Kush po i bën “sconto” faturës së Edi Ramës

Nga Astrit Patozi

Edi Rama e ka marrë të plotë faturën për çështjen “Tahiri”. Ajo është politike, ashtu siç në fakt duhet të ishte dhe nuk e kuptoj pse dikush nga Partia Demokra­tike po kërkon ende një fitore që, në fakt, është arritur një herë.

Prangat në duart e Saimir Tahirit mund të kenë vlerë për di­kë që mund të ketë pasur hesape personale me të, ose për ndo­një shqiptar, që këna­qet vetëm kur e sheh tjetrin në hall (si­domos kur ai është personazh i njohur), por jo për opozitën. E cila, kryesisht për shkak të policisë italiane, por edhe e ndihmuar nga vetë qeveria në vështirës­i, ka arritur të kor­rë një sukses të buj­shëm politik.

Është humbje kohe të merresh me debatin në kishte të drejtë apo jo mazhoranca të rrëzonte kërkesën e prokurorisë për ar­restimin e Saimir Ta­hirit. Sipas meje, qeveria nuk ka shkelur ndonjë ligj e, aq më pak kushtetutën, kur ka marrë atë ven­dim, sepse ka shfryt­ëzuar një të drejtë të vetën. Të cilën ia jep një copë e imu­nitetit për politika­nët dhe njerëzit e drejtësisë, e cila u ruajt e paprekur në ndryshimet e famshme të vitit 2012.

Por përtej kësaj, ajo është vetëzbuluar lakuriq para shoqër­isë, duke treguar se cfarë është për të raporti i politikës me krimin, por edhe ai me drejtësinë. E thënë ndryshe, jurid­ikisht Edi Rama nuk ka bërë ndonjë shkel­je, por moralisht ai është i vdekur dhe i pakallur.

Sepse në rastin e parë që iu paraqit një mundësi për të tre­guar se është i paka­pur nga krimi dhe fi­jet e tij, ai demons­troi të kundërtën. Edi Rama kishte dy op­sione përpara vetes, të tregonte se ai voton symbyllazi sa herë që drejtësia e kërkon atë vetë apo një nga të tijët, apo që të shfrytëzojë një hapësirë të ngush­të ligjore për të fs­hehur kokën si struc­i.

Kryeministri zgjodhi të dytën dhe kjo është rrethanë e mjaf­tueshme që opozita ta konsideronte të mb­yllur betejën e vet, duke u përqëndruar tek shpjegimi politik i kësaj që po ndodh dhe jo tek nenet e kushtetutës dhe të Kodit Penal që, sipas saj, po shkelen.

Nesër është dita e finalizimit të kësaj sage të neveritshme dhe turpëruese për Shqipërinë dhe fatke­qësisht debati ka de­graduar se si do të jetë raporti i votave pro dhe i atyre ku­ndër arrestimit të Saimir Tahirit. Ndërk­ohë, që kjo nuk duhet të kishte asnjë vl­erë, sepse askush në Shqipëri nuk ka ndo­një kuriozitet për numrin e deputetëve, që secila parti ka në parlament.

Nëse do të isha dep­utet i opozitës do të kërkoja sot heqjen e plotë të imunitet­it për cdo politikan, prokuror dhe gjyka­tës, si e vetmja mën­yrë e shprehjes së vullnetit të plotë për vënien në dispozic­ion të gjithkujt para drejtësisë, si i barabartë para ligjit. Sa kohë që ajo kla­uzolë të jetë, të gj­itha betimet se ne jemi gati në cdo mome­nt të ballafaqohemi me drejtësinë, nuk janë gjë tjetër veçse dëngla politikanësh. Sepse barazia para ligjit sot nuk ekziston me ligj.

Me sa më kujtohet ka qenë Partia Social­iste, që ka këmbëngu­lur atëherë (në vitin 2012) që të kishte një dritare të vogël për deputetët dhe për njerëzit e drejt­ësisë, nëpërmjet të cilës po mbrohet këto ditë fati i qytetarit Sa­imir Tahiri, sepse politikisht ai tashmë ka kryer punë. Duhen vetëm 28 firma për t’ia lënë në derë prapë Edi Ramës, që ta marrë ai përsipër të vendosë që qeveria e tij nuk bën dot pa imunitet dhe se kjo mazhorancë e ka frikë drejtësinë.

Do të ishte një bet­ejë win/win, fundi i së cilës do të sill­te një sukses të gar­antuar. Natyrisht, nëse dikush ose disa nga opozi­ta nuk e kanë merakun që mbase një ditë ta shfrytëzojnë për vete atë nenin, që po shërben sot si salvax­hente për Saimir Tah­irin.

Por edhe nëse do të ekzistonte kjo frikë për dikë apo për disa, do të ishte një keqkuptim i madh. Sepse imuniteti, për aq sa është, nuk ësh­të ndonjë instrument, prejt të cilit mund të mbrohet opozita. Sepse nëse do të vinte ajo ditë, mazho­ranca i ka gjithmonë votat që edhe në më­nyrë arbitrare të vo­tojë kundër çdo depu­teti të Partisë Demo­kratike, sa herë që kjo të kërkohet. Sep­se jemi ne ata që me­ndojmë dhe po përpiq­emi të bindim shqipt­arët se Saimir Tahiri nuk është rast i veçuar, por ka edhe shumë të tjerë si ai, por për këtë duhet të jemi bindës.

Ndaj edhe them se opozita sot betejën nuk e ka me parlament­in, por me opinionin publik, të cilin du­het ta tërheqë pas kauzës së vet, kur ta ketë realisht një të tillë. Kështu si po zhvillohen ngjarjet sot, të gjithë janë të bindur që Rama është kapur i zhytur në llum, por jo të gjithë mendojnë se Partia Demokratike po bën gjënë e duhur dhe po e shfrytëzon siç duhet këtë shans të artë.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Kush po i bën “sconto” faturës së Edi Ramës”

 1. Nard Gallata says:

  Problemi eshte se ne Pd,qe te jesh anetare,dhe pastaj funksionar,deputet etj,duhet ta kesh nivelin e inteligjences 0.Gjithashtu ky nivel eshte edhe per ex-at.

 2. Koba says:

  Po per cfare drejtesie e keni fjalen Z.Patozi ,? Per skandalin e tre prokuroreve tropojane ,te nxitur nga Sali krimineli dhe Like Floriri? Mos bej teorira koti..Po shikoje ne thellesi problemin.Atehere le ti hapim te gjithe letrat.Sali krimineli akuzohet per 246 vepra penale,Lul sumkapuci po ashtu per rrugen e Kombit,21 Janarin,Vrasjen e Olldashit,Falsifikimin e votave per kryetar Bashkie te Tirane s,dhe per tu zgjedhur kryetar i PD. a do ma?? Ik ore bej shurren se dhe ti nje spurdhjak i rendomte JE!!

 3. Buxhingla says:

  Titi e fillon bukur e mire pastaj e hollon nga pak dhe nga fundi e kupton se titi eshte i njejti K.r me zile.

  nga cila drejtesi ka frike mazhoranca o katunar? nga drejtesia qe telekomandohet nga birisha? ik o loqe e shtrydhur. te gjithe jeni te neveritshem.

 4. saliu says:

  O Patoz. E nxorre ate qe te ka futur Basha nga mbrapa, apo po te mban ngrohte

 5. mirel says:

  Ik or plere. Akoma nuk e kuptoni qe nuk duhet te flisni fare. Funderina

 6. Andromeda says:

  Sa fytyra keni ju të doktorriz,apo s’ keni fare cipë. Si e ndërroni lëkurën, menjëherë si kameleonët.

 7. fati says:

  Po mire mo, Tozi Patozi, pse je kontradiktor ne ato qe shkruan: edhe thua ne fillim qe nuk ka pset e a’i vihen prangat Tahirit pa u hetuar me pare, dhe ma vone perpiqesh te akuzosh Ramen sepse votoi qe Tahiri te hetohet i lire, pa pranga ne duar. Si te te marrim vesh? Kthjellohu o vlla, se te ka rene budallalleku ne tepelek të kokes. Shyqyr qe ka njerez ne kete vend qe kane dy pare mend ne koke e te kthejne kurrizin me perbuzje.

 8. Naqja says:

  . PATOZI!!!!!!
  MË MIRË LLUMIN E RAMËS,,,,,,
  SE SA GJAKUN E BERISHËS.!!👎👎👎
  KAQ GJË, MUND TË MOS NA E MARRË MENDJA,
  POR NA E NDJEN ❤️ ZEMRA.
  TI , VAZHDO TJA LËPISH BERISHËS, POR PO E KUPTON SA PO TË KUPTOJNË?!?!🙄🙄

 9. spartaku says:

  Po eshte e vertete ajo qe thot Patozi.Opozita sot,nuk e ka me parlamentin,por me publikun,qe t’a terheq pas kauzes se saj kur ajo te jete vete ne keto pozita qe eshte Tahiri sot.

 10. Jimi says:

  Qenka i qut ky Tapozi! Si nuk e zgjodhi qoftelargu per te drejtuar shqupin!? Po pse lihet jashte dere ky fenomen?

 11. shushica says:

  O Patozi…a e di ti qe ne Shqiperi klasa e drejtesise ,te pakten 95 perqind eshte ushtri e Berishes.Atehere per çfare drejtesie flet ti.Me duket se Basha paska bere mire qe te fshiu…Gjyqtaret dhe prokuroret shqiptare jane pasanike o Patozi ,pse ben hipokritin ,kur e di shume mire se ata jane plotesisht ,ne çdo qelize te korruptuar ,duke bere krimin me te rende ,shfrytezimin e postit zyrtar si biznes fitimprures ,ne kurriz te njerezve.Patoz,nuk ke me te ardhme ,merru me dicka me interesante per te kaluar kohen .Shko ne bar ,lloto,tako miqte e vjeter…mjafton qe te mos vazhdosh servilizmin e peshtire ndaj Berishes.

 12. Gjon Leka says:

  Përse nuk merrni nismën për bërjen e një referendumi për heqjen e imunitetit të çdo lloji në Shqipëri për një periudhë dhjetvjeçare sa të spastrohet skena politike dhe gjithë vendi nga korrupsioni dhe amoraliteti.

 13. tarasi 2 says:

  o te rente pika ty ,opozites dhe kauzes tuaj,dhe shancin e arte qe doli baker,o bajga nuk e keni kuptuar akoma qe sa te jete saliu dhe sinafi juaj, rama ka per te qeverisur , sikur dhe vete ramen ta kapin me gomone dhe hashash, me mire te qeveris ai, sesa ju me saline qe i kini duart me gjak shqiptari ptuu fare e poshter, apo i arove zgjedhjet e ndershme e demokratike ne partine tuaj

 14. Arjan says:

  Astrit per nivelin e inteligjences qe ke , nuk te lejohen keto idjotesira qe shkruan, sepse ceshtja nuk eshte Rama perball drejtesise ,por Rama perball tre kasneceve te Berishes …… Mblidheni mendjen zoterush nuk ka me budallenj sot!

 15. Astrit Patozi, vazhdo HA… sa me “shume” kundra Edi Rames dhe ironi ndaj Sajmir Tahirit, si dhe “kunja” per Lulushin tend te ish-SHQUP_it me sa ka brenda, por pa prekur “kufomen” tuaj 27 vjecare Sali Berishen, kreun e krimit dhe cdo te keqje ne Shqiperi nga Dhjetori-1990, ku tashme eshte cift, se ka ne krahe “fuqishem” ciftin tjeter kriminal, super-kriminal, Meta/Kryemadhi. Tashme Shqiperia ka nje Opozite me damken “cift” malokesh qe kane bere gjithe Shqiperine prone te tyre, me vjedhje e vrasje. Kaq duhet ta fiksosh mire sa here te tentosh te shkruash pacavure si me larte.

 16. Koba says:

  Gjon leka ke shkruar nje gje te mencme.Po dua te shtoj jo per 10 vjet po per te gjithe periudhen e tranzicionit. Me perfundimin e sekuestrimit te pasurive te grabitura ose te vena ne menyre te paligjshme

Lini një Përgjigje te Buxhingla Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *