VIDEO/ Xhamitë e Turqisë në botën shqiptare, përpjekje për të minuar identitetin kombëtar shqiptar

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

David L. Phillips, Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin e Studimit të të Drejtave të Njeriut të Universitetit Columbia, thotë në një intervistë për televizionin “Koha” në Kosovë se financimi nga Turqia me 44 milionë dollarë i xhamisë së Prishtinës, është një përpjekje për ta minuar identitetin kombëtar shqiptar dhe për ta kufizuar ndikimin amerikan në këtë rajon.

Erdogan ka financuar me 33 milionë dollarë edhe xhaminë e Namazgjasë në Tiranë, ku mori dhe vetë pjesë në inagurimin e fillimit të punimeve.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “VIDEO/ Xhamitë e Turqisë në botën shqiptare, përpjekje për të minuar identitetin kombëtar shqiptar”

 1. lelegu says:

  Kete e di dhe bufi. Edhe politikanet shqipkare sunite bytheperpjete si ai skizofreni gjatosh jane kundrs identitetit shqiptar.

 2. malokeria = qeneria says:

  Ti mire e the, por kujt ja the. Kosovaret jane kryekeput islamiste – pjesa me e madhe e tyre duke nisur nga Mergim Mavraj qe na nxiu faqen para gjithe botes. Helmi islamik ka hyre thelle ne gjakun shqiptar dhe po i jep shenjat e helmimit me imamet qe po shtohen si kerpudhat pas shiut. Edkari lejoi te ngrihej ajo xhami e shemtuar qe te ngrejne bythen perpjete mbeturinat turke. Nuk kane ku te luten, kjo eshte arsyeja. Do e shikoni kur te mbaroje xhamia e re e Tiranes, do dalin prape ne rruge apo jo. Ne xhami nuk i sheh njeri prandaj dalin ne rruge qe te japin pershtypje qe gjoja jane shumice. Mua nuk me rruhet shume se i kam bere mutin atij vendi, por nuk them dot me qe jam shqiptar me origjine. Sepse kjo Shqiperi qe po behet nuk eshte kurrsesi ajo nga vij une dhe largohet cdo dite e me shume nga vlerat perendimore. Papergjegjshmeria e Edkarit eshte e pafalshme, sepse nga PD nuk pres surpriza. Ajo eshte nje parti talebane qe ne gjeneze, nga Gazidede deri tek Zeni i babit qe eshte besimtar i devotshem. Por ky katoliku Edkari qe lejoi ate turp ne mes te Tiranes. Edhe doni te hyni ne Europe ju qelbesira. Edhe heqjen e vizave e kishit shume.

  1. Bledi says:

   Ske faj o vlla po nese dorehiqemi te gjithe si ty nuk del mire!

 3. Projekti says:

  Se shpejti do rikthehet taxa e xhizjes. Do jete shume e veshtire per te qene qafir. E veshtire dhe e shtrenjte. Qafiret do japin dhe djalin e madh qe ta perdori bashkia si punetor pa pagese. Dita te mira presim. Boooooooooommmm plasi nje bombe me duket, duhet te jete ndonje nga ata qe e presin cica madhet ne boten tjeter ose Janulla dora vete.

  1. Crusader says:

   Ti ki kujdes per vete, mos e ngrene ate bythen tende Came nga Ballkani, e te cojne ne Turqi nongrata, qe te lepish bolet e Tahipit. Jeni mesuar ju me torben ne shpine.

 4. Christopher Columbus says:

  A e Imagjinoni sa te hysh ne Tirane dhe ne Prishtine do te shikoni Minaret e Erdoganit ne zemer te Kryeqyteteve shqiptare.
  Nuk u ngopet me Turkun 500 vjet. Ndaeni medjen ne qofte se jeni Turq apo Arab ikni ne Turqi apo Arabi na leni ne Shqiptaret e vertet te jetojme rehat ne kete vend.
  Robt e shpis ku ti keni politikan pedera . Po e mbushni vendin me Xhamia per lemoshat e Arabeve qe te knaqen kantundaret injorante.
  Eshte e pa besueshme. Per cdo investim qe vendet Arabe bejne ne shqiperi e Kosove gjeja e pare qe kerkojne eshte ndertimi i xhamive .
  Ore a ka njeri ti ndaloje kto marrezira . Po ce do Simbolin e Islamizmit ne tokat e Ilireve dhe te Arberve .
  Ato motrat ku ti keni

  1. Wendy B says:

   Po ca dreq investimesh bejne ata aman. Paguajne politiqenet tane te pangopur te ndertojne xhami ti shpelajne trurin (kuptohet ate qe i ka ngelur)njerezve. Nga nje ane vampirat politikane, qylafet nga ana tjeter, mjere ai vend pa identitet!!!!!

 5. adi says:

  sa leke paska pasur dhe ky Janullatosi o burre!!!!!!!!!
  paska paguar komandantin e oficereve gjermene ne kosove ne luften e dyte qe te thoshte per 300 euro se keta jane me turq se turqit
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar me 300 euro Donald Trump qe te ndaloje mysylmanet te hyjne ne USA .
  paska pasur aq shume leke sa te paguaje 300 euro frontin nacional ne france qe te beje thirje kunder mysylmaneve
  paska pasur aq shume leke sa te paguaj 300 euro gjermanet qe te votojne AfD partine me antimysylmane ne bote.
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar 300 euro qeverine e Mianmarit qe te bej gjenocid ndaj mysylmaneve
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar 300 euro presidentitn e filipineve tu shpalli lufte mysylmaneve
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar 300 euro qeverine kineze qe te ndaloje mysylmanet te ushtrojne fene ne kine
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar 300 euro japonezet qe ta quajne te jashtligjshem kuranin.
  paska pasur aq shume leke sa ka paguar 300 euro putin , orban , presidentin e cekise dhe austrise
  paska pasur aq shume leke sa te paguaje 300 euro edhe kete profesorin amerikan qe te thote se xhamite ne shqiperi jane te turqve dhe jane anti shqiptare.
  sa shume leke paska pasur ky janullatosi qe te bleje gjithe boten
  apo thjesht ne ortodoksve shqiptare si njohesit me te mire te turqve islamike, si shqiptaret e vetem dhe te paster shqiperi po naq jep te drejte gjithe bota se mysylamnet ne thelb jane antishqiptare, jane turq e arabe , mongole ngelur arberise.
  a po e kuptoni o mongolet e ballkanit se keni dale zbualuar ne gjithe boten ne shemtine kriminalitetin antihumanizmin dhe antishqiptarizmin me te madh qe ka egzistuar ndonjeher ne toke.
  pjella te se keqes po ju vjen fundi.
  edhe ata qe ju mbajten frymen gjalle amerikanet po jua thone cope e qarte ose me ne ose me turkun rruge te mesme nuk ka !!!!!!
  dhe kjo nuk eshte shaka idiotesh islamike ky eshte nje fakt kjo eshte e verteta dhe e drejta e shqiptareve qe do fitoje me hir apo me pahir.!!!!!!!!
  dridhuni minj antishqipatare!!!!

  1. The Punisher says:

   Hahahaha..sa rrota cari jane keta dhjaket e Janulles. Janullen ne goje ja u dhjefsha.

 6. Flm says:

  Fajin e Islamizimit dhe te Turqizimit te Botes Shqipetare e ka Greqia, Serbia dhe Janullatos ….. hahahaaaaa
  Po po Greqia dhe Serbia e ka, qe ne 1914-en e la pa mbaruar misionin e Shenjte te spastrimit te Ballkanit nga mbetjet Otomano-Islamike te cilet fshiheshin nen petkun e Patriotizmit Shqipetar.

  1. Sirius says:

   I ke rene koke. Shqiperia u krijua per te mbajtur gjalle Turqine ne Ballkan pas luftes Ballkanike. Kjo me kemenguljen e Austrohungarise. Ismail Qemali u dergua pikerisht me kete mision nga porta e larte, pas nje mareveshje te fshehte midis Turqise, Austrohungarise dhe Italise.Ekzistojne dokumenta qe u jepeshin urdhera garnizoneve Turke ne Shqiperi se Qemali nuk duhej penguar, por duhej ndihmuar e asistuar ne me c’do mjet. Si ka mundesi kjo, kur ai erdhi te shpallte pavaresine ndaj Turqise. Turqit e dinin shume mire se nje perqindje e madhe ne Shqiperi ishte me prejardhje Turke e nje dite do ta nxirnin koken. Keshtu ata a lane litarin jashte varrit te perandorise qe u zbyth nga lufta Ballkanike. Dhe ja ku jemi sot ne mes te Europes si ne Arabi, me leshqene e minare pa hesap.

 7. Toni KS says:

  Gje qe dihet per turpin e Hashim Bagles.

 8. Baliu says:

  Kjo eshte thithje e investimeve (dhe jo vetem) te huaja ala shipecerisht.

 9. Lola says:

  Pastaj i thoni Janullatosit BQim…!!Hë pra Janullatosi e ka fajin që po mbijnë xhamitë si kërpidha ne Shqipëri..??

 10. Gjemimi i maleve says:

  jo mor more as greqia as janullatosi e as dreqi sna e ka fajin fajin e kane Sali serbi dhe Ed karrigia. Mire nga Saliu si sherbetor besnik e armik i popullit kjo dihej po dhe ky gjatoshi bre temene semes. Po ky katoliku cpati????Po po eshte e qarte per karrige behet gjithcka. O mjer populli yne.A do shkosh me Ameriken vlla apo me Erdoganin. Po zgjodhe kete te fundit i bere varrin vetes ik hape me duart e tua,
  Ore Edi kemi kaq kohe qe te themi bre burre larg Turqise e Erdoganit qellimet e tyre kane qene jane dhe do te mbeten te qarta or djale ha pyka ti apo jo.Cfare do te premtoi Erdoganua eshte njollosje e metejshme zaptim i lirise se popullit qe se do.Pse ben gjera kunder vullnetit te popullit ti gjoja dhe degjon popullin . Ata qe duan turqinine le te ikin te na lene neve qe e duam vendin pa pellitjet e hoxhe maj minareve dhe ngritjes 5 here ne dite te prapanices.Vaj vatani e mjer mileti si u beme.Keq e me keq do veje halli yne.

 11. jon says:

  Pse duhet te komentojme me emocione. Le te permendim disa fakte. Kush eshte David Phillips qe i dhemb kaqe shume per shqiptaret?Pergjigja eshte s’ka rendesi.Kur Rama apo Berisha thote dicka ne e dime mire historine e tyre dhe se besojme c’fare thone, kurse te huajve cdo fjale te “mire” qe thone e marrim per te vertete, por e verteta eshte se ata luajne me emocionet tona. Historia e botes ka qene per shekuj e ndare ne zona influence. Pra perseri eshte fakt se Shqiperia do bjere ne influencen Turke sepse demokracia qe morem ne ate te quajtur “aleance” me USA dhe Perendimin eshte fallcifikimi me i madh ne historin dhe kulturen shqiptare. Varferi , korrupsion, degjenerim etj Kush na i solli ne Shqiperi? Njerezit kerkojne qetesi shpirterore dhe stabilitet. Dhe keto vije me nje cmim qe quhet Turqi.

 12. fieraku NGA ferrasi says:

  Nuk po i shaj me keta ushtare te janulles
  Se ATA dihen se kush Jane.
  Po’ ky cifuti i te drejtave te njeriut
  Si dashka ti mohoje te drejten e besimt
  Myslymaneve.
  Ndryshe nga janullate keta
  Kane nisur nje ushtri me predikues
  Jane Ca Cuna te rinj te veshur me uniforme qe trokasin ne cdo dere
  Dhe predikojne.
  Dhe ja Kane arrite qellimit sidomos ne
  Shqiperi ku varferia e papunesia Kane arrit kulmin.
  Tani ne cdo cep rruge ,dere shkolle.
  Stacion autobuzi ,hyrje pallatit,dere spitali sheh nje stende dhe dy GRA.
  Qe te kapin per leckash e te rrasin ne dore ndonje fletushke.
  Ma merr mendja se keta te ketij Davidit i bejne dem Shqiperise dhe Shqipetareve
  Me shume se xhamite.
  E fillojne qe ke femijet e fillores.
  Besim ska lidhjeve fare me kete qe thote ky por ne,cdo pordhe e ben ndonje i huaj i marrim ere.
  Dhe i keni pare cfare ka ndodhe me keta predikues e Kane arrit te perdhunojne dhe femije.Te jesh myslyman nuk do te thote te MOS e duash vendin tend.
  Perkundrazi jam myslyman ,jam nacionalist e dua me shpirt kete vend.
  Dhe skam nevoje te vije dikush e te ma thote.
  Keta vellezerit tuaj ne fe pse sju integrojne mund ta bejne shume kollaj.
  Apo nga inati myslymaneve ju lene edhe Juve te hani bar.

  1. Kreator says:

   O ferre…Adi pak me lart ti ka analizuar shume mire
   Po pse mo nacionalist i dylekshes dhe Trumpi qe i ka ndaluar hyrjen islamikeve ushtar I Janulles eshte po afd ne Gjermani e Janulles eshte?mos te perserise prape ate qe ka shkruar aq sakte Adi.dhe meso nje gje.
   Nqs do te jesh nacionalist si thua mesohu te duash popullin atdheun dhe forcen per kete ta gjesh te lidhja e gjakut dhe jo te feja cilado qofte ajo.te jesh mire.

 13. Sirius says:

  Postoi komentet o mero se na lodhe.

 14. Sirius says:

  Nuk do ti postosh. Te kam dhjere mu ne portal. Harxhoj dhe une kohen kot duke lexuarr e shkruajtur ketu.

 15. sadna babul ka bidai says:

  KUR JE NE BE SHQIPTARET JANE KUDO ,PO ASHTU DHE FET TE TJERA PO KESHTU JANE ATEHERE THUHET SE JEMI TE BASHKUAR TE SHPERNDAR SI ARRAT E NUSES QE I KERKOJME ME QIRI

 16. fieraku NGA ferrasi says:

  @ kreator qe nuk e dime Ca ke krijuar.
  Nuk jam Marre shume me janullen ne kete koment
  Por me kete profesorin qe paska nje projekt per te drejtat e e njeriut.
  Dhe predikon kunder e te drejtave
  Sic eshte
  E drejta e besimt.
  Ore ti nacionalizmit i ke degjuar zerin do njecike bythe ajo Pune.
  Ate o ke o se ke nuk te ngjitet rruges.
  Ajo ka te beje me prejardhjen.
  Qofsh mire edhe ti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *