Shpallet Nobeli për Letërsinë, ja shkrimtari që fitoi çmimin e madh

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Kazuo Ishiguro është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsinë për vitin 2017.

Shkrimtari japonez i natyralizuar britanik është i njohur për shumë vepra, mes të cilave spikat ajo “Çfarë mbetet në fund të ditës”.

Kjo vepër letrare i dha atij çmimin “Booker Prize” dhe në bazë të saj u prodhua filmi me të njëjtin titull me aktorë Anthony Hopkins dhe Emma Thompson.

Vitin e kaluar, Nobeli për Letërsinë i shkoi këngëtarit Bob Dylan, një vendim ky që shkaktoi polemika të shumta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *