Kotzias flet për paradoksin e grekëve dhe shqiptarëve: Zgjohen me muzikë greke, hanë sufllaqe e pastaj na shajnë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, teksa ka dhënë një prononcim për televizionin “Star”, tha se ekziston nje  paradoks me shqiptaret dhe greket.

Jetojmë në paradoksin që zgjohemi në mëngjes me muzikë greke për të shkuar me energji në punë dhe më pas na shajnë.

Pastaj dalin për kafe dhe hanë një sufllaqe greke dhe në fund të ditës përsëri flasin keq për ne(politiken). Ekziston një paradoks”. thote kreu i diplomacise greke.

Por shqiptarët dhe grekët kanë një vlerësim dhe një dashuri të ndërsjellë për njëri tjetrin është shprehur Ministri i Jashtëm Grek Nikos Kotzias ndërsa ka dhënë këte prononcim për televizionin “Star”.

Sipas Kotzias kjo vërehet edhe në fluksin e turistëve Shqiptarë gjatë viteve të fundit në Greqi.

Për Ministrin Grek është përgjegjësi e klasës politike që këtë dashuri dhe mirëkuptim të popujve të dinë ta përkthejnë në politika të dy vendeve.

Unë personalisht besoj se marrëdhëniet midis popujve tanë dhe shoqërive tona janë shumë më të mira se ato të përshkruara në fjalimin publik të secilit nga ne.

Dhe unë them se për shkak se – ne ishim duke punuar me ministrat – kisha për të thënë diçka shumë të dobishme për mikun tim të dashur, Bushati, Ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, gjatë një fjalimi në Universitetin e Tiranës, ku kisha nderin të më ftonte.

Atje, ai tha se ne jetojmë me këta njerëz paradoksin e zgjimit në mëngjes me muzikën greke dhe që ndihen me plot vitalitet dhe energji dhe pastaj na ngarkojnë ne (me faj/përgjegjësi).

Pastaj ata dalin të pinë një kafe me një suflaqe të bërë si në Greqi dhe pastaj prapë na e ngarkojnë ne. Domethënë ekziston një paradoks që, pavarësisht nga ndonjë kritikë, apo çfarëdo problemesh mbajmë mbi supe, ekziston një vlerësim i ndërsjellë midis popujve dhe një dashuri.

Dhe këtë mund ta shihni dhe nga flukset e turistike të viteve të fundit, ku grekët janë shumë të lumtur që i mirëpresin ata, por gjithashtu edhe ata e ndiejnë Greqinë si shtëpinë e tyre.

Unë mendoj se zhvillimet, mësimet e nxjerra nga ne dhe ata, si dhe mënyra se si e bëjmë politikën e jashtme të një Greqie të përmirësuar, e rikthen rolin tonë në rajon me besim, por edhe me masë nga ana jonë”, përfundoi Kotzias komentin e tij.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

7 komente në “Kotzias flet për paradoksin e grekëve dhe shqiptarëve: Zgjohen me muzikë greke, hanë sufllaqe e pastaj na shajnë”

 1. Kosovari says:

  Nuk ka fare paradoks : duke degjuar dhe ngrënë “greqisht” behesh grek, pra ben ate qe di me mire , shan te tjeret .

 2. qipro says:

  o papagalos ca ke emrin..nuredin kelcuk ca leshin je jemenit a kurd a turk..o.plonc derr..o bari dhish..akomae ket muhabetin e muzikes mer te qifsha sufllaqet me gjithe janulle
  .ik mi buce ke veni jot ne kabul o pidhi somes je pedofil pusht qafir

 3. #varijanulln says:

  Sigurisht cfare ka ketu qe habitat ka cuni tavolines qe vetem Dacic e mund per Raki e Uozo.minister ky …

 4. Fjordi says:

  Po e vertete hame sufllaqe,cfare do ne kembim 240km2 det? Ik trashalluq,e mos ha me per vete sufllaqe se je bere sa nje balene.

 5. Liri says:

  Nuk duam qe te na e hidhni. Vetem kaq.

 6. Klimax says:

  Hahahahahaha! Batuta e vitit, ndoshta e shekullit!

 7. The Punisher says:

  Nuk eshte paradoks fare. Paradoks eshte psh kur dhia e zgjebosur, mban bishtin perpjete. Shqiptaret me kohe ju kane njohur se c´rrace bastarde jeni. Tani ju njohu edhe e gjithe Evropa.

Lini një Përgjigje te The Punisher Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *