ANALIZA/ Cirku i politikës së jashtme të Donald Trump

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Një ditë tjetër, një tjetër cirk i turpshëm i politikës së jashtme në kryeqytetin e vendit, që vetëm sa mund të shkatërrojë më tej besimin në udhëheqjen amerikane brenda dhe jashtë vendit. Në qendër të saj është Rex Tillerson, i cili shkembeu vendin e punës si shef i madh në gjigandin e naftës ExxonMobil për t’u bërë sekretar i shtetit, por duke gjetur veten substancialisht dhe personalisht të nënvleftësuar nga Presidenti Trump, së fundi të dielën për çështjen e Koresë, ku z. Tillerson dëshironte negociata ndërsa zoti Trump kërcënonte me luftë.

Të mërkurën, pasi NBC News raportoi se Z. Tillerson ishte në prag të dorëheqjes, sekretari shpejt thirri një konferencë shtypi në të cilën ai pohoi se kurrë nuk e konsideroi këtë opsion, edhe pse ai nuk e mohoi personalisht një raport që ai ishte zhgënjyer aq shumë me burrin e Zyrës Ovale sa ai një herë e quajti atë një “budalla” në një takim të Pentagonit me ekipin e sigurisë kombëtare dhe zyrtarët e kabinetit.

Tillerson u tha të jetë veçanërisht i mërzitur nga fjalimi i politizuar i z. Trump tek “Boy Scouts of America”, një organizatë e drejtuar nga sekretari. Zyrtarë të tjerë të Trump thuhet se i kërkuan atij të qëndrojë të paktën deri në fund të vitit dhe Zëvendëspresidenti Mike Pence e këshilloi atë për mënyrat për të lehtësuar tensionet me presidentin.

Konfliktet janë të shumta dhe në rritje. Javën e kaluar, në Pekin, zoti Tillerson përshkroi përpjekjet për të eksploruar kontakte me Korenë e Veriut lidhur me çështjen bërthamore, ndërsa  zoti Trump përbuzi iniciativën e tij si një humbje kohe, duke lënë përshtypjen se ai ishte i përqendruar kryesisht në opsionet ushtarake.

Në qershor, zoti Tillerson i bëri thirrje Arabisë Saudite dhe shteteve të tjera të Gjirit për të lehtësuar bllokadën e tyre ndaj Katarit, ndërsa z. Trump miratoi bllokadën.

Administrata Trump ka vërtetuar dy herë se Irani është në përputhje me kushtet e marrëveshjes bërthamore që ishte një nga arritjet më të mëdha diplomatike të Presidentit Barak Obama. Z. Trump ka lënë pak dyshime rreth përbuzjes së tij për marrëveshjen.

Çështjet e brendshme kanë shkaktuar gjithashtu një bllokim. Z. Trump thuhet se ishte i zemëruar kur z. Tillerson u distancua nga trajtimi i turpshëm i presidentit ndaj dhunës raciste në Charlottesville, duke thënë se “presidenti flet për veten e tij”.

Për të thënë më së paku, e gjithë kjo i ka vështirësuar gjërat për z. Tillerson, duke ngatërruar politikën e jashtme amerikane. Sekretarët e shtetit duhet të konsiderohen se kanë besimin personal të presidentit dhe ndikimin që ta përfaqësojnë autoritetin në të gjithë botën.

Sjellja e z. Trump ka shërbyer vetëm për të minuar z. Tillerson dhe për të ngritur dyshime në mesin e liderëve botërorë në lidhje me atë nëse ai përfaqëson qëllimet e vërteta të presidentit. Disa të emëruar në këtë post do të gjenin një poshtërim të tillë të papërballueshëm, ose, ashtu si sekretari i mbrojtjes Jim Mattis, do të gjenin një mënyrë se si të mos pajtoheshin me të dhe të drejtonin z. Trump pa provokuar zemërimin e tij.

Në mënyrë të pashpjegueshme, Z. Tillerson duket të jetë i varur, dhe z. Trump të mërkurën deklaroi “besim të plotë” tek ai.

Tillerson sigurisht që ka dobësitë e tij. Ai shpesh është dukur i shkëputur dhe i largët dhe ka avokuar shkurtime të mëdha buxhetore që po shkatërrojnë Departamentin e Shtetit dhe kërcënojnë operacionet e tij jashtë vendit.

Por këto dobësi nuk janë asgjë në krahasim me ato të një presidenti të papërvojë, të vetëkënaqur, bombastik dhe impulsiv./The New York Times – Lexo.al/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *