FOTOT/ Rituali i çuditshëm, gratë rrihen me kamxhik për t’u shëruar nga “ligësitë”

Këto janë pamjet tronditëse  ku do të shihni gratë indiane, të cilat u rrahën publikisht gjatë  ritualit të çuditshëm për t’i çliruar ato nga “shpitërat e ligë”.

Çdo vit rreth 2.000 gra vrapojnë për pesë orë që të futen në tempullin e lashtë Achappan në Trichy, India jugore.

Ato gjunjëzohen në tokë për t’u goditur në mënyrë të egër nga një prift.

Shumë njerëz tronditen dhe vuajnë nga dhimbja, ndërsa anëtarët e familjes së tyre shohin, duke shpresuar se do të shërohen.

Një vajzë e shkollës Vishakha, e cila ishte përgatitur për t’u ulur në radhë nga prindërit e saj, tha: “Prindërit e mi mendojnë se unë jam e pushtuar nga djalli sepse nuk tregoj interes për studimet e mia”.

“Tani shokët e mi do të qeshin me mua kur të shohin shenjat e kamxhikut që unë do të marr pasi të ndiqja një festival për të kuruar çrregullimet mendore”, bërtiti vajza e re.

Një prift këmbënguli që fshikullimi nuk ishte një krim, duke shtuar: Është një besim i të devotshmëve dhe praktika është një traditë e lashtë. Ne nuk mund të ndryshojmë. ‘

Disa gra të moshuara janë dakord me priftin dhe besojnë se fshikullimi do t’i shërojë ato.

Një 60-vjeçar tha: ‘Një tufë lulesh këtu shëron të gjitha sëmundjet fizike apo mendore. Unë kam ardhur në tempull dekadën e kaluar dhe jam shëruar nga sëmundja ime. Unë kam besim të madh tek rrahja”.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180F5F00000578-4955330-image-a-56_1507287562919-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180F5F00000578-4955330-image-a-56_1507287562919.jpg","attachment_id":"776894"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/451813DD00000578-4955330-image-a-55_1507287534436-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/451813DD00000578-4955330-image-a-55_1507287534436.jpg","attachment_id":"776893"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518122300000578-4955330-image-a-62_1507287622549-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518122300000578-4955330-image-a-62_1507287622549.jpg","attachment_id":"776892"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180F7C00000578-4955330-image-a-57_1507287575629-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180F7C00000578-4955330-image-a-57_1507287575629.jpg","attachment_id":"776891"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518137300000578-4955330-image-a-58_1507287584418-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518137300000578-4955330-image-a-58_1507287584418.jpg","attachment_id":"776890"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180FA300000578-4955330-image-a-61_1507287595922-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180FA300000578-4955330-image-a-61_1507287595922.jpg","attachment_id":"776889"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180FAF00000578-4955330-image-a-63_1507287627100-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/45180FAF00000578-4955330-image-a-63_1507287627100.jpg","attachment_id":"776888"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518138400000578-4955330-image-a-59_1507287586587-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518138400000578-4955330-image-a-59_1507287586587.jpg","attachment_id":"776887"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518137B00000578-4955330-image-a-60_1507287590657-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/4518137B00000578-4955330-image-a-60_1507287590657.jpg","attachment_id":"776886"}]

1 komente në “FOTOT/ Rituali i çuditshëm, gratë rrihen me kamxhik për t’u shëruar nga “ligësitë””

  1. sadna babul ka bidai says:

    SHUM BUKUR EDHE UNE KETE PJESE DOJA ME NIGJU PER INDIANET TE RRAHESH NJE FEMER PER NJE GABIM QE NUK ESHTE KRYER DHE TE PAGOI FAJIN E DIKUJT TJETER KJO NUK FALET SEPSE QENJA NJEREZORE ,ESHTE DHE MEKATORE POR DREJTESIA NGANJEHERE DHE BEN PUNEN ASHTU SI DUHET ,DHE NGANJEHER NUK BEHET ASHTU SI DUHET .POR BURRAT ME VJEN KEQ QE E THEM NUK SHOHIN ANEN POZITIVE FEMERORE ,POR E ANASH KALON MENJEANE ATE PERGJEGJEZI JO SHUM BINDESE PER .DEVOTSHMERI TE MBASH GRUAN ME DASHJE APO PA DASHJE E THYEN NJE PJESE DABU MOS ME PAS MOSMARREVESHJE QE VETE CIFTI BIE NE GRACKEN E POSHTERIMIT . KUR VETE FEMRA OSE BURRI JA ARRIN KETE PJESE JO SHUM BINDESE PER TE GJITHE INJORANCEN E JEP SHEMBULLIM E KEQ .HYRJA E PSIKOLOGJISE MENDORE ESHTE POTHUAJSE PJESERISHT E QENDRUSHME POR JO TE GJIHE MUND TE KENE NJ BESNIKERI FAMILJARE SE ZHGENIME KA KUDO , POR CARTESIA ESHTE VETJAKE TEK TE GJITHE KUSH BESON ,DHE KUSH JO CDO NJERI KA NJE NDJESI SHPIRTERORE , DUHET TE JEMI REALISTA PER CKA THUHET ,PER CKA BEJME RREDH DITES SE PERDTITSHME . ZOTI ESHTE I MADH ESHTE I MESHIRUSHME POR AI NUK TE FAL VETE PER CKA BEN TI APO AI .CDO NJERI KA NJE MBESHTETES TE FORTE RREDH VETES . JETA NUK ESHTE BACE ME LULE AJO KA SFIDA QE CDO KUSH MUND TI PERBALLOJ ATO QOFSHIN PA ZARAR THOT QIMOTI UNE MUND TE SHRUAJ SHUME GJERA POR ME PAK FJALE NDOSHTA MUND KUPTONI DICKA RESPEKTE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *