VIDEO/ Operacion antidrogë në Tiranë, pranga 7 personave, policia jep detajet

Drejtori i Policisë së Tiranës, Ardi Veliu në një deklaratë për mediat njoftoi finalizimin e një operacioni antidrogë ku u sekuestruarn 146 kg kanabis.

Sipas drejtorit Veliu droga u zbulua në një tunel në zonën e ndërmjet Valiasit dhe Fushë-Prezës.

Në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit, tuneleve dhe ambienteve të tjera kanë konstatuar vende të përshtatuara për kultivim, të shpërndarë në formë të çrregullt ku u konstatuan në total 220 bimë të dyshuara narkotike e llojit Cannabis Sattiva dhe 146 Kg bimë e dyshuar narkotike e llojt Canabis Sattiva,e futur në thasë, e cila gjendej në thellësinë e një tuneli.

Në kuadër të operacionit “Muzgu”, Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, mbi vlerësimin e situatës dhe marrjen e masave të menjëhershme është bërë i mundur identifikimi, gjetja, kapja dhe arrestimi në flagrancë i 7 shtetasve dhe procedohen në gjendje të lirë për 10 shtetas të tjerë si më poshtë:

N. K, 48 vjeç, lindur në Tiranë dhe banues në Çerek, Krujë, në rolin e organizatorit

M.K, 23 vjeç, lindur në Kamëz dhe banues në Çerek, Krujë, në rolin e organizatorit

R.K, 24 vjeç, lindur në Tiranë banues në Çerek, Krujë, në rolin e organizatorit

G.S, 45 vjeç, banues në Laknas, Tiranë ndihmës

B. S, 26 vjeç, banues në Laknas, Tiranë ndihmës

D.S, 26 vjeç, banues në Laknas, Tiranë ndihmës

M. D, 18 vjeç, banues në Vorë, Tiranë ndihmës

Gjithashtu janë proceduar në gjendje të lire 10 shtetas.

Shtetasit e sipërpërpërmendur që procedohen në gjendje të lirë janë personat e punësuar nga shtetasit e ndaluar nga Shërbimet e Policisë, me qëllimin e punimit të parcelës dhe përpunimit të bimës së dyshuar narkotike dhe përgatitjes për tregtim përkundrejt përfitimit të shumave monetare.

Në cilësinë e provës material janë sekuestruar:

-220 rrënjë bimë e dyshuar narkotike e llojt Cannabis Sattiva
-146 kg bimë e dyshuar narkotike e llojt Cannabis Sattiva
-Një automjet furgon e markës Ford, i cili shërbente për transportimin e punëtorëve
-25 aparate të ndryshme telefonike

Materialet proceduriale do t’i kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale”Prodhim dhe shitje të lëndë narkotike”, “Kultivim I lëndëve narkotike” dhe “Mos kallzimi i krimit”, parashikuar nga Nenet “283/2, 284/2 dhe 300 të Kodit Penal.

Nga ana e shërbimeve policore po punohet për zbardhje e plotë dhe hetimin e gjithanshëm të kësaj veprimtarie kriminale në fushën e narkotikëve.

Policia e Shtetit po vijon punën për kontrollin e territorit, parandalimin e ngjarjeve kriminale dhe goditjen e paligjshmërisë, e në këtë kuadër fton edhe qytetarët të telefonojnë në numrin 112 kur konstatojnë paligjshmëri, duke i garantuar për reagim të shpejtë dhe të paanshëm

Drejtori i Drejtorise Vendore te Policise Tirane Ardi Veliu dhe Drejtori i Drejtorise Vendore te Policise Durres Alfred Çepe ne konference per shtyp per finalizimin e Operacionit anticannabis "Muzgu".

Publié par Policia e Shtetit sur dimanche 22 octobre 2017

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “VIDEO/ Operacion antidrogë në Tiranë, pranga 7 personave, policia jep detajet”

  1. V.T. says:

    O Drejtori A.V. tere kete sukses tuajin jipeni me emra se duke raportuar ne kete menyre mua me duket ju”genjeni” dhe mashtroni opinionin publik duke perdorur alfabetin shqip.Pershendetje V.T.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *