DOSSIER/ Kongresi ndërkombëtar i popujve të lindjes, Jeronim De Rada: Gjuha shqipe superiore ndaj çdo gjuhe klasike, thesar i çmuar për shkencën

Në dokumentin në gjuhën frënge « Actes du douzième Congrès international des orientalistes : Rome, 1899. Tome 1 », gjejmë një shkrim,në faqen n° 212, në lidhje me gjuhën shqipe sipas pikëpamjes së poetit dhe publicistit të njohur shqiptaro – arbëresh, Jeronim De Radës.

Të martën e 10 tetorit 1899, gjatë mëngjesit të seancës n° 7, një ndër figurat më të ndritura të kombit tonë ka trajtuar përpara të pranishmëve tetë argumente për gjuhën shqipe dhe veçantitë e saj.

Nga Aurenc Bebja

“ Z. De Rada paraqet idetë e tij për atë që karakterizon gjuhën shqipe dhe monumentet e saj :

1.Gjuha shqipe është e përbërë nga fjalë njërrokëshe të cilat vënë në dukje aspekte të ndryshme të fushës. Me ndihmën e prapashtesave ose të ndryshimit të zanoreve në rrënjën njërrokëshe, gjuha shqipe ka mundësitë të formojë fjalët për një ligjërim.

2.Ka dy lakime ku njëri është i shquar; tjetri i pashquar. Tri janë gjinitë, ku ajo asnjanëse shpreh idetë e përgjithshme. Rasat janë shtatë.

3.Format e foljes janë tri : veprorja, joveprorja dhe mesorja; pesë mënyrat ; shtatë kohët.

4.Zanorja e ndryshueshme, si shtesë e prapashtesave morfologjike, ndryshon tonalitetin.

5.Për arsye të burimeve të saj fonetike, gjuha shqipe është superiore ndaj çdo gjuhe klasike.

6.Gjeografia, ashtu si dhe legjendat e kohës parahistorike helene dhe latine ruajnë fjalë shqiptare. Ishin Pellazgë, Trojanë, Frigianë, etj. Ishin Pellazgët që e themeluan Romën.

7.Zotat e paganizmit kanë të gjithë emra që rrjedhin nga rrënjët shqiptare. Është e qartë pra se për kultin e Perëndisë dhe natyrës duhet t’u referohemi Pellazgëve. Pas transformimit të zotit të vetëm në një perëndi shumëformëshe dhe antropomorfe ata ndoqën idhuj, të cilët kishin emra të përkryer shqiptarë, që shprehnin simbolet e tyre.

8.Në përfundim, Z. de Rada është i bindur se në gjuhën shqipe ka ende thesare të çmuara gjuhësore për shkencën dhe ai pret që të zbulohen  shpejt.”(darsiani)

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “DOSSIER/ Kongresi ndërkombëtar i popujve të lindjes, Jeronim De Rada: Gjuha shqipe superiore ndaj çdo gjuhe klasike, thesar i çmuar për shkencën”

 1. babo says:

  Hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…….dhe asgjë më tepër…!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prandaj shqiptarët janë brekëgrisur, sepse pordhojnë shumë…!

  1. albaniafirst says:

   babo-po zotrote nuk e fut veten ke bythegrisurit shqiptare? Zaten, drejt e ke ti, kur mbeti De Rada te perfolet nga injorante si puna jote, mjere ne ku jemi katandisur. Perparimi ka arritur kulmin, kur u jane krijuar kushte hajvaneve te paisen me … kompjuter.
   E fundit, pordhimi me prapanice eshte dicka natyrore, por kur disa si puna jote pordhojne me goje, asaj si tia veme emrin?

 2. .. says:

  Auto-mastrubimi i rradhes se “intelektualeve” Arnaut, ju djeg inferoriteti qe ndihejn ndaj popujve te tjere.
  A ka mundesi te flitet vetem Shqip per tu kuptuar ????? Si ne politik, ekonomi, mjeksi, filozofi ….
  Joooòo ne asnje menyre pa perdorur fjale nga gjuhet qe nenvleftesojme.
  Gjuha me superiore eshte ajo qe nuk perdor ne as nje aspekt gjuhe te tjera, por vetem te saja …… kjo eshte vetem gjuha Hyjnore Helene.

  1. undefined says:

   Shko mor idiot ti nuk di te rreshtosh dy mendime e jo te na tregosh “gjuhet hyjnore” kastravec fillo vill vrere e shaj si Asocial shqiptaret se vetem kaq ke ne koke carac mjere ajo familje qe te ka mor cop budallaj

   1. .. says:

    Blla blla blla blla …. boll dhjeve nga goja thuaj dhe ndo nje argument, o debil.

 3. .. says:

  Gjuha Shqipe “thesar i cmuar i shkences” …… O Zoooot i madh na mbro trut e kokes.
  C’mund te thone Greket dhe Latinet per keto gjuhe qe i flet gjith Bota.

  1. albaniafirst says:

   per ate pa emer apo per ate me dy pika dhe per ca te tjere te te njejtit kallep:
   Nje fjale e vjeter e popullit te mencur shqiptar thore se edhe floriri i vogel eshte por e ka vleren e madhe.
   kur marrin persiper te ironizojne De Raden ca debila te kallepit tuaj, ….

 4. Kush njeh gjuhen shqipe, meson historine e Zotave !
  Kurse per injorantet…..No comment !

  1. .. says:

   Si njofes i shqipes qe je Pa na thuaj ndonje histori (mitologji) nga Zotat o deficent.

   1. O komentuesi me 2 pika.. !
    Ne radhe te pare undefined me ka plotesuar pak si parathenie per ate qe pyet ti , por une do te mundohem te sjell fakte kokforta , sa ti po je burrete reflektosh ashtu sic duhet.
    Ne radhe te pare gjuha greke , e cila flitet nga te gjithe ne greqi , por vetem nga greke joooooooo !
    Greke nuk ekzistojne , vetem shqiptare ne masan 75 me 80 % te pranuar nga shkencetare greke te historise dhe bastardo armeno- ruso-sllave.
    Kurse per faktet ;
    Qeleshja kosovare ose plisi , sic i thone kosovaret,
    eshte nji fakt qe shume pak shqiptare e dine se tregon qe jemi kombi – hyjnor i lidhur me Zotat.
    Emri Zef , eshte ai i Kryezotit te 12 teve Zeus !
    Nuk ka ne greqi ndonji. Zef !
    Arka e Noes .
    Nuk ka ne greqi ndonji ( Noe) !
    Ka ne vendin tone ( Ndoe) ose ( Ndue).
    Ne Egjipt thone ( Farajon) ose ( Faraon).
    Ne greqisht nuk ka kurrfare lidhje.lamtumire deri ketu.
    Ne Rumani kryeqyteti quhet ( Bukur eshte)
    Kjo 100% ne shqip sepse eshte qeverisur nga iliret dhe me vone nga dinastia ( Gjika).
    Ne Egjipt kane qeverisur po prape iliret dhe prandaj quhesshin farajon .
    Nuk kishte para 14 -15 mije vjetesh president apo kryeministra , por thjeshte i quenin njeri – tjetrin farajon.
    Deri ne 1953 Egjipti per 300 vjete eshte qeverisur nga nji dinasti shqiptaresh nga fshati Zemlak i Korces , me 0 klase shkolle dhe e bene Egjiptin nje nder shtetet me te fuqishme te asaj kohe.
    Ti bera te gjitha keto shembuj nga miliona te tjere qe te kuptosh hyjnine shqiptare dhe permasat e saj.
    Kurse plisi kosovar dhe te gjitha ato shqiptare te te gjitha viseve, tregojne gjysmen e vezes !!!!!!!!!!
    Me ate plisin shqiptar ne koke ke skulptura te Zeusit , vete Hyjnise.
    Kurse skulptura te tjera me gjysmen e vezes nga poshte dhe gjysmen e vezes nga larte me figuren e nji femre me nji femije ne krahTREGON LINDJEN e NJEREZIMIT #!!!!!!!!##
    Ne greqi nuk i tregojne me shume bujari keto skulptura sepse bien Era SHQIPTAR !
    NeGreqi 12 Zotat e Olimpit i quajne mite, dmth perralla, kurse perrallat i quajne te verteta ##!!!!!!!#
    Zot na ruuuuuaaaajjj nga fallsifikatoret e historise , gjithashtu dhe nga injorantet………..

 5. undefined says:

  Gjuha helene ishte gjuhe artificiale dhe jo Natyrale pra jo gjuhe e popullsise vendase por e Prifterinjeve te asaj kohe qe e sajuaj nga dialektet vendase dhe gjuha e koloneve te ardhur ne pergjithesi fenikas nga vitet 500-400 p.e.s gjuha e folur perpara kesaj periudhe ne ate vend qe me vone u quajt Helade nuk ka te bej aspak me helenishten dhe eshte shume afer shqipes te tjerat jane perralla me lesh “greke” apo europiane per interesa gjeopolitike

 6. GJUHA JONE SA E MIRE says:

  kush nuk beso keto shkrime te ndrroj Kanal:(
  GJUHA SHQIPE ESHTE NONA E greqishtes dhe latinishtes.
  ai qe se beso te studjoj keto dy gjuhe dhe do ta kuptoj thelbin.
  per copa druni qe komentojn pa dit gjo osht e kot per tfol.
  kto njerez kan dyshim dhe per ato qe kan nshpi tvet jo mo me kuptu cosht SHQIPJA.

 7. Pellazgos says:

  A eshte gjendur ndonje objekt apo vende arkeollogjike te shkruar “shqip” perpara 1912es?
  Nacionalizmi dhe Feja eshte semundje,eshte shume e veshtire te njohin vetveten se cfare mendojne dhe sa peshon truri i tyre.
  Historia e botes thote qe e Ballkan qe ga koha e majmunit kane qene civilizimi i Kretes,i Qyklladhes,Helene qe nga koha e Megas Aleksandros deri ne vdekjen e Kleopatres,Periudhe Helenike me vone 750 vjet Perandori e Romes me kulture dhe civilizim Greke (Lojera O.impike,Alfabet,Filosofi,Theatro,Mathimatiqi,Arithmitiqi,
  Zeus jo Jupiter etj.
  Me vone 1100 vjet Bizant Greke,500 vjet Osmanllek.
  Tani ikni pi…….ni.

 8. Pellazgo !
  Mos shko shume ne kishe se te demton sistemin imunitar te trurit……#
  Lexo Niko Stilos per te vertetuar nese jane gjetur shkrime ne Krete dhe shkrime qe bejne fjale per nji periudhe para disa mije vjetesh , dhe lexoj mire.
  – Kurse shume mire e thua per nacionalizmin dhe fene sepse te pershtatet fiks mendjes tende.
  Mund te thpshe nga koha e Kleopatres deri tek e Aleksandrit Ilir.
  Dukesh qe e njeh historine……
  Kurse perandoria e Romes qeverisej vetem nga ilirike te paster.
  Qe te kuptosh historine per romaket dhe bizantet , duhet ta lexosh ate !
  Nji pyetje zoti pellazg…..dhe si nuk e ke vene grekos……..;
  A e di ti se Greqia perbehet me shume se 80% prej shqiptareve ?
  Nuk besoj ta dish dhe te flasesh keshtu.Mesoje.
  Greqia vetem gjuhen qe flitet rreth 150 vjet me dhune ka , ndesa populli eshte thjesht shqiptar dhe nji pjese bastardo e perzjere.
  Pra, TE GJITHA SA PERMEND QE NGA OLIMPIADAT.MATEMATIKAT DHE TE GJITHA QE SOT I ATRIBUOHEN GREKEVE , JANE SHQIPTARE.

  EDHE MATEMATIKA.ARITMETIKA.ALGJEBRA GJEOMETRIA SIMETRIA ME GERMA DHE ME VIJA.JANE TE VJEDHURA PREJ LIBRAVE TE THotit Hyjnor dhe u botuan te perkthyera ne greqishte nga grabitqaret grek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *