TAP planifikon të investojë 800 mln euro në Shqipëri për 2017-2018

Konsorciumi për ndërtimin e Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) planifikon të investojë gjithsej 800 milionë euro në Shqipëri përgjatë viteve 2017-2018, bëri të ditur menaxheri i TAP për Shqipërinë, Shkëlqim Bozgo.

Në tërësi, projekti TAP pritet të sjellë një investim prej 1.5 miliardë dollarësh në Shqipëri, shprehet më tej ai, raportojnë mediat azere.

TAP është pjesë e Korridorit të Gazit Jugor, i cili është një nga projektet prioritare të energjisë për BE.

Projekti TAP parashikon transportin e gazit nga Faza e 2 e zhvillimit të gazit Shah Deniz të Azerbajxhanit , përmes Greqisë, Shqipërisë dhe daljes në Itali.

Aksionarët e TAP-it janë: BP (20 përqind), Shtetit Kompania e Azerbajxhanit (20 përqind), Snam (20 përqind), Fluxys (19 përqind), Enagas (16 përqind) dhe Axpo (5 përqind).

TAP do të jetë 878 kilometra në gjatësi (Greqia 550 km, Shqipëria 215 km, Deti Adriatik 105 km dhe Italia 8 km). Pika e saj më e lartë do të jetë 1,800 metra në malet e Shqipërisë, ndërsa pika e saj më e ulët do të jetë 820 metra nën det.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “TAP planifikon të investojë 800 mln euro në Shqipëri për 2017-2018”

  1. PLAKU says:

    TAP investon per TAP ,lerini njerezit te shohin enderra qe mund te genjehen ,jo nga keto broçkulla te Bozgos apo atij qe i shkruan keshtu tek Tema,,ky investim do te sherbeje per konsorciumin ,jo per Shqiperine ,ajo qe mund te vije per Shqiperine do t’a shohim pas venies ne pune te TAP ,sa fabrika shqiptare do punojne me gazin e TAP ,sa familje do te furnizohen me gazin e TAP ,sa uzina Plehrash do te punojne me gazin e Shah Deniz,keto jane endrrat tona ,ato qe thote Bozgo jane te konsorciumit

  2. alda says:

    Nje projekt me nje rendesi te madhe strategjike dhe mbi te gjitha eshte nje lajm shume i mire per vendin pasi vazhdimi i tij ka nje rendesi te madhe per ekonomine, punesimin dhe investimet sidomos per investimet ne ato zona ku kalon ky projeket gjigand.

  3. Juela says:

    Nje investim shume I mire nga I cili shteti jone eshte perfitues pasi ky investim do te rrite ekonomine punesimin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *