BE e ka akuzuar për hetime të cekëta, Hajdarmataj, prokurori kundër Tahirit: Europianët kërkojnë të prishin imazhin tonë!

Besim Hajdarmataj, drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda që ka nisur një hetim ndaj Sajmir Tahirit bazuar në “raportimet e mediave”, është kritikuar edhe më parë nga misioni ndërkombëtar i BE-së për ligjet në Shqipëri, për mungesë thellimi në hetimet e tij.

Ditën e premte, në Komisionin e Mandateve, Hajdarmataj pranoi se kërkesa për arrestim bëhej sepse ai kishte formuar bindjen që “Tahiri ishte pjestar i grupit kriminal, nisur nga raportimet e shtypit”.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që 45-vjeçari Hajdarmataj urdhëron arrestimin e dikujt, pa pasur prova konkrete.

Misioni “Pameca” i Bashkimit Europian, në një raport të publikuar nga “TV Klan”, fajëson Prokurorinë e Krimeve të Rënda për neglizhencë në të paktën tre raste të tjera.

Sipas tyre, ka qenë i paarsyetuar në ligj kërkesa e pezullimit që Prokuroria dërgoi për drejtorin e përgjithshëm të Policisë, Haki Çako. Njëkohësisht, ky institucion urdhëroi arrestimin e ish-kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, pa prova të mjaftueshme për këtë.

Gjithashtu, ky raport thotë se Prokuroria e Krimeve të Rënda gaboi taktikisht, duke urdhëroi arrestimin e parakohshëm të Shullazit, gjë që vendosi në rrezik të gjithë procesin hetimor pasi ende nuk ishte grumbulluar provat e nevojshme kundër tij.

Për të gjithë këto akuza, Hajdarmataj është përgjigjur përmes një shkrese, në të cilën e konsideron si të pavlefshëm raportin e “Pameca”-s dhe akuzon misionin e Bashkimit Europian për dëmtimin e reputacionit të Prokurorisë.

Raporti origjinal në – http://tvklan.al/prokuroria-raporti-i-pameca-ka-demtuar-hetimet/

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “BE e ka akuzuar për hetime të cekëta, Hajdarmataj, prokurori kundër Tahirit: Europianët kërkojnë të prishin imazhin tonë!”

 1. TURPI I TROPOJES says:

  Eshte TURPE Per ty o Besim-Prokurori…QE THONI “SE TAHIRI ESHTE PJESE E GRUPIT KRIMINAL POHUAR NGA MEDIAT”???
  1-C´fare Prokurori je ti o “Trongell-Luznie” qe e Mbafshe ne Bythet???Si nuk ke Cipe ne Fytyre???Po edhe n je Cobane Dhishe e di se nuk Munde te beshe dike Fajtore..se Shkruajne Gazetat per tu shitur dhe Tirazh???Po si NUK KE RESPEKT PER DIPLOMEN TUAJ??? Apo i bere nje “Nder alla Tropojance” Sali Kurves….ik dhe Mbyte Veten dhe mos na Dile me ne Media..TI KE VLERAT E GOMARIT..lol

  1. qa po bahet mi jau says:

   Ja pra kush jane prokuroret shpellar nga formimi dhe arsimimi te shtetit shqyptar.Po a nuk jane pikersiht keta prokurore qe ky shtet mafjoz kerkon ti mbaje ne detyre dhe ne sherbim te planeve dhe jetes tyre mafjoze. Ku eshte kryeministri i Facebookut , e ka varrosur Vetingun e mbeshtetur dhe nga Likja.?

  2. eno says:

   U be ky pabuksi qe te ofendoje dhe gjykoje punen e Bashkimit europian. Ky besim hajdari hajdarmataj eshte nje malok nga fshatrat e thella te tropojes nje kursheri i afert i sali berishes dhe ushtar dhe vegel e dp se. Deputetja hajdarmataj eshte kursherire e afert e tij.
   Nuk ka derjtesi ne shqiperi dhe nuk ka shans qe te luftohet krimi dhe korrupsioni pa u shkarkuar Prokurori i pergjitheshem Adriatik Llalla. Adriatik Llalla prokuror i pergjitheshem ka te vetmen qellim qe te mbroje politikisht pd ne dhe poltiken e saj po dhe ilir meten i cili ka dale hapur ne mbrojtje te Llalles.
   Edi Rama dhe mazhoranca e Partise Socialiste duhet te shkarkoje te korruptuarin Adriatik Llalla shkatar i situates kriminale sot ne vend.
   puna sabotuese e prokurorise ka bere qe krimi dhe korrupsioni ne shqiperi te lulezoje.

 2. ben says:

  Pra ky prokuror
  Qenka kriminel qe areston shullazin dhe nuk e le ne karieren e tij akademike
  Ky prokuror qenka kriminel qe mundohet te denoje pa fakte nje njeri romantik si elvis rroshi.
  Pse nuk thoni qe ky qenka ne anen e krimit dhe rilindja qenka ne anen e njerzve te ndershem e intalektuale te ketij vendi si shullazi dhe rroshi.
  PS: me vjen cudi sa shume prokurore tropojane paska dhe ne itali qe i duan te keqen njerzve te nderit dhe te shkences si habilajt dhe tahirin. Ata duken qe ne paraqitje qe jane akademike.
  Mjere shqiperia qe eshte mare peng nga prokuroret tropojane.

 3. Qytetari digital says:

  Ky duhet hetuar. O zot cfare monstrash. Tahiri duhet zgjedhur president i Shqiperise. Sa te jete perversi me i madh i shqiptareve Berisha bashke me klanin e tij super mafioz neper karrige kuvendi ai vend nuk do gjeje qetesi.

 4. Aureli says:

  Maloku i plepave me i mencem se europianet? pse ste ha mortja o plehre qe as per evgjit banjosh nuk te pranon Evropa

 5. Fuck it says:

  Keshtu e akuzuan edhe Roshin e kavajes, haruat si u be nami. Rama si gomar I zgjuar qe eshte e hoqi nga kandidimi , u bene zgjedhjet dhe Rama gomari I hengri karin kavajes, ja mori prape Sali-Serbi .E njejta histori dhe me Tahirin. E duan Tahirin ne burg se me Tahirin ne Tirane ja hane karin Tirane Saliu me bashovicin.

  1. mirel says:

   Po fajin e ka Rame plera dhe jo Berisha. Berisha ben detyren e tij Ramuti i vjen verdalle.
   E ka planin ti beje koncesionet i qete, pa shqetesime nga opozita. Ndaj ishte gati ta sakrifikonte Tahirin.
   Problemi im eshtee qe Ramuti e konsideroi akuzen te vertete dhe udhezoi Tahirin qe te pranonte arrestin. Domethene Ramuti do kete kontaktuar dhe me komisionin parlamentar duke iu referuar dhenies se aprovimit per arrest.
   Ndryshe nuk kish pse Saimiri te ishte aq i bindur qe do arrestohej pas takimit qe pati me Ramutin.

 6. sal says:

  Cfar imazhi ka ky karabush vecse eshte fshatar i Saliut?

 7. Grida Suma says:

  sa me pare pushojeni nga puna kete idiot prokuror ky punon me trurin e berishes dhe e komandon sali derri dhe shkelzen sypeshkaqeni. sa me pare vetingun qe plehra te tilla te shkojne ne burg ose ne tropoje si pastrues halesh.

 8. Treviso says:

  Demtim reputacioni te prokurorise??????????????? Demtim reputazioni te mafjes ne prokurori po.

 9. Llustra aga says:

  A te qifsha reputacionin ty,o shkerdhate .Po reputacioni i prokurorise mori fund qe kur vajtet ju kelyshat e Saliut aty,mor malok muti.

 10. shushica says:

  Po kur shtypi ,kete radhe me fakte ,thote se Saliu eshte kriminel ,perse ky idiot prokuror nuk krijon bindje qe ta arrestoje…..Gazetat ,te gjitha akuzojne si kriminele dhjetra deputete ,shtetare ,bashkiake ,poltikane ,por asnjerin nuk kemi pare prapa hekurave .R karaj ka bere denoncim me letra dhe fakte ne prokurori per Berishen ,Meten por prokurori nuk leviz asnje milimeter.Kjo eshte drejtesia shpellare e pebindeshit Berisha.
  Sa per drejtesine italiane ,ka merita te jashtzakoneshme por ka edhe bllofe te medha ne shume ceshtje ,sidomos ndaj politikaneve.

 11. Gezimi nga cepani says:

  O Ben leri ironit dhe ne qofte se nuk ikupton ato qe lexhon mos komento fare sepse te gjetha komentet ne kete menyre i ben

 12. Anton says:

  hajde hajdarkar hajde
  Arrestim sepse ka shkruar shtepi
  Po te jete ashtu,duhet te jene 90 % e politikane e majtas dhe djathtas në burg

 13. Art says:

  Prokuror tropojan i Sales,cfare pret.Le te fuse kryekriminelin ne burg nje here,pastaj te tjeret.

 14. Balena blu says:

  Prokurori i grupit Ciftelia te Salih rrumpalles qe sajmir shoferin e ngaterron qellimisht me Tahirin eshte nje rrumpalle qe qellimisht shfrytezon detyren e tij me urdher te llalles se prishur e te bere hirre per te shkaktuar termet politik.Kjo eshte detyra qe ka marre llallushi nga lulushi dhe nga Salih derdimeni,qe sa te kete syte hapur,me pislleqe do merret sepse ka goditje ne tru dhe do mbroje gjithe cka grabitur e cka bere keto 27 vjet.Por,cfaredo qe te bejne,ne fund te fundit drejtesia e re dso i vere ne bangen e te akuzuarve qe te gjigthe,Salih leshin e xhozefines,lulush karabushin e pjerdhur,like floririn e monaleshin e tij,Medi kermen e Gerdecit dhe kedo tjeter te implikuar me ta.Sa per Strazo tragacin qe si qosja me pistolete ben te fortin,miushin Halim dervishin ete tjere si keta,po te rrezohet dega e padronit te tyre do i shohi populli se si do shurrosen.Kurse sa per llallen e bere hirre ka tjeter llogari.Mandati po i mbaron,por pa lagur nuk do dale,Pasurite qe ka vene …do i paguaje,se ka bere cecua bicak dhe per te,te mos kete merak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *