Ne nuk ua prekim Muhamedin dhe Aishen, ju ç’keni me Skënderbeun, Nënë Terezën dhe gjithçka është shqiptare

Nga Arbana Xharra

Paragjykime ka në çdo shoqëri. Për Islamin natyrisht se janë ngritur shumë paragjykime, sidomos për shkak të sjelljes së disa grupeve brenda komunitetit mysliman shqiptar ndaj ngjarjeve të ekstrimizmit dhe dhunës që ndodhi në botë.

Përkundrazi dëgjoheshin vetëm ata që tifozonin me Al Kaidën e më vonë me iSIS-in.

Imamët heshtnin. Ose flisnin vetëm ata që ishin më radikalët dhe ftonin njerëzit për në Siri. Bashkë me politikanë të ndryshëm.

Komuniteti islam nuk arriti të distancohet nga ato sulmet që ndodhën.

Të njejtët këta akuzonin publicistët dhe gjithë ata që dënonin sulmet e terroriste si islamofobë.

Unë asnjëherë nuk kam shkruar trajtesa për vlerën apo antivlerën e Islamit si fe.

Të drejtën për ta manifestuar atë, apo për ta ndaluar, çka unë kam shkruar dhe hulumtuar ishin familjet viktima nga radikalizimi me pjestarë të humbur Sirisë e vendeve tjera arabe.

Kam shkruar për sjelljen destruktive të organizatave turke e arabe që mbështetnin dhe financonin këtë radikalizëm që çoj drejt pjesmarrjes së shumë shqiptarëve në terrorizëm.

Tani parashtrohet pyetja; a jam unë islamofobe kur shkruaj, hulumtoj dhe zbuloj se si ndodh radikalizmi? Kur shkruaj kundër terrorizimit? Nëse islami vërtet është ai i këtyre fenomeneve atëherë do të isha kafshë mos të kisha frikë.

Nëse Islami nuk është radikalizimi, terrorizmi atëherë tek shqiptarët nuk ka islamofobi, ngase përveç individëve shumë shumë të rallë nuk ka ndonjë grup që kërkon mbylljen e xhamive, i sulmoi ato me zjarr apo vandalizëm myslimanët; nuk rrahi ndonjë imam – u rrahen ndërmjet vete – nuk kërkoi kush ndalimin e kuranit.

Përkundrazi shumë më viral dhe prezent është shqiptarofobia nga këto radikalët.

Kush kërkoi prej nesh të ndalet hyjnëzimi i Muhametit, Ajshes? Cila gazetë, cili institucion.

Ndërkaq, nëpërmjet xhamive dhe imamëve, mes mijera njerëzish, fyhet Skëndereu, Nëna Tereze dhe gjithçka shqiptare.

Pse? Ka ndonjë shqiptarofobi apo tendencë për ta shkatrruar kulturën shqiptare në favor të një tjetre; po kjo tendencë ekziston!

REMOTE_ADDR:[]

59 komente në “Ne nuk ua prekim Muhamedin dhe Aishen, ju ç’keni me Skënderbeun, Nënë Terezën dhe gjithçka është shqiptare”

 1. Martin says:

  E ka zgjidhur ne gjykate padine per korrupsion ne vitin 2012?
  Jane disa njerez qe karakteri i tyre nuk pranon asgje, vetem kundershtojne e grinden edhe me ‘leckat e veta’. Cfare lidhje ka kombesia me fene? Shqiptaret njihen per harmoni fetare dhe fale kesaj shqiptarizmi ka mbijetuar. Pse duhet te krijohen dhe ngrihen artificialisht probleme te tilla? Ndoshta duke qene e lindur, rritur, punon ne Kosove nuk e kupton dot realitetin ne Shqiperi.

  1. Labi says:

   o zoteri , me fal qe po ta them po islami po percan edhe shoqerine brenda kufijve te shqiperise. sa per me kosove arbana ka te drejte se aty 40 % e ndiejne veten muslimane e pastaj , eh, shqiptare. mdryshe ca na kane thene ne librat e enver hoxhes , rezulton se ne kosove ka turq e arabe me shumice .

   1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

    me keq eshte gjendja ne Albanistan,ne 90% muslims zor se gjen SHQIPTARIZEM,vecse ketu ka shume pordhe me rigone……………….”shqiptar autocthonus” me gjak turku!!!!

   2. Novruz Taip Vishanji says:

    QE KUR MESOVE ABC-ne E SHQIPES,

    moj bezhdile podujeve me tespixhe ne veshe, te duket vehtja si e kendejme kufirit, po nuk mashtron njeri, ishe e do mbetesh nje kosovare e trashe, si ajo Berishja, si Berat Budalla e tere soji e sorollopi juaj.
    Me kujtove ato oret e humorit, dikur ne enveroxhizem, kur mçeftas ndiqnim kanalet televizive jugosllave, mes te cilave kishte edhe disa ore program shqip nga TV-ja e Prishtines: dhiteshim se qeshuri me idiote e idiote si ti.
    Pak ose aspak keni ndryshuar qe nga ajo kohe, ishit, jeni e do ngeleni qesharake.
    Edhe aso kohe, para se te masakronit shqipen, mendimet i parafrazonit ne serbisht ne rradaken tuaj, te shprehura ne shqip nga dordolece si ju, nuk kishin asnje kuptim, shpesh here shprehnin te kunderten e asaj qe mbase mendonit te shpreheshit.
    Andaj ik pirdhu nga forumet e gazetat shqiptare, propaganden bejuaja vellezerve e motrave tuaja koqol-kosovare.

    1. Fiamuri Arberit says:

     Turp të të vijë ore idiot!

    2. Aida says:

     Novruz, kur nuk ke gjera te mencura per te thene, me mire mbylle gojen. Mos i trego gjithe botes qe je i paedukate, dhe vetem shan….

  2. Lumo Skëndo says:

   O Martin
   Ktheu dhe lexoje edhe një here ate qe ka shkruar kjo çupa sepse nuk e paske kuptuar.
   I re kot fizarmonikës per gjoja “bashkejetese fetare” kur imamët ne xhamira dhe televizion plasen duke thene qe Jane myslimane, pastaj jane shqipetare. Nuk e konsiderojne Gjergj Kastriotin hero kombetar, sepse vrau “vëllezër myslimanë”.
   Ndersa ti, ……. ti se ku kullot.

  3. vk says:

   e ke gabim Martin, ne shqiperi nuk ka tolerance fetare, ( e mban mend rivalitetin musliman-katolik qe ka pasur Shkodra)????…………..vetem Enveri pasi prishi kisha e xhamija arriti qe te martoje familje nga jugu me ato te veriut (me hir ose me pahir)……….sapo u ringjallen, ato pak nga pak do rriten, ne fillim do luftojne me ata qe nuk besojne, pastaj do fillojne konkurrencen me njera-tjetren…….dhe ne fund do behen rrezik per Shqiperine………..qe tani ka fillur ndarja. kam pare familje muslimane te mbuluara qe rrine vetem me njeri-tjetrin, nuk te flasin dhe kur ju drejtohesh, do fillojne te jetojne ne zona ta ndara……… ne vitet 92 muslimanet qe faleshin para xhamise ishin 100, ne vitet 2000, ishin pak mijera, ne vitin 2017 e mbushen sheshin plot me dhjetera mijera dhe MBULUAN Skenderbeun, keshtu fillon pak nga pak…….ketu do jemi

   1. Kadri says:

    Vk shim e sakt,te kujtihet kur e sollen kuranin jeshil qe kerkonte vllavrasje ? Une dhe mbare familja dhe fisi ishim te fese islame po duhet te themi te verteten qe sa te ekzistoj islami ne trojet tona ne smund te jemi ne nivel njerzor po do mbetemi kafsh te egra si ishte dhe vet muhamedi, si jane dhe keto bageti aziatike qe na qajn b….me muhameda dhe islam, kete organizat terroriste pedofile islamute na e sollen apostafat per te na shkatrru si komb,si njerz dhe si shoqeri sa me shpejt qe te distancohemi nga kjo organizat terroriste pedofile islamute ne di fillojn qe te hyjm ne shoqeri te edukuar dhe ne shiqerine dhe familjen evropjane aty lun e kemi dhe vendin,neve sna lidh asgje me kete injorance azie.

  4. adi says:

   znj e nderuar xhara
   keta e dine shume mire ku godasin dhe cfare godasin
   vertet jane krimba ,vemje, hipokrite te pabese po kaq gje e dine se nje komb duhet ta sulmosh te zemra e tij te ajo cka ai komb ka thelbesore , te historia, te heronjte, te kultura e kombit.
   atehere kombi shqiptar per histori ka krishterimin . iliret ishin populli i dyte ne bote mbas grekeve qe u konvertuan ne te krishtere shume kohe me pare se krishterimi te perhapej dhe te behej fe sunduese ne rome. apostuli Pavel e shkruan ne dorshkrimet e tij se e perhapi krishterimin ne greqi dhe iliri pra behet fjale qe shqiptaret te jene te krishtere prej 2000 vjetesh. e si mund ta pranojne turko-arabet nje histori te tille sepse nese kjo pranohet atehere ne kete vend nuk ka vend per islamin nuk ka vend per turqine.
   ky komb shkrimin e pare ne gjuhen shqipe e ka nje formule pagezimi . a mund te pranojne turko-arabet qe nje popull gjene e pare qe shkruan ne gjuhen e tij te shkruaj nje formule pagezimi ? JO. sepse ne kete vend nuk mund te rine e jetojne turko-arabet. dhe kjo lidhet shume ngushte pse turqit osmane lejuan qe te shkolloheshin ne gjuhen e tyre edhe greket edhe serbet edhe bullgaret .VETEM SHQIPTARET JO.
   ky komb heroin me te madh ka gjergj kastriotin . jo sepse gjergj kastrioti ishte ortodoks (atehere gjithe shqiptaret ishin ortodoks) po sepse ky prijes i nje vendi te vogel luftoi dhe fitoi me perandorine me te madhe te kohes ( eshte njelloj sikur sot nje komb i vogel te luftoje i vetem dhe te fitoje me ameriken) , dhe ai luftoi per tokat e veta ,per nderin e njerzve te vet qe ishin shqiptare qe ishin ortodokse. pikerisht kete gje nuk e durojne dot turqit sepse nje luftetar i madh i nje kombi te vogel ndaloi dhe mundi sulltan qe fitoi mbi bizantin dhe kjo eshte poshteruse per islamiket mongole. po edhe per ata shqiptare qe u kthyen ne mysylmane se gjergj kastrioti eshte pasqyra e vlerave te medha te njerezimit dhe kur e krahasojne me gjysherit e tyre qe turku ju sh…eu edhe gjysherit edhe gjyshet patjeter ndihen te turperuar e konpleksive pa tjeter qe e urejne ate qe ishte trim qe ishte burrre qe kishte moral.
   flamuri shqiptar ka shqiponjen dy krenare simbol te ortodoksise simbol te krishterimit . e si mund te pranojne turqit islamike nje gje te tille.
   gjithe rilindja shqiptare ishte e krishtere kryesisht ortodokse. a mund te pranojne turqit islamike nje fakt te tille . a mund te pranojne turqit islamike qe shkollen e pare shqipe e hapen ortodoksit shqiptare per te mesuar gjuhen e bekuar shqipe????? edhe ata rilindas qe ishin mysylmane e kane thene qarte dhe perfundimisht : per shqiperine lind andej nga perendon.
   znj e nderuar ti e permend shpesh faktin se deri ne pamvaresine e kosoves nuk kishte probleme te tilla ne kosove, se shiteshin sikur ishin shqiptare.
   a mund te ndryshoje nje komb per 15 vjet?????
   patjeter qe jo !!!!!
   pergjigja eshte e thjeshte ata nuk kane qene kurrrrrre shqiptare , shqiptarine ata e kishin si mburoje nga serbet dhe sapo e ndien veten te lire u kthyen ne identitetin e tyre ne gjakun bastard turko-arab. a nuk te ben pershtypje se kosove ne prishtine ne xhamine me te madhe e ka emrin e sulltanit qe ka vrare me shume shqiptare ne histori??????
   a thua nuk e dine ?????
   jo e dine dhe ju shijon se ata me shume se cdo gje tjeter ne kete bote urrejne shqiptaret.
   dhe e gjitha kjo qe ndodhi ne kosove nuk eshte hera e pare qe ndodh ne histori.
   e njejta gje ndodhi edhe ne maqedoni . sapo menduan se islami avancoi me isis, ne tufa me mijra ndruan emrat ne emra turko-arabe , me mijra dolen e demostronin me flamurin e isis ne zemer te europes nje nga ngjarjet me te paprecedenta ne europe dhe ne bote.
   dhe ka ndodhe edhe me pare ne histori!!!!!!
   a e di ti znj e nderuar xhara kush ishin te vetmit qe i shpallen lufte shqiperise dhe pamvaresise se saj mbasi fitoi pamvaresine??????
   nuk ishin as greket as serbet , askush tjeter vec turqve islamike te shqiperise . shkuan deri ne vlore dhe perdhosen flamurin duke e quajtur sore. vrane e prene sa shqiptare kishin mundesi.
   a e di ti znj xhara kush ishte shteti i fundit ne bote qe njohu pamvaresine e shqiperise?????
   nuk ishte as greqia as serbia ( ish jugosllavia) ishte turqia , qe njohu shtetin shqiptar diku nga viti 1929 pra rreth 16 vjet mbas pamvaresise dhe mbasi e kishte njohur gjithe bota.
   pra eshte e thjeshte dhe e qarte shqiptaret jane ne nje lufte te hapur me islamin dhe perfaqesusit e tyre ne shqiperi turqit , eshte nje lufte qe ka nisur 500 vjet me pare dhe vazhdon edhe sot.
   kjo lufte do perfundoje ose duke u zhdukur shqiptaret ose duke u zhdukur turqit-islamike.
   zhvillimet e fundit ne bote e bejne kete perplasje te paevitueshme dhe ne shqiptaret duhet te ndihemi me fat per 2 gjera
   e para se askush me ne bote nuk ka me dyshim se ne shqiperi ka shqiptare po ka edhe turq qe jane ne lufte qe vetem shkendia i duhet per te filluar.
   e dyta ne shqiptaret per fat kemi si aleate gjithe boten edhe ameriken edhe rusine edhe europen edhe kinen edhe japonine dhe indine edhe mianmarin po te duash .
   do jete ndoshta tradhetia me e madhe kombetare nese shqiptaret nuk e shfrytezojne castin e favorshem historik.
   historia po theret ne skene nje gjergj kastriot dhe nje i tille nuk do vonoje te dali nse skene.
   koha dhe historia me ne fund po punon per shqiptaret!!!!!!!!!!

   1. Kreator says:

    Te lumte Adi.une personalisht nuk i heq asnje presje nga kto qe ke shkruar.

   2. e verteta says:

    E ke qendisur. Te faleminderit!

   3. klora says:

    sa po me pelqen shkrimi juaj zoti Adi,nuk i ke lane gja mangut,falenderoj Zotin qe ne Shqiperi ka njerez qe kuptojne drejt situatat ,po Gjergj Kastriotin ku ta gjejme,kam dyshime per kete,gjithsesi te falenderoj personalisht per shkrimin

   4. Quo Vadis! says:

    Adi, i sakte si gjithmone. Faleminderit.

   5. Quo Vadis! says:

    Adi, ne jemi te krishtere dhe si te krishtere e dime si do perfundoje cdo gje.
    Do perfundoje me triumfin e Krishtit Birit te Perendise qe vete na ka porositur te mos e mbajme shpresen tek lideret politike, por tek Perendia. Persa kohe kemi Zotin me vete ne nuk kemi pse te kemi frike.
    Edhe dicka.
    Shpesh ju ose edhe komentues te tjere mendimin e te cileve une e perkrah permendni termin turko-arab. Mbase duhet te kemi kujdes ketu sepse ka edhe arabe te krishtere te cilet perqafuan kete besim qe ne kohen e apostujve dhe nuk e ndryshuan asnjehere.
    Ne e dime nga Veprat e Apostujve qe termi I Krishtere per here te pare u perdor ne Antioki dhe Patriarkana Ortodokse e Antiokise perfshine vende arabe.
    Une kam qene ne nje Kongres te Kishes se Antiokise dhe kam vene re qe shume nga emrat qe ne i kujtojme per emra myslymane jane thjesht emra arabe dhe nuk kan lidhje me fene, por perdoren edhe nga te krishteret.
    Ose ne troparet dhe lutjet e te krishtereve ortodokse ne ato zona do gjejme shume fjalen Allah qe ne arabisht do te thote Perendi. Shume shprehje te tyre si Inshallah, Mahshallah etj. e kane origjinen tek te krishteret e atyre zonave. Pastaj myslymanet i kopjuan, i bene si te tyre dhe shpallen padrejtesisht se gjuha araba eshte gjuha e islamit. Kjo eshte absolutisht e pavertete. Feja e pare monoteiste atje ka qene krishterimi derisa shumica e nderrruan nga frika. Por sic e kemi edhe nga Bibla, ai qe do te duroje deri ne fund do te shpetoje.

   6. Sophia says:

    Bravo dhe respekte. Koment me te plote e te sakte nuk besoj se mund te kete

   7. Ahmet says:

    po pse more mjeran meresh me kaqe armiqesi ndaj neve qe i perkasim besimit Islam, kure ne jemi ma Shqiptare se Musliman, ma Shqiptar se Katolik, dhe ma Shqiptar se Ortodoks, dhe pse na quane me epitete mete ndyta kure nuke i kemi, sepse mu ne qe jemi te besimit Islam jemi ma tolerantet ndaj Vllezerve tane qe i perkasin feve tjera, dhe se kurre nuke ka pase urrejtje mes neshe deri me tani qe dilni ju disa sherbetore te Serbis dhe Greqis dhe mundoheni me ndeze zjarre mese Vllezerve Shqiptar.Radikalizmi i ashtuquajtur Musliman nuke ka lidhje me Islamin , dhe ase me Shqiptaret e vertet, ata qe jane futur ne ato Ujra te trubullta jane numra, dhe jane te tillet sikur ju qe thirreni aqe shume ne Ortodoksizmin tende, qe je ma Ortodoks se Shqiptar, sepse shkrimi juaje te demaskon se fare nuke je Shqiptar, por je Gjak-prishur dhe per kete ju shkruani me gjuhen e urrejtjes ndaje besimtarve Islam qe jane jo 40%, ne Kosove por mbi 90%, dhe fatmirsishte ne plane te pare e kane Kombin dhe Atedheun , e ne funde eshte Religjioni, sepse pa Kombe dhe Atedhe nuk ka Fe.Mallkuar qofshi ju qe mundoheni te futni thike mese Vllezerve te Gjakut dhe Gjuhes.

  5. h says:

   I paska qit cicat ne dallap edhe kjo se kerkon noi biznesmen.
   Nuk behet reklame me probleme serioze dhe teollogjike.
   Sa per dijeni,madre Terezen e kam takuar personalisht
   dhe nuk dinte asnje fjale shqip.Kush ka mundesi nuk do te jete shqiptar.
   Vetem ata qe smunden dhe i ka zene rrota bishtin.

   1. lelegu says:

    Paske takuar Nene Terezen mor dylber mahmuti???????
    Nene Tereza e ka bere filloren ne shkolle shqipe mor varikars mahemutan

   2. Kadri says:

    Sa rrenacak arabije qe qenke o idiot rrenash.Ginxhe Bojaxhiju fliste Gjuhen Shqipe mjaft mire edhe pse ajo jeten ja kushtoj njerzvet fukara dhe pa dallim feje ,ne fakt ajo ishte qe ka kerkoj klintonit qe te shpetoj popullin e saj .or magar shkretirave

  6. mirel says:

   Martin ka lidhje se islamizimi po ben shkombetarizimin e shqiptareve. Dmth nga shqiptare po i kthen ne shqipkare…troc, ne bythe arape

  7. qipro says:

   oreeeeee vetem zhaku i pamposhtur i ka ra tamom muhabetit…kjo do me nai nxjerr te dy simbolet e kryqit..ndersa ne i kemi trajtu perhere si shqiptare….po kto dalin prape provokojne per pune feje….muc nano dhe kjo bucja ….ktu vetem njoni oshte kanceri per te heq e ka emrin janullatos kriminel propogandist antishqiptar….po kto muj ma mer menja se do i nreje komet perpjete…dhe shqiptaret te zgjedhin nji shqiptar ne krye kishes ortodokse shqiptare…kto 300qe dalin ktu..jeni per tju var prej llape

  8. Kadri says:

   Martin,mos e keni ju gabim,islami kurr ska pasur tolerance as qe do kete,islami na erdhi apostafat per kete,we te mos kete tolerance po te jete shkatrruse dhe me ne terroriste si dhe shifet kjart,

 2. Tana says:

  Po ka, dhe kete e bejne arabo bythzinjte , turko-mutet dhe plera shqiptaro byth shitur per dy leke tek keta dy te paret. vdekshin !!!!!!
  Por shqiptaria NUK VDES KURRE. duan apo sduan armiqte tane.

 3. Klimax says:

  Arbana! Ndoshta ti mendon (ne kuptimin e mire te fjales dhe jo se dua te te krahasoj me personazhin) si ajo perralla me gomarin ku ujku po e hante dhe gomari shpresonte te ishte ne enderr!!!
  Ne qoftese nuk e keni kuptuar akoma qe nuk eshte tendence, por realitet qe besimi islam ka zhdukur ne pese shekujt e fundit identitetin, kulturen dhe cdo gje qe simbolizon termin shqiptar apo arber, atehere nuk keni kuptuar asgje!
  Nje shembull, armiqte e Gjergj Kastriotit nuk ishin as serbet, as greket dhe askush popull tjeter i Ballkanit, perkundrazi ishin jo vetem aleat, por kishin lidhje miqesore dhe sigurisht te ngushta familjare. Cuditerisht, me pushtimin osman, miqesite u kthyhen ne armiqesi!!!! Perse? Sepse kapitulluan pa kushte si komb duke u islamizuar dhe turqezuar per te luajtur rolin e “sunduest” osman ne Ballkan!
  Atehere kush eshte armiku i shqiptareve? Besoj se nuk do ndonje filozofi per tu kuptuar! Ata thjeshte do te vazhdojne me propaganden e tyre te kercenojne si islamofobe, filo-serbe, ………….., etj, etj.

  1. Glauk says:

   Klimax. Ne qofte se sipas teje, Islami” ka xhdukur ne pes shekujt e fundit gjdogje shqiptare si, Identitetin, kulturen dhe cdo gje qe simbolizon termin shqiptare. Ather Janullatosi per 20 vite, zhduki cdo gje qe simbolizon shqiptaret dhe kishen Ortodokse shqiptare te fan nolit,

   Realiteti dhe e verteta eshte kjo, Ne kosove feja islame eshte per problem dhe rrezike real per kosoven dhe shqiptaret.

   Ndersa ne shqiperi islami eshte feja me tolerante, Ndersa problem serioze paracet feja Ortodokse me ne krye nje grek, dhe ajo katolike qe po ashtu ne krye te saj ka nje jo shqiptare.

   1. adi says:

    glauk
    ne shqiperi nuk eshte islami me i bute.
    islami ne asnje vend te botes nuk eshte i bute dhe besoj ti e ke thene me ironi.
    ne shqiperi eshte nje komunitet i madh dhe vital shqiptaresh te krishtere qe i detyron keta minj te rine sus.
    duket qe nuk je nga shqiperia!!!!

 4. Glauk says:

  E vertea eshte kjo islami ne kosove ka filluar te behet problemati me nje fjale ka filluar me que krye jo islami, tradicional por aje islami politike i importuar nga arabia saudite keto 10-15 vitet e fundit. E njejta situat eshte edhe te shqiptaret e Maqedonis ndoshta edhe pak me kece. Por ne shqiperi gjendja eshte krejtesisht tjeter perjashto ndonje raste te pa rendesishem atje feja islame eshte besimi me tolerant dhe me i heshtur nga gjithe besimet fetare etje. Prsh ne shqiperi besimi islame eshte i vetmi besim qe ne krye te tije dhe gjithe zingjirin udheheqes ka vetem shqiptare per dallim nga besimet tjera qe kan vemdos Grek dhe Italian, dhe kjo duhet vlersuar pasi eshte shum e rendesishme dhe jetike per te ruajtur tolerancen fetare dhe interesin kombetare.

  E vereteta eshte e vertete kosova ka problem me islamin dhe udheheqjen e saje fetare perfshire ketu edhe kreun e bashkesis islame te kosoves, Kryeislamistin Naim Ternava. Dhe disa predikus fetare.

  Mirpo i vertet eshte edhe fakti se kjo gazetarja Arbana Xhara eshte nje nga gazetaret me te dobta qe ka kosova kjo i perket asaje kategoris se gazetarve analfabet me diplom qe kan krijuar universitetet mejhane privete te kosoves se pas luftes. Dhe per te terhequr vemendje godet tema shum sensitive si ato fetare dhe korrupsionin por nuk ka aftesin minimale qe ti shtjelloje dhe zbertheje me argumente dhe fakte konktrete por thjeshte krijon amulli dhe konflikte verbale si Mustafa Nano ne shqiperi.

  Shqiperia dhe Kosova kan mjafte intelektual qe te meren me kaq sensitive si ajo fetare nuk kan ngele dy nga gazetaret me te dobte ne shqiperi dhe kosove te meren me keto tema. Pasi me mos dijen e tyre por krijojn vetem urrejtje dhe konflikte mes shqiptarve dhe besimtarve fetare te te gjitha feve.

 5. zhaku I pamposhtur says:

  Jo moj zonje joooo…ti nuk je islamofobe por je një idiote që rri nëpër bodrumet e janulla Toshiba dhe lexon manifestin e tij..je shume e rëndomtë..rilindësit tanë përpara 100 e kusur vjetësh thoni në që feja e shqiptarit është shqiptaria ndërsa ti në shekullin e 21 na përçan duke na thënë “ne” dhe “ata”…je vetëm e pështirë..sipas teje Skënderbeu dhe nën Tereza janë simbole të krishterimit? Ptuuu femër kodoshe…

  1. Kruja says:

   O Zhaku,
   Duhet t’a pranojme se Skenderbeu e luftoi Turqine dhe donte te ishte i pavarur nga otomanet. Pra Ai ishte per clirimin e Arberise nga horrdhite ottomane. A kishte karakter fetar lufta e Tij dhe e arberve? Jo, sepse mbizoteronte qellimi i clirimit te Arberise. Lufta kishte karakter clirimtar dhe jo fetar. Megjithate Clirimi duhet te vinte duke luftuar otomanet dhe ata perfaqesonin Islamin. Mos harro se ata luftonin me Flamurin e Islamit kurse Skenderbeu mbante lart Flamurin e Arberit dhe jo ndonje Flamur me Kryq as me Hene. Ne kete kuptim Lufta e Skenderbeut nuk ishte e motivuar kunder fese islame por e motivuar per clirimin e Arberise. Mirepo armiku ishte i fese islame dhe frymezohej nga ideologjia fetare. Ky eshte nje realitet historik. Lind pyeta: Po te ishte pushtuesi me fe kristiane valle a do te luftone Skenderbeu kunder tyre? Sigurisht! Ai e tregoi kete duke luftuar venedikasit ne Shkoder.

   Te hidhemi sot. Nese je mysliman dhe ke bindje se myslimanet jane njerezit me te mire ne bote, ashtu sic predikon ideologjia islame, atehere ke nje problem shume te madh me veten qe duhet t’a tejkalosh. E para, ky predikim eshte rracist ne thelb sepse u jep status te perzgjedhur nga Allahu myslimaneve ashtu sikurse, per shembull thone serbet qe jane popull i zgjedhur. Eshte ekzakt e njejta ideologjy regresive raciste. E dyta, po pranove qe myslimanet jane njerezit me te mire ne bote atehere ke pranuar qe cdo mysliman pamvaresisht nga etnia eshte me i mire se shqiptaret te cilet nuk jane myslimane. KA NJE PROBLEM SHUME TE MADH te cilin ti duhet t’a zgjidhesh me veten.

   1. zhaku says:

    Kruja ti nuk e ke kuptuar aspak komentin tim…unë jam ateist pavarësisht se vi nga një familje myslimane nis mund të quajmë kështu të parët tanë sepse as prindërit e mi nuk kanë lidhje me fenë…unë mendoj që e vetmja ide që na bëri të mbijetoj më është : feja e shqiptarit është shqiptaria dhe të gjithë ata që nuk e respektojnë apo nuk e përvetësojnë këtë ide janë thjesht shqipfolës si puna e këtij xhihadistit të janullatos..kjo zonja që ka bërë këtë shkrim përçarës vetëm shqiptare nuk është..janullatos e trumbeton që ortodoksët në Shqipëri janë të kombësisë greke ai është shumë informacion vendosur në këtë tezë dhe e ka deklaruar botërisht dhe nëse klerikëto myslimanë dalin dhe trumbetonte që myslimanët shqiptarë janë të kombësisë turke atëherë nuk ekziston kombi shqiptar…mirëpo gjyshërit e mi kanë luftuar dhe kanë qenë patriotë të flaktë për çështjen kombëtare pavarësisht se ishin myslimanë ata luftuan për flamurin e skënderret dhe na del kjo plehra këtu e na thotë ju myslimanët shkoni tek muhabeti etj etj…a e kupo o boto se sa e rëndë është ideja që ajo hedh??mund të ketë islamikë në Shqipëri të cilët vendosin fenë përpara kombit mirëpo ata janë shumë pak pastaj edhe janulles të tjera të njëjtën tezë mbrojnë (feja mbi kombin) e ku qëndron ndryshimi midis njështë islami stili dhe një ushtari të janullatos si puna e tfgs?..bota po e hedh fenë në koshin e plehrave sepse feja aty e ka vendin dhe ne që jemi rritur pa kulturë fetare fillojmë dhe fanatizohemi…shoferi si thotë kjo : ‘ne’ dhe ‘ata’…po jemi të gjithë shqiptarët moj moj të bëfsha

  2. tfgs1 says:

   pis sunit,e verteta dhemb dhe kolotrypida juaj e gjakosur e ndjen!

   1. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

    E ore tfgs kolotrypida jote si eshte??? A ka me jevgj gabele se turkogreket bq si puna jote?

 6. fieraku NGA ferrasi says:

  @ Tana kujdes moj e zeze se te
  Bie ndonje infrakt
  Dhe shkon atje ku e sqaron shume mire punen e fese.
  Kjo Albana nuk eshte AQ tyryfycke sa duket,
  Por paguhet per keto muhabete si muci.

 7. fieraku NGA ferrasi says:

  @ Tana kujdes moj e zeze se te
  Bie ndonje infrakt
  Dhe shkon atje ku e sqaron shume mire punen e fese.
  Kjo Albana nuk eshte AQ tyryfycke sa duket,
  Por paguhet per keto muhabete si muci.

 8. Call of Duty says:

  Të lumtë goja dhe pena burrneshë. Keep on fighting these assholes.

 9. Lili says:

  Zhabu,
  Bestkoment of the day!

 10. eda says:

  Kjo eshte vertete fantastike. Brava.

 11. Tresi says:

  Arbana, Ju ngrini nje problem te drejte, faktin qe pavarsisht nga c’po ndodh me myslimanet, nuk ua shame Muhametin dhe fene e tyre. Por disa mysliman te verber po sulmojne simbolet tona kombetare, si Skenderbeun, perse ai ka luftuar kunder turqeve. Ky eshte thelbi I asaj qe thote Arbana. Dhe kjo nuk duhet te ndodh.

 12. Jimi says:

  Si gjithmone koncize! E drejta zhytet por nuk mbytet!

 13. Projekti says:

  Po kur sulmohen myslimanet pse nuk reagon ti “Arbana”? Figura publike dhe me pozicione politike si Alfred Moisiu dhe Erion Veliaj i kane ofenduar haptazi myslimanet shqiptare, dhe kete ne sy dhe ne prani te te huajve. Puna eshte se ketu nuk ka shtet, se po te kishte si Elvisit, si Olsit, si Mucit, si ty do jua kishte per kedhelur kycet me pranga. Ju jeni te gjithe terroriste, se per pak para dhe show i hidhni shqiptaret kunder njeri-tjetrit dhe promovoni ide intolerante.

 14. betixho says:

  ARBANA,NJË GAZETARE MËNDJE MPREHTË E GUXIMSHME DI Ç’FARË THOTË DHE SI.NË PAK RRESHTA KA THËNË AQ SHUMË GJËRA DHE PLOT FINESË NDËRKOHË QË MATERIALI NË THELB, PROVOKON REAGIMIN E FAKTORIT TOLERANT TË FESË MYSLYMANE NË TROJET SHQIPATRE DHE JO ASAJ EKSTREMISTE.

 15. Shemia says:

  Percarja fetare nxitet nga spiunazhi i politikave agresive me petk diplomatik dhe frazologji paqsore. Mediokeri per ata qe flasin per nje dogme fetare te keqe dhe nje tjeter te mire duke shprehur injorance.

 16. Epo kjo pune! says:

  e nderuar zonje, thjesht nga titulli, edhe ai e parcelizon heroin tone si pasuri te krishtereve. Ata qe sulmojne heroin, thjesht jane antishqiptare, as antikristiane, as antiperendimor … demokracia na beri si koqe kashte, mire qe kemi heroin qe na ben bashke ndaj mbrojtja e tij nuk behet me sfond fetar.

 17. gora says:

  Sja vlen te komentosh dalin keta mbeshtetsit e janullatosit e ja u dhjesin 1000 here hoxhallarve, se mbajn ere nga km larg.

 18. mirel says:

  Kets kurva islamute vene kruhen vete me Skenderbeun dhe Nene Terezen dhe pastaj ankohen se i paragjykojme.
  Mire e ka thene Arbana. Kur i kundervihesh Gjergjit dhe Terezes, i je vene kunder shqiptarise.
  Jashte, pisa arape..

 19. Mentari says:

  Po c.merreni me fete mashtruese o te mjere Shqiptare.Po pse humbeni Kohen kot se koti me Obkurantimin Fetar qe eshte nje Sharlatinizem Injorant e idiot? Si Te Krishteret ashtu edhe Mylimanet qe jetojne ne shqiperi ne radhe te pare jane shqiptare pataj ata te tjerat jane trajse Orizi,Mielli,Sheqeri dhe sex neper kisha e Teqe ,xhamija etj.nga familjet me te degjeneruara qe ka ky vend qe pretendojne se besojne por….. ne fakt nuk beojne tek asnje fe por besojne tek materializmi jetik dhe ky materjalizem jetij ehte konvertuar ne mashtrim jetik por jo ne ndershmeri .Shkoni ore punoni se lat nam me Krsihteizmat e Islamizmat qe jane dy ideollogjite me te shkerdhyera njerzore,me te demshme per jetesen e njeriut dhe maredhenjet shoqerore te asaj shqoqerie. Krishti ishte Endacak dhe kurre nuk punoj anje dite ne jeten e tij,kurse Muhameti ishte Tregetar pzeveng qe beri kuhedi se a vrasje (Masakra) ne markaten e Mekes e te Medines per fitime dhe qe te dy ishin mutra Arabe ( fisi Hebrej eshte fis Arab (lezoni Abrahamin) dhe nuk kane te bejne anje gje me Kombesine shqiptare.Feja e ime eshte Shkenca dhe pike.

 20. tony says:

  Kjo zonja me e fort se cdo fjale qe paska bole , ato qe meshkujt ne Shqiperi nuk I kane.

 21. gurbetcari says:

  problemi eshte kjo zonja ngeli duke share, dhe me e keqja eshte qe kjo nuk e di a eshte me Krishtin apo me Muhamedin PMQMT, kjo do te thote qe kush e paguan ashtu edhe flet, e ky soj njerezish per fe, religjion te tyre kane vetem parane, asgje tjeter! Cka do qe kjo te thote nuk ka vlere ashtu siq eshte vet, shume me mire e njhin kete ne Kosove, prandaj mos u ngallezeni pse ajo nenqmoi, ose shau dike, neser do ju kthehet juve. Faleminderit!

  1. Dn says:

   Kjo nga soj eshte gjysme serbe.
   I nderon shenjtoret sipas interesit. Deri dje to shah njerezet e luftes e hop deputete e po atyre qe i ka shah 20 vjet resht…
   Le te lexoje pak ma shume e sidomos At Fishten kjo ignorante e Historiseshqiptare,e pastaj te flase…

 22. issac oxa says:

  E falenderoj Zonjen Arbana per qendrimin e saj ! Nga zhvillimet e koheve te fundit ne Shqiperi, me shume keqardhje kam konstatuar se nje pjese e madhe e myslimaneve Shqiptare nuk e konsiderojne veten Shqiptare, nuk nderojne heronjte dhe simbolet e Shqiperise, madje i fyejne gjithnje e me hapur me histeri keto simbole. Rastet e Nene Terezes dhe Gjergj Kastriotit jane vetem maja e asbergut. Nderkohe qe nuk lejojne te thuhet as edhe ndonje e vertete per profetin e tyre, qe e ka varrin diku ne arabine saudite. Te kercenojne nese u kujton se profeti i tyre eshte martuar me gruan e tij te fundit Aisha, kur ajo ishte vetem 9 vjece !? Nuk do te ishte me e udhes qe keta islamike te jetonin prane profetit te tyre ?

 23. Spartak says:

  Ju thoni : ” Lini një përgjigje ” . Znj . ALBANA . Se ke dhe emrin tonë kombëtar . E ç’farë përgjigje më të mirë do ketë për gjithë ato që merren me fetë deri në radikalizim dhe lejnë kombin , çështjen kombëtare e atdheun në plan të dytë a të tretë , se sa Pashko Vasa ” FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA ” . Kjo është shprehle lapidare , dhe Pashko Vasa nuk e nxori dhe e tha duke u nisur nga hiçi ,por , sepse këtë e kemi patur gjithmonë në genin tonë kombëtar , e kemi dhe sot , e do ta kemi përjetësisht , pamvarësisht , atyre pak njerëzve e rrymave radikale , që e godasin dhe e luftojnë këtë komb në emër të feve . dhe mundohen të nxisin përçarje edhe nëpërmjet feve .

 24. pro says:

  ..tema qe shtrohet eshte;shkaterrimi i ketij vendi me ç’do menyre ,

 25. fieraku NGA ferrasi says:

  @ mirel
  Babai YT shpirteror Enver Hoxha
  Nene terezen e ka qujt kurve ,dashnore e papessa,agjente amerikane.
  Kurse skenderbeun me nje pikture e ka zbrit nga Kali dhe e ka detyruar ti jape shpaten.
  Po’ cmerreni me islamizmin
  Kur keni 1000 probleme
  Krim korrupsionit fukarallik maskaralliku
  Muci dhe albana Marrin paret e sorroxhiut per kte Pune.

  1. Ulisi says:

   Bravo Arbana!
   Por eshte fatkeqesi e madhe qe zera pro terrorrit kane guxim te shfaqen edhe ne
   fund te tekstit ne fjale. ARBANa KERKON VETEM DISTANCIM NGA VRASJET MAKABRE TE TERORISTEVE,
   dhe asgje me shume…Keta perbindsha komentatore, perkundrazi,heshturazi ose duke e shmangur thelbin,
   shajne,shpifin,fyejne edhe ne kete forme,publike…Mundt te merret me mend se cfare vasi u mbajne njerezve
   ne tembujt fetare….Nje I tille ishte edhe ne debatin e fundit te Klani, qe kerkonte “shkaktaret” qe e nxisin
   krimin me makaber qe njeh botai kunder njerzve te pafajshem… Dhe moderator I Opinionit ate e lejonte, e nxiste te
   flase sa te gjithe tjeret bashke,
   ..

 26. Lemi says:

  Nrase ne fillojme te ndegjojme Ket Gruan sepse
  zonje nuk muj ta quaj. apo Muqo nano idiotin apo shume e shume gazetar e analist te ashtuquajture
  apo vet quajture.
  ti veten nrase ndalesh dhe ua ndegjon spjegimet e komentet mua me bajne me vjell
  e une kam studiu shume pake.
  por veni re?!
  te gjithe keta ja ne te rendisun ne nji Parti Politike
  qe te gjithe flase per ne Kosove
  Tani valle a ju ka shku mendja ndonji her ?!
  Se a thu mundet ti paguaj ndonji Agjensi e mshehure
  siq ka shume e shume ne Kosove e Shqiperi
  pse Kompleksi per te arriture e bere i pasure te qone
  gjithe kah
  ne Prostucione
  Tradheti
  Dredhi
  Genjeshter
  Mashtrim
  e shume e shume tjera gjera
  te gjitha ata qe kritikojshin neper TV tona shume te dobeta
  Tani jan ne qeveri apo parti politike…
  Provokimi Publik siq beri Muqo Nano dhe tani kjo femra se emrin e saj sma qet goja e shume tjer
  hudhin inatin dhe lufte vllazrore
  dhe esht kundrejt Ligjit ne konventat Europiane
  pse e them ket…
  Po kjo zoja gazetare mundet me shkru per probleme aq te medhaja ekonomike financa e shume shume tjera.
  Pse mirret me ket tem Pse?
  athu ne temat tjera ska Dijeni
  Apo!?
  Paguhet nga dikushe te bej ngacmim
  mu ne Pragun kure :
  Edhe Shqiperia edhe Kosova mundohen te arrijne suksese ne Bashksine Europiane dhe Bote.
  tjetra Krahasimin qe zonja bane :
  esht Krahasim Banale sepse flasim per persona shume te ndishem
  Mame Tereza e Gjergj Kastrioti nuk jane te shenjt
  kan qen persone te thjesht njena Kotolile Bemirse
  Tjetri Orthodoxs Hero qe e verteta e tij vuhet ne dyshime nga Historianet e nuk jam Historian
  vetem qka ndegjoj ne TV tona te dobeta dhe nga historianet qe i thojn vetit sikure kjo Femra qe i thote vetit Gazetare.
  Tani ku del kjo mu ne ket kohe me fol per ket Tem
  me ba Miun ,Arushe
  kure Kosoves i nevojitet angazhimi diviplinore maximum keta 2 muaj.
  Apo ata qe e Paguan e urdheruan ta ben ket
  qe tani?!.
  Portalet jane te rrezekshem
  ne Kosove e Shqiperi kane ra ne duart e njerzve te rrezikshem
  me vone nga portalet bejn Tv e ska me emra Ja fusin numra
  sepse ska me emra ja fusin PROVOKACIJA
  e jo Vllezer mos bine Pre e ketyre Analafabetave si Muq Nano e kjo femra e shume e shume tjer.
  Ne jemi Shqipetare Vllezer
  Kurse Feja esht Personale
  zgjidhe at qe ti e gjen veten atu
  Per Lutje te Zoti-Perendia-Allahu
  nuk te duhet as Pop-Prift-Imam lutju vete ati si ti din dhe deshirone.

 27. Qemal says:

  Tema ishte shum me vende.dua te shtoj se qe nga ardhja e Perandoris Turke ne trojet shqiptare ka fillue shkatrrimi i popullit shqiptar.do te perdori nje gjuh qe soshte ne kukturen time por nga mllefi.Kocet ja honķshin antishqiptaret GJERGJ KASTRIOTIT DHE NENES TEREZ .kerkoj falje per shprehjen nga shqiptaret e civilizuar

 28. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

  Paska ardhur Tfgs, o people! Hajde t’ia fusim [email protected] ne bythe sa me fort qe ta gezojme pak tfgs e shkrete…

 29. God Almighty Gave Life a Purpose and Gracefully Allowed Us to Give it a Meaning, each in our own way without organized religion. Zoti i Madh caktoi Qellimin e Jetes por Meshira e Tij e la qe neve vete vec e vec t’i japin Domethenien ose Kuptimin ne menyren tone dhe duke iu falenderuar vetem Atij Pingul, jo horizontalisht t’i nenshtrohemi meslindoreve te prapambetur dhe mashtruesve mesjetar. Jeta eshte e stermadhe qe te kete vetem nje domethenie, dhe nese dikush e zbulon ate atehere Jeta merr fund shume shpejt, mirepo eshte pafund prandaj edhe ia vlen te jetohet ashtu sic jemi dhe aty ku jemi. Qellimi i Jetes eshte i caktuar qe te vendoset rend sepse perndryshe bota lendore gjithemone peson shperberjen, shkaterrimin dhe erozionin, ndersa eshte Jeta ajo qe vendos kunderpeshe dhe synon ruajtjen e rendit qe te mos shkohet ne shthurrje dhe erozion, eshte ekuilibri qe i pergjigjet botes lendore dhe i jep kuptim. Atehere nese ky konstatim eshte i vertete se Zoti na lejon qe ne vete t’i japim nje kuptim jetes sone nuk duhet te mbeshtetemi ne perrallat meslindore, pervec njohurive shkencore, ose mesimeve te lashta nese mund te verifikohen ne menyre shkencore.

  Skenderbeu eshte Mojsiu/Musa yne dhe per dallim, ishte i vertete, jo mitologjik. Me bekimin e Zotit dilte ne beteje me shpate ne dore e nuk fshihej. Derisa per Mojsiun, sipas vete rrefimit perkates, duhej Zoti te nderhynte me murtaja edhe ate jo njehere por dhjete here qe te ndeshkonte faraonin – por pse do te vriste tekanjozisht femije te pafajshem te egjiptianeve te lashte, vetem qe t’i plotesohej deshira dikujt. Meshira e Zotit nuk vret femije te pafajshem me murtaja madje kur leshon nje murtaja merr fund puna.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *