Andi Bushati: Habilajt e Ramës si 21 janari i Berishës

Nga Andi Bushati

Një ironi e fatit i bën liderët tanë të sillen njësoj, kur kapen me duart të zhytuara në krim. Edi Rama po vepron me skandalin e përfshirjes së ministrit të tij më të afërt dhe më të “suksesshëm”, në të njëjtën mënyrë si paraardhësi i tij me gardistët e 21 Janarit.

Po të kthejmë kokën pas dhe të shohim atë që ndodhi dy vite më parë, ngjashmëria është e frikshme.

Në shtator të 2015, atëherë kur një oficer policie, denoncoi për herë të parë lidhjen e ministrit të Brendëshëm me trafikantët e klanit Habilaj, Rama nuk gjeti dot asgjë më krijuese se sa shpikja e një alibie. Ai e akuzoi Dritan Zaganin si bashkëpunëtor të trafiaknëve dhe si dekonspirues të aksioneve të policisë. Ai zhvilloi një tubim “madhështor” përpara 2 mijë policëve, në pallatin e kongreseve, për t’u thënë se vëmendja e tyre nuk duhej përqëndruar tek denoncuesi, por tek anatemimi i tij (lexo shkrimin poshtë).

Pra, për kryeministrin më e rëndësishme ishte të përleshej me faktet sesa të përballej me të vërtetën.

Sali Berisha bëri të njëjtën gjë pasi gardistët e tij vranë katër protestues të pafajshëm në bulevard. Fillimisht ai foli për çadra pistoletë dhe thika me helm. Ai këmbënguli deri në marrëzi se faji ishte i atyre që ndodheshin në anën e mirë të historisë (pra se të vrarët ishin qëlluar nga shokët e tyre), njësoj si Rama që i kërkoi policve të dënonin aktin e kolegut të vet, që ai dhe Tahiri e kishin burgosur.

Por, kjo histori e propagandës që do të groposë të vërtetën duke i mbivënë asaj një gënjeshtër të madhe, nuk përfundon këtu. Historia e komportimit të ngjashëm të Edi Ramës dhe Sali Berishës është fatkeqësisht identike. Sjellja e tyre është e njëjtë edhe pasi e vërteta shpërthen në sy të të gjithëve.

Pasi doli me video se katër viktimat e 21 janarit ishin qëlluar nga gardistët brenda kryeministrisë, Sali Berisha zgjodhi planin B. Ai i harroi alibitë e çartura që kishte nxjerrë nga goja dhe shpiku historinë e “grushtit të shtetit”, ku ishin përfshirë prokuroria, opozita dhe mediat.

Të njëtën gjë po bën edhe Rama. Edhe ai ka vënë në veprim skenarin rezervë. Pasi alibia se Dritan Zagani ishte bashkëpuntor i trafikanëve ra, pasi përgjimet italiane treguan se në mbrojtje të tyre ishte qeveria, Rama filloi të flas për puç dhe komplot.

Ai bën sikur faktet e ardhura nga përtej Adriatikut nuk ekzistojnë dhe sikur gjithçka është një koalicion kundër tij, i organizuar nga prokurorët e nxitur prej opozitës dhe të ndihmuar nga mediat e kazanit.

Të dyja këto histori, aq identike në vullnetin për të varrosur faktet e bëjnë tejet më të lehtë kuptimin e së vërtetës. Por po aq sa na ndriçojnë për të shkuarën, ato kanë aftësinë të na bëjnë më të lexueshme edhe të ardhmen.

Megjithëse zgjati edhe dy vite e gjysëm pas 21 janarit, pushteti i Berishës mori përgjithnjë mbi vete njollën e krimit. Ai vazhdoi të mbijetojë, por humbi çdo legjitimitet dhe kredo morale.

E njajta etapë po hapet edhe për Ramën pas skandalit Habilaj- Tahiri. Për të, tani, ekziston dhe prova flragrante e një qeverisjeje që mbështet dhe mbron trafikantët. Vazhdimi i saj është vetëm një zgjatje agonie./Lapsi.al/

REMOTE_ADDR:[]

45 komente në “Andi Bushati: Habilajt e Ramës si 21 janari i Berishës”

 1. Koba says:

  I a ke fut kot o kalemxhi i monizmit.Hane ku 21 Janari e Hane ky problemi Tahiri.

  1. Epirioti II says:

   Ky ishte kulmi i QELBESIRES qe ka nxjerre nga goja Andi Bushati.

   21 Janari eshte njolla me e zeze ne historine moderne shqiptare. Eshte me e rende se vrasjet politike te Enver Hoxhes po te kesh parasysh llojet e sistemit dhe kushtetuta perkatese kur kane ndodhur vrasjet. U vrane njerez me paramendim nga pushteti per tja faturuar opozites me faktedh deshmitare te rreme dhe per te futur liderit e opozites ne burg.

   Duhet te jesh shuuuume, shuuuume i ndyre, i poshter, i neveritshem, dhe shpirtzi qe krahasosh 21 Janarin me cdo histori tjeter politike apo kriminale ne Shqiperi.

   Pttu, KRYESHKERDHATE e mediave shqiptare.

   1. tetovari says:

    epiriot qen mut koperatiive qe krahason 21 janarin me genocidin e. enverit hajde mut hajde

  2. Genci says:

   Ik ore ti i nipi i Hysni Kapos shko mcefu diku dhe mos e hap halen me konspiracionet e tua te felliqura. I privilegjuar ne komunizem e i privilegjuar ne demokraci. Shko mor hale mos lef kot me rrena te ndyra.

  3. N.VJOSA says:

   Aman o Mero,
   Mos i jep publicitet ketij Sydacit te Kapove, se e ul shume nivelin e Gazetes!…

  4. mom says:

   O busho po per 21 janar kishe 4 te vdekur, dhjetra te plagosur, gazetar qe pane me sy vrasesin dhe nje video ku i pa edhe populli. Tani ke nje mut qe te hash. Eshte e verte qe Rama me idiotsine e vet nenvlereson dhe perbuz cdo njeri qe i del kundra, dhe beri shume gabim me rastin e Zaganit, po ku faktet e tanishme e ku faktet e 21 janarit. Ku vrasja e qytetareve te pafajshem qe protestojne e ky trafikimi i hashashit.

  5. Vali Gurakeqi says:

   Qe ky eshte bythqire, kjo eshte e qarte. Po eshte tradite e Kaponjve apo e Bushatlinjve, kjo eshte pikpyetja.

  6. Lugati says:

   haahhahahaahahahahahha kshu doni me ja hudh bythes kto plerat domethone barazim…po poplli e ha myth..a ju qifsha rracen e keni rrethu ket popull nga te gjitha krahet…shkoni o popull shkoni sot poshte shpise saje qorrit..neser poshte shpise sale berishes ..ne si popull e meritojme ket gjendje dhe eshte pak..qija motren del nipcja kriminelit bo dhe moral..jeni per cengel te gjithe por sa te jete ky popull dele boni qef

 2. Juristi says:

  Paralelizem pa vdnd.njeri vrau dhe ndaloi prokurine e gjykaten te vepronte.keu rasti eshte me hamendesime dhe prokurore kushurij tropojane te berishes nuk sjellin prova por prova ko nsiderojne percartjet e kallepit bushati e&

 3. Uff says:

  Ah sikur te ishte keshtu…ja titulli i ketij artikulli! Ngjarjet nuk kane paralelizem fare.

 4. Refugjati-Hallexhi says:

  Na..o Andi “Trongelli”….ke pune tjeter ti??Na gjete dhe bere Krahasime me Vrasesit Berisha-Basha…me disa “Fshatare” qe Nxerrin Kotheren Duke vene jeten e tyre ne Rrezike…iko Qihu Legen i mutiti….
  Habilajve dhe shume Shquipetareve te tjere si ata U RRUAJNE TOPET..Lulezim Basha me Berishen dhe Flamure Noken (Spiunat e UDB-se)…ka Shqipo me Koqe…dhe jo i Tredhur si ti Andi Bushati..qe na Bene Krahasime Bajate…
  @Ata Shqipetare qe merren me kete Pune…Merren se Gjermania dhe Zwizera Berishjane Nuk Funksjonon…akoma edhe Norvegjia Shqipetare Berishjane nuk Funksjonon…Shteti Shqiptare u ka dhene “Thesin e Refugjatit” Shqipetareve te Thjeshte, qe marrin Rruget e Europes per te nxjerre Buken e Gojes…ik o Bushat..ike se te ka “Zene Bytha Kepusha”-Berishe-Basha…ik dhe mos na Beje Krahasime me Kriminelet e Politikes…
  Vellezerit Habilaj jane “VIKTIME” e Politikave Socjale qe ka Prodhuar “Demokarcia” e Dhere Shqipetare….HABILAJT jane shume me te Mire dhe Paster se sa @ Klani i UDB-se qe perfaqesohet nga Berisha-bASHA-Meta dhe Ndoka…keta dihen Boterishte..lol

 5. vali says:

  Andi Bushati ti nuk njeh realitet , t’i di vetem te lehesh i verbuar nga urrejtja patologjike per Ramen. Ku e shikon krimin t’i ne c’vrime ne vrimen e s……e. Ku jane faktet ….?

 6. luani says:

  Per sa kohe do te japesh opinione ti me shoke,opozita do mbetet opozite dhe mazhoranca ,mazhorance

 7. siringa says:

  Paske qene vertete R.K. edhe mendoj nje cope legeni sepse nuk mund te shpjegohet ndryshe qe ngaterron :
  1-te vrasesh njerez ne mes te sheshit e ne mes te dites …nuk eshte e njejta gje si te trafikosh droge.
  2-ne rastin e pare flitet per Saliun te perfshire DIREKT ne vrasje edhe ne te dytin….Saimiri …ndoshta,por Edi Rama nuk hyn fare te pakten deri tani!!

 8. mirel says:

  Andi qartesohu. Eshte perpendikularizem. Kriminelet e 21 Janarit perseri duan te dhunojne verdiktin e popullit per humbjen e zgjedhjeve, dhe kerkojne te bejne puc shteti.
  Drejtesia nuk mund te behet nga kriminelet. Thjesht ne nuk duam qe ata te ndyjne duart me drejtesine.
  Ka ardhur koha qe Ramuti te marri pergjegjesine e denimit te Berishes, Metes dhe gjithe taborrit te horrave te sistemit gjyqesor.
  Nuk ka ne vend per justifikime.
  Tahiri duhet te sherbeje si fillese e ketij procesi.
  Nqs Ramiu vazhdon te justifikohet akoma se nuk ka cben atehere duhet te nxirret nga politika.
  Populli nuk do drejtesi nga kriminelet e Berishes.

 9. devi says:

  Ta quash qelbesire kete ish bllokmen, mendoj se eshte shume pak, kjo pasi duket qarte se ne sherbim te kujt eshte. Analiste te tille sigurisht vetem mund ti quash vetem keshtu.

 10. niso says:

  Tema: me kete analist nuk bene prokopi dhe bene mire qe artikujt e tij nuk vlejn as pet ne w-c.

 11. lavdosh says:

  si nata me diten Andi! Mos ja fut kot

 12. blendi ...ziu says:

  Vetem nje si TI mund te shohe nje ngjashmeri te tille, po TI i KE NGJARE … GJYSHIIT !!!

 13. qazim says:

  E zeza dhe e bardha nuk jane njesoj o gazetar i tredhur.Vetem helm ke dhe nxjerr o nipce.

 14. Diamond says:

  E kam thene dhe nje here tjeter…je nje cik PUSHT ti nipi Hysniut.
  Sa here qe shoh qe ka shkruar ky pushti them qe doli shejtan-budallai prape ne pazar.
  Thjesht mos e lexoni se nje histori ka tani….te gjithe jane njesoj. Do te rehabilitoj kumandarin qe i mbante bilen kur e shetiste ne Paris.

 15. Gaetano says:

  Qe jeni mjeshtra te hanemeve dhe rronxave tuaja kjo eshte e padiskutueshme.kjo duket qarte nga bashkpunimi shume vjecar panvarsisht modelit te flokeve ndryshe,jeni po ata vellezer eskimes kallupi juaj me ortakun tend bushat,dhe me disa miq te tjere tuajit. mendoni pse ju paguajne jeni te vlefshem me na ndricuar me analizat tuaja.tek kjo qe ke shkruar o doktor shkencash duhet te kuptosh,21 janarin ja u zbuloi gazetari qe ju e njihni,mu ne mes te tr,ne kohen ku ti dhe te tjeret ishit po aty.me fakte,me figure.rasti I tahirit eshte ne itali ceshtja.keni aq pagesa ju, sa te gjeni nje gazetar investigativ,mire prokuria,por spo del nje gazetar te thote,ja faktet qe disponohen per tahirin.sa per ramen ke deri diku te drejte njesoi si saliu.ben veting per hallexhinjte,duhet ta filloje me ju te paret.ku I gjetet milionat qe pagueni,nga I moren dhe u pasuruan pronaret tuaj te medias.jane paguar miliona dollare reklama per cizme kineze neper tv tuaja duke konkuruar reklamat e tv te perendimit me Armani.sa droge shitet e blehet ne media,sa te droguar jane neper ambientet tuaja.sa ishte dhe eshte shkalla e eskortave neper tv.ketu ke te drejte qe rama sillet njesoi si saliu.

 16. drini says:

  E pa imagjinueshme te besh nje krahasim te tille. As mund te cohet nepermed vrasja e kater qytetareve si krim me me “krimin” jam kushuri i Sajmir Tahirit. O zot ku shkon mendja e Bushatit
  O z. Bushati me mire mos shkruaj fare kur nuk ke cfare te thuash. Ti edhe Zheji or mik keni ikur per lesh. Nuk keni asnje vlere, jeni zero. Jam i sigurt se ju te dy po te keni urdher nga sala shkruani qe neser se: Cte keqe ka te trafikosh droge, cili eshte demi im si qytetar, ctkeqe ka se disa behen milionere pa me rene mua ne qafe , se tregu kerkon droge, se disa shtete e kane te lejuar etj . me duhet mua se vdesin disa nga overdoza ne shtetet ku perdoret.etj etj pra ju shkruani komplet te kunderten , e beni te bardhen te zeze

 17. lora says:

  Je bere legen, Andi, e kupton veten? Po ti je njesoj si ata qe lehin tere diten per krime dhe droge kur vete kane bere gjithe ato krime qe i kemi pare me sy. Mjaftojne vilat qe shohim, pa le parate e benkes, prandaj Andi, thuaj faleminderit Saliut qe te ka mbajtur ne preher ne Paris. Mos degjon me legeni dhe legenat sot!

 18. Boston says:

  Ja pra e nxori koken te plote dhe ky sahan lepires i Saliut. Me kete shkrim mund te them me ze se ky palace cdo gje mund te jete por vetem gazetar jo………..

 19. Terbacioti says:

  O bllokmen i muri,si krahason gjakun e 4 deshmoreve me perrallat e dhalles e tj.. Nip muti i kriminelit hysni,megjithse ai ishte i zgjuar kurse ti ne rrot magjari

 20. Grida Suma says:

  Qe je kurve dhe qe vdes te ulesh Edi Ramen e fijne te gjithe shqiptaret…por qe gazeta tema te botoje nje gazetsr qe vetem komente kundra merr nga cdo lexues i rendonte nuk ka bythe ku te rrij…keto qen gazetare nuk duhen botusr me….

 21. Mersin says:

  O Mero po pse e ndyn gazeten me shkrimet e ketij gomari.

 22. Kolera u rente ne prag te shteise says:

  Andi!
  Te te vras kater pjestar te familjes dhe te me dencosh per trafik droge,e shkembejme?

  1. Anarko-Sindikalisti says:

   Pergjigje vertet shteruese, por po e “zbukurojme” pak se edhe Andit mund t’i pelqeje. Para vrasjes te kryhej perdhunimi dhe te denoheshe vetem per veprimin e pare.

 23. Gri says:

  Qe sot nuk e lexoj me kete idiot.
  Barazon 4 te vrare me habilajt dhe nje zagar.

 24. Dike Mullai says:

  E vecanta e Gazetes TEMA, qe lexoj rregullisht, eshte se cdo dite boton shkrimet e ketij QELBESIRE ! Komentet , pas cdo shkrimi, jane PESHTYMA ne fytren e ketij te PA-fytyre ! Po ta kishja perballe do t’i hidhja nje GELBAZE !!!

  1. jo-genjeshtres says:

   Dhe per sa kohe qe shkruan Andi (e njoh pak nga shkolla e larte), aq me shume komentohet shkrimi i tij dhe bashke me Meron bejne pare.
   C’do koment i yni eshte dashur padashur nje vleresim per gazeten!
   Shkurt Andi+komente=pare!
   Komentet e mia ka kohe qe Tema nuk i njerr!

 25. Lond says:

  Ky do dajak se me sha me rob shpie esht lodh b…q…po si mor kurv kraheson prrallen e tropojaneve me 21 janarin or kafsh.

 26. tir says:

  Qe ky miu i kanaleve eshte i neveritshem kur flet me ate zerin e mimiken e tij e dija se dhe kanalin e tv e nderroja sa shikoja kete surrat.Megjithate ashtu e ka be zoti dhe ska cben,por te arrish te nxjerresh vetem marrina prej goje ne cdo shkrim te tij, ky ose eshte i lojtur mendsh ose ka shpirtin katran.Or palaco, po si mor ve shenjen e barazimit me 21 janarin? Te rafte e keqja nga se pret or idiot, or faqezi! Zotit Mero do i lutesha te mos e banalizohe gazeten e tij me kete palaco! Jepja ato leke ,por mos e boto artikullin e tij.Te shkoje te balena blu e 55-ses.

 27. Jimi says:

  Mero! Vertet detyra e shtypit si organ demokratik eshte qe te informoje dhe te pasqyroje kendveshtrimet e kunderta, te individeve apo grupimen te caktuara shoqerore, por autor cinike si ky bastard, mendoj se nuk ja rrisin vleren gazetes tende! Ti ne nje fare menyre po na detyron qe per hir te nje bastardi pervers ta bojkotojme gazeten tende, qe per hir te vertetes ka qen dhe eshte nga gazetat me serioze e prestigjoze ne vend.

 28. 01 vlora says:

  Je nje idiot Andi …

 29. BUJARI JU DEGJON says:

  Nuk bie ere m… vetem shkrimi i Andush Sahanlepiresit…
  Kush ka qene ndonjehere prane tij ,ia ka konstatuar kollaj kuterbimin e gojes …
  Pleh komplet…

 30. ano says:

  O legen..!. As qe marr mundimin te lexoj shkrimet e tua bastarde, por qysh ne titull ti e tregon se je PLEHER. Po si mund te behet krahasimi mes rastit ne fjale me 21 Janarin…?.

 31. Populli says:

  O sketerre morale, se as gazetar, as analist nuk je. Sa i zellshem je qe te paralelizosh te paparalelizuarat, per te mbjelle qofte edhe dyshime. Cuditem si ka mundesi qe e marrin neper media kete njeri sygjarper.

 32. niko says:

  Ti gazetar qe paguhesh per ate qe thua,ke te drejte qe te gabosh ne llogjiken tendeqe te justifikosh parate qe merr. Ndersa te gjithe te tjeret qe ju intereson vendi i tyre,perfshi edhe mua qe po te shkruaj;nuk shohimasnje ngjashmeri te 21 Janarit;vidion e Ilir Metes me Dritan Priftin,me ze dhe me figure;si mundesh ta krahasosh me biseden telefonike mes dy trfikanteve si bashkepuntor te Ministrit Tahiri,vetem 3 muaj nga fillimi i detyres per fitimet e ministrit ne muaj! Sikur edhe financieret e Tahirit te ishin keta qe flasin ne telefon;prap do te ishin te pabesueshem;askush nga trfikantet nuk do te pranonte qe llogarine tja mbante nje trfikant apo jo zoti gazetar;Ju do ta pranonit qe tja u bente llogarine nje trafikant!!???

 33. niko says:

  Ti gazetar qe paguhesh per ate qe thua,ke te drejte qe te gabosh ne llogjiken tende qe te justifikosh parate qe merr. Ndersa te gjithe te tjeret qe ju intereson vendi i tyre,perfshi edhe mua qe po te shkruaj;nuk shohim asnje ngjashmeri te 21 Janarit;vidion e Ilir Metes me Dritan Priftin,me ze dhe me figure;si mundesh ta krahasosh me biseden telefonike mes dy trfikanteve si bashkepuntor te Ministrit Tahiri,vetem 3 muaj nga fillimi i detyres per fitimet e ministrit ne muaj! Sikur edhe financieret e Tahirit te ishin keta qe flasin ne telefon;prap do te ishin te pabesueshem;askush nga trfikantet nuk do te pranonte qe llogarine tja mbante nje trfikant apo jo zoti gazetar;Ju do ta pranonit qe tja u bente llogarine nje trafikant!!???

 34. ALEX says:

  Prokuroria duhet te arrestoje Ramen me gjithe kupolen e policise.

 35. amerikani51 says:

  Ti or zagar nuk ke faj,fajin e kane ata qe te krijojne hapesire per te komentuar.Paske qene I pa skrupull dhe pa dinjitet.Puu fare e poshter.

 36. uje ne hava says:

  O Andi Bushati nuk e di ke qene i pire apo te kane paguar qe besh kete shkrim zhgarravin. Ndonje dite do te thuash se Hitleri dhe Obama kane bere same krime dhe doshta ky i fundit me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *