Hungari: Ish-zyrtari shqiptar gjendet i vdekur në burg, ja pse ishte arrestuar…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ish-drejtori i Mjedisit në Korçë, Aleksandër Çela, është gjetur i vdekur në qeli, në nje burg të Hungarise, ku qendronte pasi ishte kapur me refugjatë klandestinë.

Çela kishte 10 dite që ishte në burg në shtetin hungarez. Çela eshte arrestuar nga autoritetet hungareze me 27 shtator.

Sikundër raportohet ai është gjetur i varur një ditë më pas, më 28 shtator. Familjaret kanë marrë në dore vetëm gjatë ditës së djeshme, çertifikaten e tij të vdekjes.

Me të njëjtën akuzë Çela është arrestuar një vit më parë edhe në Itali.

Kush ishte Aleksandër Çela

Aleksandër Çela ka kandiduar në vitin 2011 si pjesë e PS, për Komunën e Dardhës në rrethin Pogradec, qarku Korçë.

48-vjeçari u emërua në Këshillin Bashkiak të Pogradecit, me ndihmën e një partie aleate me PS.

Çela mundi të fitojë me një diferencë të vogël votash por më pas u dënua nga gjykata për mosdeklarim pasurie. Ai u shkarkua nga qeveria Berisha për këtë arsye po në vitin 2011.

Megjithëse me probleme të forta ligjore ai arrin të emërohet në postin e drejtorit të Mjedisit në Korçë në vitin 2013 me mbështetjen e fortë të Partisë Socialiste.

I ndjeri njihej si militant i PS.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Hungari: Ish-zyrtari shqiptar gjendet i vdekur në burg, ja pse ishte arrestuar…”

 1. Mentari says:

  Nje ish hajdut e kriminel me pak,nje ih ocial-komunit me pak, nje fitore per demokracine shqiptare.

 2. Paqesori says:

  Do kishte jete dhe do kishte bere pasuri nese do te ishte militant i ndonje partie tjeter. Zgjodhi partine e gabuar…

 3. Lali says:

  Ti mentar me siguri do e kesh Mamin kurvë se si gjithe çunat e kurvave qenke demokrat i vertet, adhurues I vertete i Sales, Zogut dhe Toptanit.
  Persa i perket personit te vetevarur mire ti behet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *