Teatri parlamentar që bën vetëm zhurmë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Mentor Kikia

Debati i sotëm në parlament është shumë pak të thuash teatër.

Replikat mes deputetëve apo drejtuesve të partive, është jo qesharak, por shumë ordiner.

“Ti je trafikant, kam prova”… “Ai që ka dalë në foto më mua ishte edhe tek çadra jote”…”Mos me trego bandat mua por shiko bandat e tua”…”Ti je i droguar, të njoh në sy unë”… “Ti ke lidhje me klanet mafioze”… “Ti ke lidhje me bandat e drogës”… “Ti ke lidhje me bandat e minave”…

Kur i dëgjon të akuzohen në këtë farë feje, mendon se këtu ka një debat të vërtetë politik dhe se të gjithë janë vënë në shërbim të luftës ndaj krimit.

Ndrësa shahen me çfarë dolloj fjale të mundëshme, gjëja që nuk ndodh aty është të merren me një çështje konkrete. Nuk flitet me dhe për emra konkretë.

Nuk flitet për çështje që kanë nevojë të ndryshohen apo të zhbëhen, nëse janë bërë keq.

P.sh, përse nuk diskutohet, apo përse opozita nuk e akuzon qeverinë apo qeveria opozitën, për batërdinë që po bëhet në të gjithë lumenjtë e vendit me HEC-et pa asnjë studim për impaktet mjedisore?

Përse nuk shahen mes tyre për sigurinë ushqimore, por me fakte konkrete? Përse nuk merret një nismë nga PD për hetim parlamentar ndaj koncesioneve në shëndetësi, por medemek e akuzojnë nëpër facebook-ra e me deklarata mediatike?

Me sa duket me këto s’merret askush, apo kanë rënë dakord të mos merren.

Kanë rënë dakord vetëm të shahen për drogëra e për banda, se nga llafet asgjë e keqe s’të gjen.

Mjafton që paratë të shkojnë atje ku duhet.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

6 komente në “Teatri parlamentar që bën vetëm zhurmë”

 1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

  ”ti je sunit,turk,arab……..ti nuk ke per te bere shtet kurre,pasi ti je gjaxor,kriminel,injorant,plehre,njethudrak shkretetire……….”

  1. POPULLI says:

   POPULLI
   [email protected]

   SKANDALI KUNDER DREJTESISE NE SHQIPERI

   MINISTRJA E PADREJTESISE SE TE DREJTAVE TE NJERIUT PUBLIKON NE GJYKATE TARIFAT E VJEDHJES SE PARAVE TE SHQIPTAREVE PER T’I LENE PA BUKE SE BASHKU ME FEMIJET E TYRE DHE PER TE PENGUAR DREJTESINE TE FUNKSIONOJE. LEXONI SE CFARE NDODH:

   NESE SHKONI NE GJYKATE PER TE TERHEQUR NJE KOPJE TE DOSJES TE GJYQIT TE PERFUNDUAR DO TE GJENI TE AFISHUAR NGA DITA E MERKURE TARIFAT SKANDALOZE E TE LARTA NE STRATOSFERE QE JANE VENE NE ZBATIM NGA MINISTRIA E DRJEJTESISE. KESHTU NJE FAQE E FOTOKOPJUAR KUSHTON 2000 (DYMIJE) LEKE TE VJETRA QE DO TE THOTE SE NE QOFTE SE DOSJA JUAJ KA 50 FLETE DUHET TE PAGUANI 100,000 (NJEQIND MIJE) LEKE PER TE MARRE KOPJEN E DOSJES, POR NE QOFTE SE DOSJA JUAJ KA 100 FLETE DO TE DUHET TE PAGUANI 200,000 (DYQINDMIJE) LEKE!!!!!!!!!!!!
   DUKE KONSIDERUAR SE PAGA MESATARE NE SHQIPERI ESHTE 330 EUR DO TE DUHET TE PAGUANI RRETH 43% TE PAGES VETEM PER NJE KOPJE DOSJEJE DHE RRETH GJYSMEN TJETER TE MUAJIT DUHET TE MOS HANI BUKE SE BASHKU ME FEMIJET TUAJ TE MITUR, TE MOS FLINI NE SHTEPI POR JASHTE SE BASHKU ME FEMIJET TUAJ TE MITUR, SE[SE QERAJA JU KUSHTON SHUME, OSE ME MIRE TE VDISNI SE BASHKU ME FEMIJET TUAJ TE MITUR SEPSE PA USHQIM DO TE JETE E PAMUNDUR TE JETONI.

   KY VEPRIM ESHTE SKANDAL I MADH.
   MINISTRJA E DREJTESISE DUKET SE NUK NJEH TE DREJTAT E NJERIUT MEGJITHESE THONE SE VJEN NGA NJE OJQ QE MBRONTE “TE DREJTAT E NJERIUT”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   VERTET I MBRONTE DHE I MBRON TE DREJTAT E NJERIUT ME TARIFA TE TILLA KJO MINISTRE?!
   A E DI KJO MINISTRE QE NE AMERIKE TARIFA TE TILLA JANE NGA NGA 0.1 DOLLARE DERI NE 0.5 DOLLARE PER NJE FOTOKOPJE FLETE TE DOSJES SE GJYQIT, PRA NGA 125 LEKE TE VJETRA DERI NE 625 LEKE TE VJETRA, KUR PAGA E NJE AMERIKANI ESHTE SHUMEFISH I PAGES NE SHQIPERI?
   (shihni linkun me poshte: http://www.cand.uscourts.gov/doccopies)

   I BEHET THIRRJE BASHKIMIT EUROPIAN, SHBA TE NDERHYJNE PER TE ANULLUAR TARIFAT E SKANDALIT NE DREJTESI DHE NE INSTITUCIONET E DREJTESISE, PER TE SHPETUAR DHE NDIHMUAR POPULLIN SHQIPTAR NGA PADREJTESIA QE VJEN E CERTIFIKUAR ME UDHEZIME TARIFASH SKANDALOZE KUNDER TE DREJTAVE TE NJERIUT.

  2. u bo nomi says:

   estrade thona na……..pas kaq vitesh argetim prej humoristeve milionere te zgjedhur nga Partia dhe kryetari mendon se ky ku popull do kishte mesuar dicka dhe do ti kishte treguar vendin ,perkundrazi po ti shash dhe kritikosh quhesh i PDse apo i Saliut.

   kjo eshte loja me e bukur qe luajne keta ushtare te korrupsionit the krimit.

  3. pirdhuni ne qipro ! says:

   Pirdhuni ne qipro o gregispilisatamis!

 2. Politikane kurva says:

  Te mjeret ne. Eshte bere per te ikur jashte me zvarritje jo me ecje. Vazhdoni keshtu se per 10 vjet do jete pergjysmuar shqiperia.

 3. Ti “Politikane kurva” pa tjeter qe mund te ikesh dhe mos u pafsh, po shqiptaret e vertete nuk luajne nga vendi.
  Do vije koha tua tregojme vendin, atyre qe na kane katandisur keshtu. Mos qaj po vepro.se pari;bind vetveten, mos jesh e mjere.
  Dashamiresi D.

Lini një Përgjigje te Politikane kurva Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *