Ne dëgjojmë muzikë greke, por ju dhamë 90 nga 100 heronj, fustanellën dhe mitet qe sot i konsideroni tuajat

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

“Ju flsini për liri, për të drejta, për mundësi, për konventa europiane, por harroni se unë një gazetar shqiptar jam ende ‘’Non Grata’’ jo sepse kam trafikuar drogë, as se kam vrare e dhunuar njeri, as se kam mbajtur armë apo jam terrorist, por thjesht e vetëm sepse kam thënë të vërtetën. Ju keni dënuar të vërtetën zoti Kotzias aspak Marinin.”

Nga Marin Mema

E vërtetë zoti Kotzias ne hame sufllaqe, dëgjojmë edhe muzikë greke (sepse s’kemi komplekse) , bile ju dhamë edhe 90 nga 100 heronj të 1821, ashtu si fustanellën dhe shumë nga mitet qe sot i konsideroni tuajat…

Sigurisht unë besoj që këto elementë ministri Kotzias i di shumë mirë, ndaj nuk mundem të pranoj sesi një politikan me eksperiencë kërkon të nxisë një debat shterpë e aspak frytdhënes mes dy vendeve.

Zoti minister duhet ta dijë që çështja e zonave minoritare nuk është përcaktuar nga politika shqiptare , por nga Lidhja e Kombeve e kjo është pranuar edhe nga vetë shteti grek. Nga krahu tjetër është e vështirë të flasësh për të drejta kur ende mban ligjin e luftës me një vend fqinj, e kjo e fshehur nën një petk më shumë se absurd . Italia sulmoi Greqinë nga territori i pushtuar shqiptar dhe për këtë arsye në 1940 u vendos ligji i luftës. Gjithçka bëhet thuajse qesharake kur mendon se shteti grek një ligj të tillë e pezulloi me Italinë sulmuese, ndersa me Shqipërinë e pushtuar jo. Në fakt shtetarët e vendit fqinj e dinë mjaft mirë se ky ligj lufte ka lidhje me një çeshtje të vetme, pronat e popullësisë çame. Abrogimi i këtij ligji u jep mundësinë të larguarve të kërkojnë pronat e tyre, si një e drejtë ligjore dhe e sanksionuar në të gjitha konventat europiane të miratuara edhe nga shteti grek. Ky është thelbi, edhe pse ai nuk pranohet. Kjo është çeshtja që mban peng debate të tilla, e që zoti Kotzias e anashkalon. Çështja Çame nuk është një fantazëm, as një shpikje apo fantazi nacionaliste shqiptare, por një realitet për të cilin edhe sot e kësaj dite ka njerëz që tregojnë e dëshmojnë.

Sa i takon një tjetër akuze edhe më anormale për bashkëpunimin e popullësisë shqiptare çame me pushtuesit, ministri duhet të heshtë. Nuk është e drejtë dhe as etike për një politikan si zoti Nikos Kotzias, të përfshihet në çështje të tilla, aq më tepër kur fotografitë e vjetra të viteve 1934 – 1936 tregojnë Hitlerin dhe krahun e tij të djathtë Gebels në miqësine e veçantë të Kostandin Kotzias paraardhës i tij.

Ende nuk e kam kuptuar këtë inisiative qorre për të acaruar artificialisht marrëdhëniet mes dy popujve fqinj, për të yshtur e shtyrë në konflikte që nuk egzistojnë, për të përplasur komunitetet nën britmat ekstremiste të versionit më të denjë mesjetar. Janë të njejtat tentakula që perpiqen të mbështjellin e krijojnë situata në Himarë duke politizuar e përdorur një çështje që për hir të së vërtetës është problem në të gjithë Shqipërinë. Familja ime p.sh. n. degëzimin libohovit ka prona të shumta ende të pakthyera, e këtu sigurisht nuk po flas për ato në Janinë apo më tej, por për të tilla të vendosura në krahinën e Dropullit. Ne kemi kërkuar, kemi klithur, jemi vërtitur e vazhdojmë ta bëjmë akoma, e megjithatë asgjë nuk kemi marrë.

Padiskutim kjo çështje duhet të marrë zgjidhje , pa paragjykim, pa seleksionim, pa ndarje partiake, e aq më pak ndarje të tjera. Prona është e shenjtë dhe si e tillë ajo duhet trajtuar për këdo në të gjithë territorin e Shqiperisë, përfshirë edhe Himarën e banorët e saj. Të drejtat e tyre nuk mund e nuk duhet t’i nëpërkëmbë askush. Ajo që është pjesa e pistë lidhet me përdorimin e protestave të tilla për t’i dhënë një fytyrë krejt tjetër nga ajo që duhet të kenë në të vertetë. Ç’lidhje kanë autoritet greke, përfaqesuesit partiake apo disa personazhe të dyshimtë me këtë çeshtje? Si mund të bëhen thirrje nga një qytet shqiptar për të bllokuar në formë presioni integrimin e vetë Shqiperisë ? Pse duhen kërcëllitur dhëmbët në përpjekje për të ngjallur urrejtje jo thjesht mes Shqipërisë e Greqisë, por edhe mes vetë shqiptarëve?

I dukshëm është fakti se elementë të caktuar i japin drejtim të tillë këtyre protestave jo se u intereson çeshtja e pronave të Himarës, por sepse duan rritje artificiale të tensionit, e nga krahu tjetër përmes tij të përfitojnë mbështje, ose e thënë më qartë fonde , kredite politike apo ndonjë tjetër edhe leje ndërtimi kalave bregdetare. Ky ështe interesi i vërtetë që fshihet pas petkut të gjoja problemit grek të pronave në këtë zonë. Ndaj një kryediplomat si zoti Kotzias nuk duhet të përfshihet në këtë vorbull, sepse historia , të vërtetat, dëshmitë , dokumentat, as nuk mund të ndryshohen, e as të manipulohen. E ato flasin qartë për shqiptarët e Greqisë, ata që janë larguar, e ata që ende e mbartin gjuhën shqipe brez pas brezi edhe sot në këto territore. Për këtë çeshtje Zoti Kotzias duhet të flasë, për të tjerat është e kotë, sepse nuk ekzistojnë .

Në Shqipëri nuk do të ketë kurrë një problem me minoritetin sepse siç e theksova më siper për ne ky komunitet është një vlerë, për të treguar se jemi europiane edhe pa qënë në Europë, se jemi bashkëjetues edhe kur na shtyjnë, se kemi me dhjetra e me qindra halle , probleme, kusure, varfëri, e komplekse të mbartura, por kurrë nuk do të krijojmë një të tillë me minoritarët. E këtë si gjithçka tjetër ju e dini shumë mirë zoti Kotzias.

PS: Ju flsini për liri, për të drejta, për mundësi, për konventa europiane, por harroni se unë një gazetar shqiptar jam ende ‘’Non Grata’’ jo sepse kam trafikuar drogë, as se kam vrare e dhunuar njeri, as se kam mbajtur armë apo jam terrorist, por thjesht e vetëm sepse kam thënë të vërtetën. Ju keni dënuar të vërtetën zoti Kotzias aspak Marinin.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

92 komente në “Ne dëgjojmë muzikë greke, por ju dhamë 90 nga 100 heronj, fustanellën dhe mitet qe sot i konsideroni tuajat”

 1. Janulles, me sqepar kokes... says:

  Meroja apo Fatjoni duhet ta lene kete artikull te pakten 10 dite ne faqen e pare dhe jo ta heqin mbas dy oresh , pasi shohin vershimin e komenteve antigerrke.

  1. xhake says:

   He b****zi i Ballkanit
   qe u nngjize me loqet e egiptianit,
   shite nder dhe shtepi
   per te blere pak histori…

   Turku te leroi si deshi
   histori dashurie e hershme
   te shkerdheu por nuk ta rrojti mjekrren
   qe te thuash jame k**** por k**** e ndershme…

   1. adi says:

    bravo marin
    ti je nip shembullor i gjysherve te tu. cdo turk do ishte krenar per ty.
    po do ishte mire ta dije dhe tu thoshe edhe ketyre kolonev te tjere turq qe flasin perkohesisht shqip se:
    arvanitasit nese nuk do ishin gjysherit e tu kolone qe i debuan ne greqi mbas renies se krujes , do kishin qene heronj vetem te shqiperise,
    ti nuk e thua dot se arvanitasit bashke me gjuhen , fene , moren edhe urejtjen per islamin dhe turqit dhe nuk eshte se bene gje tjeter vec asaj qe kishin bere edhe gjysherit e tyre.( sic do bente ne fakt cdo shqiptar)
    ti nuk e thua dot se camet mysylmane me shume se anti greke ishin anti shqiptare ,sepse camet mysylmane , vrane dhe debuan nga cameria me ndihmen e turqve camet ortodokse te cilet u kthyen ne cameri mbas clirimit te greqise nga turqit, ishin ne lufte e armiqesi me suliotet( shqiptare) me arvanitet.
    ti nuk e thua dot se greket si fituesit e luftes italo-greke (qe e nisen dhe shpallen nepermjet parlamentit shqiptar) mgjth pushtuan gjysmen e shqiperise nuk vrane asnje shqiptar te vetem.
    ti nuk e thua dot po greket nuk debuan asnje cam ortodoks, asnje suliot ,asnje arvanitas, pra erdoganist i dale boje ajo qe ndodhi ne cameri nuk ishte spastrim etnik ishte spastrim fetar. bile keshtu e njef edhe baba jot erdogani si spastrim fetar.
    per himaren greket bejne shume mire qe ngrene zerin, ju kane borxh moral shqiptareve i kane pasur aleate ne luften kunder islamit , himariotet nuk jane si turqit e ardhur ne shqiperi qe kushdo qeveri mund ti deboje nga shtepite e tyre si legene. ne himare kane thyer koken te tjere e te tjere jo me ca koka pa vlere si keta zarat e eroganit. per me teper himariotet vec grekeve kane aleate gjithe europen ameriken prandaj dhe vene ministrat e jargaviten para himarioteve. mgjth askush nuk ju ndalon ne endrat tuaja islamike sic gezonit kur egjipti fitonte mbi izrailin, sic gezonit per fitoret e isis vazhdoni te gezoni se mund te fitoni ne himare. jeni brenda llojit. vec vetes nuk i beni dem askujt.
    marin MEMA ne kete kohe te eret per islamin dhe turqit ti ben mire qe mundohesh qe te mbash me endra popullin tend kolonet turko-arabe. vec nje fjale e urte shqiptare thote se kush jeton duke enderuar vdes duke dhjere.

    1. Shemia says:

     Qenke, o Adi, nje qorr qe s’kupton dot se me se ushqehesh dhe as far vjell.

    2. Ylli says:

     O ADIS edhe grek edhe i arsyeshem ,nuk mund te kete.
     Ca gjera shkurt …..se dialogu me nje grek eshte kohe e humbur.
     E para….ligjin e luftes e kishit me Italine.Prandaj quhet lufte Italo -Greke ne histori.Per kete arsye festoni dhe festen karagjoze OXI ,ku zonjushat greke bejne parakalim me minifundin e rradhes.
     E dyta…..arsyeja qe Ligji i luftes nuk hiqet eshte pasuria e cameve.Me Amnistine e Pergjithshme per te gjithe pjesmarresit ne Luften e 2 Boterore dheLuften Civile ,perfitonin dhe camet.Greket si bij historike te Djallezise ,i amnistuan te gjithe ,bashke me rikthimin e pronave por bene te ashtuquajturen Ngrirje te Ligjit te Luftes qe te mos perfitonin camet si te gjithe shtetasit greke.Qe ta kuptosh o Adis ajo ndertesa e bukur perballe muzeut te luftes ne Kolonakis ,ishte ambasada shqiptare ne kohen e Zogut.Qeveria greke e demshperbleu shtetin shqiptar me 2 milion euro.Pasuria quhej e konservuar dhe u be rikthimi i saj ne vlere monetare.Edhe pasuria e cameve quhet e konservuar dmth e ruajtur nga shteti grek.
     E treta….sa jane vrare greket me njeri tjetrin ,ne Luften Civile 44 -49 ,nuk ka vrare as italiani ,as gjermani se camet jo e jo.Perrallat per krime masive came shko thuaja mamit.
     E katerta …..flet shume per fene ,por nuk di asgje.Pyet kirjos Adis sa here e kane nderruar fene greket ,pyet mos ki turp.Te pakten 40 % e grekerve ka mbiemer te dyfisht psh HaxhiMihali apo HaxhiJoannis ose komplet myslyman ,Sinanis ,Shabanis ,Karamanis ,Aslanis et etj
     Pyet sa here kaluan kretanet nga ortodoks ne myslyman dhe anasjelltas.
     Pyet per te famshmin pagezim ne lum (vaftisja tu potamu) ,qe u be ne Greqine e Veriut mbas ikjes se turqve nga Thesalia ne 1897 dhe mbas ikjes nga Makedonia ne 1912.
     E katerta ….a vrane greket shqiptare ne 1940 ne luften Italo -Greke.? Sigurisht qe jo.Arsyeja eshte se popullsia shqiptare u tregua miqesore.Nuk ishte lufte Shqiptaro -Greke.Nese do lexosh kujtimet e pjesmarrese italian ne kete lufte ,do shikosh se te gjithe pa perjashtim flasin per “tradheti” te shqiptareve.
     E pesta ….shikoj qe permend Erdoganin.Te dasma e djalit te Erdoganit kryemistri grek Karanmanli ishte kumbar i djalit te Erdoganit.Shikoj qe permend fanatiket myslyman.Cudi e madhe se ju greket jeni te vetmit ne Europe qe benit demostrata antianerikane per nderhyrje amerikane ne boten arabe.Dhe te lutem mos harro simpatine per Bin Laden ,shprehur felliqshem ne opinion grek .Mos harro festen greke per renien e Kullave Binjake…..nga ju ,antimyslymanet.
     E di o Adis kush eshte shprehja me e perdorur greke ???Ta them une shqiptari….o ti trome ,o ti pjume ,o ti arpaksi o kolos mas.Qe shqip do te thote ….cfare te dali per te ngrene ,per te pire ,e cte na perlaj bytha.
     Pse te dhashe ne fillim se grek te arsyeshem nuk ka.Sepse nje popull qe pretendon qe ka vuajtur nga Nazizmi dhe te votoj Nazistet (Agimi i Arte) ,tregon qe arsyetim e ka ,ZERO.
     O Adis ,akoma besojne greket se ai tymi i bardhe qe leshojne avionet ,eshte sperkatje me kimikate qe i bejne amerikanet popullit grek ???😅😅😅😅😅😅

    3. Doni says:

     Cfare flet o Kerrme qe nuk i njeh Camet dhe as Historine e Cameris epor vetem na prrallos genjeshtrat e e sillogjeve Vorio -Epiriote. Camet Mysliman dhe te Krishter kane qene krah i njeri tjetrit gjate te gjithe kohes. Shume martesa te perziera sikur ne Shqiperi por edhe vellezer te bem me gjak….Ne Paramithi Spiro Calluka u masakrua nga heronjt e tu, kelysh te Zerves vetem se u mesonte femijve gjuhen Shqipe ne vitin 1944. E pra Paramithia ishte kryeqendra e Sulit o idjot. Sot e kesaj dite krytarja e Bashkise te Paramithise e ka mbiemrin Brahimi o kelish i sillogjeve GENOCIDJALE e konglomerateve ”Greke”.

    4. Nemezi says:

     👏👏👏
     me kurseve kohe mua me kete koment.
     Vetem nje ghe me ka mbetur peng: nga e moren fustanellen greket, nga iliret apo arbereshet, se keta sikur n uk mbanin fustanelka por tirqe.
     obobo sa qejf qe mburremi me fustanellat ne kur te tjeret kishin universitete. po sa budallenj keta greket? prej te gjitha gjerave qe mund te kopjonin, pikerisht ate fustanellen zgjodhen.

    5. elez hajdaraj says:

     ADI çenke një Shqiptar gjakëprishur asgjë ma shum , sigurisht ke dalë nga ngjizja e ketij gjaku, te gjithë Ju qe bëni dallime te Shqiptarev ne bazë fetare jeni te tillë, te tillë do jetoni te tillë do vdisni pa ndjes.

   2. Lazgush Mistreci says:

    Turku mori grekun
    e i vu zjarr
    Janullate,mos rri po duku
    palikar
    Boll u moret me Shqiperine
    o fatkeq
    Se nga Turku do e hani
    keq per dreq
    100 vjet ju shkel me kembe
    mor te mjere
    Kapni armet boll u struket
    si te dhjere
    Shaj e shaj po si s’u lodhet
    si s’u ngopet
    Stamboll,Qipro,Anadoll,s’keni turp
    ju mor si lopet
    Shani turkun porsi buçet
    dite e nate
    Per nje pension shitet cipe e shitet nder
    or te ngrate
    Ndrruat emra o gjakprishur,
    e u bete “greke”
    Mohoni origjine o cipe plasur
    per 2 leke
    Cohu jorgo ti bini turkut se na
    cate trapin
    Por kujdes se ju fut hurin dhe
    merni vrapin
    Opa jorgo kenges greke
    pa ja filloni
    Me shqiptar edhe me turq
    siç e do zakoni!
    Fyeni shqiptaret se keni gjetur
    o ditezijë
    Por ne fund mamate prape turku
    do tjau q*jë

   3. kleptofagos says:

    Shkrim demagogjik dhe i servirur nga banditet e pushtetit, per te hutuar shqiptaret me mallra demode dhe skarco, por me etiketa te fallsifikuara. Per cudi komentet vershojne ne shkrime te tilla qe flasin per gjera te cilat nuk varen nga vullneti shqiptareve dhe nuk zgjidhin hallet e Shqiperise. Ne vend qe te shohim “shtepine tone” dhe energjite apo kritikat t’ja drejtojme vetes dhe qeverive qe zgjedhim me votat tona, merremi me “pordhet e komshijve”.

 2. Adi says:

  Pffff… leri keto o Marin !

  1. Arberi says:

   Lexoje deri ne fund shkrimin o koke…..

  2. qipro says:

   ooo ADI.KARIS..mos u lodh tashi se ka kush vje me ta shpjegu.ty dhe ktyne morracakeve 300…O PROJEKT TE LUTEM PO SE PATE BEZDI SHPJEGOJA PAK GREKOJEMENITEVE SI OSHT KJO PUNE..TE LUTEM

   1. Projekti says:

    Me ndihmen e kuadrove te sjelle nga Turqia do te behet i mundur kompensimi dhe pacifikimi i ekzemplareve te rralle dhe ne rrezik zhdukjeje vorio-epiriote, qofshin me origjine ex-shqiptare, ex-vllehe, ponto-karamanlide apo cfaredolloj kategorie vrromsash. Keta kuadro jane profesioniste te specializuar ne dezinfektim, disa prej tyre edhe veterane te fushates se dezinfektimit anti-morr ne Vorio Qipro (Vorio Nicosia, Famangusta etj). Nje zjarr ne Dropull, cik papunesi ne Finiq, ndonje plan urbanistik ne Himarra. Pagesen per materialet e dezinfektimit i sigurojne Turkiye, Saudi Arabia, Qatar, Kuwait, Dubai&Co. Si kusht eshte vene ndertimi i dzamive ne keto zona. Pas xhamise se madhe te Tiranes, projekti me i ri ambicioz eshte nje super dzami e madhe ne mes te Himares. Dzamia do te jete nje fotokopje e Hagia Sophia, per te cilen mediat britanike raportuan disa jave me pare se shume greke qajne kur i degjojne emrin. Meqenese ne kryeqytetin e Sulltanit nuk lejohet kemba e turkut ortodox, do vijne ne Himarre per te pare Hagia Sophian e vogel.
    News Flash Informativ: Opinioni publik grek eshte i shokuar pasi ne nje parade ne Thrakine greke te mbajtur keto ditet e fundit te gjitha vajzat ishin me ferexhe ne koke. E kane lene amanet Osmani dhe Murat qe te perdhunohet dhe ajo pak Greqi qe ka ngelur (dikur para ardhjes se selxhukeve ishte shteti me i fuqishem i botes. Pjesa me e madhe Anatolia, por edhe Edessa, Alexandria, Caesarea, Vorio Qipro eshte tashme e cliruar). “Grekeve” nuk u ka ngelur as 10% e territorit qe kishin, nenat dhe motrat greke u preken nga dora e turqve dhe beduineve, ato qe shpetuan po presin me padurim ne rradhe.

 3. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  popopopo,mori flak suma e sunitit si pushka e evgjitit……………….ptuuuuuuuuu plehre e sulltan muratit,heronjte arvanites ishin kristiane shqiptare e jo sumqire turkoshake si ju,ok!

  1. titi says:

   Kurrsesi ju greket te kuptoni qe feja e kombi nuk jane njesoj. E di qe kisha greke keshtu ja u ka shperlare trurin, mirepo, ne shqiptaret e kemi zgjidhur me kohe kete. Ka shqiptar te besimit mysliman, ortodoks e katolik dhe jemi krenar per kete. Ju greket jeni te vetmit qe me Marreveshjen e Luzanes se 1923 pranuat t’i shkembeni bashkekombasit e juaj grek te besimit islam (qe ishin ne perqindje te madhe sidomos ne ishullin e Kretes por edhe edhe ne pjese tjera te Greqise) me turqishtfoles (karamanlides) ortodoks te Anadollit. Keshtu qe lere ti identitetin e shqiptareve se e kemi te zgjidhur ne.

 4. Alban Hamzai says:

  Ata 90 heronj pse nuk luftuan per pavaresine e Shqiperise po te Greqise z.Marin ? A keni lexuar ndonje liber te shkruar nga vete keta heronj z.Marin per te kuptuar se cfare ishin e cfare ndjenin keta 90 heronj z.Marin ? A e dini se Parlamenti Shqiptar I shpalli lufte Greqise shume kohe me pare se Italia te sulmonte Greqine dhe Parlamenti Shqiptar nuk eshte mbledhur te anulloje kete ligj te po Parlamentit Shqiptar z.Marin? Ajo qe ju e konsideroni ju te vertete z.Marin eshte e vertete duke e matur me metrin tuaj ,por metri tuaj nuk eshte etalon I se vertetes . Himara z.Marin me dokumentat e pronesise deri ne kolektivizimin komunist kishte pronare himariotet dhe vetem himariotet . Kurse tani rrembe te rrembejme ,sepse zona e Himares eshte zona me vlera me te medha se cdo zone tjeter e shtetit shqiptar. Sa per Libohoven (Ajia Marina) banoret greke te saj u debuan ne shek.16 nga turko-shqiptaret dhe u vendosen ne Maqedonine Perendimore ku formuan fshatin Ajia Marina .,e cila ishte nje kishe e vjeter ne vendlindje dhe ne shtepite e braktisura u vendosen oficere e ushtare turq e shqiptare te perandorise osmane . Nje fjale e urte thote :”Per histori lexo libra te vjeter,per shkencat e tjera lexo libra te rinj”.Ju lutem botoni komentin tim!

  1. dijetari says:

   Alban Hamzai a ke lexuar ndonje liber ne jeten tende se ndoshta do mesoje qe Marko Boçari beri fjalorin e pare shqip – greqisht… apo shqipen e mesoi rruges ? A keni lexuar autoret greke se Andrea Miauli kryetar I parlamentit grek nuk dinte greqisht dhe se ka mbetur shprehja keshtu dua une ? A ke lexuar ndonje liber se perse kreret e 1821 u vrane ne menyra te ndryshme ??? Kuptohet ata qe nuk ju nenshtruan idese per tu asimiluar ? Siç ishte Odise Andruço. Te shkojme tej Alban i lodhur te kane rene ne dore dokumentat byzantine dhe ato venedikase per shpernguljet arberore ne Thesali, Pelopones, Eube, Athine e me rradhe e qe konsiderohen kudo arberore. Ka pafund dokumenta te tille. A e ke pyetur ndonjehere veten se perse kryeqytet ishte Naflpio ne Pelopones apo ajo qe arbereshet e quajne Morea ne kenget e tyre? Si ka mundesi qe Kantakuzeni bizantin per te marre mbeshtetjen e shqiptareve ne Peloponez e ktheu emrin nga Johan ne Gjon dhe gruaja e tij Kuqe ?? Nuk e ke lexuar as kete ??? Si ka mundesi qe historian bullgar Stoikov per Arkadine nga 281 fshatra 247 i sjell si arberore ? Kuptohet keto te dhena jane ne baze te rregjistrit te Arkadise. Si ka mundesi qe dokumentat veneciane i quajne katundi fshatrat ne Naflpio, Argos, Neapol, Koronji, Metoni e me rradhe ? Si ka mundesi o Alban ‘dijetari’ qe Rene de Chateaubriand shkruan se ne Greqi gjeti shqiptare qe kendonin e ne zona te tera s kishte grek ? E po keshtu edhe ne Athine ku siç shkruhet u semur dhe e mbajten ne nje shtepi shqiptari ne 1800. Po Jakob Batholdy e ke lexuar ? Po Claude Fauriel ? Gustave Flobert gjate kalimit ne Thiva ? Thomas Smart Hughes ? Otto Von Stackelberg ? Herbert Knotel ? Luis Dupre per dasmen arvanite ne Athine ? Choiseul-Gouffier ? Jakob Fallmerajer ? George Finley ? Asgje nga keto ??? po çfare ke lexuar ti mo Alban dijeAri ? Po Cabej e ke lexuar pe rgreket e Dropullit si dhe pse erdhen ??? As kete ??? atehere ik lexo, arsimohu e flasim pas nja 10 vjetesh kur te mbarosh gjithe literature. Pastaj mund te gjykosh kete shkrim apo ato te historianeve Xhufi, Frasheri, Zeqo, Koçollari e me rradhe. Nderkohe te fala dijes se percipte qe ke ….

   1. shejtani says:

    O Dijetar mendjendritur sipas dijeve tende kur ne Greqine e asaj kohe e gjithe popullsia ishte shqiptare dhe po ashtu edhe heronjte atehere lind pyetja:Po greket nga erdhen? Si munden ata te fitojne pavarsine, te krijojne shtet dhe te na vjedhin heronjte tane? Nje mundesi ngelet te jene ndoshta jashtetokesore.

    1. tt says:

     Nuk ka “grek” more kokrra e debilit “greket”jane nje perzierje popujsh ku shumica derrmuese eshte shqiptare turke dhe sllave me pakica armene ruse arabe dhe nordafrikane si dhe pasardhes te kryqzatave katalan venecian dhe franke vete mbiemrat ne Greqi e vertetojn kete gje more Shejtan bolja per ne ate kohe qe flet dhe Dijetari shumica popullsise ishte shqiptare dhe atje flitej ne shumice shqip dhe ne disa zona sllavishtja si dhe latinishtja e vjeter nga vllehet gjuha “greke” ishte gjuhe e Kishes derisa Europa e nxorri nga sirtaret dhe e beri gjuhe te “popullit grek” keshtu sic e njeh ti sot

  2. Epirioti II says:

   Z. Hamzai, mqs qenke shume i ditur ne histori me habit fakti se si nuk e ke kuptu akoma qe kryengritja ortodokse ne teritoret qe quhen sot Greqi ishte nje levizje e motivuar, financuar, tuteluar, asistuar, e fituar (ushtrite ortodokse greko-shqiptare vete e humben luften) dhe e perfunduar nga Anglia, Gjermania dhe Franca per interesat e tyr e gjeo-politike. Tani ne fund te kryengritjes, nje emer shteti do i vinin tokave te cliruara dhe mqs shumica e popullsise ishte Greke e quajten Greqi (jo Helada sikurse donin greket) dhe i cuan nje Mbret Gjerman (pricnin e kurores se Bavarise) dhe nje oborr mbreteror me minimumi 180 veta (asnjeri prej tyre grek) dhe krijuan shtetin grek.
   Edhe sa per kulture kufiri i mbreterise se pare greke ishte shume me ndryshe nga ai qe eshte sot, keshtu qe perallat qe meson me greket duke pire uzo tregoja femijve te tu.

  3. Artan Tasho says:

   Alban Hamzai ti jo vetem qeke rende , por paske lexu edhe arlliqe. ik se ta sqaron Cabej çeshtjen e Dropullit . nderkohe gojen e lave apo akoma ?

  4. Kovi says:

   Qirie Hamzai,
   Meqenese po permend kishat dhe fene, po bej disa pyetje:
   Perse kisha greke ka helmuar sistematikisht te gjithe kryetaret e shoqatave te arvanitasve (te krishtere me gjak shqiptar)?! I fundit prej tyre ishte i ndjeri Aristidh Kola.
   Perse kisha greke ka vrare me mjetet e saj te preferuara (helmin dhe thiken) shume prifterinj ortodokse shqiptare (Petro Nini Luarasi, At Stath Melani, etj.) qe meshonin ne shqip?
   Perse, kur u be kembimi i popullsise midis Turqise e Greqise (traktati i Lozanes), bashke me popullsine turke u debuan, ne Turqi, edhe rreth 300.000 shqiptare nga Cameria?
   Perse, masakrat dhe perdhunimet e andarteve ne Panarit (viti 1913-400 viktime ne nje fshat te vetem) u frymezuan e udhehoqen nga prifterinj greke?
   Nqs kisha quhej Aja Marina, c’te keqe ka? Dihet qe Porta e Larte dhe Kisha greke kishin marredhenie te mira dhe gjuhe shqipe denohej nga te dy keto pale.
   Meqenese ne te gjitha kishat e Frances, Gjermanise, Spanjes, etj, mbishkrimet e emrat e kishave ishin ne latinisht, sipas logjikes tende nuk egziston as kombi francez, as gjerman e as spanjoll, por vetem italian, sepse Roma e lashte fliste latinisht.
   Njelloj si ISIS, Greqia nuk njeh asnje minoritet. Ne te kundert, do te shihje se sa perqind do te perbenin greket apo perzierjet greko-arabe.
   Sikur, larg qofte, ISIS te lihej te formonte shtetin e tij me troje nga Iraku e Siria, ky shtet do te ishte simetrik me shtetin e sotem te prifterinjve (Greqine).

  5. mb says:

   Libohova me populat greke, e pse tash keto “grek” ne kete fshat ne Maqedonin perendimore lypin hapjen e shkollave ne gjuhen shqipe?

  6. Arjan says:

   Alban o driteshkurter nuk mund te mbulohen krimet fashiste greke kunder popullsise se pafajshme came ne tokat e tyre shekullore ,nuk harrohen prerjet e kokave dhe nguljen e tyre ne hunj te pleqve dhe femijeve came shqiptare vetem per te shfarosur nje popull qe Nuk e njihte greqine si shtetin e tyre pas copetimit te kombit Shqiptar nga fuqite perendimore .Ti o legen 300 eurosh Na tregon historine ne qe e kemi te shkruajtur me gjak qe njelloj si fqinjet tane veriore serb kembengulin me kosoven Se kane pasur kisha para Se dardanet te jetonin ne keto ane.Pse ka frike shteti grek nga e verteta kur eshte I paster Se Nuk ka kryer krime kunder njerezimit.Ti o qafir Po mundohesh bashke me ” gerket e lashte” te genjesh per ngjarje qe kane ndodhur 70 vite me pare , si mund te besoje bota per historine e lashte greke 2500 vite me pare.Nderhyrja e shtetit grek ne punet e brendshme te shqiperise dhe kryesisht me himaren eshte e paprecende eshte fashiste dhe kunder miqesise dhe fqinjesise Se ndersjellte ndermjet popujve.Larg duart nga himara ajo eshte pjese e laberise Prandaj kendon dhe vajton si gjithe Epiri.Perfitoni nga rasti qe shteti Shqiptar eshte I dobet me politikane langaraq Po ju doni xhaxhin pastaj te shikonim ty dhe tfgs a grek ishit.

  7. Kiço Xhavella says:

   Hamzai, se Alban ti nuk mund te jesh,
   Une jam dhe te paret e mij bejne pj se ne 90 kapedanet e revolucuinit grek te 1821, me vonte u bene mi istra, gjenerale, viles dhe lryeminister Kiço Xhavella, ate qe ju n eGreqi et qua i Kristos Tzavelas, dmth ju dhe e emrin ta nderroni, jo me historine. Keta te gjithe ishin shqiptare, nga Suli, jane gjaku im dhe per Greqine e sote kane dhe jeten, luftuan si trima. Ju jo vetem qe nuk thoni faleminderit ( flas per morracake 300€ si ty) po perpiqe i te na i shisni per greke. Nuk jemi greke ore jo, jemi shqiptare ne suliotet, mire femijet tuaji genjeni, poça keni me ne qedoni te na genjeni!
   Boll me historira osmanllinjsh, dhe beni diversione se njezoj jeni, tu armiqsore keni qene ne politikat tuaja.

   1. arnauti says:

    Ore Kiço Baxhella po sa vjeç vajte are derezi …. Po gjalle qenkerke a tu mbithte ?? !!!! Po ç’fare keni qe qaheni more po per Greqi keni luftuar dhe dhene jeten e jo per Turqi,( ups me fal Shqiperi desha te thom.) Luftuat per Greqi se e ndjenit se ishte atedheu i juaj dhe pike nuk ka me komente bla bla bla . Per ate qe keni bere bravo ju qofte ,jeni te nderuar dhe te respektuar nga greker dhe shqiptare ( jo nga turqer shqipfoles)!!

    1. .... says:

     Nuk ka pas “Greqi ” atehere more kokrra e hajvanit qe te luftonte per “Greqi” shko more arnamut mesoje ate dreq historie ne shkolle ku eshte per tu mesuar dhe jo ne bodrumet e Anastadit more trupjerdhur

  8. Projekti says:

   Mire e the, si ne Libohove do zhduken vrromsat vorio-epiriote edhe nga Himarra, Dropulli e Finiqi. Per te qene sa me te sigurte ne perfundimin me sukses te misionit, po sillen kuadro nga Turqia, njerez profesioniste te trajnuar dhe te diplomuar per dezinfektim nga morracaket. Stambolli, Anatolia, Edessa, Alexandria, Ceasarea, Pelagonia, Vorio Epiri, Vorio Qipro, nenat dhe motrat greke po i rikthehen punes.

  9. Shemia says:

   Ata lufytuan Turkun si pushtues dhe jo per dobicin e Marise qe e pranoi per bir Josifi, o kaqol. Ata qendroninm si Shqiptar pellazgjik permbi kleriket mashtrues te Perandorise. Jo shqiptaret (vllh e greke.eh e greke nen

 5. hahaha says:

  Muziken greke ne Shqiperi e ndegjojn vetem njerzit me aftesi te kufizuar civilizimi pra e thone troc jevgjit bastardet 300 si dhe ndonje analfabet qe e kalon kohen ke Klubi Lagjes tu pi raki 50 lekeshe

  1. ...... says:

   Pa tjeter ku te le radhe tallavaja per muzike tjeter.
   Pastaj fillojne edhe autopalantet e xhamive.
   Kuptohet qe keto I degjojne njerezit me dije dhe kulture si puna e ketij hahahas.

   1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

   2. hahaha says:

    Nuk kane ndryshim nga njera tjetra si tallava dhe muzika “greke” kane te njejten preardhje ….Anadollin……ata qe ndegjojn tallaven jane po ata qe ndegjojn dhe muziken orjentale”greke” dhe ti je pa pike dyshimi nje nga ata por qe kujto qe duke ndegjuar muziken “greke” kujton se je ndryshe nga ata te tallaves si thash edhe me lart….me aftesi te kufizuar civilizimi…

 6. Niko says:

  Te degjova me vemendje Marina,ke te drejte ,bukyr e ke shkruar per arnautat alvanoz,ata ta mbeshtesin ty ,por ne vendin e perendise ti do jesh person non grata.sa te kesh kete jet,dhe ky eshte denim imperial .

 7. DASHAMIRESI says:

  TE LUMTE MARIN , PER TE VERTETAT QE UA PERPLAS NE FYTYRE
  KETYRE KELLIRAVE , QE JANE TURPI I GREQISE !

 8. alba says:

  Bravo !! Ne vend te kerkoje fqinjesi ky Kotzias po mbjell urrejtje ashtu si ata pseudo greket e Himares qe ne fakt kerkojne para nga Greqia e skane lidhej me popullin e thjeshte te atij vendi. Donte kala nerenxi dhe tani nga shqiptar qe dilte ne protesta antiBollano u be grek e del krah tij. u pika juve e ketyre tipave qe bejne sikur shkruajne ketu kunder shqiptareve e qe jane ne fakt e njejta dore.

 9. Sirius says:

  Edhe une ja mbeshtes Marin Memes deri ne rreze. Kur ngeli historia e Ballkanit te shkruhet nga ky kacaflaq ne faqen e Meros, mos mbete me njeri pa zhgarravitur. Merua shqetesohet per shkaterrimin e Vjoses nga klientet e Rames, por per grabitjen e pronave ne Himare nga te njejtit, ben propagande me perralla nacionaliste Grek apo Shqiptar.

  1. Anna says:

   Sirius ti dukesh qe je mbeshtetes I madh sidomos nga kompjuteri. Aman mo se ju ne jete reale jeni te tredhur sju punon asgje perveç asaj pas. keshtu dhe ti Sirius. Dil e thuaja ne sy se aty e ke apo thuaj frustrimi I jetes del neper sharje ne PC. Ju jeni me pak se 1 perqind, edhe ketu dy duar jeni. hajt te fala I tredhuri I vogel e mos harroni futini nje te lepire kockes se dules e çju hedhin pas se as leke per te ngrene sbeni dot. ju ka bere Edi Rama te rrini si ashtu te mjere.

  2. SIRIUS,,,per sa kohe do merni ne kolo to KARIUS nga Rama nuk do gjeni rehat,,,,tha sas tsuzi po do mesoheni

 10. Rr. B. Gramshi says:

  Respekt per shkrimin tend teper te sinqerte dhe modest Marin!
  Por nuk dihet se edhe sa shekuj duhet te kalojne qe te c’vleftesohet faza filozofike:
  “Grekut mos i beso edhe kur te ben dhurata!”

 11. Sirius says:

  Postoi postoi o moderator i meros.

 12. Kozmo says:

  U pasuruan me kulturen dhe historine e lashte te shqipetareve dhe sot Greket krenohen me sufllaqet e tyre .

 13. mati says:

  Bravo Marin,po te kishte Shqiperia disa Marina si ti ndryshe do ishte puna….por eshte plot me plaku mere

 14. Boston says:

  Shume artikull I vertete dhe I guximshem. Me pelqen ky gazetar shume atdhetar… Ju lumte

 15. Usa says:

  Niko kolotripidhis… keni bere non grata Marin Memen por jo faktet. Faktet nuk mbyllen me ndalimin e Marinit te shkoje ne tokat arvanitase qe sot quhen Gerrqi.
  Majmune si ty motherfucker Niko, i bejne oral shqiptareve ne Pedio Areos per 5 euro.
  Shikoni more muter se ku jeni katandisur dhe pastaj dilni kundra Shqiperise o jevgu Niko Kolotripidhis.
  Sepse ka idiote si ty dhe Kotsia keni rrenuar shtetin. Jeni te mire vetem per nje emer MALAKAS. Kete e keni te merituar dhe mburreni.

 16. Koba says:

  Ti Mor Alban ben mire te ndrosh emrin ne GREKOMAN ,sa per mbiemrin HAMZAI mbaje se i pershtatet Hamza Kastriotit ,qe tradhetoi Skenderbeun.

 17. Asd says:

  Cfare jane keto? Kush bertet me shume, lopa eshte e tija?

 18. ali vlora says:

  Mos ngaterroni poullin greko – arvanit(arberesh ) mw qaqet e ndyra shoviniste . Por ta dini qe.ne keto qarqe me te ndyret jane rraca jone. 90 perqibd etyre jane arber dhe shqioetaret e viteve 1900. Respekte te menceve dhe debilave 300 eurosh.

 19. Gora says:

  Do I the mesoni historine ja u tregon janullatos qe nga tropoja ne Sarand jane greke albanozet skan ekzistuar,

 20. mirel says:

  Ja dhe ky qe hiqet si palikari me Kotcias.
  Po ty te ka vene para si shtet e si popull nje bythe Harri Lena, ti ferkon koqet pas lepushkave te Kotcias.
  Ik mor legen milet, se nuk ka kohe me u gerric me ty.
  Shiko mblidh Harri Lenen njehere, se Shqiperine me zi e bejne shqiptaret se greket.
  Po ketej rrini si pordha, andej doni te dukeni trima.
  Kur u be Liqeneza Pustec ku ishe zotrote?
  Po sa koncesione qe shesin Shqiperine ku i ke permendur ndonjehere.
  Mburresh me lavdine e heronjve. .ti vec i bie gjoksit sikur i ke shpikur ti heronjte..
  Vete tjetri ben reportazhe turistike dhe i duket vetja hero…dava shqipkaresh..

  1. Anna says:

   Mirel po ti pse ben si P..Ari ??? Futi nje te rruar ketij mos harro. merr nje brisk te madh e te mprehur per te gjithe ne qe e duam kete vend. Filloje nga Edi Rama e mbaroje te ne te gjithe. E mos harro se ne ta duam motren o Mirel mos u merzit , ta duam aq shume si gjithe pjesen tjeter te femrave te fisit ? ti duam e ti mbajme me pekule mos u merzit.

   1. mirel says:

    A fillon ma rruan ti njehere o Anna?
    Dilni dhe andej nga Himara se aty jua rruajne deputetet greke me Bollanon e Dulen qe nuk pyesin fare ne ka shtet. At jua fusin flamurin grek deri ne rreze.
    Shqipkari po shqipkar do ngelet. Do behet trim me mua, se grekut i ha balgat.

 21. Pellazgos says:

  Arvanitasi (jo turkoallvanosi) Joanis Kapodistrias, kur ishte Minister i Jashtem i Carit te 2te te Rusise erdhi ne Qerqyra d.m.th ne Korfuz dhe e vizituan dy nga Personalitetet me te medhenj Theodhoris Kollokotronis dhe Markos Bocaris.
  Kapodistrias u tha qe te mbledhim para,arme dhe te ndertojme perseri Perandorine e Bizantit dhe keta mbeten dakort qe mos te nxitohen dhe te krijojne nhe shtet te vogel,kurse disa te tjere nxituan dhe Kapodistrias mori pjese ne luften clirimtare te Greqise ne vitet 1815te.
  Arvanitadi Kapodistrias eshte Kryeministri i Pare i shtetit modern Greke dhe nuk ka asgje te perbashket me armiqte e Jeorgios Kastriotis te ashtuquajture turkallvani.
  La poziten e Ministrit te Jashtem te Rusise dhe ndertoi Greqine nga zer o,ndertoi Banken e pare me parate e Tij,krijoi skolion Evelpidhon shqip shkolla Akademike Ushtarake,krijoi Lekun Feniks,krijoi Orfamotrofia shqip shtepi per te varfertit,krijoi shtypshkronje,tipografi etj.
  Dhe e vrane Anglezet me Francezet me ndihmen e dy vellezerve Mavromihalis duke u futur ne Kishen e Nafplios
  Atehere Nafplios ishte kryeqyteti i Greqise,pastaj erdhi Mbreti Bavarez Othonas Otto.
  Arvanitasit luftuan dhe dhane jo gjithe pasurine por edhe jeten per Greqine,ne nje kohe kur ishte Turqia dhe nuk kishte shtete te tjera.
  Sa per turkallvanine e shohim edhe sot qe duan Turqine qe nga Presidentet, Kryeministrat e Hoxhallaret islamike.

 22. Arber Iliri says:

  Shqiperia per ligjin e luftes duhet ta hedhe Greqine ne gjyq nderkombetar.Nuk eshte ceshtja e pronave came shkaku i vetem i mbajtjes se ligjit, por duke qene shtet armik dhe ne lufte ndaj Shqiperise pjesa e piset e shtetit dhe politikes greke mund te kryeje akte jashte rregullave e ligjeve greke dhe maredhenieve nderkombetare mos e harroni kete kjo eshte djallezia greke.Mbrohen nese u del gje ne shesh se jane ne lufte me Shqiperine.Ustallarret e puneve te shtetit duhet ta kuptojne kete mire.Greqia duhet hedhur ne gjyq per ligjin e luftes.

 23. Lee lee says:

  O adi mos u merr me homoerectus leri te jene te lumtur ne boten e tyre.Nuk me injorante se ky mema dhe ata qe e shohin.Nje jete krenare me histori borxh.Fjale kafshe eshte pak.Deshtak ,mercenar,hipokrit,besen e nxorren se skan bese(fjalet e Kadares)buke shkale ,lemeri o byrazer lemeri.Lexo lumturin e viganve te historise njerzore .O mema gazetarin beje me pene dhe me tru jo me mastrubime.

 24. Bess says:

  “Fenomeni” Mema nuk eshte ndonje gje e re. Njelloj çiren koleget e tij ne Ukraine duke argumentuar me “fakte” qe Rusia ju ka vjedhur historine…

 25. Tani says:

  Lee Lee po çke o tu befte babai çke qe leh si qen pa dhembe ??? shkruaj diçka te hajjrit e mos u hakerre. e di qe ky ju ka bere mamate ju filogrekeve se greke te vertete sjeni po mos u merzit e shumta do keni vellezer e motra prej tij. Respekt Marin

 26. fataliteti rudhjes se hartes Shqiperise ka vulen dhe kembenguljen per zhdukjen nga Harta e Ballkanit e famekeqit njeriut me shpirt kafshe ,otto bismark .
  Idea e atij pasoj nji politike Boterore fatale per Shqiperine .
  Ardhja e princit Gjerman Otto 2, si mbret i Greqise ,
  vuri ne jete pikerishte “iden e zhdukjes” se kombit Shqiptare ber nga kafsha me fytyr njeriu bismark
  Vetem mbas 6 muajsh qendrimi mbi Fronin e Greqise si Mbret ,
  Otto , kuptoj se pa zhdukjen e emrit shqiptare nga Greqia s’doo kishte me Greqi ,
  sdo kishte shtet GREK ,dhe misioni tij Gjerman per influence ne Ballkan do deshtonte
  si deshtoj Princ Vidi ne Shqiperi .
  Otto keshillonte GREKET ; Ju s’mundet te exzistoni gjate ,perball Epirioteve Shqiptare(arvanitasve) ata kane nji “aftesi te vecante ” per te zaptuar pushtete ,per te qen Prijes Ushtrie dhe mjaft inteligjente . Se bashku me vllehet qe jane pothuajse nji rrace ,ata mundet te behen pas largimit te turkut nga ballkani nji Shtet shume i fuqishem ne Ballkan bejne te tjeret te heshtin . “Ne, (Gjermanet ,qe kemi lidhje te forta martesash me Monarkite me te Fuqishme te kohes Angline &Rusine Hollande Belgjike ) do bejme cmos ,qe pjesen me te madhe te Epirit Shqiptare t’ja basjkangjisim Hartes Greqise . Kjo do arrihet ,me politike ,por po qe nevoja edhe me bajoneten e Gjermanit .Ata qe s’binden mos te burgosen ,por exzekutohen para popullit .Tmerri e gjaku duhet te mbizoteroj mes shqiptareve .Atyre i duhet mohuar gjithcka ,gjuha traditat ,me hekur e zjarre ,deri sa te mohojne gjakun e tyre ,deri ne asimilimin e plote . Kjo eshte e vetmja rruge ,nqs deshironi te ket shtet Grek . ” – marre nga nji protokoll i fjalimit te gjarprit gjerman qe helmoj te ardhmen Shqiptare dhe ndertoj shtetin Artificial Grek .Sot Greket ,e ndjejn e kte rrezik ,dhe kane vene ne levizje gjithcka munden kunder shqiptareve ,por ksaj radhe ,duket mos ta ken aq te lehte edhe pse kane ne krah perseri fuqit e medha si usa angli gjermani ,qe po e minojne nga brenda Shqiperine .

 27. bregdetari says:

  LIGJI I LUFES ESHTE “GOZHDA E NASTRADINIT”, KU POLITIKA DHE POLITIKANET GREKE KANE VARUR ME VETEDIJE KOSTUMIN E HIPOKRIZISE NE MARRDHENIET ME NE.
  KY ESHTE NJE PRETEKST.NUK ESHTE NJE E VERTETE QE EKZISTON.
  KETE LIGJ ATA E KANE SAJUAR DHE E MBAJNE ENKAS PER TE PENGUAR NJOHJEN E CAMEVE SI PRONARE TE LIGJSHEM NE TOKAT E TE PAREVE TE TYRE.KETU U FLE LEPURI.
  GREKET E DINE MJAFT MIRE SE CILET JANE DHE CFARE KANE.
  ARTIFICIALISHT ATA KRIJOJNE SEBEPE DHE MBI BAZENE E KETYRE SAJESAVE TOROLLOSIN TE “VERTETAT E TYRE” DUKE UA SHITUR EVROPES SI SKALNDALE SHQIPTARE.
  MINORITET GREK NE HIMARE NUK KA.
  POR EDHE SIKUR TE KISHTE NGRIHET NJE PYETJE E NATYRSHME.
  CFARE DO KY SHTET ME PLANET E ZHVILLIMIT TE FQINJIT TE VET ?
  MBRON MINORITETIN ?
  ASPAK !
  MOS UA VINI FORT VESHIN DHE MOS I MERRNI SERIOZISHT !!!
  ATA TALLEN DHE SAJOJNE PRETEKSE PER TE KRIJUAR ARME QE TE GODASE PROBLEMIN ME MADHOR :-MOSNJOHJEN E CAMERISE.
  KY FAKT U DJEG GREKEVE,ASGJE TJETER.TYMNAJA QE KRIJON ME GJOJA CENIM TE TE DREJTAVE ESHTE SHAKAJA E RRADHES.
  IMAGJIOINI PAK TE KUNDERTEN !!!
  NDERHYRJEN E SHTETIT TONE TE KUNDERSHTONTE NJE PLAN VENDOR TE ATHINES NE EMER TE MOSPRISHJES SE SHTEPIVE TE SHQIPTAREVE QE I KANE BLERE NE KRYEQYTETIN GREK .
  NE KETE KUADER , DUKE NDJEKUR ME VEMENDJE TAKTIKEN QE PERDOR GREQIA NE MARREDHENIET ME SHQIPERINE , SHUME MIRE DUHET TE KONSIDEROHET KOHE E HUMBUR TE MERREMI GJITHE TE KOHEN ME TA DHE POLITIKA E JASHTME APO SHTETI YNE DUHET TE KERKOJNE NJE ARBITER KOMPETENT NDERKOMBETARESH PER KETO PROBLEMEE PER TE ZGJIDHUR NJEHERE E MIRE GANGRENEN E MERREDHENIEVE SHQIPERI-GREQI.
  SI MUND TE QUHET MINORITET NJE POPULLSI BILINGUISTE QE TEK E FUNDIT NUK KA AS NUMRAT PER TU QUAJTUR MINORITET ???
  PO GREQIA , DUKE RESPEKTUAR RECIPROCITETIN , SA I NJEH MINORITETET ?
  KY SHTET DO TE SHKERMOQEJ NESE DO TE NJIHTE MINORITET TURKE ,BULLGARE , MAQEDONASE ,SHQIPTARE VLLEHE , ROME ETJ.
  EDHE NE KETE ASPEKT POLITIKA GREKE KA NGULUR THELLE ‘GOZHDEN E NASTRADINIT’ DHE KOSTUMIN E TE ASHTUQUAJTURIT “CESHTJA HIMARA” DHE E NGRE ME TE MADHE A THUA SE AFROI DITA E QAMETIT.
  NE MARRDHENIET ME NE GREKET NUK RESPEKTOJNE REIPROCITETIN.
  U NGRITEN VARREZA GREKE NE TROJET TONA PER TE RENET GJATE LUFTES ITALO-GREKE.
  PO VARREZAT E CAMEVE TE VRARE NGA ANDARTET GREKE KU JANE ???
  GJATE LUFTES SE ’40-tes KA JO PAK CIVILE TE PAFAJSHEM TE VRARE NGA USHTRIA GREKE NE TERRITORIN TONE , A KANE KERKUAR POLITIKANET TANE KTHIM DEMSHPERBLIMI PER TE VRARET DHE MASAKRAT E BERA NE SHQIPERI NE KETE PERIUDHE ???
  KA JO PAK PROBLEME QE DUHET TE RENDITEN NE MARRDHENIET DYPALESHE.
  NDAJ POLITIKA JONE E JASHTME NUK DUHET TE TERHIQET NGA HEQJA E LIGJIT TE LUFTES PASTAJ TE TJERAT ME RRADHE.
  SHTYRJA E KETIJ PROBLEMI PER NE KALENDAT GREKE CON UJE VETEM NE BURIMET E GREQISE.
  ASNJE HAP PERPARA PA ZGJIDHJEN E KETIJ PROBLEMI.

 28. pro says:

  ..je nje kolos ..,qe koha do ta vertetoje…sigurisht qe mendimet e kunderta duhet t’i maresh ne konsiderate…por perseri per te deklamuar realitetin…ata 90 heronj greqia i nderon ,pasi ata luftuan per tokat shqiptare ..qe sot i ka konfiskuar padrejtesisht greqia…{pra ka mare tokat heronjte dhe historine..}

 29. sapa says:

  Po mire tani boten e rregulluam duke i dhene njerez te medhenj Aleksandri i maqedonise ishte shqiptar,biles seshte cudi gjithe bota prejardhjen e ka shqiptare ,kudo ne bote ku shkuam beme vec te mira a nuk ka ardhur koha te rregullojme veten ne shqiptaret pas kaq te mirave per te tjeret?psh te bejme shtet?se sikur kemi ngelur ne vend numero.

 30. kosovari says:

  o marin leshi ti duhet te te leshojne dhe autoritetet shqiptare leternjoftim non grada per propagande armiqesore me fqinjet dhe shtremberim te historise si ta doje qejfi.gazetare me nje gjimnaz dhe dy tre vjet studime nacionaliste nuk behen dot as historian as arkiologe te njeanshem,eshte gjuna per kete vend qe plerat turkoarabe vazhdojne retoriken e se keqes

 31. Lee lee says:

  Ik o loqe dil pi ndonje espreso me me uje trebeshina pastaj fol per nacionalizem

  1. dany says:

   Lee Lee shume I frustruar dukesh ? çke te kane bere mamane ?

 32. toni says:

  me te shumtit mburen me ko… e turkut kjo do te thote qe quhemi albanadoll sa per herojnte pyesni ndonje ARVANITAS dhe do merni pergjigje qe ty mbydhet goja se me keta plehra anadoll SHQIPERIA ska per te ecur ne evrope

 33. fieraku NGA ferrasi says:

  Marin ke djale Flori
  Ketyre grekeve jua paske dhi
  Lerii Tani te lehin gjith diten.

 34. Para Laci says:

  Une punoj ne nje kompani multinacionale qe punojne spanjolle, italiane, angleze, greke, etj.. kohet e fundit erdhi nje arbereshe nga sicilia dhe kur grekja e degjoi arbereshen te me thote “shakalli (shalli/shamia) qe vu ne krahe”, na pyeti se cfare gjuhe po flisnim, une I thashe se po flasim gjuhen e vjeter shqipe. Une kujtova se je italiane i thote grekja. Une jam italiane, jam ortodokse greke (Greek orthodox) I thote arbereshja, por une dhe familja ime paraardhesit tane I kemi shqiptare. Grekes ju mbyll goja.
  (Ortodokse greke eshte vetem nje term fetar dhe nuk ka te beje me kombesine. Edhe ne Angli kur aplikon per nje pune online ka forma/letra qe mes te tjerash te pyesin psh: a je Roman Catholic (katolik Romak) dhe kjo nuk te ben italian por eshte thjeshte nje term fetar).

  Une I thashe grekes se gjuha qe po flasim eshte arvanitika. E kam degjuar arvanitika me thote. Ve bast se e ke degjuar I thashe se gjysma e popullsise greke ka rrenje shqiptare. Qeshi ajo.

  Ne fakt ne te tre ja kalojme mire, por cfare po mundohem te them eshte se mua dhe arbereshen na bashkon me shume gjuha dhe te qenit shqiptar kurse greken me arbereshen e bashkon me shume te qenit ortodoks. Prandaj edhe greket e sotem i bashkon me shume feja sesa te qenit grek.

  1. Vatikan says:

   Mos more. Na mbushe mendjen ti. arbereshet ne itali nuk jane ortodokse greke. jane ortodokse latine dhe varen, konandohen nga papa. ortodokset greke komandohen nga patriarku. mjafton ky fakt per te treguar qe kjo historia jote eshte rrene me bisht.

 35. fustanella says:

  shko mor koqe gomari. po si more i dhe ti fustanellen grekeve kur ti edhe fjalen fustan e ke marre nga turku. po si more i dhe mitet greqise ti. po kur greket kishin mikenen she Athinen iliret e tu nuk dinin çfare ishin more. nuk dihet ç emer kishin. nuk dihet si quheshin dhe si e thertisnin veten e vet. edhe emrin Ilir nga greket e kishin more gdhe qe nuk di as historine e sbtetit tend e na hapesh bythe per te tjeret ti. nuk ta ka shpjeguar Çabeji apo pellumb xhufi ke ato librat e vet qe nuk i merr per baze asnje studiues serioz ne bote. po he se dhe ti do perfundoah si ai ttapi i aleances kuqezi qe nuk ia var me as qeni i vet. se nacionalizmi kete ka. mbledh ereth vetes pabuksa injorante qe genjehen shpejt dhe po aq shpejt ta kthejne kurrizin kur gjepurave te tua i vjen fundi.
  se me teper ç mund te shpikesh? qe piramidat ua ndertuam ne egjiptianeve, apo koliseun romakeve apo murin e madh kinez. se megalomanine nga skicofrenia nje hap i ndan dhe ti si skicofren do perfundosh,

  1. Vlora-Vlora says:

   Fjalen fustan nuk e ja marre nga turku o idiot i pervetesuar.
   Fjala fustan eshte tipike shqiptare, me origjine teper te vjeter..qe ndeshet identike dhe te indianet e Andeve, peruanet i thone fustan..bile dhe theksimin e fjaled e kane si shqip. Ata perdorin dhe fjalen fuste per pjesen e fundit qe perdoret ne shqip- fund qe veshin femrat. Dhe fustan kur vishet dhe pjesa e lartme.
   Vjen teresisht e paster nga shqipja “fus” ise vesh..fus tan..te gjithen te tanen.
   Prandaj leri shpikjet e fjaleve. Ndoshta e ke degjuar turqisht dhe te duket se eshte fjale turke, dhe jo se turqit mund ta perdorin nga shqiptaret qe kane qene autoktone ne ati vise.

   1. fustanella says:

    o klluf. se keshtu si flet ti dukte tamam se e ke futur te tan. eshte fjale qe e kane dhe frenget, fustaine, italianet, fustagno, spanjollet, portugezet etj. Vjen nga lagja e Egjiptit ku prodhohej ky stofi qe ne evrope njihej pas kontaktit me arabet.
    nuk ka lidhje me veshjen ore injorant qe i jep gojes kot. por me pelhuren. njesoj si ao atofi damask e ka marre emrin nga qyteti i sirise. apo edhe per damaskun do thuash qe e kemi shpik ne dhe ia kemi vene ne emrin, don maska.
    po mire bere qe komentove se e vertetove dhe nje here me shume qe gomarlleqet e Marinit vetem injorante dallkauke si ti terheqin

    1. mirel says:

     O fustanella..fus fus eshte..ku je ti mo egjiptolog i mbarum..
     Erdhi idioti e nxori nga qitspi egjiptian dhe tha merreni perdoreni dhe fustanin dhe fjalen.
     As te mbushet mendja qe kufomat e gjetura se fundmi ne Egjipt datojne me heret se cfare kane ditur deri tani. Dhe nuk jane jevgj greke. Por te bardhe europiane.
     Ik ha ndonje suflaqe dhe mis u ndjej.
     Ej tjetri.kompetenti i egjipitit.

    2. mirel says:

     Edhe damasku nuk eshte stof o idiot. Pelhurat e perdorura kane me shume permbajtje leshi ne Evrope o kerric jevgu.

 36. Kisha terroriste "greke" says:

  “greqia” eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar. Te fala jonulles

 37. ALVANOS-ATHINEOS says:

  RESPEKT MARIN MEMA..ne e Dime dhe kemi Provuar “Dashamiresine “Greke….ATA QE U LEPIHEN GREKERVE JANE MOTER::::Q:::::RA…

 38. arnauti says:

  Ky Marini mos eshte pak si shume i nxirre me rreze ultraviolet apo me duket mua nga foto !!!! Me shume me ngjason me nje egjyptian a pakistanez , si turk nuk me duket (turku para tij ngjan si “suedez” ) he … kush me thote se nuk e njoh dhe se kam pare “dal vivo” ??!!! Eshte vertete si ne foto ,? Se po qe si ne foto atehere i justifikohet dhe shkrimi qe ka bere … normale tjetri mbron origjinen e tij .

 39. Shoku says:

  Raca e nje populli duket nga menaxhimi i ekonomkise. Ne Greqi dominon evgjiteria, dhe nomade se s’ka si te shpjegohet ndryshe qe e mashtuan Evropen, hengren, pine e bene hare, tani Jane keq nga ekonomia. Kane borxhe pafund dhe tani I lepijne bythen Evropes. Jeni me fat qe Evropa ju ka pike te dobet.

 40. toni says:

  ore anadollake letra e pare e shkruajtur shqipe ne cvite eshte dhe pastaj te merni hune nga mbrapa dhe te vini ne anadoll

 41. GJUHA JONE SA E MIRE says:

  greqia nuk esht gje tjeter se Shqipria ose Sqiptaret.
  si gjithmon ka qene politika qe demton Shqiprine.
  greqi=SHQIPTAR
  greqia sot= DEVIJIM HISTORIK=ANTISHQIPTAR
  HISTORI=SHQIPRI te tjerat jan prralla me mret.
  TE FALA SATEME KUSH E QUN VETEN GREK DHE JO SHQIPTAR!!!

  1. toni says:

   ogjuha jone sa e mire e tregon veten qe ke adn anadoolli pse sdo gjene e bukur kulturen dijen historine po ke zgjidhur sipas adn sate mos dije dhe plehere te fala anadollakut

 42. Sirius says:

  Shqipqria dhe Greqia do te shpetonin njehere e mire sikur ti merrnin Camet prej rreckash, e ti deportonin ne Tiurqi, andej nga edhe erdhen. Ballkani duhet te pastrohet nga bajgat Turke, sepse ata e kane kthyer ne afrike. Ky lloj mileti ngaterrestar, i pabese dhe konfliktual duhet pastruar nga kete troje, qe ballkani ti kthehet perseri Eropes. Kali i trojes i Turqise duhet djegur, dhe do te digjet nje dite sepse ashtu i takon.

  1. toni says:

   shume i sakte sirius

  2. Loni says:

   @ Sirius prej Sirie…..,te shke..vshin Patridhen dhe matridhen dhe te gjitha qe te veshin tanga Camet dhe te gjithe Shqiptaret…..edhe ty ne goje…

  3. toni says:

   Sirie-anus je idjot komplet. Rracist plehra te shekullit. Funderrineeeeeeee

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *