERDOR KOMENTUESI .A;KUR PARLAMENTI E MER ME SINQERITET PUNE DHE NUK DEGJOJME FJALE TE PERDORURA ASKUSH NUK PERDOR PASTAJ .POPULLI NUK HAN BAR ATO JANE PJESE E DEGJUAR PER CKA FLITET PER PUNET QE CDO KUDH ESHTE NE PUSHTET PER PROBLEMET E TE GJITHE NJERZIMIT ,OSE PUNE QE BENI NEPER QYTETE

 7. Mentari says:

  Me te vertet ajo ceshtja e Ligjores te shqeteson apo milionat dhe privileqet qe kane deputetet? Je bere per te ardhur keq ? pretendimi I juaj per te drejtat e femnave shqiptarve eshte mashtrim se atje ishe per 8 vjet + 4 vjet dhe bere nje vrime uji ne Oqean.

 8. no says:

  Mero, varferi e madhe ne gazeten tende, nuk ka c’te lexohet me … merresh me majlindera …

Lini një Përgjigje te bregu Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *