Niko, nuk shajmë as muzikën, as sufllaqet, as grekët, por veç “fqinjët” si ty…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Andrea Danglli

“Grekë si Niko me shokë zgjohen nga zhurma e punës së shqiptarëve që i pastrojnë banesën, hanë sufllaqe aty ku punojnë shqiptarë, i besojnë rritjen e fëmijës një shqiptareje dhe pastaj… i shajnë!”

Kjo do të ishte përgjigjja e shkurtuar që do t’i jepja ministrit Nikos Kotzias i cili herë pas here lëshon ndonjë batutë të hidhur, diskriminuese dhe në kufij të bajates.

Mbase në pamje të parë mund të duket si diçka e vogël dhe e parëndësishme, por është lëndues fakti që diplomati fqinj “mbjell” këto steriotipe tek qytetarët e vendit të tij dhe më gjerë, duke tentuar që të krijojë përshtypjen se për çdo krisje marrëdhëniesh fajtor janë shqiptarët. (http://www.star.gr/…/kotzias-gia-thn-albania-sto-star-ksypn…)

Kuptohet që raportet e çdo vendi me fqinjët ndikohen nga interesa jetësore në fusha të ndryshme, por ama është e pa tolerueshme që një temë kaq delikate të provokohet me këto argumente nga diplomati i lartë grek.

Më poshtë po i tregoj ministrit Kotzias se çfarë shajnë dhe nuk shajnë shqiptarët:

-Ne nuk “shajmë” muzikën, ushqimin apo grekët. Ne shajmë veç ata “fqinjë” që nuk bëjnë asnjë hap për të hequr ligjin e luftës duke e lënë vendin tonë nën kërcenim të përhershëm.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që bëjnë sikur nuk e njohin të shkuarën, historinë tonë dhe rrjedhimisht kërkojnë ta deformojnë atë.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që ende nuk kanë kërkuar falje për genocitin e përgjakshëm çam, ku u masakruan afro 3 mijë njerëz dhe u dëbuan padrejtësisht 25 mijë të tjerë prej vatrave të tyre.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që sa herë ka ndonjë tentativë për të hedhur në tryezë çështjen “Çame”, irritohen, ankohen dhe ndëshkojnë duke lëshuar ultimatumin “persona non grata”.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që vendosën alarmin për dy gurë nga Çamëria të sjella në Tiranë si simbol për ato troje, duke ditur se sa shumë ka heshtur shqiptari edhe kur i kanë shkelur mbi kallo.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që nuk pranojnë ta njohin Kosovën si vend të lirë dhe të pavarur.

-Ne i “shajmë” veç ata fqinjë që sa herë hidhet për diskutim ndonjë temë lidhur me origjinën e trojeve tona, ata nuk lenë pa sjellë në vëmendje oreksin nacionalist për vorio-epirin.

Sa i përket muzikës që përmendni, shqiptarët dëgjojnë këngë greke po aq sa dëgjoni edhe juve Rita Orën, kërceni me Dua Lipa-n, duartrokisni Saimir Pirgun, frymëzoheni nga Shkëlzen Doli, emocionoheni nga Inva Mula, etj.

Ne nuk i urrejmë, as i mallkojmë dhe as i ndëshkojmë grekët. Ne e respektojmë si vend dhe e duam si popull jo vetëm sepse i kemi besuar jetën e të paktën 800.000 motrave dhe vëllezërve tanë, por edhe se duamë që të ecim përpara pa mllefet e së djeshmes.

Një shprehje e vjetër thotë se “pyll pa derra nuk ka” dhe referuar asaj mendoj se kanë qenë pikërisht “kafshët politike” në Athinë dhe Tiranë që kanë ngulur në mendje një urrejtje artificiale.

Ndaj herë tjetër përpara se të nxjerrësh ndonjë fjalë fyese është mirë që të marrësh në konsideratë edhe rolin tënd për të mos fajësuar masën e gjerë.

Është koha që në vend të deklaratave me nota nacionaliste që ngjallin steriotipet e së kaluarës, të nxjerrim në pah paqen dhe harmonin të cilat janë katalizatorët kryesorë drejt progresit.

Lista e mëkateve politike është shumë më e madhe se atyre mes popujsh, por unë po mjaftohem me kaq. Nëse e kishe fjalën që shfryhemi për to, atëherë ke plotësisht të drejtë.

Ne do të vijmë sërish në Greqi, do të pushojmë qetë me fqinjët e mirë, do të dëgjojmë muzikën e bukur dhe në fund do të “shajmë” veç ata njerëz si puna jote që nuk harrojnë kurrë të helmatisin raportet duke derdhur urrejtje ndaj shqiptarëve.

P.S: Personalisht kam kaluar një fëmijëri të bukur në Greqi edhe mezi pres që të takoj për Krishtlindje disa miq të vjetër, shoqe dhe shokë me të cilët ruaj kujtime të vyera.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Niko, nuk shajmë as muzikën, as sufllaqet, as grekët, por veç “fqinjët” si ty…”

 1. Zigur Qarri says:

  Per sa koh,qe orientuesja e politikes greke(orientuesja e vertete e Ministrise se mbrendeshme)
  te jete ajo,gelbaza,jashtiqitja e njerzimit,ajo qe genjeshtren e ka ngritur ne moral,ajo,armikja e
  perjeteshme e kultures shqiptare,ajo,qe hedh gurin dhe fsheh doren,ajo,qe me gjakun shqiptare
  ka gatuar llaçin per te ngritur Kishat e saja,ajo,Kisha greke…………,nuk do te kete kurre paqe midis
  Greqise dhe Shqiperise.

  1. Taqo Dhemballa i madhi says:

   Cohu bre kapterr zike farfalla cohu se do ti prishim kishat, ahahaha

   1. .... says:

    Tek Feja i lidhni gomarin gjithe kohes more analfabete po ne nje brim i bini more te mjere ngaqe jeni fushe nga trute e kokes hahahaha o mjerim o mjerim kur do te shpetojm nga ky llum qe i eshte degjeneruar truri nga Dogmat jevgjite te Lindjes se Mesme si ky Taqo jevgjit Korce

   2. The Punisher says:

    Te dogji “Taqo” he ??? Djalin ja cove papuse ne krevat sot?

    1. Taqo Dhemballa says:

     Jo bre punisherka Taqos, kur ta maresh vesh ti do ti thuash Papuse, bab

     1. Agron says:

      Se mos vetem djalin.Taqua ja con papuse te gjithe familjen ta marin papushin me te mire

    2. Lola says:

     Taqo e çon djalin prej vitesh tek prifti i fshatit ne Greqi.Ju rrit djali i thote priftit baba

  2. kleptofagos says:

   Shkrim demagogjik dhe i servirur nga banditet e pushtetit, per te hutuar shqiptaret me mallra demode dhe skarco, por me etiketa te fallsifikuara. Per cudi komentet vershojne ne shkrime te tilla qe flasin per gjera te cilat nuk varen nga vullneti shqiptareve dhe nuk zgjidhin hallet e Shqiperise. Ne vend qe te shohim “shtepine tone” dhe energjite apo kritikat t’ja drejtojme vetes dhe qeverive qe zgjedhim me votat tona, merremi me “pordhet e komshiut”.

 2. arnauti says:

  Me nje fjale, per ta reduktuar tere ate çarçaf qe ke shkruajtur dhe per ta permbledhur me dy fjale , ne shajme dhe nuk i duam te gjithe ata qe nuk mendojne si ne !!! Ose te gjithe ata qe nuk ndjehen si ne !!!! Normal per nje “etalon” qe duhet te meret shembull nga e gjithe bota !!

  1. like says:

   @arnauti. kto qe thuja ti benjne greket qysh kur dollen shtet me vete. Arnautet bejne ate qe u thone te tjeret qe duhet bere. njehere bejne ate qe u thote Turku, njehere ate qe u thote gjermani, njehere ate qe u thote serbi etj. edhe po deshen te bejne siç duan vete nuk i le greku me shoke.

 3. Labi says:

  Po fryjne erera te forta antigreke.. sigurisht te nxitura nga Edi Rama dhe Erdogani. Po 500 mije shqiptaret qe jetojne e punojne ne Greqi dhe na kane mbajtut me buke keto 25 vite ketu e Shqiperi, sigurisht qe jane kunder kesaj politike ogurzeze antishqiptare, antieuropiane dhe pro xhihadiste islamike. Dhe, luaj vendit, riperseritet 97-a, ne Turqi do shkojne vetem turqit .. te tjeter do te rishkojne ne Greqi.

  1. freee says:

   po rritu o gomar e fillo e puno vet qe mos tu behesh barre te tjerve ne mergim.

   1. Agron says:

    E me cfare te rritet gomari se mos ka tru.I jep greku buke falas dhe ai thote s’ka si greku

  2. george michael hellenas says:

   o labi o grek..ja ke cuar femijet janulles sot??¿

  3. Theatrical says:

   anastas, greket Jane armiq,ne kuptimin me te plote te fjales,
   Greqia ne fakt nuk eshte se perben ndonje rrezik per shqiptaret,sepse Greqia te rruan topat,,Greqia eshte problematike per shqiptaret,I krijon gjithmone probleme te vazhdueshme duke perfituar nga veshtiresite ekonomike, nga shteti yne i korruptuar,diplomacia jone e dobet etj
   edhe populli turk eshte i mrekullueshem,pavaresisht se ju grekeve turqit jua kane shkerdhyer grate harremeve..me kryesorja,ju kane mare ate me te shtrenjtin, xhevairin e kurores,Istanbulin e Bekuar,ta them sinqerisht nuk ka kenaqesi me te madhe kur mendoj se ç’dhimbje e zi deri ne vdekje vuan ne shpirtin e tij katran te lig greku per Istanbulin(Kostandinopojen)
   Istanbulin e keni aq prane por as nuk guxoni ta permendi qofte njehere te vetme nga frika e turkut,por i jeni qepur Himares,si duket Himara eshte me e rendesishme se Istanbuli hahahahaha..
   por edhe ne Himare,te gjatin e Erdoganit po merni,sepse ne momentin me te pare qe kercenohet integriteti territorial i Shqiperise,Truqia nderhyn ushtarakisht ne Greqi(keto jane plane te hartuara me kohe)

 4. hahaha says:

  Mire ja the b..q…barkderr qe as vete nuk di se cfare eshte ne ate bordello qe quhet Greqi kercejn me Rita Oren e Dua Lipen por harroj jevgjitet kembelesh anadollak se kujt rrace i perkasin keto 2 yje te Botes qe me muziken e tyre civilizojn keto hiena te zbritura nga shpellat e Anadollit

 5. Dodona mbi Tomorr says:

  Ministri i jashtem i Greqise e ka per detyre te mbroje politiken e vet ,por c’tu bejme ketyre “grekeve”qe kemi ketu ne vendin tone qe ,sic shihet disa te cfaqen hapur kunder vendi te tyre edhe ne keto pergjigjet me larte.

 6. Persekutari says:

  Rreziku Eshte turqia jo Greqia populli grek Eshte i mreukullushem qeveria ha mut kot me greket na ka lidhur fati jo me turqit qe Jan 2000kilometra largt

  1. toc kuklle says:

   Po flitet per Greqine carac “perqendrohu temes” mos shkruaj percart

  2. Zigur Qarri says:

   Turqia(fqinje jo kufitar) eshte rrezik kulturor,Greqia(fqinje kufitar) rrezik gjeografik.
   Kush eshte me e rrezikshme?Shqiptaret jan populli me pro amerikan ne Ballkan;-kjo ka nje domethenie ,apo jo?
   Turqia,qe nga 1912,eshte e perjashtuar pergjithmone,perjetesisht nga çdo pretendim territorial.
   Ndersa Greqia,qe nga 1823 dhe deri ne keto momente qe ne diskutojm,eshte Shteti qe i ka sjelle me shume telashe kombit shqiptare!!!.
   Ore,perse fqinjet tane,sllavet ardhacake(armiq te eger te kombit shqiptare) e kan njohur Kosoven,ndersa Greqia dhe Qipro Jo???

 7. Vjosani says:

  Ti filogrek i ndyre, hiqe ate emrin “Labi” se do te te vdes brenda javes tere familja. Mua me zene mallkimet se kam marreveshje te vecante me Zotin. Hiqe sa nuk eshte vone.

 8. DASHAMIRESI says:

  MUND TE JINI CFARDO , SIKURSE JINI KATANDISUR , VECSE “Labi” JO !
  NAZISKINET E AGIMIT TE ARTE (SI TI) , DALLOHEN QE NE FJALET E PARA !

 9. Rr. B. Gramshi says:

  Reagimet nga Greqia perkojne me ngjarjet e fundit ne Spanje.Megallomanet e ndyre Greke lodhen kote. Kurre nuk ka per te ndodhur ajo qe ndodhi ne Spanje. Minoriteti I ashtuquajtur Greke ne Shqiperi perben nje pakice te pa konsiderueshme dhe te pa fuqishme per te ndermare nje levizje te tille.

  1. zz says:

   Katalanet jane ne trojet e tyre…..minoriteti grek eshte i ardhur ne ato toka…..nje ndryshim rrenjesor

 10. Glauk says:

  Te lumte Andrea. Je nje patriot i vertete dhe e ke treguar veten se cfare shqiptari je

 11. Tresi says:

  Bravo; nuk po shtoj dhe nuk po heq

 12. Projekti says:

  Po zhduken vrromsat vorio-epiriote edhe nga Himarra, Dropulli e Finiqi. Per te qene sa me te sigurte ne perfundimin me sukses te misionit, po sillen kuadro nga Turqia, njerez profesioniste te trajnuar dhe te diplomuar per dezinfektim nga morracaket. Stambolli, Anatolia, Edessa, Alexandria, Ceasarea, Pelagonia, Vorio Epiri, Vorio Qipro, nenat dhe motrat greke po i rikthehen punes.

 13. Nik says:

  Te lumte Andrea! Bukur, qarte, fort, Shqip!
  Faleminderit!

 14. Niko Pedoja says:

  Ky Kotzias duket si pune gruje na faqet, o te keqen, mos punon me veren e bithes o te keqen dhe e ka bere edhe gojen si bithe.Bithen le ta perdori se e ka te veten , por llafet per te tjeret qe i nxjerr na bitha lart na koka duhet ti masi se nuk i ka per vete i ka per te tjeret.

 15. shushica says:

  Pavaresisht nga difektet ,ne te gjithe historine e tyre shqiptaret nuk kane dhunuar kurre jo shqiptaret qe banojne ne trojet shqiptare…..Kane qene greket ,serbet ,dhe te tjere qe kane vrare e masakruar mijra shqiptare te pambrojtur ,gra ,femije e te moshuar ,jo ne lufte por ne shtepite e tyre ….Kjo eshte diferenca thelbesore ,shqiptari ,ne dukje ,,,i eger,,,eshte njerezor deri ne ekstrem ne raport me fqinjet tane…Ky koment nuk eshte per ministrin e ashtuquajtur ,,te majte,,,, por per disa qe komentojne duke perdorur gjuhen shqipe por qe sigurisht nuk jane shqiptare.Nuk e kuptpj çfare e lidh kete minister me ata mijra komuniste greke qe mbas disfates ne 49…n u priten ,u shpetuan dhe u mbajten me buke nga populli i varfer shqiptar ,qe ne kufjte e jugut beri lufte te vertete me ushtrine greke te mbeshtetur nga gjithe perendimi .per mbrojtjen e vendit.

 16. shushica says:

  Pavaresisht nga difektet ,ne te gjithe historine e tyre shqiptaret nuk kane dhunuar kurre jo shqiptaret qe banojne ne trojet shqiptare…..Kane qene greket ,serbet ,dhe te tjere qe kane vrare e masakruar mijra shqiptare te pambrojtur ,gra ,femije e te moshuar ,jo ne lufte por ne shtepite e tyre ….Kjo eshte diferenca thelbesore ,shqiptari ,ne dukje ,,,i eger,,,eshte njerezor deri ne ekstrem ne raport me fqinjet tane…Ky koment nuk eshte per ministrin e ashtuquajtur ,,te majte,,,, por per disa qe komentojne duke perdorur gjuhen shqipe por qe sigurisht nuk jane shqiptare.Nuk e kuptpj çfare e lidh kete minister me ata mijra komuniste greke qe mbas disfates ne 49…n u priten ,u shpetuan dhe u mbajten me buke nga populli i varfer shqiptar ,qe ne kufjte e jugut beri lufte te vertete me ushtrine greke te mbeshtetur nga gjithe perendimi .per mbrojtjen e vendit.

  1. albobossi says:

   Turqit i harrove qekane qene e meqja me emadhe e jona? Qenke mbetje turke e qelbur

 17. Zini says:

  Harruat Vangjel Zhapen dhe Aline harruat luftetaret shqipetar me dyfekun lar me ar qe me kengen e dyfekut pavarsine i sollen grekut ,ne dhe grat te vem ushtare,robte e shtepise ja u qim mbare ,rrace e keqe!

 18. Agroni says:

  Andrea trimi, me emocionoi shume shkrimi juaj. Lum ata prinder qe te kane dhe lum ai atdhe qe i sherben.
  Respekte Agroni SHBA

  1. undefined says:

   Po ti tek cili “popull” hyn more Lee lee b..q…more bastard eshte mekat qe nje shkerdhate si ty shkruan e flet shqipen

 19. Pol says:

  Ka edhe shqiptare te mire ndaj faleminderit Andrea Danglli qe ngre vlerat e kombit tend

 20. Arjan says:

  U lodhe Andre u lodhe me ke merresh me nikon kupton derri me kompani Se fajin nuk ua Ka alvanosi por gjermani dhe Europa qe jua ka tendosur deri ne rreze sa nuk kane nga ta luajne,Harxhon frymen me derdimene jevgjite nga njera ane dhe me qene te terbuar nga ana jone .Te fala ganiut.

 21. ALVANOS-ATHINEOS says:

  RESPEKT PER SHKRIMIN..lol

 22. Tresi says:

  Inat I madh ka plas. Muhabete te papunesh.

 23. Ibish Neziri says:

  Një përgjigje fort meritore ndaj racizmit primitiv grek, këtë herë i shprehur nga Kotzias, i cili si stafetë bartet nga politikani te politikani grek në formë shantazhi ndaj shqiptarëve. Me perjashtimin e çështjes së Kosovës (si çështje tjetër nuk pajtohem, ngase është çështje krejtësisht shqiptare dhe nuk pajtohem edhe me fajësimin e “shtazëve politike të Tiranës” si bashkëfajtor për shovinizmin grek. Unë politikanët shqiptar do t’i fajsoja për çasje shumë të butë ndaj këtij shovinizmi dhe ndaj çështjes çame madje edhe duke e quajtur popull mik (Shih Enver Hoxha “Dy popuj miq”) e deri te politikanët e sotëm, të cilët i lejojnë lojërat e ndyta greke në kurriz të shqipërisë dhe lojërat e partive minoritare greke të përfaqësuara nga Bollane e Dule dhe veprimtarinë subverzive të “Agimi i artë” që ai jo vetëm që është agim , por është natë e zezë sterrë mesjetare dhe të lojërattjera të pista që luhen në Himarën shqiptare.
  Tani edhe një herë te përgjigja meritore e mikut tim Andrea, Kotziasit.
  E thash një përgjigje meritore ngase i ka prekur të gjitha që është dashtë t’i prekë. I ka trajtuar të gjitha në mënyrë aq dinjitoze dhe të kulturuar sa vërtetë e bënë mikun të ndiehet krenar me të, prandaj do t’i kisha thënë me gjithë zemër: VAZHDO KËSHTU ANDREA të pe¨rgjigjesh në të gjitha sulmet shoviniste ngado që vijnë!
  Të falemnderit për reagimin të cilin do të duhej ta bënte secili prej nesh!

 24. sadna babul ka bidai says:

  NE QOFTESE NJE FQIJN ESHTE SHQETESUES I VETES SE TIJ ,AI GJITHMON SHQETESON TE TJERET NGA GJELOZIA PER TE TJERE .POR NJE FQIJNE I VERTET NUK MERET ME PUNET E TE TJEREVE POR TE MUNDOHET TE MBAJ NJE QARTESI VETJAKE NE BRENDESI NE AMBJENTIN TIJ , OSE TE PERBASHKET KOMUNIKIMI SI FQIJN I VERTET . GJERAT JANE TE NDARA QEFLIU ME NJE ANE ,URTESIU NE ANEN TJETER ASHTU SI FET QE KANE MENTALITETIN E TYRE . BASHKPUNIMI MES SHTETEVE ESHTE QARTESIA E MENDIMIT BASHKPUNUES RESPEKTE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *