Erdogan rrit tonet ndaj BE-së: Evropa vdiq në Bosnjë dhe u varros në Siri, Turqia lodër e askujt

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan tha se ajo që do të arrijë Evropa pa Turqinë do të jetë vetmia, dëshpërimi dhe kontradiktat e brendshme, duke theksuar se Turqia nuk ka nevojë për Evropën, por Evropa për Turqinë.

 

 

Evropa vdiq në Bosnjë, u varros në Siri. Trupat e pajetë të fëmijëve të pafajshëm në brigje deti janë gurë varresh të civilizimit perëndimor. Fatkeqësisht, në shtatë vitet e fundit, vlerat evropiane u diskredituan dhe u zhdukën nga vetë mbajtësit e këtyre vlerave”, tha Erdoğan në Ankara, në një program përkujtimor të ish-presidentit të ndjerë boshnjak, Alija Izetbegoviç.

Erdoğan tha se presin që liderët e Evropës të mos e shënjestrojnë më Turqinë dhe të kthehen në arsyen e shëndoshë.

“Nuk mund të shkohet askund duke e rritur ksenofobinë. Të imagjinosh një qeverisjë bazuar në sentimentin anti-islam nuk të çon në asnjë vend”, theksoi presidenti turk.

“Ajo që do të arrijë Evropa pa Turqinë do të jetë vetmia, dëshpërimi dhe kontradiktat e brendshme. Turqia nuk ka nevojë për Evropën, por, në fakt, Evropa ka nevojë për Turqinë. Edhe pse ata nuk duan ta shohin këtë, receta e problemeve që po bëhen gjithnjë e më kronike është Turqia, anëtarësimi i plotë i Turqisë”, u shpreh Erdoğan.

Ai theksoi se mashtrohen ata që mendojë se do ta gjunjëzojnë Turqinë përmes sanksioneve dhe kërcënimeve.

“Ne nuk jemi dhe nuk do të jemi lodër e askujt. Nuk jemi dhe nuk do të jemi ushtarë të cilët dikush mund t’i trajtojë sipas dëshirës. Sepse ne, sikurse boshnjakët, jemi popull qe kemi shkruar historinë me gjak dhe kemi paguar çmimin e lirisë duke varrosur djem të rinj”, u shpreh presidenti i Turqisë, Erdoğan.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Erdogan rrit tonet ndaj BE-së: Evropa vdiq në Bosnjë dhe u varros në Siri, Turqia lodër e askujt”

 1. ''askush nuk urrehet me shume se ai qe thote te verteten...........[PLATO]! says:

  ki eshte suniti gjaxor[birazer i Zike sumqirit],keta jane muslims qe shikojne endrra vec me te vdekur…………….allah uakbar!

 2. hajri idrizi says:

  Te lumte goja Bac ,Ne pasardhesit e tuj ne ballkan jemi me TY Allahu qofte me ty Tayp Recep

 3. adi says:

  minj turko-arabe
  seksioni i isis ketu te tema
  ku jeni????
  e shifni e kuptoni cfare ju ka rezervuar e ardhmja ne tokat e arvanitasve dhe arberesheve te vrare dhe debuar nga gjysherit tuaj.
  ju o perverse, ju plehra te historise se njerezimit, ju anti shqiptaret me medhenjne histori , ju qe faleni te xhamia e sulltanit qe vrau me shume shqiptare ne histori, ju qe urreni edhe mbas 500 vjetesh gjergj kastriotin njelloj si gjysherit tuaj turko-arabe.
  ju qe jetoni ne tokat e arvanitasve dhe arberesheve te vrare e te debuar, ju qe ureni cdo gje fisnike dhe thelbesore te ketij kombi.
  ata qe na lane te vetem ne doren e perandorise me te madhe dhe me te zeze te kohes , mbas 500 vjetesh kane vendosur te hakmeren edhe per ne , per gjakun e shqiptareve.
  fundi juaj dhe e shtetit tuaj terrorist eshte tashme nje formalitet.
  nuk mundet padrejtesia felliqesia imoraliteti pabesia hipokrizia te fitoje pergjithmone
  e verteta dhe e drejta gjithmone ne fund fiton.

  1. adi says:

   Mos ma vini re se kam rrjedhur

 4. nje ish myslyman,tani grek ne dite te hallit says:

  Epo Turqine e ke kthyer ne vend islamik diktatorial o Erdo nuk mund te shkojet keshtu ne evrope

 5. Projekti says:

  Trim u tregove o Erdogan. Minoritetin turk ne Greqi e sigurove. Tani mediat greke thone qe do ndertohet dhe nje big dzami ne Athine. Ate qe se bene paraardhesit e tu per gati 200 vitet e fundit e realizove ti. Bravo. Amanetin e Osmanit, Muratit, Mehmetit, Sulejmanit e kuc e mac e kujtdo tjeter, ti po e permbush. Edhe copeza e fundit qe ka mbetur nga Hellada qe ishte aq e madhe dhe e fuqishme do zhbehet. Se shpejti ponto-karamanlidet do e marrin kryqin qe kane ne flamur dhe do ta fusin ne bythe. Janulla po survejohet, Himara po pastrohet, Dropulli ka papunesi, Finiqi nuk ka infrastrukture, Vorio Epirotet ne te semes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *