“Tradhëtar dhe i shitur, zgjodhi Greqinë për famë dhe para”. Grekët shfryjnë kundër Piro Dhimës

Pak kohë më parë Gazeta Greke  ‘Maqelos’ kishte një shkrim të  Nikos Foskolos, i cili i ka shpallur ‘luftë të hapur’  Pirro Dhimës duke e quajtur atë ‘barishte shqiptare dhe tradhtarë’.

Mes të tjerash i kujton Pirro Dhimës se kur votoj ‘masat shtërnguese’ gazetarët e fërshellyen duke i thirrur  ‘’Alvane, Alvane kurrë nuk do bëhesh grek’’.

Fëmijët e Pirro Dhimës studiojnë në SHBA, deputet nuk u rizgjodh dhe në ushtri nuk mundë të kthehet më. Në këto rrethana ai vendosi të emigroj në SHBA për të nisur një jetë të re në stafin e peshëngritjes Amerikane. Nuk e dimë ende nëse atje do e prezantoj veten si një  ‘amerikan që shqiptarët i kishin shtypur të drejtat’ .. ..

“Fillimisht puthi këmbët e përmjera të Venizelos për t’u bërë ‘rojtar i gjelbër’ (Deputet i Pasokut) dhe tani dezertoi e tradhtoj flamurin tonë dhe u bë një agjent e spiun i Ambasadën se SHBA

Pirros Dhima : barishtja nga Shqipëria. Njeriu që mori avantazhin e medaljeve të dyshimta, u bë  oficer shumë i pasur i Forcave të Armatosura edhe  politikan … dhe tani, përgatitet të largohet nga vendi që e rritii atë dhe, të zhvendoset në SHBA si konsulent i ekipit kombëtar të SHBA-së në peshëngritje. E dyshimtë …

Turpet dhe tradhtitë  e mëdha u përpoq për ti mbuluar me guxim të tepërt Pirros Dhima , pak para se të ikte për gjithmonë nga vendi jonë.

Dhe para se të na  përshëndeste përgjithmonë, e quajti të drejtë te përmendi jetën e tij në një intervistë në revistën e «Down Town» , duke thënë se ‘nuk kam përse ti jap  shpjegime askujt për asgjë’

I pyetur në lidhje me përfshirjen e tij në politikë, ai tha: “Së pari kam humbur punën time. Me pare isha në ushtri dhe u dorëhoqa.. Eshtë i vetmi institucion në të cilin nuk mund të rikthehesh” tha ai.

Në lidhje me deklaratat   se “nuk kam përse ti jap  shpjegime askujt për asgjë” . ‘’Unë mendoj se kam bërë gjënë e duhur si një shtetas grek “po ju kujtoj se ju ishit në mesin e tradhtarëve që votuan ‘masat shtrënguese’ dhe e çuat Greqinë në katastrofë dhe grekët në vetëvrasje.

Gjatë kohës qe plasi skandali i dopingut në ekipin kombëtar të peshëngritjes, Pirros Dhima  ishte i përziere me menaxhimin e ekipit. Dhe kur “Dream Team” u shfajësua me shpjegimin se: “Erdhën ilaçet e gabuara nga Kina”, shumë ishin ata që qeshën, ndërsa paralelisht nënkuptuan shumë….

Në protestat kundër Memorandumit III, peshëngritësi Pirros Dhima  e la auditorin kur votoi anulimin ‘Fondit te gazetarëve’ dhe u fërshëllye nga dhjetëra gazetarë që filluan ta përbuzin atë duke thirrur: «Πύρρο Δήμα Αλβανέ-Αλβανέ, Έλληνας δεν θα γίνεις ποτέ» ‘’Pirro Dhima,  Alvane Alvane, Grek nuk do bëhesh kurrë’’ ” Bota.al

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në ““Tradhëtar dhe i shitur, zgjodhi Greqinë për famë dhe para”. Grekët shfryjnë kundër Piro Dhimës”

 1. ABC says:

  Kesaj i thone gjeti tenxherja kapakun.

  1. qipro says:

   PROJEKT te lutem..se po me lodhin

  2. #Varijanullen says:

   Pabesia Greke vazhdon ne epoken post-moderne rishfaqet…..PABESIA virtyt greki

   1. Xha Braho says:

    E arqidhje na tregon sa te civilizuar jane jevgo-greko-turko-aziatiket? Na thuaj pse greket quhen me emrin e kurves helene?

   2. I ri says:

    Atë greken ku ta kesh o qen i pa besë.

  3. Peza says:

   Keshtu perfundojne te gjithe tradhetaret e atdheut!

  4. XY says:

   Tradhetine te gjithe e duan, tradhtarin askush se do.Pirro Dhjere !!!

 2. Doni says:

  O Evgjitet e Greqise lereni Pirro Dhimen te bej jetem e tij se ju 1 konglomeret i perrmjer Afro-Sirian-Anadoll-Arumuno-Bullgaro-Arvanitas jeni. Pirro pas 10 vitesh do kerkoj pashaporten Kineze. Shkon me te fortin per te jetuar me mire.

 3. hahaha says:

  Vari kkkk pune jevgjitesh e zagaresh

  1. Janulles, me sqepar kokes... says:

   Pirros Dimas ( Pirro Dhima ) apo Leonidas Sabanis ( Luan Shabani ) jane prototipat e bythshiturve. Tipar i njerezve pa taban, si keta ka me bollek, biles shkojne deri aty sa iu cojne Papuse djemte e vegjel ne krevat…per nje tas me mut. Tasin me te madh e ha Tfgs, Adi, Klimax. Natyrisht sasia e mutit qe hane rritet me sasine e komenteve tek TEMA. Pthuuuu rrace e ndyre.

   1. Toni D. says:

    Kush eshte anti-grek eshte shqiptare i vertete? sipas teorise tende..
    Po ik mer djale se na turpuruat Vatanin me ofendime qesharake..
    Shqiptaret e vertete jane shume shume, shume ,shume ,shume tolerant dhe mikprites… edhe pse kemi ne Shoqerine tone kopila si puna Juan qe kerkoni te jemi armiq me te gjithe dhe ne 2017.

   2. Theatrical says:

    haahaaahaaahaaa…mut i thua ti,ndersa ata thone na mbane greku me buke hahahahaha

   3. Quo Vadis! says:

    Ngjitur me kete shkrim ke nje tjeter ne lidhje me ata qe jane kthyer te “zgenjyer” nga ISIS. Shko komento atje zemer. Apo nuk ta mban?

 4. Kuq e zi says:

  “Shqiptar… grek nuk behesh kurre”
  Po ta ndanim greqine ne perkatsi etnike dhe mua do me vinte keq per te
  Pirro dhima ishte thjeshte tradhtar njehere qe tradhtoi shqiperine nuk e kishte per turp te tradhtonte te tjeret

 5. korcari says:

  Ajde gazetar!ka mare per baze shkrimin e gazetes fashiste makelio ketu e tre vjet, per te shtuar edhe nje shkrim[pacavure]kundrejt grekeve.

  1. like says:

   @Korçari. po he mo te keqen! po pse mo, flitet keq per greket? po per Pirron flitet keq? Greket vetem te mira u kane bere shqiptareve. kot flasin per toka e gjenocid. pale per te drejta. emrin shqiptaret e ndryshojne vete. me deshire. Edhe Pirro vetem te mira ka bere per emrin e vet dhe shqiprine.

   1. korcari says:

    ce o trim grek eshte Pirro Dhima,Pirro Dhima eshte shqiptare dhe nuk duhet share

    1. nusja e malokut says:

     Eshte hellene 24karatsh i lashte fare biles.Vetem sikur te ishte pak me bjond

 6. Plaku Xhuxhumaku says:

  Po kur ky Qirie Pirro merrte medalje per Greqine perse ishte grek? Greket beqire kane qene, beqire mbeten.

 7. Taqo Dhemballa says:

  Aty po i reh Piros tani mer nenshtetesine amerikane dhe i thote ku te kame pare mor Heladhe

  1. .... says:

   E thene thjesht kurve tretuaresh si puna jote o Taqo shkerdhata qe per 300 euro ben hasha vendin tend ju jeni prototipat e bastardeve pa shtylle kurrizore pa pike krenarie per dicka por me e keqja ju je nga ata qe te futni thiken mbrapa kraheve per 5 kacidhe te qelbura

   1. Taqo Dhemballa i madhi says:

    Moj ti me pika , ti rruash kernacken Taqos

  2. Taqo Dhemballa i madhi says:

   ahahaha po ce o me poturet e Taqos do behesh gazetar o tu mbyllte.

   1. Taqka (pe verteti ) says:

    eee ooo ? sa Taqka do behemi ketu ?

 8. fevzo allati says:

  Spirrrrraaaaa dhimja. Qelbesire minorikare. Spiun I qelbur. Mori leke per te votuar kunder popullit.
  Iku si qen I zgjebosur nga greqia.

 9. Theatrical says:

  hahahahahaha….o pirdho cigani,tani nuk je me as shqiptar e as grek hahahaha
  tani behu amerikan

 10. PER 300 EURO BEJ HAM HAM says:

  Ta lexojn ket lajm 1 pjes e ortodoksve gjak prishur qe jan ber me grek se greket

  1. Mero says:

   SHKKUUUU….U TUTJE SUNIT…

  2. Zigur Qarri says:

   Te rrim shtremer e te flasim drejte ata qe jane bere me grek se greket u bene myslimanet me shume qe nderruan dhe emrat,

   1. nje ish myslyman,tani grek ne dite te hallit says:

    VK Greqise bejani mutin s’ka me leke.Tashi te hame ate cope pension e te rrime rehat

   2. Mondi says:

    Si Luan Shabani

   3. zhaku I pamposhtur says:

    Zigur me gjith respektin qe kam për ty po te them qe je gabim ne këtë replikën e mësipërme. .. unë jetoj 25 vjet në gr dhe akoma çdo dy vjet rinovoj letrat..emrat nuk i kemi ndërruar me dëshirë por si shkak i shantazheve nga më të ndryshmet që përdori policia dhe shteti grek mbi në. ..të jesh i sigurisht për sa të them.mua personalisht me ka ndodhur që më ka qëndruar policia për kontroll kam qenë se bashku me punëdhënësin tim grek në makinë, letra nuk kisha atëherë së ishte 1994..me pyet çfarë je ? Veriore Epirit i përgjigjem, me thotë beje kryqin…unë mundova un fukarai por nuk kisha bere ‘stervitje’si duhet dhe unë ngaterrova disi…allvanos je mështë tha polici gjithë krenari..hyr shpejt në mak e policisë..
    Ajo hyrja në makikën e policisë në ato vite nënkuptonte një javë rrugë me këmbë nëpër malet e Greqisë për të mbërritur përsëri në Athinë. ..në ato male kanë lënë kockat shumë shqiptarë në përpjekje për të mbërritur në tokën greke..
    Ta tregova këtë histori zigur mbase më kupton se çfarë presioni është ushtruar mbi ne shqiptarët në ato vite..ne ishim të detyruar të ndërroni më emrat vetëm e vetëm për të mbijetuar..nuk e di nëse ti je ziguri i vërtetë që ke dhënë kaq e kaq mendime cilësore në këtë forum por tek kjo replika e mësipërme je jashtë ujërave të tua…si kjo historia e kryqit unë kam qindra e qindra që t’u bind se nuk i kemi ndërruar emrat me dëshirën tonë por të detyruar si shkak i dhunë e fizike,psikologjike apo diskriminimit të fuqishëm të ushtruar mbi ne nga ana e shtetit dhe të kishës greke…

    1. tfgs1 says:

     pis sunit,greku nuk te kerkoi te derrosh emrin pasi nje arap nuk e ben kristian emri por ti mor beqir je inferior dhe kjo te ben te vuash gjithe jeten,fundja Zoti keshtu te beri ”korrak”……………entaxei arapi mou,ade gamisou tora!

     1. zhaku I pamposhtur says:

      tfgs meqë replikave këtu tek unë po gjej arsye që të shpjegohem pak më tej mbi këtë problemin e ndërrimit të emrave sepse për ty personalisht nuk kam asnjëfarë konsiderate pasi ti me replikat e tua ke personifikuar thjesht një xhihadistit nga ata të bodrumit të janullatos dhe për mua nga momenti që je xhihadistit pak rëndësi ka nëse je I kalifatit të iss apo i janullatos pra je thjesht një xhihadistit dhe vendi yt është pikërisht ai që ke zgjedhur..nëpër bodrume ..tfgs të garantoj që nuk jam aspak inferior por jam i nderuar dhe i respektuar këtu në mes të athinës dhe të gjithë miqtë e mi grekë e dinë shumë mirë që unë jam musliman (nëse të pëlqen të quhem kështu pasi unë nuk besoj) e dinë gjithashtu edhe arsyen e ndërrimit të emrave të shqiptarëve dhe nuk bëjnë hipokrizinë sikurse e bën ti dhe po ta përsëris akoma edhe njëherë që ti ndikon shumë negativisht kur pozicionohesh si grek sepse grekët janë ku e ku më lart se ty .pra un me zotësinë time dhe duke iu përshtatur ambientit arrita të mbijetoj këtu në gr,për ju ‘patriotët’ e forumeve ndofta nuk është burrni të ndërrosh emrin por po ta kesh barkun pa bukë ashtu sikurse ishim ne në fillim të viteve 90 gjërat ndryshojnë..një pjesë e shqiptarëve unë detyruan të pagëzohet në mënyrë që ti shpëtojnë ndjekjes së policisë a e dëgjo mër kopuk tfgs se ça bo ajo qisha jote? banu kristjan që mos të ndjek m’allvani..
      dhe për këto që them jap fakte që policia sa shikonte letrën e pagëzimit të linte të lirë,ja imagjinoni vitet 93-94 se sa e rëndë ishte për ne lëvizja e lirë këtu nëathinë

     2. I ri says:

      Atë greken ku ta kesh o qën bir qëni

 11. WEB says:

  Pirro dhima ishte dhe është një sportist, nuk e kuptoj pse u përzie kot me politikën duke marrë përsipër përgjegjësi me te mëdha. Nuk kemi pse ta denigrojme figurën e tij sepse për aq sa kishte dha kontributin e tij edhe për shqipërinë.Vazhdo o pirro, vazhdo rrugën tënde, dhe me suksese aty ku do shkosh

  1. @ says:

   Dha kontributin per Shqiperin duke u zotuar se do punonte gjithe jeten per te ashtequajturin ‘vorio epir’ derisa tjja bashkangjiste Greqis.Vazho rrugen Pirro me sukses per ceshtjen e ‘vorio epirit’ kudo qe te shkosh Shqiperin ta nderosh

   1. WEB says:

    Pirro dhima di per vorio epirin sa di gomari te fluturojë,po pranove politikën do i biesh sazeve deri në fund ,prandaj shkruajta që çfarë ju desh politika

 12. himarioti says:

  Ha, ha, ha, Doni je fantstik, Pirro lindi e u rrit shqiptar, shkelqeu grek, tani pjerdh si amerikan, ska faj , per kete hibrid, dora qe e ushqen puthet. Per Dhimen nuk ka rendesi e kaluara, nuk ka pasur rendesi as trajneri i vet (E di vete ai) qe la pas dore familjen per rezultatet e Dhimes. Nuk ka rendesi qe ne kulmin e krizes ne Shqiperi , te tjeret skishin te hanin dhe z.Dhima trajtohej me 17 kile mish ne muaj (e ka pranuar vete ne nje emision ne nje kanal grek. Harroi qe ishte alvanosi kur jetonte ne katin e nendheshem ne Athine (eipogeio) e qe kur i kuptuan aftesite e tij ne peshengritje mohoi gjithshka. Te pakten te ishte treguar i moderuar si Kakiashvili nga Gjeorgjia qe dhe pse ju dhane shume vleresime dhe ju bene shume lajka alla -elinika, u tregua i moderuar dhe shembelltyre e sportistit. Por Dhimes do ti pelqente te ishte i pari , kur conte flamurin grek ne krye te ekipit grek. “Luani i Himares ” sic u pelqente ta therrisnin.Kujtoj ketu dhe “Leonidhen”, Luan Shabanin nga Shqiperia qe u ndje grek nje dite ,dhe perfundoi ne koshin e pleherave per perdorim te substancave te ndaluara e qe dilte kanaleve greke i kapur nga ndjenja e panikut . Si gjithnje cdo histori i afrohet fundit. Pirros i duhej te gjente nje lope tjeter, tashme qe fuqite e lane. Krenaria dhe investimi grek per te iken per lesh. Si deputet i parlamentit grek ai votoi ligje ne dem te popullit me papjekurine e vet , ka fituar urrejtjtjen e njrezve te thjeshte te Greqise . Qershia mbi turte ishte kur qante per te ardhmen e pasigurte te femijeve te tij ne nje tv. Pirrua u neverit ne Greqi, po aq sa ne Shqiperi. Gjeti Assin ne Amerike, uroj qe pas Amerikes te shkoje te Dalai Lama , per te kuptuar nocionin e jetes qe se kuptoi dot kurre me gjithe vlerat sportive qe ai pati.

 13. ALVANOS-ATHINEOS says:

  “Fatkeqesia” e Shqipetareve ne Greqi eshte se PERBUZEN ne Menyer Masive dhe Kombetare…Ne Greqi ..nuk shahen Pakistanezet, Kinezet apo Afganet …akoma dhe Sirjanet..NE GREQI SHAHEN VETEM SHQIPETARET…. eCuditshme….Kur Pyes nje Greke “TE MODERUAR” PSE I shani Shqipetaret ???Ai mu Pergjegj:Po c´fare kane per te Share Pakistanezet???Pra i them Pakistanezet jane Rrace me e Paster se Shqipetaret???Jo jo me Tha nuk me Kuptove…E DIME QE PAKISTANEZET, jane te share nga Zoti qe kur kane Lindur…prandaj dhe Shajne Shqipetaret…SEPSE SHQIPETARET INTEGROHEN SHPEJTE ..MESUAN GJUHEN:::DHE NA MBYTEN ME MAKINA MERCEDEZ..pra Shkurt tha : SHQIPETARET NA E KALOJNE…
  NE gREQI, SHQIPETARE I MIRE ESHTE AI..qe Vjele Rrushe dhe Domate….lol

 14. Laveri says:

  Ne ne Shqiperi, Janullen ja kemi varur me kohe Pirros

 15. “PATRIOTET ” QE TRADICIONALISHTE KANE TRADHETUAR SHQIPERINE
  CIRREN KAPNI TRADHETARIN
  QE 500-VJET I SHERBYN PESTIT TURK NE SHQIPERI
  PAPRITUR GJEN RASTIN ME BO PATRIOTIN

  PTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU RRACE E FLLIQUR
  qe s’u bot njiher njerez ne nte jete ,
  por ngelet si qent duke leh mbi gjithcka njeriun e vertete

  1. Andrea says:

   Na thuj pak pse greaket quhen me emrin e kurves helene?

   1. Shkodrani i Vjeter says:

    Sepse jane popull kurv,shikoni ç’i bajn pirros.Pirro nuk la peshe pa ngrit ne emen t greqis e keta i thone allvane allvane grek nuk bahesh pote

 16. shqiptari says:

  NJE shkerdhat tradhtr i ndyr ishte ky legen pirro dimas , yt kurv greke jam shum i indinjum qe greket i thon SHQIPTAR kti plere , kte se lidh asgje me SHQIPRIN , ky esht dobiç i shum dobiça ne kte vend qe u linden e u rriten ktu dhe mohuan vetveten , pun kurvash njerez pa byth e pa taban, pa identitet.

 17. The Patriot says:

  Miu po kaloi nje here ne mustaqe e ben rruge.
  Ashtu puna e ketij tipit la shqiperine per greqine the tani la greqine per USA .

 18. GJUHA JONE SA E MIRE says:

  Pirro Dhima nuk eshte ndryshe nga ata qe ja kushtuan jeten pasarlleqeve te greqise. qarte qe gjithkush e ben per interesin e tij.
  Por nuk lozet me jeten dhe gjakun e njerezve puntor qe kan bere sakrifica per te pas nje jete me te mire.
  KUSH TRATHTON QUHET TRADHTAR (ME, O PA INTERES!)
  Jan kto njerez qe moren ne qafe Shqiprin. sahon lepires e te shit ne pazar!!!
  TE RROJ KOMBI SHQIPTAR DHE SHQIPTARET QE NUK SHESIN VETEN PER LEKE.
  Te tjeret per lesh te shkojne. sduhet ti bie menja njeriut.

 19. Gora says:

  Hahahah Pirrua iku ne greqi se do gjente Helene, por kur e pa qe ai vend eshte I mbushur me kurde dhe bullgare ja futi vrapit ne Amerike is gjith hajdutrit e tjer ne Greqi dhe Pirrua e mbushi 1xhep me florinj dhe e perrmorrii kur e pa se sishte patridha e tij

 20. ilia says:

  imarioti mir je motra , kush te ka pelqyer ma teper luani, se me dor ditke te shkruash mir por besoj se dhe llapen duhet ta perdoresh me mir

  1. himarioti says:

   Ilia, mqs te kam nga krahina, nashti, po te kujtoj qe llapushken ma kane bere synet , qe ta punoj me mire, mos te te ngelet merak motra.

   1. Papa Jani says:

    AXIOS ! nje beqir synetlli !!!
    E si mund te quhesh ti Qimarghiotis nashti ?? Je nje tourkalvane !

 21. emigranti says:

  Pirro Dhima eshte dhe do mbetet shqiptar.
  Ky per aresye ekonomike dhe I nxitur nga politika greke u paraqit si grek I ardhur nga Shqiperia ” per te kontribuar ne politiken greke “.
  Patjeter si dhe me pare ai do shikoje interesat e tij, ku ti behet me mire.
  Te pakten greket nuk duhet te flasin keq per te se I sherbeu ne kohe te veshtira per Shqiperine interesave te Greqise

 22. Shqiptar says:

  Para se të shani Pirron, pse nuk shani dhe shtetin paçavur shqiptar, drejtuesit e të cilit përzënë jo vetëm talentet, por edhe një popull të tërë që kërkon të ikë nga sytë këmbët?!

  1. Agron says:

   Edhe shtetin e shajme se shteti e mori ne qafe kete popull por ky mashkull kurve me emrin Pirro e perdori talentin e tij kunder Shqiperis me nje urrejtje te papare.Nuk i di rrethanat ne detaje si iu fut kesaj rruge por di qe ky eshte personifikimi i grekut te pabese.Ky eshte modeli per te gjithe ata te cilet shesin edhe sot e kesaj dite tek greku nene e babe,gjuhe e komb per pese leke te qelbura

 23. Viroi says:

  Pirro shet talentin e vet. Kur ky mall ecte ne Greqi shkoi atje, mori medalje e beri para. Kur greqia u fundos kaloi ne Amerike. Do bej dhe atje nje dore lek e mund te vije prape ne Shqiperi si trajner, nese kemi fuqi ta paguajme. Ky eshte qarkullimi vlerave. Ata qe s’kane cfare shesin meren me llafe.

 24. ballkan bela gjullurdi kazan says:

  I fort je ti …JANULLES ME SQEPAR KOKES….. o komentar shkrues dhe komet lexues lexojani kete komentin e ketij dhe do hapni zorret s´kam qesh aq shum se sa me kete shkrim komentuesi eshte pak i rendomte ne fjalor por me vend per te treguar realitetin ne shoqerin tone shqiptare.

 25. Pellazgos says:

  Do ndertoni gluhen (glosan) “shqipe” you apo jok.
  Glua Greke e Perendive ka te pakten (poco) ital nja 10000 mije vjet (vita) ital,me Atlantidhen e Platonas,jou kur do ndertoni ndonje gluhe “turkoaraboalbanese”?
  Mire me Romen kini lidhje per
  Amiko mik
  Primavera pranvere
  Interesante interesant
  Note nate
  Montana mal
  Provocacione provokim
  Familjia familje etj etj etj etj jane rreth 70 percento,po “Pellazget” dhe Ilyret ” kur e mesuan anglishten kur vete anglezet e kane latine shumicen e fjaleve?
  Ore po si i thonin “Ilyret” Mishit se kjo eshte (este) fjala e pare per te ngren (anger) i urritur qe mesohet nga majmunet (monkey) anthropomorf,Anglisht?Meat.
  Traitor tradhetare
  Spy spiun
  Army armatosur
  Battle beteje
  Amunition municion
  Battalion batalion
  Regiment regjimenti kjo eshte (este)aresyeja qe vendosen gj,sh,th, se saint eshte shenjte nuk ngjan fare he?
  Este eshte
  Road rruge
  Addres adres
  Pusy pidhi
  Bathroom dhoma e bythes
  Peach pjeshke
  Cerry qershi qerasi kjo eshte Greke sikur themi praso presh
  Mind mendje
  Spirit shpirt
  Buy blej Sell shes
  Trade tregeti
  Priest prift
  Scrive shkruaj
  Maritto martohem
  Moscito mushkonke
  Dark darke
  Dull budalla
  Deth vdes
  Bury varr
  Sicknes semundje
  Fllug flamur
  Turqisht kemi At-dheu “shqip”dheu i babes,Ata turk babai i turqve
  Cikas eshte vajze Spanjisht Cika e Malesise
  See you syri juaj
  And edhe
  Flame flake flloga
  Alarm alarmoj
  Nevra nervozoj
  Odhos udhe
  Ankth ankth
  Annul anuloj
  Part pjese
  Aproach afroj
  Aroma arom
  Art artist
  Aspect aspekt
  Aspirant aspiroj
  Assist asistoj
  Security sigurim i sigurte siguroj
  Athlet atlet
  Author autor autorizoj
  Note ital nate “shqip”
  Day dite
  Morning mengjes
  Barracks barange
  Base,basement e forte qe mba pallatin Bese e forte.
  Forca italia e forte
  Believe besoj
  Oniro greq ender
  Sxia hijevu
  Avgi agim
  Megalo adh
  Picolo vogel
  Piso pas
  Koqino e kuqe
  Vorio veri
  Jugu eshte sllav Jugo-sllavia sllavet e jugut
  Fisai aeras fryn era
  Varka barke varke
  Tru i vertete truri
  Low ligj
  Open the door hape deren
  Filla flete angl leaf anapodha
  Trianda-fila greq tridhjete flete “shqip”trendafil
  Llul.udia lule
  Manusaqa manushaqe
  Case ceshtje
  Karekla karrige
  Krevati greq krevat
  Po-kamiso kemishe
  Miga mize
  E-klisia kise kishe e tham pse (perke) vendosi she e katoliku ne 1906en.
  Civil civil i civi.izuar kurse Ilyret dhe Epirotet e thonin Politizmeno dakort?
  Dacorto dakort
  Cambio kembim
  Compere krahasim
  Paftaricje kjo eshte Ruse perseritje
  Consider konsideroj
  Contact kontaktoj
  Controll kontrolloj
  Police polic
  Copy kopjoj
  Corupt korrultoj
  Costum ,ostum.
  Master usta “shqip” mashtroj usta i mashtri icow kau muuuuuuuu.
  Crime krim
  Cross kryq
  Cult mult
  Cure kurim
  Po e nderpres tek D-ja tani neser te tjeret (ecetera)

 26. Shqiptari nga Shqiperia says:

  Pirua djale i zgjuar , inteligjent . Shqiptaret dhe greket perfituan shume nga Pirua , kush e mohon eshte te pakten mosmirenjohes. Te gjithe shqiptaret peshengrites qe kontribuan per shtetin fqinj bene punen me te mire . Te gjithe ju pseudopatriotet e zjarte pse nuk i beni pyetjen vetes me ndergjegje , se cfare beri federata shqiptare per ta ?? Cfare beri shteti shqipter per ta?? Asgje . Bene punen me te mire , pane interesin personal , pa demtuar ate te pergjithshmin ….qe kur eshte e ndaluar te shikosh interesin personal ???? Jeni te gjithe cmirezinj , dhe hiqeni si petriote te flakte , shikoni punen tuaj dhe lereni Piron . Ai qe , eshte i zgjuar , beri prokopi , i tregoi gjithe greqise , gjthe botes se kush qe , ju kjo ju besdis dhe shpertheni , dhe ofendoni , pa e njohur kush qe dhe eshte . Mjafton te beni dhe ju sa 1 te qinden e tij dhe le te queni tradhetar , por jo , eshte zilia e keqe e njeriut qe nuk do te shikoje dike te perparoje , llapni sa te doni ,ate nuk e arini as deri tek thoi ……. kush kuptoj , kuptoj…………

 27. lala says:

  ky njeri eshte pa atdhe ky ka qene armiku kryesor i shqiptareve qe jetonin ne greqi ky e mohoi qe ishte shqiptar ky dhe te ter ata qe ishin anes ktij edhe gjermani i vriste spiunat prandaj mos e shani grekun ky ishte sahan lepirsi i tyre ky sla gje pa thene per shqiptaret.nuk ja vlen te mereni me kete monster

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *