FOTOT/ OMONIA dhe “Agimi i Artë”, përpjekje për tensione në Himarë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ministrat Damian Gjiknuri dhe Mirela Kumbaro, kanë qenë këtë të premte sërish në Himarë, për të negociuar me banorët që preken nga projekti për rregullimin e qendrës së Himarës.

Por, ndërkohë që të gjithë banorët e prekur nga projekti ishin brenda në takim, OMONIA, PBDNJ dhe “Agimi i Artë”, tentuan me njerëz të sjellë nga zona të ndryshme, madje dhe nga Greqia, të krijojnë tension ndërsa zhvillohej takimi.

Në Himarë ka qenë prezent edhe përfaqësuesi i “Agimit të Artë”, Nikos Kuzilos.

“Qeveria shqiptare është e vendosur që projekti të vazhdojë por njëkohësisht, të gjithë banorët e prekur, qofshin ata me ndërtime apo troje e toka, të kompensohen sipas legjislacionit në fuqi”, tha Gjiknuri pas takimit.

A ishin dakord banorët me këtë proces?

Në përgjithësi, banorët e panë këtë shumë pozitive. Aty brenda ka edhe individë që përfaqësojnë parti politike apo shoqata të caktuara. Kuptohet, Himara ka probleme më të mëdha me pronësinë. Unë këtu dua tu them të gjithë qytetarëve se çështjet e pronësisë së Himarës, si shumë vende të tjera të Shqipërisë por sidomos në Himarë do trajtohen në vitet në vijim. Ne duam ti japim një zgjidhje përfundimtare çështjes së pronës këtu. Edhe ajo që unë kam thënë më parë dhe që është bërë premtim edhe nga qeveria për një zyrë shërbimi të hipotekës në Himarë do ta bëjmë realitet. Zgjidhja e çështjeve të pronësisë është një proces që do të marrë më shumë kohë. Ajo që po flasim tani është një projekt konkret për zhvillimin e qendrës së Himarës dhe që ndikon për gjithë komunitetin. Vlera e këtyre pronave do të rritet, Himara do të jetë një vend më i vizitueshëm dhe komuniteti himariot do të përfitojë nga investimet që do të bëjë qeveria.

Një nga përfaqësuesit e OMONIA-s akuzoi për diskriminim të minoritetit. Si e konsideroni këtë?

Nuk dua të futem në deklarata politike se çfarë është Himara. Ai, si përfaqësues i OMONIA-s përfaqëson interesat e partisë apo organizatës së tij. Ajo për çka unë isha këtu është se po flisnim për një projekt konkret, me banorë konkret dhe sipas legjislacionit për territorin e Republikës së Shqipërisë, ku gjithë jemi shtetas dhe të barabartë.

Kur nis zbatimi i projektit dhe çfarë përfshin ai?

Do të nisë, pas identifikimit të problematikave të fundit. Projekti përfshin ndërtimin e shëtitores, zgjerimin e disa hapësirave publike. Gjithçka është në interes të publikut dhe nuk bëhet fjalë për projekte privat por për projekt që i shërben gjithë komunitetit.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten-2.jpg","attachment_id":"777039"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten.jpg","attachment_id":"777037"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/ten-1.jpg","attachment_id":"777038"}]

12 komente në “FOTOT/ OMONIA dhe “Agimi i Artë”, përpjekje për tensione në Himarë”

 1. Projekti says:

  Me ndihmen e kuadrove te sjelle nga Turqia do te behet i mundur kompensimi dhe pacifikimi i ekzemplareve te rralle dhe ne rrezik zhdukjeje vorio-epiriote, qofshin me origjine ex-shqiptare, vllehe, anadollake, rome apo cdo lloj kategorie te vrromsave. Puna ka nisur prej kohesh, edhe ndonje politikan “rebel” qe mundohet te beje “te veshtirin” Turkiye dhe Saudi Arabia, Qatar&Co e blejne me para, me dollare ose evro sipas zgjedhjes individuale. Ndonjehere mund te duket si cudi, por zhdukja e vrromsave vorio-epirote eshte duke ecur me sukses. Borxhe ke Gjermani, kufij detare dhe tokesore te pazyrtarizuar akoma, Vorio Qipro qe po popullohet gjithmone e me shume me turq nga Anadolli, me bizneset vendase dhe te huaja qe ankohen nga burokracite dhe taxat, ngritjen e myslimaneve te Thrakise perendimore, me shtimin e pakistanezeve dhe afganeve, me popullin qe nuk pjell me per qamet, e me shume probleme te tjera, greket kane nje te ardhme te ndritur perpara.

  1. Milot Derri says:

   Ku qëndron dallimi, që ti dhe mutantat e tu të krishter bëheni grek dhe atyre mutantëve islam që bëhen turq. Jeni të njëjtë, ngase për hirë të ideologjisë fetare a la “përralla me lesh”, shesni përkatësinë kombëtare. Po pate mëshirë me grekun mikroaziatik, shkruaj komente te mediat e tyre dhe në gjuhën e tyre barbare.

   1. Projekti says:

    Faleminderit per keshillen o Derr.

  2. Flm says:

   O Arnaut te peshtyre perse hidhni balte mbi c’do perpjekje te banoreve te nje komuniteti qe te mbroje pronat dhe te drejtat themeltare.
   Perse me Propagand Gebeliste ne kete perjekje te paster dhe dokratik ngateroni Agimin e Arte.
   Sa do qe te perpiqeni te njollosni keto perpjekje, pergjigjen do ju a japi Europa.
   Por gjynaf qe IDJOTESIT tuaja do ti paguaj dhe populli i thjeshte Shqipetar.

   1. Projekti says:

    Pse te dogji kaq shume? Une nuk i permenda njerezit e zakonshem qe kerkojne x apo y gje per pronat e tyre. Une permenda vetem vorio-epirotet. Pse nxehesh kur e ndjen veten “shqiptar” dhe “merakosesh” per shqiptaret?

 2. Projekti says:

  Me ndihmen e kuadrove te sjelle nga Turqia do te behet i mundur kompensimi dhe pacifikimi i ekzemplareve te rralle dhe ne rrezik zhdukjeje vorio-epiriote, qofshin me origjine ex-shqiptare, vllehe, anadollake, rome apo cdo lloj kategorie te vrromsave. Nje zjarr ne Dropull, cik papunesi ne Finiq, nje projekt urbanistik ne Himarra. Puna ka nisur prej kohesh, edhe ndonje politikan “rebel” qe mundohet te beje “te veshtirin” Turkiye dhe Saudi Arabia, Qatar&Co e blejne me para, me dollare ose evro sipas zgjedhjes individuale. Ndonjehere mund te duket si cudi, por zhdukja e vrromsave vorio-epirote eshte duke ecur me sukses. Borxhe ke Gjermani, kufij detare dhe tokesore te pazyrtarizuar akoma, Vorio Qipro qe po popullohet gjithmone e me shume me turq nga Anadolli, me bizneset vendase dhe te huaja qe ankohen nga burokracite dhe taxat, ngritjen e myslimaneve te Thrakise perendimore, me shtimin e pakistanezeve dhe afganeve, me popullin qe nuk pjell me per qamet, e me shume probleme te tjera, greket kane nje te ardhme te ndritur perpara.

 3. Alban Hamzai says:

  Vazhdoni te rrembeni trojet me te mira ne Himare ,ndertoni fshatra islamike me ndihmen e Turqise dhe Arabise Saudit nen emrin e “fshatit turistik ” ku te gjitha vilat jane shitur pa u ndertuar tek islamiket e mesiperm ,leshoni shashka tymuese duke e konsideruar popullin budalla e qe nuk kupton gje ,kompesoni ato qe do rrembeni per nje cope buke dhe ky eshte shteti qe ju e trumbetoni per ligjor .Por ne dokumentacionin e v.1945 ne Himare ishin pronare himariotet dhe vetem himariotet .Boll rrembyet ! Ju lutem botoni komentin tim!

 4. Jimi says:

  Eshte teper indinjues fakti qe ne nje takim rutin per probleme te caktuara te komunitetit te Himares, vijne edhe fashiste ngreke dhe shteti shqiptar kete e konsideron normale!? Po pse shteti shqiptar nuk reagon per qendrimin e pales greke ndaj bashkeatedhetareve tane cam te cilet ne menyre brutale dhe arrogante nuk u lejohet hyrja ne Greqi, me te vetmin pretendim se ne pasaportat e tyre vendlindja e tyre eshte Cameri!? Madje shkohet deri atje sa edhe u grisen pasaportat, veprim i cili perben nje lloj agresioni territorial!

 5. U shofshi nga ky Dhe ju qe villni vret says:

  Ky mallkim me del nga shpirti sa here lexoj komente nga njerez si ju te paguar, te shitur qe doni patjeter te mbillni urrejtje ne te krishtere e myslymane.
  Po nuk ju shkon e juaja jo ! Populli ju injoron, nje here u be copa kjo toke , sot vetem bashkimi mund te ndodhe.
  Po ju hijena kete sdoni ndaj villni gjithe diten e gjithe naten.

 6. Sirius says:

  Vetem pushka e zgjidh kete grabitje per shesh ndertimi nga klientet e Rames, i cili shpreson te mare nje perqindje te majme. Mos mendoni se Himariotet do rine duarkryq. Do ju bejne ate qe nuk ju pret mendja. Vazhdoni vazhdoni, po do pendoheni kur himara te shpallet krahine autonome. Te gjitha gjerat jane planifikuar dhe jane gati.

 7. Ben Ali says:

  Mjaft me keto traplleqe. Mos botoni me se vetem reklame u beni qelbesirave shqiptare qe duan te hiqen si greke.

 8. turkogreeks=semitic gypsies says:

  Ca pritet tjeter nga bastardet lekuremurrme te Azise? Parazitet evgjite mendjen e kane vec per te hapur probleme se agresivitetin e kane ne gjakun e tyre prej korofillaku.

Lini një Përgjigje te Projekti Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *