Ylli Manjani plas “bombën”: Kush do e “hajë” nga Vettingu dhe…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ylli Manjani, ka “zbuluar” njerëzit e vetëm që nuk kërcënohen nga Vettingu në vend.

Sipas ish-ministrit të drejtësisë ata janë politikanët, shkaktarët e gjithë të këqijave.

Përmes një mesazhi në faqen e tij në “Facebook”, ai shkruan i revoltuar se “pika i rëntë këtij shteti, që nuk lëviz po nuk urdhëroi politikani”.

Postimi i plotë:

“Vetting për të tërë… —�—�— Vetëm për shkaktarët e të gjithë të këqijave, politikën, nuk ka vetting! Të gjithë të tjerët kërcënohen me vetting! Gjykatës, prokurorë, administratorë publikë dhe policë; të gjithë janë nën kërcënimin e vetting-ut! Ndërkohë punët e shtetit, që natyrshëm duhet ti kryenin “të kërcënuarit”, tashmë i kryejnë shkaktarët e të keqes: POLITIKANËT! Kulmi!

E thonë pastaj se “po bëjnë shtet”. Pika i rëntë edhe këtij shteti, që nuk lëviz po nuk urdhëroi politikani!
Ndërkohë njerëzit presin të flasë Ambasadori X. Presin të “zbarkojnë aleatët”…. Kulmi! Që në ‘45 ky avaz! Po aleatët hiç!

Nuk vijnë more jo! Mblidhni mendjen e shtrengoni politikanët që votoni këtu! Ata e kanë në dorë!
Nëse nuk i vettoni, të paktën mos i votoni! Bëni atë që keni në dorë!

Ndërkohë ata zyrtarë që i kanë shërbyer politikanëve, u bëftë mirë vettingu! Se vetëm ata do e “hanë”.
Parellinjtë do ja hedhin, si gjithmonë”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Ylli Manjani plas “bombën”: Kush do e “hajë” nga Vettingu dhe…”

 1. kasem gahinji says:

  mos u shqeteso ,te vendoset drejtesia ne binaret e ligjit,te spastrohet katraura nishan -lsi dhe pastaj do vije edhe rradha e like monikes,manjan koketulit dhe gjithe stanit qe uleret nga dhimbja e “sabotimit te vetingut”.me rradhe e me sere,ne vrime te miut te tere.

  1. €piriiiiii says:

   Manjani harton….. Parallinjtë janë këta ‘Zyrtar’ hajdutë që ka në mëndje. Çdo Prekuror ka mundësi ta Përpiloj 1 Dosje çdo Polic ka mundësi të Hetoj 1 Politikan hajdut e të korruptuar. Në qoftëse këta Zyrtar janë bërë Zorrë Qorre e 1 Politikani mir ti bëhet që do haj briskun e vetingut.

  2. Bushi says:

   Po,po! Edhe une jame dakord me zotin Manjani.Politikanet nuk do vetohen.Nuk ka veting per ata.Kjo do jete me e keqja e te gjitha te keqijave,qe politikante si Sali Berisha ,Basha Meta,kane bere katrahuren me te madhe ne ekonomi e kudo ata nuk do shkojne ne veting.Sali Berisha dogji nje shqiperi te tere,vodhi aq shume per 25 vjete,sa mund te blej gjithe shqiperine,ka vrare e ka djegur,eshte tallur me popullin,dhe ne fund atij nuk i hyn asnje gjembe ne kembe.Turp.Berisha dhe Basha duhej te ishin sot ne burg te perjetshem.Mire e ka Manjani.Do denohen disa qe kane mare therrimet apo ndonje kocke te lene nga luanet Sali,Basha e Meta.Shqiperia ka mbaruar.Edhe te amerika qe kishim shprese,siç duket edhe zoti LU po heshte per vetingun.

 2. Kuq e zi says:

  Po ti ku ben pjese ?

 3. Vlora1912 says:

  Un Prisja qe ky Mavriu te thoshte:

  Filloi Vetingu me Kryetarin e Shtetit- Ne Nentor Arrestimi i Bujshem!!!!

  Ne fakt ashkush nga Nenpunesit e shtetit nuk kercenohet nga vetingu…te pakten nga ky veting Alla shqiptarche!!

  Viktimat e Vetingut po i gjen Prokuroria e Vlores…!!

  Shikoni lajmin e mesiperm te Tema…”Sekuestrohen 200 mij euro Apartamente ne Vlore, sepse pronarja dyshohet se ka ushtruar prostitucion(Veper Kriminale!!) ne Belgjike”..

  Jane keta qytetare qe kane emigruar…kane punuar me vite te tera ne te zezë, si pjatalares, ndertues, lavazhier, vjeles domatesh, prostituta, pastrues shtepish, mbajtes plakash…qe nuk kan si ti justifikojne te ardhurat…

  Jane keta emigrant fatkeq qe kursimet e jetes se tyre, me mendjelehtesi, i kan derguar ne Shqiperi, her cash dhe her me banke….e kane derguar ne atdhe djersen e tyre….te vene me mundim ne punet me te rendomta…per vitet te tera.

  E kane derguar djersen dhe mundin e tyre ne Atdhe….ku prej 27 vitesh drejtojne nje tufe banditash..te veshur si prokuror, polic, gjykates, politiqenesh…te gatshem tja u shkaterrojne gjithshka….vetem qe te Bindin Ameriken se po e zbatojne reformen dhe Vetingun…

  E mbani mend para tre vitesh, kur nen trysnine e USA dhe BE, i ‘shpallen” lufte korrupsionit??

  A u ndalua dhe denua ndonje zyrtar i nivelit te mesem, te larte, apo politikane ????

  Jo ore Jo, asnje per be…asnje qen i ndyre i ketij shteti nuk u akuzua apo ndalua per korrupsionin marramendes..

  U denuan qytetar te zakonshem te ketij vendi per gjoba makinash dhe lidhje energjie apo uji…

 4. dada says:

  Po si mund te flase nje ish minister I drejtesise keshtu, pika na rene ne per keta idiota , minster drejtese per te tere

 5. dada says:

  Nje nga ato parrellinj je edhe ti. pagesa e nje license noteri

 6. xhemal says:

  po cbombe plasi Ylli.si kjo bombe bej cdo dite e lehtesohem .shkruani mire o gazetare yzmeqare se po beheni te gjithe ylla

 7. Epo kjo pune! says:

  sera juaj i mbajti me oksigjen keta politikanet 25 vjet…. dakort ike dhe dhe doreheqjen por nuk ke kurajo te tregosh nese ke pare pisllekun e politikes nga brenda. Me fakte, dil e bej deshmitarin ne gjyq ndryshe mos perrallis nga foleja jote se mileti do te mbijetoje se ka femije dhe perendimi e ka lene ne balte sepse nese duhet bere veting tamam duhet bere dhe per maskarenjte e perendimit qe na ngopen keta plehra ne krye 30 vjet.

 8. Stefan says:

  ore ne rradhen e ilirit te monikes te sales te lulushit presim, por edhe kallupi gjat edi rama duhet te jet ne liste mos kujtoni se nuk eshte ne liste, kshuqe jan te tere ne liste, dhe me pak llafe nga vettingu e ha populli i shkrete.

 9. Populli Shqiptar says:

  Pike te rente ty moj hale e Leshelise qe bashke me Nishanin u bere mburoje e gjykatesve hajdute dhe te pashpirt te Saliut.
  Ti je nje hipokrit i ndyre qe ben me shume me politike tani qe nuk “merresh me politike”.
  Ne mandatin e kaluar korrupsionin ne shtet drejtohej nga Leshelija jote. Kete e din te gjithe ata qe jetojne ne Shqiperi.
  Koha e tepsise ku Leshelija kafshonte nga te mundej po i vjen fundi.

 10. Mico says:

  Kush duron fiton
  Populli shqiptar me urtesine dhe durim i ka mposhtur te gjitha intrigatqe i behen denoi mbretin Zog, kuislinget, legalizte eballista, tradhetaret e sistemit komunist bashk me udheheqesit ekomunizt( u gjukuan per kafet qe kishin pire) dhe do te fal klasen politike te 27 te viteve te fundit( demokratike) qe dogjen, vodhen dhe vran e( marin tituj) ngaamerikanet si politikan me perispektiv, burr shtetidhe ngrihen sa me lart ne detyra shteterore dhe akuzojne njeri- tjetrin si kriminel?
  Prandaj beni vitingun ne sistemin e drejtesise dhe ne politik sedo jeni viktima te gjithe se me te thatin digjet dhe i njomi
  Le ti ler lojrat politika e qelbur reforma zgjedhore, tatime, sinjali tv etj etj dhe ” ngujimet” vetem per te sabotuar vitingun, nuk i ha ato populli i njef te gjithe se kaq popull eshte dhe ju te medjave shkruani mos u beni langaraq eu ferkoni bolet pronareve kriminel

 11. LORA says:

  Duket qe pervlimi I Vetting-ut do te perfshije edhe sumen e ylli manjakut,,,,I cili nuk ka nje muaj qe premtoi publikisht se nuk do te merrej me me politike dhe po kaq kohe qe birbilos ethen e tij perballe publikut.
  Qofte e shpejte kjo dite;mezi e pres.

 12. Bardhi Tolabi says:

  Se cfare juristi eshte ky Manjani,une nuk e di,por qe jurist nuk me duket.Ose me mire te them se eshte ca si shume budalla dhe ben te tilla deklarata.Mbase i ben dhe te imponuara prej ustajt te tij,Like floririt,per zhurme dhe shperndarje paniku ne popull se edhe vetingu nuk na e zgjidh hallin….
  Po si more tru thare,mendon se,prej vetingut do te shpetojne politikanet,i pari Likja jot dhe Balilet,te cilet ju ushqenin juve si pariti?
  Kush ta ka thene kete,apo ke pare ender?
  Po vetem nje prokuror i ndershem dhe i afte profesionalisht,si dhe nje trupe gjykuese,perseri profesionale dhe e ndershme,i ben zap te gjithe dhe i dergon mbrapa hekurave kedo qe ka shkelur ligjen.A e lexove dhe a e kuptove forcen e prokurorit te nje shteti Amerikan,i cili ja hodhi ne koshin e plehrave dekretin mbi emigracionin presidentit Trump?Si ta merr mendja ty,se po te kishim dhe ne ne krye te prokurorise,nje njeri te ndershem,profesional,a do te linte ty dhe Fatos Nanon,pa ju hetuar kur i dhate nga pese rroga shperblim vetes,se do te linte pa hetuar ty se si dhe kush u amnistua kur ti beje rolin dhe jo detyren e ministrit te drejtesise?A do te linte pa hetuar dhe ndeshkuar,kontrabanden e naftes te Sali Berishen dhe ku shkuan parat e fituara prej saj,ku vajten paret e “Rruges te Kombit” te Lulzim Bashes,kush e shkaktoj tragjedine e Gerdecit,kush i lejoj dhe pse u shkateruan depot e ushterise e vodhen armatimet ,kush e lejoj dhe ku kane shkuar paret prej eksportimit te municioneve,ku dhe me cfare paresh kane blere toka,prona te palujteshme,si vila dhe pallate etj,etj?Po si thua ti se do te delnin te lare ata politikane qe kane dhene apo shitur pronat publike per xhaba,qe shteti yne ka vite qe ka shitur Albpetroili dhe jnuk merr qindarke,qe ka dhene koncesione dhe nuk perfirtonasgje,apo me keq ato cfare parashikonin keto kontrata koncesionare apo sherbimesh nuk realizohen dhe shteti me politkanet e saj flene gjume?Dhe jo veterm per njerin krah te politikes,por per te gjithe politikanet,te djathte e te majte.Mua me intereson nje shtet i paster,ligjor dhe i drejte.Une nuk kam vjedhur dhe nuk vjedh,nuk kam bere krime dhe nuk bej,nuk kam bere dhe nuk bej kontrabande apo pune informale,prandaj nuk behem merrak se ndeshkohet edhe ai qe kam votuar une,por qe nuk qenka ashtu sic me eshte paraqitur…
  Jo more jo.Nje drejtesi e ndershme,profesionale dhe besnike ndaj ligjes dhe detyres,te paret qe duhej te fute apo do te fute ne burg,do te jene politikanet,te cilet me veprimin apo mos veprimin e tyre kane krijuar terrenin e lulezimit te krimit,te mafies dhe gjithe te keqijave ne ketij vend…

 13. Bledi says:

  Pô te kishte 1 opsion te vetingu se kush behet deshmimtar i prokurorise dhe fut ne burg 1 deputet me deshmine e tij, me pas i jepet imunitet ketij personi per veten e tij ndaj vetingut , jam i sigurt se do filloninte villnin vrerin per shoku shokun keta tipat e politikaneve si Ylli me shoke.

 14. sopoti says:

  Po mos luani me bomba ore çuna! Eshte me zarar.
  Megjithese te them te drejten une nuk pashe asnje “bombe” ne kete llafollogji te ketij rrypit politikan.
  Apo “bomben” e prodhon gazeta? Se po fillojme te mesohem ca si shume me kete fjalen “bomba” si tek perralla e ujkut. Qe vetem bombe ska per te qene edhe kur te jete bombe e vertete se ska per ta besuar njeri.
  Gazetare te ndershem! Zhdukeni fjalen “bombe” nga titujt e gazetave, se pastaj do konsideroheni si ato gazetat e kohes se mehmurit, qe na sherbenin per te pastruar dicka …

 15. Besim says:

  Z.Ylii.Me Lsi,e ckam nsjekur une,ti je shume kerkues me vehten tende.Ke luftuar goxha fort,si ne kohen kur ke qene pjese e partise socialiste,edhe kur u detyrove te kaloje ne nje parti,nese mund te quhet e tille,LSI.Edhe ketu,tek e reja,deshe te tregoje qe vlen shume,e mund te besh cudita.Kudo ku ishe e vertetove se lideret,nuk te llogarisin per njeri,e jo me te besh ate qe ti ke pasur nder mend.Dalja nga PS,dalje nga LSI,ne nje parti qe me pak serivizen mund te beje karriere.Edhe kjo ty ste ka pelqyer,dhe ketu te vleresoj shume,sepse ke dashur gjithmone qe te degjohet zeri yt.Por si mund te degjohet zeri yt,mor mik i mire ,kur dihet qe partite qe aderove jane as me pak e as me shume e keqja e madhe e ketij populli,thjesht hale te njerezimit.I larguar nga PS, kalove tek LSI.Gjithshka duket normale por jam i sigurte,qe aty,do ishe pjese e nje Partie qe udhehiqej nga nje kryetar,i zhytur ne korrupsion,ne ate far feje,sa gjithe populli mezi po pret ta shohe pas hekurash.Jo se do ti shtohet edhe nje burgaxhi.Por per te vene ne vend te ashtequajturend drejtesi,te cilet po e udheheq bota.Ti mirkuptoj levizjet tuaja si person qe deshiron te japesh kontribut,perderisa i ke mbushur mendjen vehtes se je i afte per te bere kete.Te mirkuptoj edhe largimin.Por nese,kerkon te pastrosh shpirtin,si pjese e pjelles mafioze,pjese e se ciles ti nuk je,te cilat mesiguri edhe ti i din,ose mbyll gojen,ose fol si burre.Populli ka vuajtur jo nga inatci,si ti,por nga mafoize gjigande te cilet nder vite kane qene mbi ose prane tejeDhe ti i njeh me mire se kushdo.Prandaj o njeri i mire,ti as nuk je ,as nuk do behesh kurre i besueshem qe je pjese e se mires.
  Kabllogramer amerikane,zbuluar nga WEEKILEEKS,tregonin ish bosin tend me pasuri te frikshme.Te frikshme.Ti aty ke punuar dhe sot jep leksione qe nuk i vlejne askerkujt.Vrite friken dhe ndihmo sadopak me fakte dhe te verteta kete popull,sepse me siguri mund te jesh te pakten nje dite luan ne jeten tende.Nese shoh edhe nje here nje koment tendin,do hyj ne detaje.Te pershenses dhe te uroj gjithe te mirat.Dhe mos u shqeteso shume.Ne kete kohe te turbullt,njerez si ti,ose i largojne,ose largohen vete.Dhe marrin me vehte pasuri njohurish qe nuk i thone kurre.Te pakten keshtu mendoj une.Qofsha i gabuar.Te pershendes sidoqofte si pjese e se mires se kesaj shoqerie!

 16. viktor says:

  Po ky ne cilen kategori e perfshin vehten? A mos kamdegjuar gabim qe ka nje jete qe meret me politike? Apo e ka fjalen per politikanet qe nuk i krehin bishtin… t’a bejne minister te perjetshem t’i beje gjerat me corap se c’i beri kur ishte.

 17. Koba says:

  Vetingu do ta rrudhe LSI .As OJQ nuk do te jete,aq zarare te medha ka bere me ne krye Like Floririn dhe Baxhellen e Tij.

 18. Gani Malushi says:

  Drejtesia duhet te filloje nga Sali Berisha qe e shkateroi Shqiperine me keq se komunizmi I Enver Hoxhes ,i haruat piramidat qe u vodhen hapur parate shqiptareve,vrasjet e Gerdecit e sa e sa gjema te tjera.
  Duhet te filloje nga Kryehajduti Ilir Meta me kompani,qe si pelivan hidhet nga nje qeveri te tjetra per te xhvatur sa me shume.
  Duhet te filloje nga narkomani Edi Rama me shone qe jane bere super milionere nga tregetia e droges.
  Duhet te filloje nga deputetet kriminele si Tom Doshi me kompani qe nje zot e di si mund te jene ne Parlamentin shqiptar.
  Duhet te filloje nga gjyqtaret e prokuroret qe jane pasuruar pa te drejte.
  Duhet te filloje nga super milionerat qe pa breke ne bythe u shnderruan te pasur brenda nates.
  Duhet te filloje nga demshperblimi i te perndjekurve politike Po edhe te shtreses se popullsise qe padrejtesisht ju rrembye pasuria tokat dhe gjitheshka.
  Ky eshte vetingu te dashur (po edhe te mallkuar) Shqiptare.
  Po nuk vajti ”haku” tek I Zoti Zoe se mund te ndreqet Shqiperia.

 19. Doni shtet apo rrumpalle vdekjeprurese says:

  Ky palloshi nuk e kupton qe vettingun e politikes e bejn gjykatsit e pakorruptuar e jo xhin xhonet e tij. Qudi esht dhe jurist po trut e gomarit I paska. Gjykatsi i, testuar nga vettingu duhet ta rrase ne burg per nja 10 vite like floririn dhe derisa te ngordhi sali berishen me banden e tij. Per edi ramen le te dalin faktet njehere.

 20. Mali Korabit says:

  Ju komentator mos analizo kush eshte Ylli por shiko car thot.Une nuk e njoh ate por dhe simpati nuk kam per ate Ato qe thote jane te sakta. Berrtet Rama per Platformen e korrupsionit dhe e kerkon nga Populli. Ai e di si zbatohet platforma por ben sikur nuk e kupton sepse po ta filloje si duhet nga lart (Saliu,Luli, Iliri) ia frohet vehtes. Kerkon nga populli qe te spihunoj per vehten dmth qe tja fus vehtes. Pasurite dhe parat e vjedhura te popullit i kan ata te kupoles, ata te politikes. Mos flisni kot por ne populli duhet te ngrihemi kunder politikes. Mos te qendrojme majtas ose djathtas, se ata te politikes kur kan qeverisur nga te dy anet kan bere kerdin. Lexoni dhe shikoni ne vendet fqinje car behet per qeveritaret qe vjedhin. Pak dite me pare nje minister ne Rumani populi e kishte marre dhe futur ne turmen e tij dhe i kishin cuar hekurat te surrati. Rama di vetem qe te fus ne burg ata qe vjedhin per buken e gojes’ di dhe te shpenzoje per investime te kota per te zbukuruar rruge dhe pallate qe nuk i duhen tani popullit. Duhen bere ato investime per rruge uji etj ndihma ne fshat qe fshatari te organizohet te prodhoje e ti shes ato. Ne populli duhet te mendojme dhe te organizohemi dhe te zgjethim per faqsuesit tane qe nuk jane te perzjer me politikanet hajdut por duhet te ruhemi dhe nga kriminelet. Rama kerkon bashkqeverisje me popullin. Ai do qe cdo te keqeje qe ben qeveria ti vere emrin e popullit.Kur krijoj qeverin ai nuk pyeti popullin qe te jap mendime dhe te nxjerr dhe njeres te tjere me te ditur se sa ata qe atij i rrine rreth vehtes. I dha shume mendime populli atij ne fushatat para dhe pas zgjedhjeve pse nuk i po zbaton. Populli ja ka bere te qarte per korrupsionin car duhet bere, pse nuk i zbaton por kerkon te fus ne loje Saimir Tahirin . Ai nuk e le dot pa nje vend ate. Te gjithe e dim pse? JU faliminderit

 21. Shqiptari nga Shqiperia says:

  Bere ceshte e mundur per ta ndaluar reformen e shumpritur vetting kur ishe minister i drejtesise , sigurisht me urdher te padronit tend Ilir Meta, dhe tani del ne rjetet e internet it dhe tani konsumon llafe se llapaqen , te gjithe e dine ama se ishe nje kllef i nje perdorimi dhe asgje me teper . Nuk je i zgjuar , po te ishe do ta mbyllje gojen si nje xhest per te cilen karakterizon njeriun e ndershem qe u detyrua te bente dicka qe nuk kish deshire . Por jo , ti i beje me ndergjegje te plote , dhe i komanduar nga njeriu me i perlyer dhe me i ndyr.e , Ilir Meta ……….

Lini një Përgjigje te Epo kjo pune! Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *