FOTOT e rralla: Shqiptarët dhe Shqipëria e vitit 1991

Këto pamje të rrala janë shkrepur në Shqipërinë e vitit 1991, në një kohë kur vendi u çlirua nga “kthetrat” e një diktature të egër.

Fotot pasqyrojnë më së mirë vuajtjet, trishtimin dhe shpresën e shqiptarëve për një jetë më të mirë.

Ishte fotografi grek Nikos Ekonomopoulos i cili fokusoi këto fotografi të rralla si dëshmi e të një etape “ëndërimtare”që po niste.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/14-28-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/14-28.jpg","attachment_id":"776088"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/13-31-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/13-31.jpg","attachment_id":"776087"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/7-58-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/7-58.jpg","attachment_id":"776085"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/1-77-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/1-77.jpg","attachment_id":"776084"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/10-45-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/10-45.jpg","attachment_id":"776083"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/35-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/35-1.jpg","attachment_id":"776081"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/34-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/34.jpg","attachment_id":"776080"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/32-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/32.jpg","attachment_id":"776079"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/31-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/31.jpg","attachment_id":"776078"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/11-39-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/11-39.jpg","attachment_id":"776086"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/36-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/36.jpg","attachment_id":"776082"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/30-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/30-2.jpg","attachment_id":"776077"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/29-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/29-2.jpg","attachment_id":"776076"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/27-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/27-3.jpg","attachment_id":"776075"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/26-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/26-5.jpg","attachment_id":"776074"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/25-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/25-5.jpg","attachment_id":"776073"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/24-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/24-9.jpg","attachment_id":"776072"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/23-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/23-9.jpg","attachment_id":"776071"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/22-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/22-11.jpg","attachment_id":"776070"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/20-14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/20-14.jpg","attachment_id":"776069"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/15-22-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/15-22.jpg","attachment_id":"776068"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/19-15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/19-15.jpg","attachment_id":"776067"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/28-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/28-3.jpg","attachment_id":"776066"}]

11 komente në “FOTOT e rralla: Shqiptarët dhe Shqipëria e vitit 1991”

 1. iliri i vertete says:

  Moikom Zeqiri ndonje hartim per fotot e me siperme per “bjondat” ariane – pellazgo – ilire !!!!!! Shikoni foton e fundit trimin paqedashes “pellazgun” qe ma shume dashuri i hakerrohet karabinierit Italian….. dhe te thuash qe ka vajtur te lype buke dhe pakez liri !!!!!!! Shikoni sa “paqe” “dashuri” “miresjellje” reflekton shikimi i ketij “biri” te popullit iliro-pellazg per ate qe i ka hapur deren e shtepise ??!!!!!

 2. perse nuk qisni ju te medies dhe tv-ve foto tuaja personale ,
  se kush keni qene ne ato vite ,se si kullosnit lopen mes bajgash ,
  si dukeshit rrugeve te qytetit ,
  apo ata qe bejn “vipat” sot kudo politike e medie ,
  qe t’e ktheni per nji cast ne origjine ,e kuptoni se c’ishit ,e c’jeni ala sot !!!!!!!!!!!!!

 3. Alban Dardani says:

  ….. ” Fotografi” grek ,Nokos,….. pavarezisht misionin keqdashes qe duhet te kete patur ,paska perzgjedhur foto vertet pikante per qellimin qe ka ardhur, por edhe artistikisht.
  …… Ne curjen te cdo gjeje drejt zeros, ne vrasjen e shprese e te besimit, ne deformimin e karakterit e te imazhot ne tersi per shaiptaret ne bote nje rol te .”,rendesisjem” luajten dhe luajne edhe sot. ” gazetaret Nikoss”

 4. Jak Boston says:

  Keto foto jane pasqyrimi me i mire i njeriut te ri socialisto-komunist , arritja me e madhe e Enver Sumes , qe i ktheu njerezit ne kafshe. Jane keta kafshe sot qe po e drejtojne ate vend me kryekafshet Berisha-Rama ne krye.
  Ata qe lavderojne Enver Sumen duhet ti perdorin keto foto si pasqyre per te pare vetveten.

  1. hahaha says:

   Ama sa shkurt i paske rene. Keta njerez ne nje dite normale jetese ne sistemin ku u rriten do dukeshin shume normal, por gjate vitit te krizes dhe ndryshimit te regjimeve, normal qe do dukeshin keshtu se ishin ne hall. Po ja te te shohim ty njehere, qe si jetues ne sistemin aktual ke gjasa me te larta per te qene nje obez pa floke, mendon vertete se do konkuroje bindshem me nje nga keta?

 5. katarakti says:

  O Zot çfare fytyrash. Kafshe dhe egersira. Dhe disa pyesin ende se si nuk behet Shqiperia!

  1. lol says:

   Ti i qafsh hallin atyre se nje pjese e mire e tyre kane tipare te gdhendura super seksi e buze te shkruara si pornostar te vertete, dhe me siguri nje pjese kane shkuar ne Evrope dhe kane bere filma xxx dhe kane bere kokrren e qejfit me karat e tyre qe i kane edhe shume te medhej. Ku mund te gjehen meshkuj mashkullor si keto sot?? Na jane bere te gjithe si putana flokeiriqe.

 6. zani says:

  vetem shprese nuk ka ne keto foto,,,?

 7. shqiptari nga Shqiperia says:

  Katarakti , nuk e di se cfare je ? femer apo mashkull ?? Ti qe shkruan shqip , me siguri matematike je shqiptar ose shqiptare , pak ben .Nje gje eshte mese e sigurt qe si ti edhe une edhe kushdo tjeter ,nga keta ” kafshe dhe egersira ” e kemi prejardhjen , keshtu qe sado larg te kesh shkuar dhe sado mirqenie te kesh krijuar mos haro kurre ktheje koken pas dhe kujto , mos haro …………………………………….

 8. fieraku NGA ferrasi says:

  Jack Boston.
  Nuk i shtoj e ad i heq asnji presje komentit tend
  Bravo!

 9. Kapedani says:

  Epo kur shkon ne nje shtepi po te shkosh ne hale mutrat do fotografosh,po te futesh koken poshte dollapit gjen edhe merimanga ,diku gjen edhe rroba te palara qe jane zhul.Varet çfare do te fotografosh dhe çdo te pasqyrosh dhe me kryesorja çfare mesazhi do te percjellesh.Psh Mero bytha me shkerdhatat qe e rrethojne duan te hedhin sa me shume balte mbi Shqiperine dhe shqiptaret,a thua smjafon balta qe kemi.Tju postoj disa foto te Belgjikes qe kur ti shikoni do thoni te qifsha jeten jemi me mire tek kalaja e Dodes.Disa foto te amerikes do jua heqin deshiren per te shkuar atje .Prandaj dhe ju komentues langaraqer kur beni selfi kete ja beni fytyres tuaj dhe jo bythes qe dihet cdo fotografosh,apo jo.
  Mero nje dite do e paguash o qen bir qeni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *