Sondazhi i Barometrit të Ballkanit, Topalli: Mjerimi në Shqipëri është në nivele alarmante

Ish-deputetja e PD, Jozefina Topalli ka reaguar pas publikimit të rezultateve të sondazhit të Barometrit të Ballkanit, i publikuar ditën e djeshme nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC).

 

Duke iu referuar të dhënave të sondazhit, Përmes një statusi në facebook Topalli thotë se mjerimi në Shqipëri është në nivele alarmante. Sipas saj, shkak për këtë situatë është niveli i lartë i korrupsionit në vend.

POSTIMI I PLOTE
Mjerimi eshte forma me e keqe e dhunes ” thoshte Gandi.

Mjerimi ne Shqiperi eshte alarmant. Kete e konfirmojne edhe shifrat.
Sondazhi për Ballkanin nxjerr të vërtetën e hidhur për shqiptarët: ata nuk perballojne nevojat bazale te jetes se perditshme; nderkohe qe politika vetem per kete as nuk flet , as nuk pyet.
Keta jane dhe disa nga arsyet pse 56% e shqiptareve duan te ikin.
Kjo eshte dhe nje nga arsyet pse mbi 200 mije shqiptare kane ikur vitet e fundit.
Kjo eshte dhe pasoja e korrupsionit pa kufi e pa llogari…

– 30% e familjarëve deklaruan se nuk ishin në gjendje të përballojë blerjen e ushqimeve, veshjeve dhe furnizimeve të tjera bazë.

. Në Shqipëri rreth 39% e familjarëve nuk jane në gjendje të paguajne faturat e dritave, ujit,

43% nuk ishin në gjendje të mbanin shtëpinë e tyre mjaftueshëm të ngrohte, përqindje këto shumë të larta sesa vendet e tjera.

30% deklaruan se nuk ishin në gjendje të paguanin këstet e huasë, edhe kjo përqindja më e lartë në rajon.

25% e të anketuarve shqiptarë shprehen se nuk e kanë të sigurt që do ta ruajnë vendin e punës

. 53% e të anketuarve shqiptarë janë përgjigjur se një u njohuri i tyre ka humbur vendin e punës në 3 vitet e fundit.

86% e shqiptarëve mendojnë se diferenca mes të pasurve dhe të varfërve po rritet në ekonomi.

Shqipëria ka dhe përqindjen më të lartë të atyre që thonë se nuk janë në gjendje të përballojnë të paktën një javë pushime larg shtëpisë (në rast se do të donin), me 70% të të anketuarve. Kjo përqindje është shumë më e lartë se mesatarja rajonale, ku pas nesh renditet Serbia, me rreth 50%.

Është interesante që Bosnja dhe Kosova, që kanë të ardhura për frymë të ngjashme me Shqipërinë, duke u renditur ndër më të fundit në Europë, nuk japin përgjigje kaq negative kur vjen puna te pyetja që lidhet me sigurimin e nevojave elementare.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Sondazhi i Barometrit të Ballkanit, Topalli: Mjerimi në Shqipëri është në nivele alarmante”

 1. apapapa says:

  Po domosdo qe mjerimi eshte ne nivele alarmante. Shkerdhimi qe Berisha me kupolen e tij i bene ketij vendi per 25 vjet nuk c’behet brenda dites. Kini goje dhe flisni? Po ik o dreq, zhduku fare se s’ju shohim me dot me sy!

  1. Amy says:

   Ti ish zonja K.Parlamentare ishte jo shume larg, ne pushtet per 8 vite, dhe ti bashke me politiken shkaterrimtare te berishes plak e cuat vendin ne rrenim total, dhe ke goje e flet, 4 vjet kane kaluar afersisht, por kjo mazhorance duket qe punon, por nuk zgjidhen hallet e ketij populli ne 4 vite, pas nje cerek shekulli te dominuar ne Berishet dhe topallet, e cuat kete vend na faliment dhe tani kerkoni llogari, Pyesni veten tuaj cfare keni bere te mire per kete vend dhe popull, nje gje thuaj ? as edhe nje gje, po keni bere ate qe keni vjedhur dhe zhvatur sa keni mundur, tani jeni kaluar, para keni dhe flisni pa dogane, cfare gje te mire bete ju dhe qe u prish nga te tjeret ? as edhe nje gje te mire, vec te keqia, dhe pasojat ja ku jane, ! fytyra te degraduar te ketij vendi, mos na dilni me sa na vjen per te vjell!

 2. Kellira says:

  Mjerimin na e zbut ajo nusja jote.
  I thuaj te dale me shpesh!

 3. alpini.
  me te vertet nuk jemi mire ne krahasim me te tjeret ne rajon dhe me gjere.Por ama jemi shume me mire se para vitit 2013 ku drejtoshit ju.Qe nuk late gje pa prishur dhe shkaterruat.me uzina.fabrika punishte e ne fund shkaterruat edhe ushtrine.Jozefine kur te permendesh shifra bej edhe nje krahasim me perjudhen e qeverisjet tuaj.Jo cdo gje u prish keto 4 vjet.Me vjen hapi se si mundet te dilni para popullit dhe te flisni.ju duhet te mshifwni.

 4. Mihali says:

  Sa kini qen ne parlament nga hidherimi per te varferit,kini retur roga to tuaja.Pervec rogave maramendse trego edhe dietat e tua si dhe vilen maramendse qe ke ne Razem.A Po e ke ber per tu ber karshillek te mjereve?

 5. tomi says:

  Moj zonje mbylle sqepin se nuk Te shohim dot me sy .lshe mbi 25 vjet ne krye Te vendit vec per interesat e tua dhe tani Te vjen keq per Te varferit qe vet e bashke me Te tjeret i suallet ne kete gjendje mjerimi

 6. nikolla says:

  PO SI MOS ME QENE MJERIM KUR TI NUK LE PRONE PA VJEDH E PA MARRE MEKRYE KRIMINELIN BERISHA DHE TE PLASI TY PER POPULLIN IK MOJ LAVIRE SKE TURP NUK KE PASE KURR TURP POR KE QENE THENGJILL I MULUAR FAMILJE ZHELE

 7. Jorgo says:

  NE E DIME QE JEMI TE VARFER DHE QE KEMI MARRE RRUGET E BOTES PER NJE JETE ME TE MIRE DHE BEJME CESHTE E MUNDUR PER TA MBROJTUR DEMOKRACINE DHE GJITHE TE ARDHURAT TONA I DERDHIM NJE HERE NE VIT VENDIN TONE QE TE SHKOJE DHE ECI SA ME SHPEJT PERPARA PER HAPJEN E NEGOCIATAVE. PO TI QE NDENJE KAQ VJET NE PUSHTET DHE NUK LE VEND NE BOTE PA BREDHUR DHE PRISHJE LEKET E SHQIPTAREVE TE VARFER PSE NUK I PERMENDE NJE HERE TE VETME TE VARFERIT JE KUJTUAR SHUM VONE TANI KUR SJE ME NE KALE LART.

 8. Pronari says:

  Kukumjacka Zhozi tani e mori vesh qe paska mjerim . Per 8 vjet ne karrike ku shpenzonte leke pa limit me dieta e udhetime dhe eshte tretur nga trishtimi. Ne nuk i marrim dot trojet shtepite tokat e sekuestruara kurse kesaj mostre i binte llotaria qe te merte leket. Hajduteria dhe maskaralleku.fodullizmi dhe injoranca ishin ne kulmin e vet ne kohen qe zhozi te terhiqte prej zhelesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *