Debat për tekstin e Gjeografisë së Shqipërisë në Parlamentin grek

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Në Greqi është kthyer në çështje politike problemi me tekstet mësimore që prekin tema të karakterit historik dhe gjeografik.

Shqipëria dhe Greqia kanë ngeitur prej vitesh një komision të përbashkët për rishikimin e teksteve dhe pastrimin e libra e shkollore nga përcaktimet irredentiste apo përmbajtjet me frymë nacionaliste.

Pala greke pretendon se ajo ka përmbushur kërkesat e palës shqiptare për pastrimin e teksteve, ndërsa ka bërë me dije se i ka kërkuar Tiranës zyrtare të rishikojë tekstin e Gjeografisë për klasat e 9 dhe 12, ku flitet për territore shqiptare në Greqi, shkruan Respublica.

Zv/ ministri i Jashtëm, Yanis Amanatidis i thirrur në interpelancë për këtë çështje nga deputetët e Partisë “Grekët e Pavarur” tha se “Politika arsimore e Shqipërisë është e papërputhshme me vlerat e UNESCO-s dhe Këshillit të Evropës në të cilën ajo është anëtare”, duke iu referuar librit të Gjeografisë që flet për “zona shqiptare në Greqi”.

“Shteti shqiptar është i bllokuar në perceptime anakronike. Ne e kemi bërë të qartë se këto tekste janë të papranueshme dhe duhet të hiqen”-tha ai.

Amanatidis gjithashtu vuri në dukje se librat shkollorë do të jenë subjekt i takimit të radhës të Komitetit të Përbashkët Greko-Shqiptar të Ekspertëve – diçka që pala greke e ka kërkuar që në shkurt, por megjithatë libri i Gjeografisë për klasat e 9 dhe 12 u fut në kurikulat arsimore të vitit të ri shkollor.

Zëvendësministri i Jashtëm vuri në dukje se Shqipëria, për të vazhduar kursin e saj të pranimit në BE, duhet të plotësojë pesë kritere që lidhen me sistemin gjyqësor, ristrukturimin e administratës publike, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut në të gjithë vendin, ku përfshihet edhe çështja e teksteve shkollore.

http://www.avgi.gr/article/10842/8439573/g-amanatides-e-albania-gia-na-s…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-2.jpg","attachment_id":"776051"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-3.jpg","attachment_id":"776052"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-4.jpg","attachment_id":"776053"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjoegrafi-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjoegrafi.jpg","attachment_id":"776049"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/gjeografi-1.jpg","attachment_id":"776050"}]

20 komente në “Debat për tekstin e Gjeografisë së Shqipërisë në Parlamentin grek”

 1. #varijanullen says:

  Te vertata te thjeshta te dashur gjiton te peloponezit.

  1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

   PER GJITHE PLEHRAT SUNITE: lotet e ketyre gyzelakve te vegjel tregojne te kunderten e atyre qe shprehni ju ndaj shtetit bukdhenes grek,porse ju turkoshake jeni AXARISTOI[BUKSHKALE]!

 2. Plaku says:

  Ja dhe keta lypsat e Europes qe mbaruan punet e tyre dhe po merreni me punet e botes. Taktika tipike greke, qe kur punet vejne keq, shpikin ndonje armik imagjinar, qe te mbajne populli si te droguar, e ne vend ti kerkojne llogari politikanve grek qe po i vjedhin dite per dite, te zene inat shqiptaret. Teksti s’ka asnje gje te keqe, madje duhet te ishin shtuar dhe vendet si Morea ( peleponezi) ku ka Arvanit shqipfoles.
  Eshte e habitshme se si nje vend europian qe pretendon qe paska minoritet grek ne Shqiperi, s’pranon qe ka minoritet shqiptar ne Greqi? Po ne nen nje perandori kemi qene njerzit leviznin. Greket e Pindit erdhen si bujqer ne Gjirokaster, kurse Shqiptaret levizin ne Greqi. Te mohosh cdo gjurme shqiptare ne Greqi eshte shovinizem dhe idiotllik.

  Greket te heqin emrat e qyteteve si Gjirokastra, Korca e Saranda te shenuara ne murin e parlamentit te tyre.

  1. Loli says:

   Ore spo flitet per minoritet por per toka, jane dy gjera te ndryshme

   1. Eda says:

    Po Loli eshte e vertete qe minoritet dhe toka jane dy gjera te ndryshme. Por greku quan minoritet Himaren dhe pas disa vitesh nje qeveri e ardheshme i quan toke greke Himaren. E kuptoooooooooon. Por duket qe nuk je grek se nuk mendon per shume larg. kapesh ne terma.

  2. Klimax says:

   Ne murin e parlamentit te tyre jane shkruar edhe emra te tjere si psh. Korea etj, por kjo nuk ka lidhje me pretendime territoriale more kopetent. Ato emra tregojne zonat ku ushtare greke dhane jeten e tyre ne lufte per liri ne atdheun e tyre dhe ne bote.
   Sa per lypsa, nuk e di nga e nxore kete konkluzion, por ajo qe dihet eshte se shqiptaret po lypin ketu e 27 vjet ne ate vend.
   Vertet arvanitasit (termi shqiptar u degjua per here te pare ne fund te shek XVIII) e kan populluar Greqine te pakten qe prej shek XI, por ata, jo vetem qe nuk ndiheshin minoritet e te huaj, por u trajtuan nga popullsite vendase ne ato territore si nje pjese e pandare e trungut te popullsise greke.
   Vertet kemi jetuar nen nje perandori apo disa perandori, por ndryshimi eshte se greket dhe se bashku me ta, arvanitasit, mbajten te njejtin identitet nen sundimin e perandorise se fundit disa shekullore, ndersa pjesa tjeter, “shqiptaret”, u turqezuan dhe islamizuan dhe duke menduar se ishin “superior” nga lemoshat e sunduesit osman, pretendonin dhe pretendojne akoma ish territoret qe sundoi Sulltani i tyre!!!!
   Etje e keni aleatin, mikun dhe vellane e te njejtit gjak, Erdoganin, ne Ankara. Shkoni! Ju mirepret!

   1. klimax pederasti muti jevgu 300 evrosh says:

    O Klimax pederasti, po ngele duke shpifur o plehre aziatike. Si su lodhe

   2. me thene te drejten says:

    Klimax grekomani 😛
    C’jane GREKOMANET :
    GREKOMANET jane grek-dashes te indoktrinuar, pa vision te qarte dhe ne injorance totale fetare. Dihet qe feja dhe besimi nuk kane kombesi.Kjo specie njerezore (qe nuk eshte vetem dukuri ndermjet shqiptaresh,ka edhe sllave,rumune etj qe bejne te njejten gje) ben nje “ngaterrese qesharake”, barazimin e Helenizmit me Grekizmin! Ka nje celes te vogel,te cilin duhet ta zbulojne te gjithe ateiste apo besimtare,kristiane apo myslimane! Celesi eshte NDRYSHIMI THELBESOR midis helenizmit dhe grekizmit! Mund te kete shume simpatizante te helenizmit ne bote,por shume pak ose aspak te grekizmit!Nese shqiptaret do e kuptojne kete,gjerat do jene shume te thjeshta dhe te kuptueshme!Nuk behet fjale per shqiptaret orthodhokse fanoliste,ata kane mbi 100 vjet qe e kane kuptuar.Por per shqiptaret grekomane (qofte edhe te pakte)!Per greket s’na intereson se c’bejne.
    Pra c’jane keta grekomanet!?
    Greko-mania eshte semundje mendore si psh klepto-mania.Kjo e fundit eshte fiksimi mendor per te vjedhur sende,thjesht si manjak i semure,edhe nese sendet qe vjedh nuk te duhen fare! Greko-mania ka po te njejtat paraqitje dhe simptoma,manjaket e semure menderisht i ngjiten si vemje grekizmit,pa qene fare e nevojshme e aq me teper e vlefshme! FIKSIM,njerez te semure,qesharake e trupeshke!Justifikimi i ketyre gjynafqareve ( si puna e atij budallait qe thote se eshte i zgjuari i mehalles), eshte se grekizmi eshte dicka e kultures siperore,eshte e lashte,e ndritur!Ketu kemi “ngaterrese” te Helenizmit me Grekizmin!Kjo vjen nga INJORANCA (padija) e ketyre gaztoreve,sepse bejne nje ngaterrese fillestare dhe te thjeshte!E kjo eshte se Grekizmi dhe Helenizmi,qe ne thelb te tyre, jane dy gjera krejt te ndryshme! Madje jane ne KUNDERSHTIM ideor te plote! Thelbi i helenizmit eshte politeizmi,universializmi dhe demokracia,ndersa thelbi i grekizmit eshte monoteizmi,nacionalizmi dhe autokracia! Perpjekja e metejshme qe behet nga grekistet,eshte qe keto dy kundershtesa ideore,te paraqiten si vazhdimesi e njera -tjetres dhe te “martohen” midis tyre!Kjo eshte krejt qesharake,sepse edhe nje bebush e kupton qe te kundertat KURRE nuk jane vazhdim i njera tjetres,por vec mund ti zene vendin njera tjetres! Keto jane gjera te ditura dhe te thena (madje edhe ne Greqi),por natyrisht per njerezit mendje-hapur jo per trupeshket! Neogreket e sotem i perkasin grekizmit dhe asnje lidhje nuk kane me helenizmin as nga pikepamja racore,as nga pikepamja gjeografike e aq me pak nga pikepamja kulturore!
    Semundja e grekomanizmit do mjek dhe mjekim!Keshillohet autoqefali reale e kishes shqiptare dhe dije!

 3. Xheudet Tafili says:

  jJu lutemi merrni ne stafin tuaj te punes redaktoriale nje korektor gjuhesor dhe nje letrar, se e keni bere shqipen si pjese e injorances drejtshkrimore,ju lutem,ju lutem ,ju lutem…
  Xh .Tafili

  1. Lexues says:

   Keshille me vend. Po kujt ia thua?

  2. Shqipja says:

   Zoti Xheudet ! Përpara se t’i kërkosh gazetës “nje korektor gjuhesor”, korrigjo vetveten. Gjuha shqipe ka 36 shkronja të vendosura në Kongresin e Manastirit. Ju, fatkeqësisht, shkruani me tridhjetë e katër shkronja.

 4. vera e nxehte says:

  Valle eshte çudi greke qe ndryshe flet e ndryshe ben?! Po ju , ore keninane afrikane qe s’keni lidhje me lashtesine greke te vertete, po ulurini tere diten per Himaren e Kastrioteve!

 5. says:

  252 km2 det I gelltiti pedofili Grek

 6. Shadow says:

  O c’u kenaqa

 7. Eda says:

  Po Po merruni me drejtshkrimin (i cili te jap hak le per te desheruar) dhe jo me faktin se si do te argumentoje grupi shqiptar ne kete komision qe ne kemi te drejte. Djali im shkon ne shtepine e gjyshit ne Kurtes te Çamerise per pushime dhe e din toke shqiptare te gjysherve te tij, por nuk iu dashka mesuar sipas grekeve qe Çameria eshte Shqiperi. Une nje frike kam: Projektligji per minoritetet u miratua. Panvaresisht zhurmes se madhe per pakicat Bullgare e Maqedonase askush nuk permendi faktin qe me kete Ligj do te humbasim Himaren e cila si kurre ndonjehere do te quhet greke. As vet Himariotet nuk e kane konsideruar ndonjehere veten greke por iu eshte qepur Dulja dhe tani po ia del. Cdo kater vjet qeverite tona i shesin ndonje gje grekut. Po a shitet toka jote?

 8. Kisha terroriste "greke" says:

  “greqia” “shtet” fallco,panini realitetin se do
  keni probleme me shqiptaret .Ne femijet i mesojme ne shkolle ju ua “edukon” prifti ne kishe.

  1. Apollonia says:

   Ty te kane edukuar hajvanet prandaj pellet gomarlleqe. Po ke shkollat greke shqiptaret kane shekuj qe mesojne se i kane prej mijera vjetesh. Injoranca apo ligesia jote dalin bllof se dhe vellezerit Frasheri e Ismail Qemali ne Janine ke Zosimea jane arsimuar. Po keta ishin burra shqiptare. Ti je nje derdimen dhe kaqe

 9. Alban Hamzai says:

  Ne tekstet shkollore ne Greqi nuk gjen asnje term si “Vorio Epiri ” dhe terma te tjere qe kane te bejne me teritore greke ne Shqiperine e sotme e te tjera te kesaj natyre .Kurse tekstet shqiptare jane mbushur me terma qe kane te bejne me pretendime teritoriale . Pra komisioni grek e ka zbatuar ate qe eshte vendosur,kurse komisioni shqiptar nuk ka bere asgje dhe kuptohet me miratimin e qeverise shqiptare .Para Parlamentit Grek jane shenuar emrat e vendeve ku ka luftuar ushtria greke ,eshte njesoj sikur ne Parlamentin Shqiptar te shenohen vendet qe ka luftuar ushtria shqiptare dhe te shenohet p.sh. Vishegradi (ku luftuan partizanet) . Nga ana tjeter si mund te konsiderohet Epiri toke shqiptare kur dihet se kufiri jugor I Ilirise ishte lumi Vjosa (kur te provohet se shqiptaret jane pasardhes te ilireve .Kjo gje eshte shkruar qe nga Fjalori Enciklopedik Shqiptar e te gjitha botimet e Akademise Shqiptare e botimet e te huajve qe jane marre me kete problem .Ndersa ne shek.e mevonshem ne Janine nuk figuronte asnje shqiptar . Edhe ne shek 15 ,kur shqiptaret sulmuan Janinen i vrau te gjithe despoti Thoma Preljubovic dhe te tjere qe erdhen pas tij . Shqiptaret qe u vendosen ne disa teritore greke,sidomos pas pushtimit turk jane refugjate ,po te perdorim termin e sotem . Edhe pashallaret osmane me orogjine shqiptare qe i ishin nga qente me besnike te osmaneve ,te ardhur jane se bashku me ushtaret shqiptare qe mbanin me vehte . Gjithashtu camet nuk kane origjine te sakte :jane greke te turqizuar e me vone te shqiptarizuar .Gjithashtu numri me i madh i popullsise came ishte rreth 20.000 vete qe banonin vetem ne 4-5 fshatra te Thesprotise ne krahasim me popullsise greke qindra mijeshe te Epirit te shek.18-19. Dhe propaganda shqiptare ,sidomos e ketyre viteve te fundit keto 4 fshatra i beri Epir . Prandaj boll u kungullizuat ,rroni me realitetin ,hiqni dore nga genjeshtra se vetem e verteta vlen ,vetem e verteta ekziston kurse genjeshtra duhet te shpiket dhe shihni nga perendimi europian e jo nga lindja sulltanore se do te beheni me poturake se poturaket ,sic u bene dikur shqiptaret me turq se turqit .Ju lutem botoni komentin tim!

  1. ALBAN GJERGJI says:

   @ Albanaqis Hamzanaqis,
   ————————————–
   Ne tekstet shkollore shqiptare pasqyrohet me vertetesi historia dhe gjeografia e popullsise shqiptare.
   Ne shtetin shqiptar njihet prej 100 vjetesh minoriteti grek, megjithese pasardhes te ardhurish argate.
   ———————————————————————————————————————————————————
   Ne tekstet greke mbulohen e mohohen masakrat e gjenocidi ndaj popullsise autoktone shqiptare myslymane te Çamerise.
   Ne shtetin grek nuk njihet ende me status maxhoriteti autokton arberor as si minoritet etnik madje as si minoritet gjuhesor.
   ———————————————————————————————————————————————————————————–
   Statistikat qe ti shkruan per shqiptaret e Shqiperise dhe Greqise jane ato te Megalloidese dhe te Shovinizmit Shteteror Grek.
   ————————————————————————————————————————————————————————————

 10. LEXUES SHQIPTAR says:

  Shihet qartë se disa komente antishkencore, antihistorike, antigjeografike,
  Janë shkruar nga disa grekofon, antishqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *