Shoferi Saimir, ministri Tahir dhe tre prokurorë si rrezik kombëtar!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Endrit Papadhimitri

Ku e gjejnë guximin këta tre prokurorë që të genjejnë para përfaqësuesve të popullit?

Ku e gjejnë guximin këta tre “profesionistë” me eksperiencë, të kërkojnë arrestin për një njeri, nisur nga disa llafe portalesh, nën dritën e prozhektorëve të medias?

E ku e gjejnë kurajon këta makutë, që të na poshtërojnë kaq shume neve si popull, me deklaratat se kanë një sekret për të treguar: që një shofer kamioni me emrin Sajmir bënte transportuesin?

A thua të jetë ky nga ai guximi tipik i  malësorëve që s’i tuten asgjëje? Barrë e madhe kjo me siguri, për cdo malësor që sot është ndierë i turpëruar nga këta tre tropojanë “ba din e pa iman”, që ligjet po i përdorin si gurë në një lojë bilardoje.

Shfaqja e sotme e tyre është një këmbanë alarmi. Ata të tre nuk po i cënojnë qetësinë, lirinë, jetën e përditshme vetëm Saimir Tahirit. Jo të dashur bashkëqytetarë!

Duke na shitur sapunin për djathë, ose ose, thasët me drogë të shoferit Sajmir si prova për ministrin Tahir, po krijojnë precedentin më të rrezikshëm në Shqipëri.

Nuk e kam fjalën për precedentin që përmend Ministri Xhafaj, për përdorim të prokurorisë nga politika! Po për mënyrën arogante se si po legjitimojnë para cdokujt, padrejtësinë e pjellë nga intriga e medikoriteti profesional bashkë.

Cfarë duan të na thonë ne shqiptarëve të zakonshëm duke kërkuar arrestimin pa prova, nga një hetim 72 orësh, të një deputeti, përfaqësuesit tonë të zgjedhur? Se kur e bëjnë për atë dhe aq hapur, ne shqiptarëve të thjeshtë, e kanë shumë më të lehtë për t’ua “këputur qafën”?

Në fakt, e sotmja është vetëm maja e ajsbergut. Sepse këta të tre sot, me performancën jurdike krejt mediokre, e krejt padashur, nxorën lakrat që janë qelbur për 25 vite në pazarin e sistemit të drejtësisë.

Nëse tre prokurorë të krimeve të rënda, institucionit më të rëndësishëm të akuzës, u thahet pështyma kur pyeten se ku i kanë provat, imagjinoni se cfarë ka ndodhur për vite e vite të tëra, atje tej në prokuroritë e rretheve, ku nuk hyn dot as drita e medias, as gjykimi i opinionit publik. Atje ku akuzat veprojnë si sharrë që pret në mes, jetë njerëzish, nga dora e ca të fortëve me “eksperiencë” të provincave.

Ja pse këta të tre, nxorën sot fytyrën e vërtetë të sistemit, nga errësira që e ka ushqyer atë, e ku flejnë edhe dosjet e padrejtësisë ndaj shqiptarëve. Ky është një alarm, për shqiptarët, për ambasadorët e huaj, për këdo që i ka ardhur në majë të hundës me këta shakatorë të rrezikshëm!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

45 komente në “Shoferi Saimir, ministri Tahir dhe tre prokurorë si rrezik kombëtar!”

 1. Ximi says:

  Bravo Endrit. Me bukur nuk ka ku thuhet. Prokurore palaco, te korruptuar politikisht, pjestare te klanit te esadisteve dhe mafias italiane dhe greko-serbe. TURP.

 2. . says:

  … DREJTESIA E SHTETIT “RRUMPALLE” BERISHA … SKANDALOZE … VETINGU ERDHI DHE FAMILJET KRIMINALE BERISHA-BASHA-META NE BURG

 3. Katerina die Große-Madona prej Sauku says:

  Shkrim qe duhet lexuar dhe ka nje analiz te qarte.
  Berisha po ben perpjekjen e fundit per ti shpetu drejtsis para se me ardh amerikonet e FBI.jes

 4. zi says:

  Shume, vone shume, e paske mare vesh zotrote.

 5. Dermani says:

  Ne drejtesi duhet te behet revolucion ne kuptimin e plote te fjales!~
  Atje duhet te shplahen hauret e krimit duke futur te tere lumenjte e Shqiperise,ndersa gjyqtaret dhe prokuroret duhet te shporren te gjithe pa perjashtim nga drejtesia,te verifikohet puna dhe pasuria e tyre dhe fajtoret e te pa aftet qe kane bere krime me dashje apo pa dashje te cohen ne gjyq!
  Mund te thone se ka edhe gjyqtare apo prokurore te mire atje!
  Po te kishte,do te kishin dale dhe te akuzonin direkt koleget e tyre,gjykatat dhe ligjvenesit e 27 vjeteve per shkelje te Kushtetutes dhe te drejtave e lirive te njerezve!
  Kane heshtur se ashtu ua donte interesi,prandaj te keputin qafen te gjithe!
  Me mire djepi bosh se shejtanet brenda,ka thene populli!

 6. vaso says:

  Po kush te tha qe genjejne?
  Normalisht parlamentaret mund te shprehen pro ose kunder per veprime qe kane te bejne me veprimtarine ne administrate,me menyren e perdorimit te pushtetit administrativ te personit,gjeste qe ndoshta kane te bejne me korrupsion.
  Per akuza ne lidhje me krimin,sado spontane te jene keto lidhje,duart e drejtesise duhet te jene te lira.Deputete nuk jane kompetente per hetim.
  Vetem per shitjen e padeklaruar te makines,nuk duhet te kete post publik.Vete KM e quajti dru te shtrember.

 7. ''askush nuk urrehet me shume se ai qe thote te verteten...........[PLATO]! says:

  file Papadimitris,duhet te kuptosh se jetojme mes sunitesh perverse dhe cdo gje anomale,duket teper normale……………pis miliet!

  1. Zagro says:

   Ore Djall
   E di ti more qirje Kapetan, se ne Turqi je shpallur armik publik numur 1?

 8. arben says:

  Keta eshte turp ti quash prokurore.Jane thjesht palaco nga obori i Saliut qe perpiqen te na argetojne me injorancen e tyre.Jane te denje vetem per ne Portokalli ose ne Al Pazar ku besoj se do jene konkurente te forte.Eshte fat i madh qe te gjithe i pame live idiotesine e tyre dhe ligesine e ushtareve te Sliut qe megjithse edhe ata ndiheshin ne siklet per budallalleqet qe nxirnin nga goja keta pseudo prokurore perseni nuk dolen nga kafazi i hekurt ku i ka mbyllur shpellari i Vicidolit e votuan pro kerkeses per arestimin e S.Tahirit.turp e faqja e zeze u qofte se populli i njeh mire se cfare mytebere jane te gjithe keta palo politikane.

  1. Sqepari says:

   Ik ore gungaç

 9. Rob &bob says:

  Tropojaneve ja keni inatin se jane te zotet every where they go nr 1

 10. Shoferi 20 milion £ says:

  Si ishte kjo nje shoferi kamioni i duhen 20 milion per fushat.Pse nuk e gjen Ti mero kete shofer super milioner.Dhe ketu mbaron historia.Gazetari bythe lepires

 11. feti says:

  Sa me shume i degjon aq me shume te veshtiren politikan te paret dy vende bosh pastaj gjykates kriminel dhe prokuror bastarde mjere shqiperia nuk behet me ai vend

 12. Baliu says:

  Si zogj me cicerrima na mbajne te mbyllur ne qeli, por shum nga shoket tane, akoma jan ne qeveri – Kori i te Burgosurve.

 13. Ajo says:

  Nuk ju vjen turp malsorve aq sa duhet te ju vije turp cufrrakeve per korrupsion, krim etj. Kta te tre skan lidhje me te gjith malsoret apo ju ne Shqiperi akoma beni dallime krahine dhe komente rraciste hapur si ky “profesionisti” gazetar ktu.

 14. kampacurreta says:

  Nuk marr persiper te argumentimin ne se Tahiri eshte apo jo fajtor, por argumentimi i fakteve qe paraqesin ky grup prokuroresh tregon nivelin me tye ulet te mundeshem ose me thjeshte jane turpi i drejtesise shqipetare. Kjo tregon se si eshte gjendja e sistemit te drejtesise ,si eshte bere drejtesia si jane denuar fukarenjet e thjeshte me vite te tera burg me fakte te kesaj natyre. Ne nje shtet te normal me te tilla argumenta jo vetem per arrestimin e nje funksionari te larte te shtetit por edhe te nje personi te thjeshte ata duhet te viheshin ne banken e te akuzuarve dhe personalisht pres qe nje prokuror i afte, profesionist i pa anshem , te marre ne dore kete dosje dhe te vere me shpatulla per muri kete trupe prokuroresh per pa aftesi dhe largimin e menjehershem nga drejtesia shqipetare. Problemi i Tahirizmit te zgjidhet me argumenta faktike,te bazuara te nxjerre nga fakte konkrete nga hetimet prej personave qe tani jane te arrestuar,ngutja e tyre tregon haptazi qe ata jane te politizuar deri ne palce dhe per kata duet te pergjigjen para ligjit.

 15. faro says:

  Te lumte o Endri!

 16. tomsojeri says:

  Cdrejtesia ne Shqiperi , esht llogorja ,barikata, vija e par e frontit anti shqiptar e ndertuar ,e stervitur dhe udhehequr nga tradhtari me i madh i ter kohrave te historis antishqiptare !Ky armik, me kujdesin e tij terhoqi dhe mbushi parlamentin Shqiptar me falangat antishqiptare tr cilat i ushqeu me gjakun e ktij populli per ti sherbyer me devotshmeri deri ne vdekje ! Sk kthim mbrapa per ta ,sepse virussi qe hodhi ne kte qe quhet shtet ,apo udheheqje, ka zen majat me te larta te pushtetit dhe tani po i shohim qe kan dal jasht llogores e barrikates ,hapur ,pa maska sepse esht shpres e fundit per shpetimin nga Vetingu ! Ky esht kunderrevolucioni i banditeve qe me cdo kusht duan pushtetin per shpetim,kur gjaku i te pafajshmeve akoma nuk esht thar ,kur vjedhjet maremendeshe skan kufi me skandalin CEZ it me familjen e madhe ne qender te saj, e mos permend shum e shum te tjera plag te hapura e vazhdon heshtje ,heshtje turpi ,heshtje nenshtrimi,heshteje e ktij kobi te zi qe qendron mbi kokat e shqiptareve per tju dhen koh banditeve te vazhdojn sic po i shohim !Shqiperia esht tashme nje fole mafjozesh e kriminelesh ne parlament dhe kudo ne administraten e saj me ne krye Cdejtesin qe spo don te drejtohet kurr, e po na e tregon ………….

 17. ari says:

  papadhimiter ty ti paskan mbush trut kanabis sa keshit te negjmijes po i thoke spageti bolonjeze,si ter komentuesit qelbesir ketu.te perdhunuan roshi,doshi e habilajt nr grup apo nji nga nji.

 18. 97 says:

  Fuqite e medha jane prapa kesaj loje. Sa here Shqiperia ngre koken, nje here Greqia, nje here Italia… pregatisin 97en. Mire na e bejne ..????!!!!

 19. Zgalem says:

  Prokuroret e krimeve te renda , ngjanin si dypika uji me Llallen . Te hutuar , mashtrusa . kur jane keta ne kete ne nivel , gjykoni si do jene prokuroret e krimeve te lehta . turpi I drejtesise se globit ishin keta 3 musketerret karagjoze . Zgalem

 20. Nick says:

  Eshte shume e trishte se si ne Shqiperi vazhdon sistemi I gjygjeve te komunizmit!! Nje ish minister dhe deputet trajtohet si nje kriminel ordiner, ku nje pjese e duan ti vene hekurat e pjesa tjeter e trajton si hero. Edhe nese Zoti Tahiri te ishte (me prova) krimineli me I madh duhet te trajtohej ne menyre njerzore! Edhe narkomanet me te urryer ne bote si Eskobar, Tot Rina jane trajtuar ne menyre dinjitoze e afruar nje mbrojte e ligjshme e biles negociata te pafundme. Me duhet te theksoj se nuk e kam me personazhin por me personazhin por rolin e tij ne shoqeri. Duhet ti trahtojme me respekt personalitetet publike te majte, te ddjathte apo te jetes publike per sherbimet e tyre. Nese prokororia kishte indicie te mjaftueshme e theriste ne seance pyetjesh e pastaj gjykata vendos ne fajesine apo pafajesine. Ne Greqine fqinje nje ish-minister u akuzua per korrupsion galopant, u ndjek ne gjendje te lire, u shpall i fajshem nga gjykata e u arretua ne menyre dinjitoze dhe vuan denimin po ne menyre dinjitoze! Keto prokuroret me kujtonin kohen e komunizmit. Nuk e kuptoj pse duhet deputeti Gezim imunitet kur me nje akuze te pabazuar te nje prokurori mund to hiqet dhe shkon ne burg! Imagjinoni njerzit e thjeshte. Ju kemi dhene shume fuqi prokuroreve. Ketu ne USA edhe je kriminel ne rrethana lehtesuese paguan bail out dhe gjykohet ne gjendje te lire!!

 21. Plaku Xhuxhumaku says:

  Po zotrote o Endrit nga e di ti qe prokuroret genjejne? Si e garanton ti pafajsine e Ministrit Tahir? A nuk duhet gjykata ta marre ne dore kete ceshtje dhe te degjoje edhe akuzen edhe mbrojtjen e pastaj te vendose?

 22. Koba says:

  Rezultantja e ketyre Prokuroreve eshte Surrati Pervers i Sali Gerdecit,,qe cdo gje e shtremberon dhe e kthen ne hulline e marazit te vet Grotesk..Fatkeqsisht kjo pamje e servirur deshmon sistemin e kabur dhe te kapur te sistemit te Drejtesise nga Taborri i Sali Gerdecit dhe Like Floririt.

 23. Po sa shpejt qenka perkthyer “gjoja materiali” i ardhur nga gjykata e katanias ,ndersa rasti i Balilit ju deshen muaj prokuroreve per te perkthyer materialet e ardhura.Duket qe vjen ere e qelbur e politikes

 24. @autori says:

  Si shume me yrysh e ke marre o Papadhimiter..
  Cfare informacionesh ke ti qe ja bere gjyqin “te keqijve” dhe shpalle te pafajshem “te miret”?
  E dime qe nuk ka drejtesi (dhe prokurori), por e dime qe nuk ka as shtet, perfshire kete te sotmin.
  Ndersa ti, fet e fet, e ndave me shpaten e Skenderbeut, shapin nga sheqeri?!
  Nga vjen ti, me nje mandat kaq fuqiplote? Mor po, kush je ti?
  Ndalu or Beg, se ka hendek!

 25. kineasti says:

  “tahir,lluku babashta”!

 26. altin says:

  keqardhje per keto shkrime, dhe per keto komente. pavaresisht se cdo mendim duhet respektuar, i gjithe shkrimi yt vuan nga nje e metë e madhe. eshte ne inkoherence totale me cfare ka ndodhur keto 27 vite. te lutem vetem mos u perpiq t’u mbushesh mendjen shqiptareve se e keqja paska ardhur nga institucionet qe nuk kane as qese, as buxhet, as polici as ushtri, as administrate. tregojuni te vertete dhe thoni se peshku qelbet nga koka jo nga bishti. sinqerisht ndjej shume keqardhje per kete shkrim. nuk ja vlen te komentosh me shume se kaq. shpresoj qe njerezit te kuptojne vete

 27. Zimi says:

  Nje shkrim i perkryer cdo fjale eshte ne vendin e vet.
  Kjo prokurori teresisht e inkriminuar duhet shkrire nje öre e me pare.
  Nuk ka Veting per kete prokurori por shkrirje teresisht .
  Si mund te ndjehet populli nga keta te ashtuquajtur prokurore.

 28. gjykata Vlore says:

  Kur ne drite te diellit ,ne vemendjen e gjithe shqipetareve prokuroret flaslin mbrrockulla per ish-ministrin imagjinoni per popullin e thjeshte,imagjinoni ne Vlore te biesh ne doren e kryekarit te gjykates se Vlore se cfare te bene ai se bashku me prokurorin xhemal,ku je o VETING ku je

  1. skender hakari says:

   Kryekari i gjykates se vlores eshte nje pervers i lidhur dhe ne sherbim te bandave,i pakarakter,i pafamilje,familje cthurur dhe nqs hulumtohen arkivat e kunderzbulimit dhe te sherbimeve inteligjente del qe vazhdon te jete ne sherbim te sllaveve qe nga mosha 18 vjecare.

 29. Jozefina Topulli says:

  saimir tahiri duhettipadise keto tre idiote tropoje vegla te kriminelit sali berisha dhe shetetiduhet ti denoje rreptesisht.

 30. Asd says:

  Po more po. Berisha, berisha… Rama ben kerdine.

 31. Deda says:

  Kush eshte ky papadhimitri. Kerkojeni nje here ne google apo ne facebook apo ku te.doni . Nuk ekziston me duket.duhet te jete prodhim i fantazise sikur dhe shkrkmi

 32. Osman Qystri says:

  Veprime te turpshme te nje kallepi prokuroresh medikoer, qe nxituan te shtyre politikisht, te arrestonin nje politikan, lufta e te cilit ka prekur financat e krimit te organizuar shqiptar, ku nje rrace politikanesh allasoj qendrojne ne krye dhe majmen perdite.

 33. maska te bardha says:

  trapojanet kudo qe shkojn jan te paret ne shkerdhatni dhe bythqimllik. behen bashk si bubrrecat kunder nanji fukaraji…kurse trapojeshat jan kurva t mira me u q!.
  q!hen mir dhe lir.

 34. druvarri me hu nga brrarri says:

  o “derman”
  mir e ke ti por po te behet ajo qe thu zotrote s ngelet asnji banor ne shqipni dhe behet popullsija 0 banor. edhe ne kosov edhe ne mal te zi edhe ne maqedoni ku ka shqiptare po te aplikohet “formula” jote s do ngelet njeri dhe djepet do jen bosh. se ne greqi I ka zbras djepet heleni grek prej kohesh.
  ate donte te bente edhe milloshevici,djepin pa djall donte ta linte,por se lan “te medhenjt”,qe e kan djallin n xhep dhe e nxjerrin nga xhepi sa her tu duhet atyre…
  dhe,sic duket ku me shum e ku me pak gjithandej neper bot djepet me nga nji cik qoftlarg jan mbush. neper mjediset shqiptare eshte doza pak me e madhe se gjetke sic duket por …
  shikjo komentin e atij “Rob&bob” prej trapojet.
  shif sesi pordhnojn trapojanet. dulen nga shpellat dhe shkun direct ne londer dhe brrrrr pordht!
  se kan gjet kulturen britanike, qe I hap dyert kujtdo, kta trapojsat dhe pordhnojn. s kan ra me nanji muzhik rus qe ti fusi “hurin” ne mengjes ne byth dhe t ja nxjerri mbas nji jave kur ti vij shurra muzhikut,dhe te behet bytha e tropojanit “bob dhe rob” si shalqi myzeqeje,gjak dhe leng I kuq!
  atehere te na pordhnoj trapojani…
  sic ka then edhe profeti muhamet ,ne kuran “me pordhanjosat,mendjemedhenjt,fodullat,pordhacet,tangerlliksit,shitmendsit,mos u merr o njeri I urt se s ja del dot. e vetmja terapi kundra tyre eshte “terapija e shokut”,qe dotethot,futini manallin ne byth pordhacve dhe bllokojani brimen e bythes me hajdar sikurse mbyllet gryka e shishes se uthulles s prishur. vetem keshtu mund te shpetohet atmosfera nga ndotja e gazrave te ndyt qe tentojn te dalin prej asaj tyte”. me qart s thuhet. pordhacet q!j! ne byth. thot muhameti biblik.
  e thot edhe jezu krishti kete gje.
  ne kapitullin e parafundit te dhijates se re kur ben bilancin e punes se tij ai shprehet se “:
  “bera gjithato suksese ne njerezi,sherova te verber dhe memece dhe kanceroz,por vetem ne nje drejtim s eci. te sheroja pordhacet nga semundja e pordhenise.” dhe per kete ai sugjeron vec nje metod. :
  “bllokojani vrimen e prapanices atyre qe ndotin atmosferen njerzore me pordhet e tyre te pista!” -thrret jezuesi kur disa pordhacer po zhurmonin perreth tij duke hap bythen si gryka topi dhe grrr grrrrr grrr gerrhisnin me byth. ne dor jezusi mbante nje shami me te cilen bllokonte hundet nga gazi helmues pordhnor I pordhacve qe sipas gjith gjasave ishin me origjin nga malet e shpellat e gadishullit ilirik dhe kishin shku refugjat ne kryeqytetin e botes satehershme, ne Jerusalem,sikurse jan shkru refugjat sot ne londer e njujork kta pasardhsit e atyre pordhanjosave biblike te kohes se krishtit.
  edhe ne budizem e induizem flitet per pordhacet si e keqja me e madhe qwe do te prishe boten. ne libriv me te vjeter te shkruar ne Mesapotami para 5000 vjetsh thuhet se esht nje vend malor ne ballkan ngaku njerzit e shpellave do dalin nje dit dhe do vershojn neper boten e civilizume si ata bubrrecat e zinj qe dalin nga vrimat e mureve te piste dhe do qelbin dynjan me pordhet e tyre helmuese. ky vend quhet “Pordheri” thot teksti I lasht dhe nese I referohemi gjeorgafis dhe cultures esht mese e qart qe flitet per malokenin ton shpellatore.,pordhare …
  kurse ai francezi,profeti me I madh qe ka parashiku gjith historin botnore,Nostradamus, ka shkrujt:
  “njeriu I shpells dul ne liri
  I shty prej pordhes se tij
  si rraketa per ne Hene
  shtyhet nga gazrat plot gjeme(oshetime)
  bash prej shpelle dul maloku
  kokevogel shpirt prej zogu,
  dhe vershoj ne perendim
  plot me pordhe si shperthim.
  jan malok albanistani
  tyrqeli e vjeter
  qe me pordhet si harrami
  qelben boten tjeter.
  por do vij nje dit e re
  plot me njers te rinj
  kur maloket e pafe
  do mbeten bythq!nj.
  do pallohet n sum maloku
  me hajdar gjinand
  porsi qafa e patogut
  qe ben vec hatan.
  dhe do iki shqiptarq!ri
  andej nga ka ardh
  porsi qen do ik bythq!r!
  si mut ne Kazan”!
  kto jan vargjet e Nostradamus ne kapitullin XIX kreu VXVNXMX vargu 6963 vellimi 25 I vitit XVMNHXV,botuar nga shtepija botuese Pjerr Jordann Karrden e Parisit nen kujdesin e vet Napoleon Bonopartit I cili ne kujtimet e tij shkruan nder te tjera edhe per shqiptaret:
  “jam mundue me bo mir tan jets. kam luftu kunder s liges per te miren,per francen,per europen,per perendimin,per demokracien,. vec nji gabim kam bo. qe nuk shkova ne albanistan dhe te kisha cfarros maloket dhe krejt shqiptaret si pordhacer dhe pjell e shejtan demon qoftlargut qe jan. le kete amanet per nje pasardhs te denj timin ne te ardhmen. mos u merrni me tjeter komb. vetem kapni shqiptart dhe cpordhnojini. dmth futini tapat ne byth si tapat e shisheve te shampanjes. dhe nese ata kundershtojn ne vend te tapave te shampanjes pajtoni zezaker afrikane dhe punesojini per te pallu shqiptarpordhacet ne menyr qe te mos qelbin me europen dhe boten”. kto jane ne ditarin e kujtimeve te napoleonit kur ishte internu ne ishullim shen helen ne atllantik ne vetmi.

 35. Bambi says:

  Eh mer Saimir kamionisti.
  9000 Evro per gjerdan per gruan…

 36. ALBAN DEGA says:

  TROPOJA QENDRON MBI CDO TROPOJAN

  Tropoja eshte nje perle e pashoqe jo vetem e nature’s por edhe mendjes, mikepritjes dhe trimerise, burreri se dhe heroizmit, jo vetem flamur i luftes per pavaresi e liri por edhe jatak e strehe e sigurte e vellezerve tane te nje gjuhe, te nje gjaku e te nje kombi ne Kosove e Mal te Zi….
  Malesia e Gjakoves, Tropoja, mahnitese per bukurite natyrore, ku Valbona perrallore sic e quan kushdo qe e ka shkelur nga brenda e jashte Shqiperise, eshte thjesht , e ritheksoj nje vegsh midis Kollates, Picmarres, Jezerces e Majes se thate, ne krahasim me Bjeshket e Namuna, ne krahasim me luginen e Lumes se Gashit e Currajt e Eperm, Shkelzenin e Majen e Hekurave, Doberdolin e Sylbicen, Markofcen e Koshuticen, Kungjin e Armeve e Lugun e Vocit, Bjeshket e Gashit e Liqenet Alpine, me Tangallen e Strugit qe sfidon pyjet e Amazonise ku dhe mesdita e korrikut eshte nje nate e vertete prej ahishteve mijeravjecare e bredhave qindrashekullore, me mbi 200 loje bimesh mjekesore nga Salepi e Sanza, boronica Alpine, shtarat e Xhinxherelli…. kamomi e Caji i Malit qe ngjall edhe te vdekurin vetem me aromen e aq me teper me permbajtjen e tij….
  O Zot sa pak e njohim Shqiperine, kete toke flori ne cdo hap qe hedhim… Me ajrin e paster oksigjen e ozon i gjalle qe ti hape mishkerite….
  Por bukuri mbi bukurite e Tropojes jane djemte e cilat shtojzovalle qe sfidojne edhe Zanat e Malit, burrat shtatlarte e grate shtatselvi te Malesise se Gjakoves.
  E mbi te gjitha mendja e ndritur e shpirti prej dragoni I Mic Sokolit e Bajrami Currit, Ali Iber Nezes e Tahir Sinanit, Zhuje Selmanit e Gjelosh Rames, Binak Alise e Hoxhe Dushes, Mushak Kadrise e Jaho Salihit, si Ali Niman Doci e Heroi i Kosove e krejt shqiptarise Tahir Sinani, atdhetare e buldozere zhvillimi si Mehmet Rama e Shpend Dega, klerike perparimtare si Dervish Luzha e Elez Hoxhe Berishes, Rexhep Beli e Hoxhe Dollapeve, me dhjetra shkrimtare e poete, gazetare e publiciste me emer ne mbare Boten si Ndoc Paplekaj e Hamit Alia, Skender e Muje Bucpapaj….. kompozitore e koreografe te shquar si Kole Susaj e Skender Haklaj, kengetare Bilbile e shqiptarise si Fatime Sokoli e Gezim Nika, Fatmira Brecani e Gofile Papalekaj, Zef Beka e Velkezerit Mucaj, Fatos Ahmetaj e Abedin Zenoni….
  Tropoja qe Clirimi i Shqiperise e gjetur me tre veta qe diinin shkrim e lexim nxori studjues e profesore te degjuan jo vetem ne Shqiperi por edhe ne gjere, historiane e minister, fizikane e matematiciene si Elez Gashi e Elez Qerimi, Fahri Doci e Zenun Mulaj, Rrustem Cokaj e Mehdi Byberi e Bashkim Lushaj, Rukie Rama e Filip Meshi e dhjetra te tjere.
  Malesia e Gjakoves e zhytur ne injorance e mjerim mbi nje truall flori mbi e nentoka u kthye ne nje nga trevat e para shqiptare ku shkolla e mesme u be gati e detyrueshmeme mbi 90 per qind te bijeve e bijave te saj me gjimnaz ose baravleres te saj.
  Kjo eshte Tropoja reale Perla, Hyjnia e natyres dhe mendjes se ndritur, e mikpritjes dhe burrerise shqiptare ne cdo moment kyc e te veshtire te saj. Eshte e vertete se Vlora eshte vendi ku u ngrit Flamuri i Pavaresise se cunguar te Shqiperise. Por eshte po aq e vertete se pa pushken e lufterave te Bajram Currit e kryengritjeve te 1910- 1912 qe paten per djep e jatak Malesine e Gjakoves nuk do kishte Pavaresi.
  Kur flitet per Luften Nacional- Clirimtare permendet Peza, por perpara Cetes se Babe Myslimit, e para cete Clirim tare ne Shqiperi ishte Ceta e Azgan Klysyres ne Klysyre te Malesise se Gjakoves.
  Ishin po bijte e bijat e Tropojes Azem Hajdari e Bardhyl Ukcama, Besnik Mustafa e Sokol Necaj, Sali Berisha e Afrim Krasniqi,…. nismetaret e lideret e saj.
  Fakti qe Sali Berisha jo vetem shperdoroi por edhe shfrytezoi idealet dhe motorin e Revolucionit Demokratik te Dhjetorit historik per pushtet, impunitet e antishtet njollosi e
  perdhosi, katovicoi frutet e saj por jo rolin e kontributin e Malesise se Gjakoves, Tropojes ne kete epoke te ndritur historike si gjithnje qe nga Gjoksi I Mic Sokolit ne gryke e Topit turk e kryengritjet per Pavaresi, qe nga Ceta e Azganit e Konferenca e Bujanit qe u tradhetua nga Qoftelargu e ninua nga Rankovic – Tito e deri ne Dhjetorin e lavdishem.
  Por asnje tropojan aq me pak Sali Berisha nuk eshte Tropoja. Malesia e Gjakoves eshte e qendron mbi cdo e te gjithe tropojanet. Sali Berisha nuk ka qene asnjehere ad deputet i Tropojes.
  Jo vetem kaq! Tropoja ishte e para ne Shqiperi qe u dha mesazhin mbare Shqiperise e shqiptarise me mitingun vullkan te Janarit 1991 qe I detyrimi Sali Berishen, Azem Hajdarin, Arben Imamin, Tahir Kadarene te hiqnin padesyte e bardha e ti veshin kembet e lehta te lepurit te bardhe para cunamit popullor.
  Ishte kushtrimi i Zanave te Shtojzovalles Tropoje qe paraljmeroi shqiptaret per katrahuren Sali Berisha qe do te zhbente Shqiperine si shtet e Malesine e Gjakoves ne 97 – 98 en tragjike qe do e kthente Perlen e Alpeve e Bajram CURRIN ne Kandahar e Shqiperine mbare ne Gerdec….
  Nuk e degjuan as kuptuan e as degjuan asnjehere … E paguan e paguajme edhe sot me gjakun e mijera shqiptareve te pafajshem, me haracin e korrupsionin masiv, me percarjet e ndasite krahinore, me djerse e mund te plackitur…
  Ndaj shuani, heshtni mos e shani Tropojen dhe tropojanet! Ata u dolen borxhit. Ashtu si ne 1910-1912, 1924-e. 1939-en, 1944-en, vetem dy jave pas ozurpimit te PD-se nga Sali Berisha me revolen kobzeze per demokracine shqiptare te Gavroshit Hajdari mbi tavoline qe do ti hante koken ne priten ku e nxori Doktor Domllaja e Sali Murtaja i Shqiperise!
  Mos ngaterroni Sali Berishen e nje grusht prokuhorash, gjykatesish, policesh, e ndonje bandit te hurit e te litarit me Tropojen e tropojanet!
  Shuni! Mos mallkoni Zanat e Muajt e Halilet e Bjeshkeve te Hyjnise Tropoje e te Tyrbes se Shkelzenit !
  Sus! Ungjni bythen ne Toke!
  RuajunI mallkimit te Hyjnise Tropoje, perle e natyre dhe mendjes, flakadan lirie e demokracie, Maratonomak pavaresie, Shtojzovalle bukurie e jatak burrerie Me kete rast po ju pershendes gjitheve ju vellezer e motra shqiptare kudo me nje

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

  1. bb says:

   Shkrim i mrekullueshem. Pena tu befte flori.

 37. Life is game says:

  Tre prokuror nga Tropoja!
  Te gjithe mendojne qe jane njerez te Saliut.
  Pra e moret vesh se ky Llalla nuk eshte pa mend:
  SAJMIRIN E SHPETOI,
  SALEN E DISKRETITOI ME LEZET.
  OPOZITEN : LULIN, MONIKEN, KOCON, MEDIUN DHE ILIRIN E FSHEHUR NE PR. I NXORRI BLLOF.

 38. ALBAN DEGA says:

  Fakte e mendime

  MALESIA E GJAKOVES- PERLE E NATYRES DHE MENDJES

  – Tropoja qendron mbi cdo tropojan !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Tropoja eshte nje perle e pashoqe jo vetem e natyres, por edhe e mendjes, mikepritjes dhe trimerise, burrerise dhe heroizmit, jo vetem flamur i luftes per pavaresi e liri por edhe jatak e strehe e sigurte e vellezerve tane te nje gjuhe, te nje gjaku e te nje kombi ne Kosove e Mal te Zi….
  Malesia e Gjakoves, Tropoja, mahnitese per bukurite natyrore, ku Valbona perrallore sic e quan kushdo qe e ka shkelur nga brenda e jashte Shqiperise, eshte thjesht nje vegsh , e ritheksoj nje vegsh midis Kollates, Picmarres, Jezerces e Majes se Thate, ne krahasim me Bjeshket e Namuna, ne krahasim me luginen e Lumes se Gashit e Currajt e Eperm, Shkelzenin e Majen e Hekurave, Doberdolin e Sylbicen, Markofcen e Koshuticen, Kungjin e Armeve e Lugun e Vocit, Bjeshket e Gashit e Liqenet Alpine, me Tangallen e Strugit qe sfidon pyjet e Amazonise ku dhe mesdita me Diell e korrikut eshte nje nate e vertete prej ahishteve mijeravjecare e bredhave qindrashekullore, me mbi 200 lloje bimesh mjekesore nga Salepi e Sanza, boronica Alpine, shtarat e Xhinxherelli…. kamomili e Caji i Malit qe ngjall edhe te vdekurin vetem me aromen e aq me teper me permbajtjen e tij….
  O Zot sa pak e njohim Shqiperine, kete toke flori ne cdo hap qe hedhim!?
  .. Me ajrin e paster oksigjen e ozon i gjalle qe ti hape mishkerite….
  Por bukuri mbi bukurite e Tropojes jane djemte e cikat shtojzovalle qe sfidojne edhe Zanat e Malit, burrat shtatlarte e grate shtatselvi te Malesise se Gjakoves.
  E mbi te gjitha mendja e ndritur e shpirti prej dragoni I Mic Sokolit e Bajrami Currit, Ali Iber Nezes e Zhuj Selmanit e Gjelosh Rames, Binak Alise e Hoxhe Dushes, Mushak Kadrise e Jaho Salihit, i Ali Niman Doci e Heroit te Kosove e krejt shqiptarise Tahir Sinani, atdhetare e buldozere zhvillimi si Mehmet Rama e Shpend Dega, klerike perparimtare si Dervish Luzha e Elez Hoxhe Berisha, Rexhep Beli e Hoxhe Dollapeve, me dhjetra shkrimtare e poete, gazetare e publiciste me emer ne mbare Boten si Ndoc Paplekaj e Hamit Alia, Skender e Muje Bucpapaj….. kompozitore e koreografe te shquar si Kole Susaj e Skender Haklaj, kengetare Bilbile te shqiptarise si Fatime Sokoli e Gofile Papalekaj, Zef Beka e Velkezerit Mucaj, Fatos Ahmetaj e Abedin Zenuni, Agron Qelia e Arben Gjeloshi …..
  Ishin kryebilbilat e Tropojes Gezim Nikaj e Fatmira Brecani qe ne zerin e tyre i kthyen kenget “ Shqiperi o Nena ime”, “ Ne Dardani bien Tupanat” , Liridona ne bimbe te dura kombetare nga Bajram Curri ne Konispol, nga Washingtoni ne Sidnei, nga Alaska e deri ne Patagoni, kudo ndodhen shqiptaret ne Bote ….
  Tropoja qe Clirimi i Shqiperise e gjeti me tre veta qe diinin shkrim e lexim nxori studjues e profesore te degjuar jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne gjere, historiane e kimiste, fizikane e matematiciene si Elez Gashi e Elez Qerimi, Fahri Doci e Zenun Mulaj, Rrustem Cokaj e Mehdi Byberi …. Bashkim Lushaj, Rukie Rama e Filip Meshi e dhjetra te tjere.
  Malesia e Gjakoves e zhytur ne injorance e mjerim mbi nje truall flori mbi e nentoka u kthye ne nje nga trevat e para shqiptare ku shkolla e mesme u be gati e detyrueshme me mbi 90 per qind te bijeve e bijave te saj me gjimnaz ose baravleres te saj.
  Kjo eshte Tropoja reale Perla, Hyjnia e natyres dhe mendjes se ndritur, e mikpritjes dhe burrerise shqiptare ne cdo moment kyc e te veshtire te saj.
  Eshte e vertete se Vlora eshte vendi ku u ngrit Flamuri i Pavaresise se Shqiperise se cunguar.
  Eshte po aq e vertete se pa pushken e lufterave te Bajram Currit e kryengritjeve te 1910- 1912 qe paten per djep e jatak Malesine e Gjakoves nuk do kishte Pavaresi.
  Kur flitet per Luften Nacional- Clirimtare permendet Peza, por perpara Cetes se Babe Myslimit, e para cete Clirimtare ne Shqiperi ishte Ceta e Azgan Ahmetit ne Klysyre te Malesise se Gjakoves.
  Ishin po bijte e bijat e Tropojes Azem Hajdari e Bardhyl Ukcama, Besnik Mustafa e Sokol Necaj, Vellezerit Ahmetaj , ata Bucpapaj, Sali Berisha e Afrim Krasniqi,…. nismetaret e lideret e saj.
  Fakti qe Sali Berisha jo vetem shperdoroi por edhe shfrytezoi idealet dhe motorin e Revolucionit Demokratik te Dhjetorit historik per pushtet, impunitet e antishtet njollosi e
  perdhosi, katovicoi frutet e saj por jo rolin e kontributin e Malesise se Gjakoves, Tropojes ne kete epoke te ndritur historike si gjithnje qe nga Gjoksi i Mic Sokolit ne gryke e topit turk e kryengritjet per Pavaresi, qe nga Ceta e Klysyres e Konferenca e Bujanit qe u tradhetua nga Qoftelargu e u minua nga Rankovic – Tito e deri ne Dhjetorin e lavdishem.
  Por asnje tropojan aq me pak Sali Berisha nuk eshte Tropoja.
  Malesia e Gjakoves eshte e qendron mbi cdo e te gjithe tropojanet. Sali Berisha nuk ka qene asnjehere as deputet i Tropojes.
  Jo vetem kaq! Tropoja ishte e para ne Shqiperi qe u dha mesazhin mbare Shqiperise e shqiptarise me mitingun vullkan te Janarit 1991 qe i detyroi Sali Berishen, Azem Hajdarin, Arben Imamin, Tahir Kadarene te hiqnin padesyte e bardha e ti veshin kembet e lehta te lepurit te bardhe para cunamit popullor.
  Ishte kushtrimi i Zanave te Shtojzovalles Tropoje qe paraljmeroi shqiptaret per katrahuren Sali Berisha qe do te zhbente Shqiperine si shtet e Malesine e Gjakoves ne 97 – 98 en tragjike qe do e kthente Perlen e Alpeve e Bajram Currin ne Kandahar e Shqiperine mbare ne Gerdec….
  Nuk e degjuan as kuptuan asnjehere … E paguan e paguajme edhe sot me gjakun e mijera shqiptareve te pafajshem, me haracin e korrupsionin masiv, me percarjet e ndasite krahinore, me djerse e mund te plackitur…
  Ndaj shuani, heshtni mos e shani Tropojen dhe tropojanet! Ata u dolen borxhit. Ashtu si ne 1910-1912, 1924-e. 1939-en, 1944-en, vetem dy jave pas ozurpimit te PD-se nga Sali Berisha me revolen kobzeze per demokracine shqiptare te Gavroshit Hajdari mbi tavoline qe do ti hante koken ne priten ku e nxori Doktor Domllaja e Sali Murtaja i Shqiperise!
  Mos ngaterroni Sali Berishen e nje grusht prokuhorash, gjykatesish, policesh, e ndonje bandit te hurit e te litarit me Tropojen e tropojanet.
  Ka Prokuhora si Adriatik Palla e Besim Hajdarmataj… Gjykates ala Xhon Xhoni e Qazim Xhoni i 2 prillit… por edhe krye prokurora tropojane te shtetit shqiptar si Avni Doci , Drite i paste shpirti dhe emri i nderuar, e Arben Dollapi qe sakrifikuan karriken e deri edhe jeten per mbrojtjen e ligjit e shtetit nga Fatos Dervishet e Adriatik Pallat e Kadafit shqiptar, Sali Berisha.
  Ndaj heshtni!
  Mos shani Tropojen e tropojanet !
  Shuni!
  Mos shani e mos mallkoni Zanat e Mujet e Halilet e Bjeshkeve te Hyjnise Tropoje e te Tyrbes se Shkelzenit !
  Sus ! Ugjni bythen ne Toke, themi ne tropojanet
  RuajunI mallkimit te Hyjnise Tropoje, perle e natyres dhe mendjes, flakadan lirie e demokracie, Maratonomak pavaresie, Shtojzovalle bukurie e jatak trimerie!
  Mos bre vellezer e motra….
  Tropoja ashtu si Kosova, Malesia e Gjakoves ashtu si Cameria si cdo pellembe Toke e shenjte e Shqiperise natyrale eshte e jo a
  Me kete rast po ju pershendes gjitheve ju vellezer e motra shqiptare kudo me nje ….

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

 39. ALBAN DEGA says:

  Fakte e mendime

  MALESIA E GJAKOVES- PERLE E NATYRES DHE MENDJES

  – Tropoja qendron mbi cdo tropojan !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Tropoja eshte nje perle e pashoqe jo vetem e natyres, por edhe e mendjes, mikepritjes dhe trimerise, burrerise dhe heroizmit, jo vetem flamur i luftes per pavaresi e liri por edhe jatak e strehe e sigurte e vellezerve tane te nje gjuhe, te nje gjaku e te nje kombi ne Kosove e Mal te Zi….
  Malesia e Gjakoves, Tropoja, mahnitese per bukurite natyrore, ku Valbona perrallore sic e quan kushdo qe e ka shkelur nga brenda e jashte Shqiperise, eshte thjesht nje vegsh , e ritheksoj nje vegsh midis Kollates, Picmarres, Jezerces e Majes se Thate, ne krahasim me Bjeshket e Namuna, ne krahasim me luginen e Lumes se Gashit e Currajt e Eperm, Shkelzenin e Majen e Hekurave, Doberdolin e Sylbicen, Markofcen e Koshuticen, Kungjin e Armeve e Lugun e Vocit, Bjeshket e Gashit e Liqenet Alpine, me Tangallen e Strugit qe sfidon pyjet e Amazonise ku dhe mesdita me Diell e korrikut eshte nje nate e vertete prej ahishteve mijeravjecare e bredhave qindrashekullore, me mbi 200 lloje bimesh mjekesore nga Salepi e Sanza, boronica Alpine, shtarat e Xhinxherelli…. kamomili e Caji i Malit qe ngjall edhe te vdekurin vetem me aromen e aq me teper me permbajtjen e tij….
  O Zot sa pak e njohim Shqiperine, kete toke flori ne cdo hap qe hedhim!?
  .. Me ajrin e paster oksigjen e ozon i gjalle qe ti hape mishkerite….
  Por bukuri mbi bukurite e Tropojes jane djemte e cikat shtojzovalle qe sfidojne edhe Zanat e Malit, burrat shtatlarte e grate shtatselvi te Malesise se Gjakoves.
  E mbi te gjitha mendja e ndritur e shpirti prej dragoni I Mic Sokolit e Bajrami Currit, Ali Iber Nezes e Zhuj Selmanit e Gjelosh Rames, Binak Alise e Hoxhe Dushes, Mushak Kadrise e Jaho Salihit, i Ali Niman Doci e Heroit te Kosove e krejt shqiptarise Tahir Sinani, PAL Koles…. e qindra atdhetare e buldozere zhvillimi si Mehmet Rama e Shpend Dega, klerike perparimtare si Dervish Luzha e Elez Hoxhe Berisha, Rexhep Beli e Hoxhe Dollapeve, me dhjetra shkrimtare e poete, gazetare e publiciste me emer ne mbare Boten si Ndoc Paplekaj e Hamit Alia, Skender e Muje Bucpapaj, Murat Genci e Halil Katana, kompozitore e koreografe te shquar si Kole Susaj e Skender Haklaj, kengetar te shqiptarise si Fatime Sokoli e Gofile Papalekaj, Zef Beka e vellezerit Mucaj, Fatos Ahmetaj e Abedin Zenuni, Agron Qelia e Arben Gjeloshi valutare qe tronditen skenat e Evropes si Xhevahire Gashi e Isuf Halili…
  Ishin kryebilbilat e Tropojes Gezim Nikaj e Fatmira Brecani qe me zerin e tyre i kthyen kenget “ Shqiperi o Nena ime”, “ Ne Dardani bien Tupanat” , Liridona ne bimbe te dura kombetare nga Bajram Curri ne Konispol, nga Washingtoni ne Sidnei, nga Alaska e deri ne Patagoni, kudo ndodhen shqiptaret ne Bote ….
  Tropoja qe Clirimi i Shqiperise e gjeti me tre veta qe diinin shkrim e lexim nxori studjues e profesore te degjuar jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne gjere, historiane e kimiste, fizikane e matematiciene si Elez Gashi e Idriz Logu, Elez Isuf Qerimi e Fran Bushfjikaj, Fahri Doci e Zenun Mulaj, Rrustem Cokaj e Mehdi Byberi …. Bashkim Lushaj, Rukie Rama e Filip Meshi e dhjetra te tjere.
  Malesia e Gjakoves e zhytur ne injorance e mjerim mbi nje truall flori mbi e nentoka u kthye ne nje nga trevat e para shqiptare ku shkolla e mesme u be gati e detyrueshme me mbi 90 per qind te bijeve e bijave te saj me gjimnaz ose baravleres te saj.
  Kjo eshte Tropoja reale Perla, Hyjnia e natyres dhe mendjes se ndritur, e mikpritjes dhe burrerise shqiptare ne cdo moment kyc e te veshtire te saj.
  Eshte e vertete se Vlora eshte vendi ku u ngrit Flamuri i Pavaresise se Shqiperise se cunguar.
  Eshte po aq e vertete se pa pushken e lufterave te Bajram Currit e kryengritjeve te 1910- 1912 qe paten per djep e jatak Malesine e Gjakoves nuk do kishte Pavaresi.
  Kur flitet per Luften Nacional- Clirimtare permendet Peza, por perpara Cetes se Babe Myslimit, e para cete Clirimtare ne Shqiperi ishte Ceta e Azgan Ahmetit ne Klysyre te Malesise se Gjakoves.
  Ishin po bijte e bijat e Tropojes Azem Hajdari e Bardhyl Ukcama, Besnik Mustafa e Sokol Necaj, Vellezerit Ahmetaj , ata Bucpapaj, Sali Berisha e Afrim Krasniqi,…. nismetaret e lideret e saj.
  Fakti qe Sali Berisha jo vetem shperdoroi por edhe shfrytezoi idealet dhe motorin e Revolucionit Demokratik te Dhjetorit historik per pushtet, impunitet e antishtet njollosi e
  perdhosi, katovicoi frutet e saj por jo rolin e kontributin e Malesise se Gjakoves, Tropojes ne kete epoke te ndritur historike si gjithnje qe nga Gjoksi i Mic Sokolit ne gryke e topit turk e kryengritjet per Pavaresi, qe nga Ceta e Klysyres e Konferenca e Bujanit qe u tradhetua nga Qoftelargu e u minua nga Rankovic – Tito e deri ne Dhjetorin e lavdishem.
  Por asnje tropojan aq me pak Sali Berisha nuk eshte Tropoja.
  Malesia e Gjakoves eshte e qendron mbi cdo e te gjithe tropojanet. Sali Berisha nuk ka qene asnjehere as deputet i Tropojes.
  Jo vetem kaq! Tropoja ishte e para ne Shqiperi qe u dha mesazhin mbare Shqiperise e shqiptarise me mitingun vullkan te Janarit 1991 qe i detyroi Sali Berishen, Azem Hajdarin, Arben Imamin, Tahir Kadarene te hiqnin padesyte e bardha e ti veshin kembet e lehta te lepurit te bardhe para cunamit popullor.
  Ishte kushtrimi i Zanave te Shtojzovalles Tropoje qe paraljmeroi shqiptaret per katrahuren Sali Berisha qe do te zhbente Shqiperine si shtet e Malesine e Gjakoves ne 97 – 98 en tragjike qe do e kthente Perlen e Alpeve e Bajram Currin ne Kandahar e Shqiperine mbare ne Gerdec….
  Nuk e degjuan as kuptuan asnjehere … E paguan e paguajme edhe sot me gjakun e mijera shqiptareve te pafajshem, me haracin e korrupsionin masiv, me percarjet e ndasite krahinore, me djerse e mund te plackitur…
  Ndaj shuani, heshtni mos e shani Tropojen dhe tropojanet! Ata u dolen borxhit. Ashtu si ne 1910-1912, 1924-e. 1939-en, 1944-en, vetem dy jave pas ozurpimit te PD-se nga Sali Berisha me revolen kobzeze per demokracine shqiptare te Gavroshit Hajdari mbi tavoline qe do ti hante koken ne priten ku e nxori Doktor Domllaja e Sali Murtaja i Shqiperise!
  Mos ngaterroni Sali Berishen e nje grusht prokuhorash, gjykatesish, policesh, e ndonje bandit te hurit e te litarit me Tropojen e tropojanet.
  Ka Prokuhora si Adriatik Palla e Besim Hajdarmataj… Gjykates ala Xhon Xhoni e Qazim Xhoni i 2 prillit… por edhe krye prokurora tropojane te shtetit shqiptar si Avni Doci , Drite i paste shpirti dhe emri i nderuar, e Arben Dollapi qe sakrifikuan karriken e deri edhe jeten per mbrojtjen e ligjit e shtetit nga Fatos Dervishet e Adriatik Pallat e Kadafit shqiptar, Sali Berisha.
  Ndaj heshtni!
  Mos shani Tropojen e tropojanet !
  Shuni!
  Mos shani e mos mallkoni Zanat e Mujet e Halilet e Bjeshkeve te Hyjnise Tropoje e te Tyrbes se Shkelzenit !
  Sus ! Ugjni bythen ne Toke, themi ne tropojanet
  RuajunI mallkimit te Hyjnise Tropoje, perle e natyres dhe mendjes, flakadan lirie e demokracie, Maratonomak pavaresie, Shtojzovalle bukurie e jatak trimerie!
  Mos bre vellezer e motra….
  Tropoja ashtu si Kosova, Malesia e Gjakoves ashtu si Cameria si cdo pellembe Toke e shenjte e Shqiperise natyrale eshte e jo a
  Me kete rast po ju pershendes gjitheve ju vellezer e motra shqiptare kudo me nje ….

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

 40. Albani says:

  Alban Dega, mesa duket po ngateron Tropojen si vend gjeografik me tropojanet maloke te perfaqesuar nga Perbindeshi dhe Bajlozi Djall Sali Berisha. Tropojanet e ndersgem dhe atdhedashes nuk kane asnje lidhje me kliken Berisha, dhe kur flitet per klike, apo klan jane shume njerez, jane keta servilet, mercenaret dhe vrasesit me pagese te Sali spiunit per te cilet behet fjale. Po ti flet per njerezit e ndritur te Tropojes, por perse nuk flet me hollesi per krimet – vrasjet, shkaterret, tradhetite, vjedhjet e shume, e shume te tjera te ketij njeriu? Pra, tjeter kur flitet per Salih Zeherin dhe tjeter per tropojanet ne pergjithesi, se ka tropojane qe e shajne haptas neper tv, por ka edhe shume qe i shkojne mbrapa dhe i sherbejne me vullnet te plote, e keta jane ata maloket e vertete, shpellare qe megjithese kane mese 27 vjet ne Tirane dhe kane mbetur si shpellaret e hershem – te dhunshem, agresive, kriminele te lindur, te pashkolle dhe pa edukate! Pyet nje here se sa nga Tropoja jane ne burgjet e Anglise dhe ne vendet te tjera, edhe aty ku je ti!a

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *