Trondit gjenerali amerikan: SHBA ka planifikuar luftë me Korenë e Veriut, ja kur pritet…

Një ish-gjeneral i SHBA-ve i njohur për komentet e tij të matura, ka tronditur me deklaratën e tij në një televizion, kur tha se SHBA-të kanë “planifikuar luftë” me Korenë e Veriut.

Sipas the Guardian, komentet e gjeneralit Barry Caffrey vijnë si frikë se SHBA dhe Koreja e Veriut janë drejtuar drejt një lufte të afërt.

Gjenerali i respektuar në pension pohoi se SHBA-të do të jetë në luftë me regjimin komunist më së largu “deri në verën e ardhshme”.

Ish-gjenerali i ushtrisë amerikane hodhi poshtë mundësinë e sjelljes së Koresë së Veriut në tryezën e negociatave, për të cilën ai fajësoi presidentin e SHBA, Donald Trump.

“Problemi është se kemi kriza kaq shumë që po ndodhin tani, potencialisht, se ai është duke mbingarkuar përpjekjet diplomatike, si dhe aftësinë e forcave të armatosura amerikane për t’u marrë me të.

Gjuha e tanishme jashtë administratës, mungesa e një strategjie angazhimi diplomatike dhe serioze, sipas mendimit tim, na bën të rrëshqasim drejt luftës deri në verën e ardhshme.

Kjo luftë është planifikuar nga kjo administrate”, tha ai.

Nga ana tjetër, Brian Williams vuri në dukje se Gjenerali Caffrey nuk ka një reputacion për retorikën nxitëse, gjë që e bën paralajmërimin e tij edhe më serioz.

“Unë e kam njohur gjeneralin për shumë vite, e njoh atë si një njeri me nivel të lartë që nuk është i prirur t’i hiperbolizoj gjërat”, tha Williams.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Trondit gjenerali amerikan: SHBA ka planifikuar luftë me Korenë e Veriut, ja kur pritet…”

  1. Bushi says:

    Edhe miu i vogel eshte,por,ja,qe edhe Luani e ka frike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *