Spartak Ngjela: Nuk ka një çështje Tahiri, ka një proces kundër Ramës

Nga Spartak Ngjela

Çështja Tahiri tregoi se rreziku i të  ardhmes së Shqipërisë është Rama dhe jo Tahiri, dhe se, shkaku i degradimit të qeverisë aktuale nuk është Tahiri, po Rama.

Pse?

Sepse kjo çështje tregoi që Rama vetë ka inkriminuar bashkëpunëtorët e afërt për të strukturuar një sistem politik autokratik me paratë e korrupsionit.

Struktura është ende e dobët, dhe krimi është i dokumentuar tashmë. Struktura Rama nuk ka të ardhme.

Tani është e qartë se gjendja aktuale është rrjedhojë e paaftësisë Rama, sepse ky nuk e kupton dot fare demokracinë, ngaqë dominohet nga një patologjizëm banal i degraduar.

Ndërkohë është i dështuar.

Po pse është në krye të vendit Rama?

Sepse egziston urrejtja popullore kundër Berishës.

Po çështja Tahiri?

Nuk ka një çështje Tahiri, ka një proces kundër Ramës, i cili do të vazhdojë nga ekspozimi i fakteve, kurse Tahiri ishte fakti i parë i procesit Rama.

Po, a do të penalizohet Tahiri?

Sigurisht, por nuk mund të jetë i vetëm, ka dhe të tjerë.

Pse?

Po, si mendoni ju, ka krijuar Tahiri Ramën, apo ka krijuar Rama Tahirin? Në fakt, ka krijuar Rama Tahirin, se ky është sistemi autokratik Rama. Një sistem i dobët dhe i strukturuar si satrapitë e orientit.

Dhe prapë, si mendoni ju se Rama ka krijuar vetëm Tahirin?

Tahiri është pjesë e sistemit, por sistemi është krijimi direkt i Ramës… në të ardhmen kjo mund të jetë rrethana lehtësuese për Tahirin, nëse ky flet për krijuesin e tij.

Po Rama, a mund të bëjë të shudhërin nëse dalin me radhë krijesat e sistemit të tij?

Ato do dalin. Tahiri ishte i pari.

Shurdhëria e Ramës nuk ka rëndësi, sepse ajo që do të ndodhë më pas në paraqitjen e fakteve, nuk ka lidhje me veshët e Ramës por me veshët e shqiptarëve. Dhe me SPAK -un

Po Berisha ku do të jetë në të gjithë këtë proces?

Berisha është i trembur, prandaj flet pareshtur. Po udhëton drejt SPAK-ut edhe ai. Por tani Berisha nuk përfillet fare, se procesi Berisha ka mbaruar.

Berisha sot është si ato enët bosh që bëjnë vetëm zhurmë.

Atëherë, ç’po ndodh?

Prisni dhe shikoni.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “Spartak Ngjela: Nuk ka një çështje Tahiri, ka një proces kundër Ramës”

 1. te perndjekurit says:

  Aman se na cave bidonin me ate goje qe ta ka mbushur me pare monika dhe qe nuk e mbyll nje minute se do pare te tjera te ushqesh parazitizmin tend ekselent…….

  1. Amy says:

   Ore avokat te kam menduar burre me mend ne koke per aq kohe qe me te drejte kritikoje berishen dhe bashen per vrasje, vjedhje e te tjera bashke me meten, tani ato kunder tyre i ke kthyer kunder Rames, qe per te thene te verteten eshte me korrekti nga te gjithe ju te marre se bashku, Ti ben pyetje vete, dhe po vete kthen pergjigje, hamendeson, dhe hipotezat i kthen ne formule te zgjidhur, Nuk e di e kupton edhe vete qe je jashte orbite, apo te ka kapur pak pleqeria ? apo te kane bere ndonje propozim qe Rama nuk ta beri ?

 2. Epo kjo pune! says:

  eh mer mik, i lezecem je, gjithe bota gomere, vetem ti i di te gjitha, po mos na le ne erresire se nuk na shkon as buka e as rakija, nga i merr gjithe keto te dhena more mik, kaq i thelle qenke, ti japin keshtu per qejf… po ne dreq shkofshin te gjithe o mik nese kane abuzuar, sigurisht ka dhe abuzimi rradhe se para hajdutit eshte vrasesi dhe para tyre eshte vegla e grekut e serbit. le te shpresojme se do behet drejtesi tamam dhe jo drejtesi per te lobuar veglat e grekut e serbit me pas. Take na mbaj ne korrent te gjerave se gazetave ua kemi hequr fillin dhe ti je i vetmi tani, hajt na ndero dhe shko e merr vesh lllafet e miletit, i forte je, hajde telefon te prishur te mbare.

 3. Jimi says:

  Jo qe nuk te lexoj asnje brockull, por kur te shikoj portretin ne krye te artikullit them se edhe redaksia e gazetes ne menyre te qellimeshme e keqedashese ka fiksuar ne krye te artikullit nje portret dauni !

 4. klaudio says:

  Po mire more idjote ke do veme ne vend te Rames se te gjithe njelloj jane qe nga ty e te tere me radhe

 5. Kris says:

  Avukatit ja mori mendjen jeta e borgjezit qe bente familja e tij ne kohen e komunizmit! Dhe pastaj burgu! Eshte njelloj si Lubonja! Cfare i kerkoi avukati Rames qe e beri armik?!

 6. lato says:

  Te drejte ka Ngjela!E votojme kete delirant mashtrues dhe hajdut nga halli i lugatit te Lugut te Zi.Nuk e kam fjalen per hashashin e Tahirit,por per ato dhjetra Concessione te Beqes,qe i grabiten shqiptareve nga xhepat mbi nje miliard euro.Me fantastiku ishte check-upi i Vilma Nushit qe mori 140 miljon euro,pa fituar llotarine Amerikane.Po shqiptari nuk ja sheh dyert spitalit,po nuk e cuan me barrele,oor taijjjj!

 7. Drejtësia says:

  Ik o i shkare nga fiqiri,vdiqe per pak minister.

 8. xani says:

  Ngjela, e pive kafen ?

 9. Dike Mullai says:

  O Taku:- Po nuk i ke lene gje Babait ?! Ore MANOF:- Rama po perpiqet qe te te ver PRESIDENT !!! Ti mbete cdo dite duke e share(?!)

 10. BUJARI JU DEGJON says:

  Edi Rama nuk ka krijuar vetem Tahirin…
  Edi Rama,turp te kete,por merret dhe me gjera te pista…
  Ja,mbasi krijoi Qeverine “Rama 2”,ai,nje dite prej ditesh,deshi te bente zanatin e te atit…
  Dhe,cfare beri? Mori nje cope bajge dhe beri nje … Spartak…si te gjalle!…
  Turp te kete!…
  Tani bajga shkruan ne gazeta dhe flet neper TV…
  Lexojeni dhe degjojeni…
  Nuk kemi cfare te bejme,e kemi “dhurate” nga Edi Rama… 🙂

 11. emigranti says:

  ngjela mos u be dhe ti si lubonja qe shane peredimoret dhe usa dhe ngre ne qiell dhe thote se saliu eshte i paster ne 97 -ten nuk kishte faj ai duhet behet hero

 12. mirel says:

  Hahaha..dje kur e quante pune te mbaruar Vettingun dhe fitoren e demokracise ne Shqiperi te gjithe i faleshit Takut. Sot ju ka zene barku dhe villni po te gjithe kunder Takut.
  Tani pres Keti Bazhdarin tja mbeshtese se Reformen dhe Vettingun ajo me Takun e moren persiper ta benin neper gazeta.

 13. Koba says:

  Po merr kthese tek Ura e Zeze.Z.Ngjela po te them troc se po gabon rende.Ke permbysur te gjitha ato qe ke thene ma pare me elokuence te admirueshme dhe bindese.Po si thua se Sali Serbi Ka mbaruar? Ai eshte ne lulezim dhe po ben cfare i do vera ,megjithse ka marre Goditje popullore,Pse nuk e permend Like Floririn .Kancerin e politikes Shqiptare Arkitektin e Korrupsionit te pa pare.Pjese marres ne grabitjet ma spektakolare ,bile dhe ne vrasje.,bashke me Sali Serbin..Kthjellou njehere ,qe te nxjerresh se kush eshte e keqja ma e madhe e Shqiperise dhe e Shqiptareve..

 14. Haka Tekizoti says:

  Vallë, cili do jetë shkaku i degradimit të Ngjelës që e bën të shohë degradin atje ku ja do qejfi??

 15. idjoti i Bathores says:

  MIRE RAMA KRIJOI TAHIRIN PO TY MOR IDJOT KUSH TE KRIJOI QE NJE JETE TE TERE PO JETON BLLOKUN E UDHEHEQJES FALE KRRIMINELEVE KIÇO NGJELA DHE VERA POJANI???????????????????????????????????????????????????????????????

 16. betixho says:

  Z.Ngjela! Të qëndrosh në pararojë të ndriçimit të situatave reformuese në drejtësi me pikëpamjet e tua dhe analizat kritike të situatave poltike në Shqiperi,duke përcaktuar dhe tërësinë e faktorëve pengues dhe destruktivë dhe të kthehesh rrëmbimthi në mes tërrugës duke mos marrë parasysh potencën pozitive të shpërthimit të efekteve të Reformës që e ke potencuar me forcë personalisht,do të thotë se diku në një segment të punës tënde, o je paguar,o je kanosur,mbasi njeriu nuk mund ta hedhë veten poshtë në këtë farë feje.

 17. Albania says:

  Inati dhe urrejtja nxjerr ne pah karakterin e vertete te njeriut.
  Te kam ndjekur dhe te kam degjuar me vemendje kurdohere, por tani po flet si Shkullaku, Bejtja, Fevziu i Zi, Artan Hoxha (spiuni – president), Artur Zheji, Ylli Rakipi dhe analisti Lomi. Duket sikur te kane vene ne goje mikrofonin e Sali Berishes, ai qe te ngriu ketu e disa vjet me pare, ai qe ka djegur dhe ka shkaterruar Shqiperine. Jam i sigurt se ai nuk do tte lere pa te shperblyer majmerisht per keto fjale, njellos sikurse shperblen te gjithe ata te llojit Lubonja! E ke harruar Saliun dhe Liken tani, Zoti Spartak! Kujtohu, kujtohu pak edhe per keta te dy!

 18. Kuq e zi says:

  Spartakut i rrini shtrember dhe i flisni drejte

  Kur taku komenton berishen gjithe ju i thurni elozhe tani qe kritikon ramen na qenka bete i leshte
  Mos valle shqiperia gjendet sot aty ku eshte fale vetem pd-s??
  Kemi dy krahe politik qe nuk kafshojne njera-tjetren se ka nje ujdi ne mes dhe kjo ujdi ka filluar qe kur ramiz alia i dorzoi pushtetin pd-s ne kembim te mbrojtjes se byrose politike
  Prandaj zoterij ska kuptim te mbroni qeverine dhe per te ardhmen tuaj shihni pertej detit

 19. baba Mondi says:

  Spartak! Veshtire ta marresh vesh se ke ike per lesh: Po pse si kujton ti se ne do ti besojme prockave qe ke filluar te bluash. Spartak, mos harro se Berisha te ka ngrire pre kohesh, e mos kujto se Basha eshte ne gjendje te te shkrije.

 20. lulashi says:

  O trushkare, Je bere fare ka..

 21. Zini says:

  Ky eshte komplet loqe nga mendja ka faj Enveri qe si futi nje plumb te shkonte ne te semes zagari !

 22. Z. Ngjela, kam respekt per idete profesionale te tuaja por kur kaloni ne ceshtje konkrete tashme e keni humbur integritetin.
  Gjithmone ne situata problematite Ju rrjeshtoheni jo ne baze te llogjikes profesionale por ne baze te nje perfitimi te ardheshem.
  Kete luhatje e keni shprehur shpesh keshtu qe tani e me tutje kam mendimin qe shefat e gazetarise Ju ftojne jo per mendimet Tuaja
  tashme te pa ekuilibruara por per nje fare dashamiresie qe dhe Ju te mbeteni “AKTOE I ANALIZES JURIDIKO-POLITIKE”
  Eshte me e moralshme qe te vazhdoni te merreni me profesionin tuaj AVOKAT se sa te beheni ne disa raste dhe qesharak,
  ashtu sic e perdorni dhe vete ” MOS NA FYENI INTELIGJENCEN NJE PJESE INTELEKTUALE E CILA PAVARESISHT SE PRANON TE
  JETE I HESHTUR POR NE IDERA QENDROJNE SHUME LART”.

 23. z. spartak, je bere si kryetar I frontit te lagjes te kohes se enverit. ke rene ne nivelin e eduart ndocaj e koqe koedhimja. nuk te shkon. ke rene shume pioshte. me vjen keq. e meriton me te thene “te na rruash me gjithe moniken”.

 24. arti says:

  Me kete shkrime e ke menderosur fare avokat.Kesaj i thone pirdhe qe te lerohesh avokate.

 25. Jimi says:

  Qe qoftelargu ka njemijeenje te zeza mbi shpine kjo nuk diskutohet, por nje gje ja tha hapur Rames ! Mos e fut Takun ne vathe, se une e pata dhe debova.

 26. T.Voda says:

  ….. AVAZI. MUKES…
  1… Celua ne. Zhur te Kuce
  Me fustan kono-hajduce…
  …. Zhuku-zheku, zhuku-zheku
  Bam e bum krisi dufeku ..!!!!
  …..,,,,,,,,,..
  2…. C’ju qep Hodua nje kurrizi
  Ushtrija si miza lisi
  Nxori pallen. C’i lanisi..!!
  ….Te shkretin Hodo Nivice
  Bam e bum deshen ta vrisne
  Plumbato me te s’kolisne…….
  ..,.,,,,,,,,,…,
  3…,,,, Me avash ato Trumbeta..!!
  Se na degjonjon Gjojleka..
  Pa na pret e na ben rretra
  Na var lisave me dega…,!!
  …,,,,,,,,
  .,,,C’U TRETE. GJOKLEK C’U TRETE
  S’TE MBETEN. FYSHEK NDE XHEPE,….!
  …,,,,…,,,,,,,,,,,
  …,..ZGJIDH EPITAFIN QE TE PELQEN
  1…… Fush me lule na e bere jeten
  Detin kos , dhe Dimrin …Vere
  Dhe se fundi te verteten
  Se tregove asnje here….!!!
  …,,……….
  2….. Qyl hengret qyl pive
  Qyl u ngryset , qyl u gdhive
  Qyl e kaluat gjith jeten
  Qyl e mbushet dhe kuleten..!!
  …..,,,,,,,,,,,……
  3……. Atje ku mendja jote
  Ka mbetur dhe me s’harrin
  Eshte fundi mendjes tende
  Se gjen dot diturin…!!
  ….,,,,..
  4……. Ti qe prehesh ne ate varr
  S’hengre bar,
  S’ishe gomar ..!!
  Por vdiqe ,… se s’gjete .”bar..”
  ………,,..,.,,,,,,….
  Pershndetje, .. T.Voda. NY. .USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *