Kush janë katër zv.ministrat nga Kosova, të qeverisë “Rama 2”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Besa Shahini

Kryeministri Edi Rama emëroi katër zv.ministra nga Kosova në kabinetin e tij. Besa Shahini, zv.ministre e Arsimit, Hajrullah Çeku zv.ministër i Mjedisit dhe Turizmit, Ilirjana Bajraktari zv.ministre e Shëndetësisë dhe Valbona Shujaku zv.ministre e Kulturës.

Shahini sakaq ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan:

Kryeministri Rama sot më emëroi zëvendësministre të Arsimit në qeverinë shqiptare.

Ndihem e nderuar që puna ime e deritanishme në fushën e arsimit vlerësohet si aset në qeverinë e Republikës së Shqipërisë.

Shpresoj që kontributi im të çojë tek përmirësimi i mëtejshëm i shkollave dhe arsimit në Shqipëri.

Marrë parasysh që standardet e arsimit shqip vendosen në Tiranë, arritjet atje domosdoshmërisht do të ndikojnë në përmirësimin e arsimit në Kosovë dhe vendet e tjera shqipfolëse në rajon.

Punën time në Shqipëri e shoh si thellim të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë dhe tejkalim të kufijve në interes të përfitimit të përbashkët të shqiptarëve”, ka shkruar Shahini.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Kush janë katër zv.ministrat nga Kosova, të qeverisë “Rama 2””

 1. kashi says:

  eshte i madh por te kish bere edhe zv.minister per emigracionin nga kosova ose maqedonia

  1. vezhgues says:

   E drejte do te ishte ti merrte nga radhet e emigranteve, ku gjysma e popullesise eshte e tille,ku jo vetem keta kater zvendesministra qe duhet te ishin nga radhet e emigranteve por edhe gjysma e deputeteve duhet te ishin po nga radhet e emigranteve. po kushedi se cfare korrupsioni bene Rama me kosovaret, nje shtet e qeveri rrumpalle, e korruptuar deri ne detaje dhe ne se kryeministeri nuk do te ishte i korruptuar nuk do te kishte shanse qe te tjeret te ishin te korruptuar, korrupsioni buron nga godina e kryeministerise dhe kete opozita po te kete argument le te mos ta pranoje, por opozita bene mire qe ate cadren qe hoqi me shume optimizem nga marveshja me ramen ta coje perseri te vendi, cadra e lirise duhet te jete madheshtore perseri perpara kryeministerise, te vazhdoje kerkesat atje ku i la qe nga reforma e zgjedhjeve, e presidentit,kohen qe mund te qendrosh si deputet, zvogelimi trajtimit ekonomike etj.etj. qe opozita i ka shume te qarta.

  2. Glauk says:

   Mos u beni si kalamaje mor quna, ky esht nje gjeste i mire nga ana e kryeministrit, mbase shkembejn ide mendime dhe pervoja te ndersjellta. Shqipria ka pas gjithfare minoritaresh ne qeverit e kaluara madje eshe ministra, pse mos te ket edhe kosovar.” Kosovaret nuk jan jabangji por pjes e keti kombi (Mos harroni se kosova ka sakrifikuar shum per shqiperin dhe kombin shqiptare, Kryengritjet e kosoves e kan ber shqiperin shtet) . Nje esht e sigurt ata kosovaret do jen lojale ndaj interesave te shqiperis.

  3. leni says:

   A jeni çmendur! edi rama ska lidhje me patriotizmin. ky perversi edi rama e ka vetem per llogari politike. qellimi i tij esht ta felliq edhe kosoven.

 2. drini says:

  a ka ndonje palle aty ne ate asamble memecesh qe ti thote kti loqes qe ka marre mandatin per te qeverisur me socialistet dhe jo me kosovaret apo paraplegjiket.

  1. Dielli mbi Korab says:

   Drin nje Shqiperi e cunguar,por nuk u bashkua eshte e destinuar te ngel ne vend numro.
   Forca Rama drejt bashkimit te gjith shqiptarve ne nje shtet te vetem.

  2. Iliri says:

   Drini, në Dri u mbytsh!

 3. Jack says:

  Po mire mor aman, o zoti K/Minister u mbaruan shqiptaret e shqiperise qe shkon e mer te huaj nga Republika Popullore e Kosoves dhe i ben ministra e zevendes ministra e drejtore e pastruese dhe shofere. Pse keta te votuan ty o kkandari. Je bere lider botror. Ka te drejte saliu

  1. I.Hoti says:

   E ka mire Saliu-se Saliu eshte babai yt shpirteror qe —Coi vendin ne nivelin zero90’91– demokracine e deformoi ne gjysme diktature-lufte klasash ,shiku dhunimi e vrasja e qytetareve94-95′ shkaterrimi i shtetit 97, –grushti shtetit 98, vrasja e qytetareve ne mes te tiranes, Gerdeci,,shitja e vendit etjjj…. turp o legene m…Ne cgrade shkon qenia njerzore !

 4. Boston says:

  Urimet me te mira.

 5. tfgs1 says:

  i mbetet Ramushit te marre 4 tourkotsama per zvministra ne qeverine e tij……………….

  1. pirdhuni ne qipro ! says:

   grekerve nuk u duhet gje per pune e shqiptareve ,, Ne nuk na intereson se cfare bejne ata ne krete a qipro , Trojet tona i dime mire aq sa civilizimi europian..Dita po vjen ,kush ka sy e tru!

 6. arnauti says:

  Ore nje pietje kisham une !!!! Keta te kater nga Kosova a jane shtetas te Republikes se Shqiperise ???!!!

  1. Tahip Lala says:

   Jane shtetas Hellene nga keta te Janulle sumeqirit ahaha

  2. hahaha says:

   Kujt po i rruhet kkkk per pietjen tende zgjebs i bodrumit te Anastasit shko futi nje pjate supe si shkerdhate se aq vlen rembythje qe qelbesh era djerse

  3. Illyria-Shqiperia says:

   E drejte pyetja! Por si gjithmone ligjin e kemi pe te fshire prapanicen!

 7. leni says:

  Keta kah kosova duhet te jen perversa. Ndryshe edi rama nuk do ti pranonte.
  Shiqoni o shqiptar nga Kosova kush esht edi rama. Kiloni ketu posht dhe kuptoni.

  [youtube https://www.youtube.com/watch?v=bi8Lsc4xaQU&w=854&h=480%5D

 8. Glauk says:

  Shum mir pamvarsisht se kjo nuk ju pelqen disa minoritarve qe komentojn ketu, edhe ne kosova ka sa te duash shqiptare nga shqiperia qe punojn ne institucionet e kosova. Prsh. ne Presidencen e kosoves si keshilltar i larte eshte gazetari nga shqiperia Andi Nurellari, Poashtu edhe Mentor Nazarko etj.

  1. arnauti says:

   Ore Glauk , mbahesh dhe i leçitur more zoteri, por nje keshilltar nuk eshte ne rangun e nje zevendes ministri !!!!! Nje keshilltar nuk eshte pjesetar i qeverise si zev.ministrat !!!!! Me kete “nderhyrje qe bere per te justifikuar Ramen meriton linkun Guak !!

   1. Glauk says:

    Zoteri. Kombi shqiptare eshte ndare pa deshiren e tije, me pa te drejte” me trojet shqiptare. esht krijuar serbia e madhe greqia e madhe. Tash esht kohe qe edhe kombi shqiptare te bashkohet te pakten shqiperia dhe kosova. Kjo do krijonte balanse ne ballkan. Por mbi te gjitha nje shtet normal shqiptare, Ndarje e me shum se gjysmes se trojeve shqiptare nga shqiperia sot. Ka shkaktuar vetem tragjedi dhe mjerim per gjithe kombin shqiptare, edhe komunizmi nuk do instalohej per 50,vite ne shqiperi sikur shqiperia te ishte e bashkuar, Kosovaret nuk durojn tirana do e rrezonim komunizmin ashtu si e shkatŕuam jugosllavin.

    Ne e kemi provuar dhe jemi bindure tashme se pa bashkimin e shqiperis dhe kosoves nuk do kemi kurre nje shtet normal te pakten si kroacia apo serbia. Keto mikro shtet qe kemi nuk munde te behen shtete normale per ti konkurruar vendet e rajonit, Sepse na jan shkeputur resurset. Njerzore ekonomike kulturore politike ushtarake sportive etj.

    Nje shqiperi e bashkuar do thot nje ekonomi me e fuqishme nje treg me i madhe, Kompanit serioze investojn ne tregje kombetare me mbi 5, milion banor. Jo ne mikro shtete

    Nje shqiperi e bashkuar do thote nje, Ushtri, Polici, Gjykat , me e forte.

    Nje shqiperi e bashkuar do thote nje, Sport, Kulture, Akademi dhe Universitete me te forta.

    Nje shqiperi e bashkuar do thote nje, Buxhet dhe Financa me te forte. Si rrjedhoje edhe fuqi investimi me shum. Pastaj nje Bank kombetare dinjitoze ndoshta do krijonim banken me te fuqishme ne ballkan, vetem pasuria e diaspores shqiptare llogaritet mbi 780, Miliarde dollar.

    Pastaj sitemi shendetsor ku ne kemi nje gjendje katastrofale me bashkim do munde te krijohej nje spital gjigante universitar, qe do ju sherbente gjithe shqiptarve ne ballkan. Edhe diaspor do kontribonte po ti kerkohej dhe do krijonim spitalin me modern ne ballkan. Pse te vejn shqiptaret ne maqedioni serbi greqi itali gjermani etj , kuadro kemi sa te duash na mungon buxheti.

 9. katarakti says:

  Te lumte o Edi Rama. Keshtu behet bashkimi kombetar. Jo me llafe dhe rrahje gjoksi, por me pune dhe vepra. Vetem turgofaget dhe antishqiptaret e tjere terbohen nga ky akt.Bashke me fanatiket e PD-se. Edhe nje here tjeter: Te lumte.

 10. mirel says:

  Tallet apo nuk tallet kryeministri.
  Dite me pare Albin Kurti i nxori bojen si tradhetar qe kerkon te shesi trojet shqiptare ne demarkacionin me Malin e Zi, sot na sjell zv.ministra nga Kosova te na mbushi mendjen si patriot.
  Nje njeri qe hesht para korrupsionit masiv, qe denoncohet hapur me fakte, si ndertimi i Harri Lenes mbi Vjose, pasiviteti i shtetit, korrupsioni i hapur i qeverise se tij me krimin ekonomik, te bind qe Ramuti eshte i perfshire teresisht ne kete korrupsion.
  Vetem ben teater patriotic. Per nje popull idiot si shqiptaret.
  Nje njeti qe nuk kursen as fytyren e paturpesise kur premtoi mbylljen e koncesioneve, dhe vazhdon pa asnje hezitim ndertimet e Heceve mbi Vjose dhe Valbone.
  Kjo te bind qe eshte ai vete krimineli i pare i ketij vendi.
  Nje pasardhes i denje i Berishes.

  1. mirel says:

   Ja, lexoni cfare shkruan zoteria me poshte. Eshte per te ardhur keq sa shume i besojne ketij krimineli shqiptaret
   Ky lloj teatri i ka rezultuar teper dobiprures
   Nhe hajdut babanai shqiptareve si Berisha, shitet si patrioti me i madh i ketij vendi..
   Ne vitin e Skenderbeut te mbuluar..

   1. arnauti says:

    Ore pis milet ore po si nuk kuptoni apo jeni te tere “handikapater” nga trute e kokes qe mereni me retorika koti folklore-patriotike te zhandrit tallava !!!! Po te me thote kush nga ju se a do te kene bythe keta te kater zev. ministrat te ardhur nga pertej kufirit qe neser ti bejne oponence Kryeministrit (qe i beri nder duke i vene ne qeveri e te marin nje rroge te majme) ne shkeljet e perditeshme qe sigurisht do te ballafaqohen ne punen e tyre te perditeshme ????!!! Me tendera me prokurim e me marifete te tjera te ndyra, pjese e jetes politike ne shqiperi ???!!! Keta thjeshte do te firmosin ate qe kerkon Krieministri jone i “dashur” dhe pasojat bien mbi ne se ata neser kercasin e ikin dhe nuk ju rruhet se ç’lane pas !!!!

  2. Illyria-SHQiperia says:

   Dakord!

 11. Fatosi-kosove says:

  E kush ka bere deri me sot ate qe ban Edi Rama!!!
  O eshte jo vetem i madh dhe patriot por sot per sot i vetmi ne trojet shqiptare qe e ka deshmuar bashkimin ndershqiptar,per mua emerimi i kosovareve ne qeveri eshte nje deshmi se bashkimi eshte ne rruge te mbare,por nje pyetje kam per atat qe e kundershtojne kete,ku ishin keta kur saliberisha e lul basha kishin keshilltar special per siguri kombetare serbin nga bosna fazlliq?
  A e dini se çdo me thene “keshilltar special” dhe ate per siguri kombetare ore shqiptar te dashur qe paraqiteni me pseudoemra si tfgs1,drini,jack,arnaut e dreqi i mallkaur.

 12. Peço says:

  Më së fundi diçka me mënd. Lorik Canën, Mavrajn,Kukelin, Xhakën dhe gjithë lojtarët kosovar i duam në kombëtare, kurse për qeveritar nuk duhet të pranojmë, sipas zotit Jack, diku më sipër. Amerika e mbush me lloj lloj kombësish qeverinë, ne nuk pranojmë të fusim në qeveri shqiptar. Ksenofobozmi dhe prapambetja jonë mendore të lë pa mënd.

 13. Dari says:

  O drin ti je loqe plere dhe injorant. B kospiri o Trap qe vlen me pak se nje kosh plerash eshte vlere dhe e dimlomuar ne kine. Si nje Anetar i keshillit kombetar te them se ne jemi te afte shume me shume se disa injorant si ty. Nejse kot nuk thone se injoranca eshte me e keqje se fashizmi. Drin trapi kam tete vite pune dhe aktivizem dhe njoh shume njerez qe me idealizem punojne. Drin tete vite pune une paguaj taksa nje soj si ty . Drin une luftoj qe cdo njeri te jetoj me dinjitet sepse te gjithe jemi pjese e ketij vendi. Luftoj qe cdo njeri te jete me nje jete dinjitoze. Znj Kospiri ka pune te palodhur per afro 25 vjet dhe eshte inspiruese edhe per ne aktivistet e rinj. E fundit Drin e majta ne thelbin e ideologjise ka Barazine dhe mungesen e paragjykimit ndaj ti nuk flet dot per socialistet per injorantet po.

 14. Dodona mbi Tomorr says:

  Kur kemi ambasada te perbashketa perse mos te kemi me vone edhe qeveri te perbashket.

  1. mirel says:

   Pordhe me rigon.
   Qeveri e perbashket leshi kur tregun e ben me Serbine dhe Kosoves i ve dogane.
   Ketij i thua bashkim ti?
   Me kater buzequmesht nga Kosova u mbarua pune me bashkimin?

 15. arnauti says:

  O Edi Rama ooo…. e bere qeverine si “Auto-Shkolle” o plako le nom or burre !!!! Te ishin aq “specialista” te zote i kishte marre Ramushi ne qeverine e Kosoves or taj … mblidh mendjen se po e çon drejt katastrofes kete vend .

 16. dreq says:

  Ramushit si duhen njerez te zgjuar ,se e qesin ne shesh budallkin e tij.Ne kete mandat do paiset me diplome te shkolles se mesme se 8vjeqaren dhe fakultetin e ka perfunduar.Po te kishte mundsi nje mesues te gjuhes shqipe te mesoj Ramushit alfabetin dhe te flase shqip.

 17. Babuç says:

  Kjo esht vertet levizje politikani . Bravo Z. Rama 😀.
  Sipas te drejtes e balancimit nje dite mund te kerkohet Shkodra per Kryeqytet jam kurioz te di se cmendoni ?!!

 18. DASHAMIRESI says:

  PSE NUK LEJONI KOMENTE PER ARTIKUJ QE KRITIKOHET Z. KOXHAJ ?!
  Duket sikur e merni nen mbrojtje edhe juve si gazete prestigjioze !

 19. Drenica says:

  Nuk mendoj qe eshte keq pse ka ne qeveri shqiptar nga Kosova perkundrazi.
  Dyshoj te Rama qe ben sikur eshte shqiptar i mire !!

 20. Patrioti says:

  Bravo Glauk…….. AI eshte thelbi i tere problemit,jam dakort me ato qe thua.Kete e thote dhe nje fjale e urte popullore :me mire m*t se sa i vogel. Prandaj duhet bashkimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *