Shqipëria inferiore ndaj Spanjës, Iberikët kualifikohen në Botëror

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Shqipëria nuk ka mundur dot të dalë me rezultat pozitiv nga “Estadio José Rico Pérez” të Alicantes, në ndeshjen e para fundit të fazës eleminatore të kampionatit Botëror “Rusi 2018” kundër Kombëtares së Spanjës.

Kuqezinjtë u mposhtën me rezultatin e pastër 3-0, në një sfidë ku ishin mjaft inferiorë përballë Spanjës e cila arriti që të dominojë takimin përgjatë gjithë 90-minutave.

Një tre pikësh i merituar për skuadrën e drejtuar nga ana e Julen Lopetegui të cilët arritën që ta siguronin fitoren që në pjesën e parë të ndeshjes.

Spanja arriti që të shënojë tre gola mjaft të shpejtë, ku i pari që zhbllokoi rezultatin ishte Rodrigo në minutën e 16-të.
Dyfishimi i shifrave erdhi në të 24-të me lojtarin që luan me Realin e Madridit, Iscon i cili realizoi një gol mjaft të bukur.

Pas vetëm 3-minutash Thiago Alcantara vulos shifrat në 3-0, rezultat i cili mbeti i pandryshuar deri në minutën e fundit të ndeshjes.

Megjithatë, Shqipëria pati dy raste të mira për të shënuar golin e vetëm të ndeshjes por u ndalën nga shtylla.

Me këtë fitore Spanja kualifikohet direkt për në fazën e grupeve të Botërorit si kryesuesja e grupit G.

Sfida fundit për kuqezinjtë do të jetë kundër Italisë ditën e hënë në orën 20:45 në Shkodër në stadiumin “Loro Boriçi”, ndërsa Spanja do të luajë në transfertë kundër Izraelit.

Goli i shënuar nga Rodrigo.

Goli i shënuar nga Isco.

Goli i shënuar nga Alcantara.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Shqipëria inferiore ndaj Spanjës, Iberikët kualifikohen në Botëror”

 1. tfgs1 says:

  dite e keqe per sumat sunite Kosovo,Turkye,Albanistan 0-8 , i ”gjati” kristian kete rradhe e gjakosi keq marmiden sunite……….

  1. Timi says:

   Evgjit grekoqire nuk te del urrejtja he? Te dhemb shume ne zorren e trashe he? Edhe per sportin nuk mund te rrish pa shkruar kundra. Po ha mut sepse nuk na krijon asnje lloj emocioni komenti jot. Tregon se sa te pafytyre jeni. Nuk e di se cfare je ti dhe kush je! A je ndonje rus qe di shqip dhe komenton per te na futur ne urrejtje popullin shqiptar dhe grek apo je vertet janulloqire. Sidoqofte, merre ne goje ate te shqiptareve dhe ledhatoje se e pelqejne grekoqiret.

  2. Toni says:

   Keshtu te ka ushqyer prifti veladon-zi qe te urresh fqinjin qe mendon dhe beson ndryshe? Por ske faj kur vete prifterinjte jane perfshire ne helmime dhe vrasje te patrioteve shqiptar si Petro Nini Luarasi. Si mundet qe prifterinjte e zinj ta quajne veten besimtare te zotit kur kane urrejtje ne zemer dhe shpirt per qeniet qe i ka krijuar te gjitha zoti. Dhe qe mbushin besimtaret e kishave te tyre me nje urrejtje te tille patologjike. Shko lexoje edhe njehere Biblen bashke me veladon-zine dhe do te mesoni qe nje nga mesimet eshte duaje fqinjin ne te mire dhe ne te keqe. Sepse fqinjin nuk e zgjedh ti, ta ka zgjedhur Perendia. Urrejtja e juaj tregon inferioritet ndaj races se bardhe shqiptare qe ka mbijetuar per mijra vjet ne keto troje. Dhe do te mbijetoje deri ne fund te motit. Nuk e kuptoj qe ti perdor edhe psudonimin qe do te hash turq. E di qe turqit ju kane mundur ne menyre spektakolare dhe nuk ju del inati edhe mbas 200 vjetesh qe keni humbur ndaj gjeneralit shqiptar Mustafa Qemalit. Hajt shko ne te semes tek Janullatosi veladon dhe shpirt zi.

 2. Toni says:

  Ne pjesen e pare Shqiperia ishte vertet e shokuar. Ishte e turpshme te shikoje gjithe ata djem shqiptar te pergatitur fizikisht qe rrinin si te tmerruar para spanjolleve. Gabime te tmerrshme. Portieri teper dobet ne pjesen e pare por edhe mbrotja. Sigurisht qe arbitri ishte lojtari i mbeshtejes se Spanjes. Nuk e kuptova per se lojtaret tane shkuan e i dhane doren ne fund nje arbitri racist rus qe i diskriminoj gjate gjithe lojes dhe qe kishte dy matesa nje per spanjollet qe i qortonte lehtazi per gabime te renda dhe per shqiptaret per te njejtat gabime i mbushi me 5 kartona te kuq. Na shkaterroj skuadren e cila ne ndeshjnen me Italine do te kete 5 lojtaret nga me te miret ne stol. Pjesen e dyte Shqiperia luajti mjaft mire. Panucci ndryshoj formacionin ne 4:5:1. Kjo e forcoj mbrojtjen dhe djemte luftuan me me zemer. Bene lojen qe i kemi pare ne France. Spanjollet nuk munden te shenojne me ne lojen e dyte. Nese djemte tane do te kishin luajtur po keshtu ne pjesen e pare do te kishim fituar nje barazim. Paten disa raste per gol. Mund te permendet shtylla me koke e Sadikut dhe nje shtylle ne pjesen e pare. Sadiku ishte ne nje pozicion per gol te sigurte. Pati edhe mjaft raste te tjera qe djemte tane i humben per kot na si koti. Per fat te keq nuk ishte dita e jone. Nje renie e topit me dore ne zonen e penalltise nuk u dha nga arbitri rus. Po ashtu Piquet kapi per dore lojtarin tone dhe e terhoqi dhe filloj ti bertiste arbitrit per lojtarin shqiptar qe e shtyu paksa ne duelin qe paten dhe i mori topin duke e turperuar. Arbitri rus jo vetm qe nuk dha penallti por edhe foli me te menjehere sapo u mbyll pjesa e pare duke i dhene shpjegime. Djemte tane u treguan shume te respektuar me kete racist te ndyre qe nuk ju del urrejtja per popullin tone te vogel 5 milionesh. Keshtu Spanja fitoj 3:0. Golat e Spanjes ishin te bkur dhe me saktesi te perkryer. Berisha deshtoj keqas. Nje shqetesim kane, duket sikur djemve tane ju ka ikur deshira per te fituar. De Biasi ishte korrekt ne ate qe tha. Kane humbur shpirtin e fitores. I vetmi ngushellim eshte qe edhe Italia humbi 3:0 me Spanjen.

 3. Meta ik says:

  Kjo tregon se shqiptaret nuk jane per futboll, ndoshta eshte mire te merren me sport tjeterhahah

 4. E verteta says:

  kur do ben trima e mos ta nenvlehtesojne veten sportistat tane??????Ata duhet te luanin sic bene ne pjesen e dyte qe ne fillim.Nje te bente pershtypje ne kete loje arbitri nje njeri teper negativ ai vetem arbirter nuk mund te quhej.Ai ishte nje dashakeqes e racist karshi lojtareve tane.E turpshme .Ai mund te mos i doje shqiptaret por duhe te ishte objektiv si arbiter,.SKUADRA JONE DUHET TE PROTESTOJE PER PUNEN E KEQE NGA KY ARBITER. Sigurisht Spanja eshte skuader e forte por dhe djemte tane nuk jane te keqinj,meshume besim ke vetja cuna edhe spanjollet njerez jane por jane me luftarake dhe kane me shume besim te vetja. Urime ne ndeshjet e metejshme.

 5. liku---Kush me shan per debat nuk ia mban says:

  Thoni shyqyr qe Spanja pas 3 golave , vendosi te mos luante me , dhe na la te luanim , se perndryshe do kishim dale me 6 apo 7 gola.

 6. Fusha says:

  Ndeshja eshte shitur. Shiheni si “hidhet” portieri.

 7. Messerschmidt says:

  Per sakohe kuq e zit luajne me fanella te bardha mrene do ta kene perhere !

 8. Ilo says:

  Pavarefisht se u bene tre gola e pastaj ndoshta spanjollet nuk donin te lodheshin me shume, besoj qe Albania dy shtulla mund te ishin dy gola. Pjesa e dyte ishim superiore jo inferiore. Lojtare shqiptare treguan qe ishin superiore! Trajneri spanjoll nuk mu duk aq i kenaqur me lojen e te tijve.

 9. erzen says:

  Nga qejfi , nëna jote tfgs1 nuk u përmbajt dot , por u vetëshërbye me bisht fshese

 10. erzen says:

  Mooos tfgs1 Gre-QI-a ja futi QI-pros, si e durove këte

Lini një Përgjigje te tfgs1 Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *