Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Kastriot Dervishi

Procesi ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve të tjerë është zhvilluar nëpërmjet një procesi të tmerrshëm torturash. Gjatë periudhës së hetimit vdiqën nga torturat e rënda, këta të pandehur:

-Ali Begeja, ish kryebashkiak i Tiranës (procesi i parë), vdiq më 18.8.1947. Për të u shkrua se gjoja “vdiq në burg duke u hedhur nga dritarja”.

-Stanislav Zuber (procesi i parë), për të cilin mungon data e saktë e vdekjes, pavarësisht se të dhëna të ndryshme ka.
-Ferit Hysenbegasi, jurist (procesi i dytë), 17.9.1947

-Avdul Bani (procesi i dytë), roja i Islam Radovickës

Torturat kryesore (ka edhe të tjera që do njihen në postime të tjera) të përdorura ndaj grupeve të deputetëve dhe intelektualëve janë dëshmuar në disa burime. Njëri nga hetuesit ka dëshmuar “arsenalin” që ka njohur (shih më poshtë).

Për këtë arsye procesi hetimor dhe ai gjyqësor është në masën 90-95% i pavërtetë dhe i manipuluar, efekt i torturave të mëposhtme ku më kryesorja ka qenë ajo e prerjes së mishit.

Lista e torturave:

1-Jeleku (tortura më e tmerrshme, njeriu lidhet pas një huri dhe merr pamjen e një qingji që piqet në hell).

2-Kamxhiku dhe druri.

3-Të lënët pa bukë, pa ujë, pa gjumë dhe më këmbë me ditë të tëra.

4-Korrenti elektrik deri sa i binte të fikët.

5-Hedhja në qafë e zinxhirëve me peshë të rëndë.

6-Lidhja me duar nga pas në dritare ose në ndonjë dru varur deri sa t’i priten gishtat.

7-Thyerja e kockave dhe ndukja e mishit me darë (kjo u përdor sidomos pas dënimit me vdekje të Shefqet Bejës dhe kundra tyre).

8-Kripa në gojë.

9-Shpifnim gjoja sikur do të ekzekutoheshin ose do të vareshin dhe u shtihej në ajër ose shpiheshin te litari.

10-Tortura morale në lidhje me familjen: do të burgosim, do të t’i vrasim, bile në Shkodër për të thyer rezistencën e Dulo Kalit shpunë në një dhomë ngjitur me të dy të b burgosura vajza dhe dy të burgosur burra dhe ato bënë gjoja sikur ishin vajzat e tij dhe i kishin prurë t’i çnderuar

11-Futja kokëposhtë në vozë plot me ujë.

12-Një herë Myftar Tarja (hetues-shënim) i futi një Toptanit nevojë në gojë dhe çorape të palara.

13-Djegia e mishit me cigare. Në fund kundra një provokatori të Kukësit i është hedhur alkool në duar ose në leshra dhe i vihesh shpyrtua.

-Gjellë me kripë e lënia pa ujë.

-Futje në ujë dhe lënie me tesha të lagura në dimër.

-Pakësim i ushqimit gradual për të vdekur brenda 1 ose 2 vjetëve

-Lënia pa gjumë në këmbë.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/05\/dervishi-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/05\/dervishi-1.png","attachment_id":"490028"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/tortura-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/tortura.jpg","attachment_id":"776517"}]
        
        Loading...
        

9 komente në “Torturat e përdorura ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet 1947-1948”

 1. ferdi says:

  PIRDH PIRDH SE LIROHESH KASTRIOT LESHI.

  1. Uja says:

   Pse nuk te pelqen?

 2. Populli says:

  Dervish, nese nuk te nxit urrejtja pathologjike dhe jo historia per keto qe po hedh perdite te kjo gazete , a ka mundesi te na japesh pak statistiken qe thote se spiunet me te shumte kane ne dale nga ky soji yt dhe i ketyre qe te kane thene ty se iu kane prere thonjte e i kane futur ne voze me koke ne uje. Te kam rixha, hapi defteret e urrejtjes qe ke fotokopjuar apo vjedhur dhe na e thuaj nje statistike te tille. Nese nuk e thua dot kete te vertete atehere shko ne halen e shtepise tende, nxirr mut dhe thuaj qe ate mut e kane perdorur ne kohen e diktatures per te helmuar historine e vertete.

  1. Kali says:

   Pa kuptim kjo qe shkruan, bre popul. Pse shqetesohesh nga keto dokumenta?

 3. Populli says:

  Dervish, a ka mundesi te na japesh pak statistiken qe thote se spiunet me te shumte kane ne dale nga ky soji yt dhe i ketyre qe te kane thene ty se iu kane prere thonjte e i kane futur ne voze me koke ne uje. Te kam rixha, hapi defteret e urrejtjes qe ke fotokopjuar apo vjedhur dhe na e thuaj nje statistike te tille. Nese nuk e thua dot kete te vertete atehere shko ne halen e shtepise tende, nxirr mut dhe thuaj qe ate mut e kane perdorur ne kohen e diktatures per te helmuar historine e vertete.

 4. Flm says:

  Keto tortura as Gjermani nuk ka bere, por vetem Otomanet …. kjo e verteton thenien qe “jemi vellezer me Turqit”.

 5. shqiptari says:

  POPULLI si gjithmon i perpikt e i sakt, respekte.

 6. Fiamuri Arberit says:

  E keqja me e madhe per shqiptaret , pas pushtimit 500 vjecar osman, ishte Enveri dhe komunizmi.

 7. Jimi says:

  Po ka masaker me te madhe ne historine njerezore se ajo e Hroshimes, ku brenda minutit u zhduken miliona njerez dhe miliona te tjere me pas nga efektet e saje, e bombes atomike te hedhur nga “jankit”? Kur presidenti amerikan i kohes u pyet per kete masdaker , ai me cinizem u pergjigj! Fitimtari nuk gjykohet.
  Ha m.t edhe Katriot edhe Dervish!?

Lini një Përgjigje te Jimi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *