Kush i furnizon gazetarët me prova dhe sekrete hetimore?

Nga Bedri Islami

Një analist i njohur, drejtues i një emisioni të shumëndjekur, pa asnjë lloj droje se mos nuk po dëshmon të vërtetën, krejt haptas deklaroi se kjo që po ndodh me Saimir Tahirin është veçse fillimi dhe se ai ka të dhëna që as parlamenti dhe as të tjerët nuk i kanë. Sipas tij, institucione të specializuara ndërkombëtare kanë kontaktuar me njerëz të mediave dhe u afruar të dhëna për atë që do të ndodhë, por që, dhe këtu gjithçka futet rishtas në sindromin “sikur”, nuk dihet se ndaj cilëve do të ndodhë.

Një gazetare e kronikës, përsëri në një emision televiziv, pa u bërë merak se ajo që thotë mund të dekonspirojë shumë më tepër se një të dhënë, dy ditë më parë, sërish krejt pa ngurruar, na mësoi se në Prokurorinë e Krimeve të Rënda sapo kishin arritur edhe katër fashikuj të mëdhenj të dosjes “Habilaj”, në të cilën komprometohet rëndë edhe ish-ministri Tahiri.

Prokuroria e Krimeve të Rënda, përmes një deklarate ashpërsisht politike dhe do të thosha, krejtësisht halabake, pasi denoncon sipas saj daljen e provave në procesin e saponisur Tahiri, i bën presion shefit të qeverisë se, edhe ai, si ish-kryeministri kroat, mund ta pësojë për një orë dore dhe se përvoja që ata kanë marrë është tepër domethënëse.

Pak ditë më parë, po nga një shef prokurorie, kësaj here i njëjti që filloi dosjen “Tahiri”, i dërgohet një video ish-shefit të qeverisë për një aksion në kuadër të triremës Habilajt, dhe, ky i fundit, pa i bërë syri tërr se përmes saj mund të dekonspirohet një aksion i prokurorisë së shtetit dhe jo i prokurorisë së tij, e bën atë publike.

Askush nuk e pyet gazetaren e kronikës se nga i ka ajo të dhënat sekrete, provat e duhura, të cilat sapo kanë ardhur nga shteti fqinj dhe në të cilat rëndohet akuza ndaj ish-ministrit Tahiri, sepse, nëse është e saktë e dhëna e saj, ka edhe një burim i cili e ka bërë atë publik në media, aq më tepër në media të cilat mbajnë të njëjtin qëndrim si ai i Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Askush nuk e pyet Prokurorinë e Krimeve të Rënda se mbi bazën e të cilit ligj dhe nga cili autoritet ai mund të dërgojë video që janë provë e rëndësishme në një proces të ardhshëm drejt një ish-shefi të qeverisë, apo edhe sikur t’i kishte dërguar ndaj shefit të sotëm të qeverisë. Për më tej, as vetë njeriu që i bëri publike pamjet nuk ndan përgjegjësinë e tij për këtë akt skandal, i cili, në të gjithë botën e civilizuar, është i pashembullt. Jo të ishte ai kryeprokurori i Krimeve të Rënda, si mendohet se është, por edhe sikur të ishte kryeprokurori i të gjithë vendit, kudo që të ishte dhe të kishte ligje e shtet, ai do të ishte flakur e jo pa pasoja nga detyra e tij. Për gjëra shumë më të pakta, si disa rreshta të hedhura në një punim shkencor, pa i cituar autorin, janë flakur nga detyra ministra në shtetin gjerman, si ish-ministri i Mbrojtjes, megjithëse deri atë ditë konsideroheshin e ardhmja e një e force politike që qeveriste vendin.

Prokurorët u ankuan se në çështjen “Tahiri” provat janë bërë publike, sidomos emri i një oficereje policie, që na paska shëtitur me njërin nga krerët e mafias dhe ndaj së cilës një gazetare u rebelua, me idenë se ishte nënë, motër, grua. Drejt e ka, nuk duhej cituar emri i saj, por bëmat e saj do të bëheshin një ditë të njohura, sepse, siç është bërë e njohur, ajo është tashmë një bashkëpunëtore e mbrojtur e drejtësisë. E bën këtë ajo për të shpëtuar veten nga mëkatet e detyrës, e bën se është vërtet e penduar, e bën se i kanë thënë se duhet ta bëjë që të shpëtojë, qoftë edhe me shtesën e disa fjalive që duan prokurorët, kjo është çështje tjetër.

Prokuroria që u ankua për daljen e provave do e kishte të lehtë se nga cili burim dalin ato, jo përmes ndjekjes së varianteve televizive, por përmes njerëzve të saj, të cilët, mjeshtërisht, pasi i shpërndajnë në media ortake, ose në gazetarë “si duhet”, i kthejnë pas, i bëjnë prova dhe përmes tyre kërkojnë të ngrenë një piramidë tjetër provash, të cilat, në fakt, e kanë fillesën tek vetë ata.

Nuk e di nëse Tahiri apo ndonjë “Tahir” tjetër është fajtor apo jo. Pushteti të josh shpesh herë me atë që të ofron, megjithëse nuk duhet të ndodhë kështu. Edhe Tahirin mund ta kenë joshur sirenat e lakmisë. Nuk do të ishte i pari dhe, si duket, nuk do të jetë as i fundit. Është i pari që, menjëherë, ende pa u sqaruar asgjë, u dëbua nga shtëpia e tij politike, si një lebroz politik, por nuk do të jetë i fundit në radhët e të korruptuarve nga pushteti.

Prokuroria e Krimeve të Rënda bëri gabimin e saj fatal në këtë çështje kaq delikate, politike e shtetërore njëkohësisht. Si duket, nën ankthin e Vettingut, shumë prokurorë, gjyqtarë, hetues, njerëz të sistemit të drejtësisë, në të gjithë piramidën e saj, ndjehen të rrezikuar, sa nga gjynahet që kanë lënë pas vetes, sa nga politika që i ka vënë në gjunjë.

Duke trajtuar një çështje kaq serioze si të ishin një detashment politik ajo solli shembullin më të keq se si një organ kaq serioz, i pavarur, mund të bëhet njëkohësisht qesharak dhe i varur. Duke kërkuar “provat” që kishin humbur ose ishin bërë publike, kur duhej të mbeteshin brenda një rrethi të ngushtë, ata, jo vetëm që nuk sollën prova, por, edhe kur menduan se i kishin, i dërguan më parë në dy burime: media që mendojnë njëlloj si ata dhe tek opozita, që në fakt është prova më e madhe e mosndëshkueshmërisë së krimit.

Prokuroria e ka bërë herë pas here këtë lojë miope dhe thellësisht antiligjore. Ajo i delegon provat e saj aty ku mendon se i shërbejnë dhe pastaj i prish përsëri vetë. Dhe pastaj, si pa të keq, sikur të mos kishte ndodhur asgjë, çështjet mbyllen, krimi mbetet ende pjesë e shoqërisë, vazhdon me krimin e radhës, deri sa një ditë vendos të jetë një pushtet i pestë. Fakti që, në vitet e fundit, as një e katërta e denoncimeve dhe e dosjeve të policisë dërguar për hetim nuk kanë pasur të dënuar, edhe kur të proceduarit janë zënë me dhjetëra e qindra kilogram kanabis, dëshmon se prokuroria kur e ka provën para syve , largon sytë, dhe kur nuk ka prova, kërkon sytë e medias për t’i gjetur ato që vetë i ka servirur.

Është shembulli më i keq, jo sepse Tahiri mund të jetë krejtësisht i pafajshëm, por sepse solli dëshminë se si strukturat e ligjit kthehen në detashmente partiake dhe se si rëndon mbi to e shkuara, që nuk ka qenë gjithnjë e pastër dhe të cilën, në mos tjetër, e ka arshivuar ish-shefi i qeverisë.

Është shembulli më i keq se si një organ kaq i rëndësishëm mund të manipulojë me fjalëzën “prova”, duke e kthyer gjithçka në tatëpjetën e asaj që duhej të ishte në ngjitje.

Sa më shumë ditë të shkojnë në vonesën e Vettingut, aq më tepër kjo strukturë do të vazhdojë të blindohet, të bëhet palë me politikën që ka po të njëjtën drojë nga e ardhmja dhe që sëbashku me togën e gjykatësve, mbajnë të njëjtën përgjegjësi për mbulimin e krimit si në një tokë të askujt.

Doni provat? Zbërtheni prokurorinë se kujt ia jep në të fshehtë!

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Kush i furnizon gazetarët me prova dhe sekrete hetimore?”

 1. Gezimi nga cepani says:

  Bravo nje analize e sakte .para se prokuroria te kerkonte arestimin e Tahirajt plaku mere del para shtypit dhe shprehet se Tahiri do te arestohet dhe se vendi i tij eshte ne burg pritet nje urdher aresti ndekombetare.

  1. sit .back. _and_ relaks says:

   Kjo nuk eshte analize, kjo eshte harxhim korenti dhe konsumim kot i tastieres se laptopit per te shkruajtur nje carcaf qe me shume te ben corap sesa sqaron ndonje gje. Gazetaret mund ta marrin informacionin nga burimet e tyre kudo qe i kane dhe nuk jane te detyruar te tregojne burimin. Rrjedhja e informacionit nga organet e hetimit apo organe te tjera drejt shtypit behet ne te gjithe boten demokratike dhe nuk behet vetem per ti dhene scoop-in gazetarit por edhe sepse ne shume raste prej presionit politik dhe atij jo-politik shume procese hetimore kane ngecur sepse prokuroria nuk guxon te kaloje kufirin qe i vendos politika, ath nje nga manovrat eshte rrjedhja e fakteve drejt shtypit dhe hedhjen e tyre ne publik me qellim ndergjegjesimin e publikut me shpresen se presioni i opinionit publik do te detyroje faktorin politik ti hapi rrugen prokurorise ne hetimin e saj. Po kjo funksionon gjithmone aty ku ka opinion publik, ne shqiperi……..ec mo.

   1. Grigor says:

    Parimisht ke të drejtë, por jo plotësisht. Ke të drejtë për atë që ndodh në perëndim. Por jo për atë që ndodhi këto ditë në Shqipëri.
    Nuk është vetëm mungesa e opinionit publik. Edhe Enver Hoxhes qe nuk i duhej shumë, dinte t’a përpunonte opinionin publik ne favor te tij.
    Ne radhë të parë, në Shqipëri mungoi prokuroria. Nuk pamë kurrkund prokurorë, por disa te derguar te Saliut we rastesisht punojne ne prokurori si sherbetore te tij.
    Ne radhë të dyte, opinioni publik shqipetar bindet lehtë. Po te kishte fakte te pakundershtueshme, prokuroria do ja kishte futur dy kembet ne tre kepuce Edi Rames. Tahiti do ishte ne burg tani, dhe tere njerezit do thonin mire ja bene qenit. Ja doli Sazan Guri te blonde opinionin per armet kimike, por Lul Basha nuk ka tru as sa Sazan Guri.
    E treta, rrjedhja e lajmit ne Shqiperi behet per tjeter aresye, dhe Jo per atë që thua ti. Saliu eshte komunist dhe di te udheheqe vetem me metoda komuniste. Prokuroria ne kete mes u bë arma e dashur e Partise Demokratike. Pra i sherbeu politikës dhe Jo drejtesise. Qellimi i Saliut nuk ishte te fuste Tahirin ne burg, sepse ai e dinte qe Rama do ta mbronte. Por, t’a detyronte Ramen ta mbronte duke e nxjerre si mbrojtes te krimit.
    Prandaj edhe Prokuroria per pak desh “harroi” qe duhet te bente kontrollin e baneses se Tahirit. Sepse nuk u duhej me. Kaq ishte puna. Detyra u krye. Pastaj, dikush u dha urdher te kontrollonin qe te mos u dilte boja me shume se u ka dale.

 2. Angjelini says:

  Kush tjeter perveq llaltit te prishur. Atj hajdutit qe i kane refozuar vizen per ne Amerike pasi eshte i padeshirushem.

  1. Miri says:

   Shume mire e ke perfytyruar xhunglen e evropes me emrin shqiperi shume sakte. Jemi ne dore gjakpiresve qe vjedhin vrasin shesin dhe nuk i rruhet nga askush. Kjo eshte shqiperia o burra votoni per liken salen lulin ramen o burra.

   1. Une says:

    Saliu, Luli, Likja, Monika kryelopa jane nje MUT.
    Nuk mund te futesh as Edin as Tahirin qe bene me shume per kete komb ne 4 vjet sasa bene Leshelija me PDne bashke ne 25vjet.
    Duke futur njerezit e punes ne te njejtin thes me kriminelet dhe hajdutet perpiqesh me kot qe ti heqesh shpresen shqiptareve. Ata e din shume mire se kush jane bajgat e PDse dhe Leshelise dhe kush jane socialsitet.
    Per kete aresye ja dhone voten socialisteve.

 3. Kapural Pelegrini says:

  Me në fund një shkrim që ja vlen ti kushtosh kohe

 4. joel shkodra says:

  Por problemi i nxjerrjes se sekreteve nga prokuroria nuk eshte vetem ne Shqiperi. Kudo neper bote gazetaret botojne sekrete qe asnjehere nuk zbulohet se kush ia ka dhene dhe kjo per nje ligj “idiot” qe gazetaret mund ta mbajne te fshehur burimin e marrjes se sekreteve, a thua se eshte me i shenjte se “sekreti i rrefimit”.

 5. fevzo allati says:

  Kot lodhesh. Kjo konspiraci qe ne shtator do kapen peshqit e medhenj orkestrohet nga
  Berisha+vesho+dhalla+beqiri fevzo dhe nje sere plerash. Po I doli era se shqiptaret jane 99ca.
  He harrova eshte dhe ky3pacexhiu artan hoxha

 6. Alban Dega says:

  Date: June 11, 2016 at 7:15:58 PM EDT

  Replike e detyruar me nje Profesor te deshtuar

  AVOKAT I PADRINOVE DHE KUMBARA I MAFIAS POLITIKE TE TIRANES

  – As kryeavokati i krimit Adriatik Llalla nuk do ta kishte bere me mire… kete pacavure te peshtire

  Do ti lutesha ketij profesori tu pergjigjet pyetjeve te meposhteme:

  1- Sa dosje krimesh te renda ka hapur, ka hetuar ose ka mbrojtur Prokuroria e Krimeve te Renda dhe Prokuroria e Pergjithshme ne keto gati 4 vjet qe Adriatik Llalla drejton ate!?
  2- Cfare behet me dosjen e vrasjes nen hunden e Kryeprokurorit Lalla dhe Prokurorise se Krimeve te Renda per hetimin dhe kopsitjen e krimit te rende te vrasjes se kryebankierit Artan Santo!?
  3- C’ndodh me hetimin dhe zbulimin e vrasjes me eksploziv ne qender te qytetit te Vlores se gjykatesit Konomi !?
  4- Pse u mbyllen me turp e deshtim total dosjet e Arben Imamit, Ritvan Bodes, Myqerem Tafajt !?
  5- Cfare ndodhei me dosjen e ish- Guvernatorit te Bankes se Shqiperise Fullani, per te cilen e zgerlaqi keqazi Radioja Zeri i Amerikes kryeprokurorin Adriatik Llalla ne intervisten me te turpshme te nje zyrtari shqiptar me kete radio presitigjioze!?
  6- Cfare ndodhi me dosjen a tragjedise se Gerdecit dhe 26 viktimave te saj !?
  7- A e ka apeluar Adriatik Llalla apo Prokuroria e Krimeve te Renda vendimin skandaloz te Gjykates se Larte per Gerdecin, kusarine e Autostrades se Kombit. 21 janarin tragjik!?….
  …. Jane mbi njeqind dosje krimesh te renda e teper te renda te cilat ose nuk jane hetuar ose nuk jane pergatitur seriozisht, nuk jane kopsitur sic duhet nga kjo Prokurori e Krimeve te Renda dhe nga Prokuroria e Pergjithshme vetem gajte tri viteve te fundit
  Kurse ju me nje pafytyresi dhe injorance dhe milutantizem te peshtire ne perkrahje te hapur te kriminelit Lulezim Basha e co. beni avokaten e kesaj prokurorie, te Adriatik Llalles me 20 prokuroret e krimeve te renda.
  Si mund te kerkosh qe ne Reformen ne Drejtesi te behen ndryshime dhe tu krijohet hapesire e gradohen ose sigurohen qoshe te ngrothe e karrike te rehatshme ketyre prokuroreve te deshtuar, bashkepunetore te krimit dhe sherbetore te Mafias politike e klasike jo vetem te Tiranes por edhe te asaj nderkombetare!?
  Ne cfare planeti jetoni ore profesor Romeo Gurakuqi!?
  Turp te qofte titulli i Profesorit … Me keto opinione te felliqta e kriminale ti je vetem nje profesor e avokat krimi ne sherbim te Mafias dhe Padrinove dhe Kumbareve ( Goodfathers ) te saj te cilet kane rrenuar jo vetem drejtesine, jo vetem gjykatat dhe prokurorine por edhe cdo e krejt hallkat jetike te shtetit ligjor ne vecanti dhe krejt shtetin shqiptar.
  – As kryeavokati i krimit Adriatik Llalla qe duhet te ishte kryeavokati i shtetit dhe ligjit nuk do ta kishte bere me mire… kete pacavure te peshtire..

 7. Alban Dega says:

  From: [email protected]
  Date: May 21, 2016 at 7:41:14 PM EDT

  Pak hajgare ne kete kohe kolere :

  “BOMBAT E PERGJIMIT” DHE PORDHAT E NASTRADINIT

  – Adriatik Palla dhe prokuhorat e tij vazhdojne hetimet… Pse!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot ra zjarr ne pallatin ku banon Sali Berisha … Alarm !
  Te dyshuar kryesore jane Edeskovari dhe Sajeshullazi… I treti i musketiereve ne radhe eshte Erion Veliaj” sipas fonogramit urgjent te “Qytetarit Dixhital ” Kolonel Sales drejtuar Mareshallit Berisha dhe kapterrit Bujar Nishani.
  Lajmi konfirmohet edhe nga shefi i SHISH-it Visho Ajaz Gazidede.
  Kryeprokurori i Republikes se Lazaratit Adriatik Palla ( shkurtim i fjales Rrumpalla … ose Palla e Ariut ) , qe nuk ka lene asnje krim te rende pa zbuluar, hetuar e kopsiitur me sukses si ato te Kusarise 500 milione euroshe te Autostrades se Kombit te CEZ-it, te masakres se 26… viktimave te Gerdecit, te kater protestuesve te ekzekutuar pa gjyq e pa asnje faj me 21 Janar 1911, te miliona euoreve te Arben Imamit per reklama te Klanit e co. dhe per pajisje pergjimi te kunderligjshme per SHIU-n, megaskandalet e Ardian Fullanit, Genci Pollos, ekzekutimin makaber te bankierit Artan Santo nen hunden e Presidences, Kuvendit dhe Kryeministrise, per minimin e gjyqtarit Konomi ne mes te dites per diell e ne qender te Vlores me C-4 ashtu te ish- kryetarit te PDK-se se Malesise se Madhe Aleksander Keka…
  Aq i sukseshem ka qene sa ka harruar edhe te beje apel per deshtimin e dosjes se Fullanit e qindra te tjera qe kane zene pluhur ne zyrat e tij… dhe ” tani nuk mund te bejme asgje”, sic i tha pa piken e turpit “Zerit te Amerikes” gjate vizites se suksesshme ne SHBA ku nuk e priten as portieret e FBI-se amerikane. Si mund te takonin syshqiponjat amerikane nje buf kenetash qe e ka zene kllapia mbi dosjet madhore te krimit dhe korrupsionit qe ben mu .
  Nuk ka faj! Eshte teper i zene me deklaratat kunder reformes ne Drejtesi se bashku me Mafian Politiko- familjare te Familjes… Konflikt i hapur interesi dhe veprimtari destabilizuese e antikushtetuese e mirefillte !
  Por ai eshte hazer xhevap, rrufe e vertete sa peshperijne tutoret dhe monitoret e tij mafioze….
  …Sapo leshon nje pordhe Plaku i Vicidolit…. Palla zgjohet dhe versulet si rrufeja dhe bashke me median ne sherbim te familjes i ben ato “bomba atomike ”
  Jo vetem aq… Por edhe kerkon te marre ne pyetje dhe i shpalle si te pavlefshme deklaratat e shefit te sherbimeve sekrete italiane, nje nga 11 me te fuqishmet ne Bote per pajisjet sterbvitore qe i kishte nenshkruar Presidenti i sotem Bujar Nishani qysh ne vitin 2008 kur ai ishte Minister i Brendshem sigurisht edhe me miratimin e Berishes pa te cilin as sot ai nuk Ben as shurren…
  Shkon deri aty sa edhe kerkon pergjigjet me shkrim te tij per pyetjet te Prokuhorave te Plepave te Tiranes!
  Shashka per te terhequr vemendjen dhe fituar kohe per grushtin e deshtuar institucional te shtetit te komanduar nga Mareshalli Berisha dhe zbatuar nga kapterri Bujar Nishani ne bashkepunim me kreun e SHISH-t, Visho Ajaz Gazidede dhe Prokurori i Pergjithshem Adriatik Llalla per “pajisjen e pergjimit’ qe Edeskobari e Sajeshullazi u kishte vendosur 385 shtetareve te vet dhe opozitareve te reformave ne drejtesi,
  “Bomba” e pergjimit na doli nje pordhe me shume te Plakut te Vicidolit!
  Po zjarri i sotem!?
  … Pas hetimeve doli se Sales i ishin djegur fasulet qe i sherbjne si lende te pare, lexo barut per ” bombat” e tij
  Hajde Palla Rrumpalla hajde! Hajde Palle Ariu hajde !

 8. Alban Dega says:

  Sent: Wednesday, May 04, 2016 at 11:34 PM

  Opinione
  ADRIATIK LLALLA NE REVAN DREJT BURGUT !

  Nga Vikiliksi tek Kartat e pista te “Panamase”

  Vetem 24 ore pas shperthimit te Panamagejtit, Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise nepermjet zyres se saj te Shtypit njoftoi se ka nisur menjehere verifikimet lidhur me emrin e pare qe ka dale ne Shqiperi si i lidhur me skandalin “Panama Papers”. Eshte fjala per kompanine “GFI Technologies” te financuar nga qeveria Berisha ne fundin e mandatit te saj te dyte ne vitin 2013.

  A nuk veproi keshtu ajo edhe per Vikileaksin e famshem.ne vitin 2011 kur u publikuan kabllogramët e Ambasadës Amerikane për mjaft çështje sensitive në atë kohë, si Damir Fazliç, rruga Durrës-Kukës apo Gërdeci. Edhe atehere, Prokuroria e Përgjithshme tha që kishte caktuar një grup përkthyesish që do të monitoronin e grumbullonin të dhënat për Shqipërinë, megjithëse menjëherë pas këtij versioni. Cfare u be!? Cështja u la në harresë.

  Ajo qe e bashkon kete kompani dhe pronarin e saj me Shqiperine eshte jo vetem fakti qe ajo u miratua nga nje qeveri ne ikje. E keqja me e madhe eshte se ajo nuk u hetua e aq me pak u skanue aspak se cfare kapitali kishte, nga vinte kapitali i saj, cfare garancie financiare dhe pastertie kishte nga nje prokuror qe ishte zgjedhur me votat e se njejtes mazhorance.

  A u be ndonjehere Llalla kryeavokat i shtetit shqiptar!?

  A e dini se si perkthehet ne anglisht titulli “Prokuror i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise”!? “General Attorney of Republic of Albania” Fjala Attorney ne shqip ka kuptimin e pare Avokat. Pra Prokurori i Pergjithshem eshte Krye-Avokati i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise, Kryeavokati i shtetit shqiptar.. A e luajti kete rol Prokurori i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise !?

  A e kreu detyren e tij si kryembrojtesi ligjor i Republikes se Shqiperise, detyra kryesore e te cilit eshte te mbroje interesat dhe thelbin e shtetit shqiptar kunder cdo lloj krimi e shkeljeje ligjore nga cilido e kushdo qofte ai edhe kryeministri apo Presidenti i Shqiperise e jo me nga nje kontrabandist kombetar , nje spekullator nderkombetar, nga nje kriminel i sprovuar si Ismail Mulleti e co… te cilit protektoret e sekseret politike ne maje te politikes dhe qeverise shqiptare i dhuruan jo pak por 150 milione euro vetem per ngjyrosjen e naftes shqiptare!?

  Mjafton qe kryeavokati i Shqiperise Adriatik Llalla te futej ne Google dhe te kontrollonte vetem emrin Ismail Mulleti dhe per nje minute aty do te gjendte dhjetra flamuj te kuq, shenja alarmi per ta ndalur kete grabitje multimilioneshe te djerses dhe mundit te shqiptareve, bile edhe per ta arrestuar ne flagrance jo vetem ate por edhe darovitesit e tij Pollo, Bode, Berisha e co. Nuk po flasim per kerkimin e informacioneve nga partneret dhe homologet e vendeve aleate , se pari FBI-se dhe Prokurorit te Pergjithshem te SHBA-se. Po flasim per nje sherbim falas qe e perdorin edhe femijet e klases se pare fillore…

  Sa dosje krimi ka hapur Adriatik Llalla ?

  Nuk po flasim per CEZ-in!? Per Fazlicin ? Per Gerdecin? Per 21 Janarin 2011? Per vjedhjen publike te votave te 8 Majit 2011 ne Tirane ? Per dhjetra hidrocentrale te dhena pa tender mafias se betonit!? Per 7 e me deri qindra vila e apartamente, prona e pasuri te pajustifikuara e te pambuluara edhe me rrogat e jo krejt fisit te shumices se zyrtareve, kryebashkiakeve te ish- kryetareve te komunave nga Tamara e Margegaj … deri ne Konispol, per kusarine masive te pasurive e mundit te shqiptareve … Te gjitha nen hunden e syrin e tij!

  Sa dosje hetimi te filmuara me kamera e botuara deri ne detaje nga mass- media shqiptare ka hapur, hetuar e kopsitur ligjerisht Kryeavokati Shqiptar!?

  Sa ceshtje te denoncuara publikisht edhe nga ambasadore te huaj, si miku me i madh dhe i sprovuar i shqiptareve ai amerikan ka zbuluar e hetuar Prokurori i Pergjithshem i Republikes se Shqiperise Adriatik Lalla ne keto pese vjet te ushtrimit te detyres!?

  A e degjuat cfare e si genjeu pafytyresisht ne intervisten e tij me “Zerin e Amerikes” lidhur me kusarine e korrupsionit masiv ne Shqiperi te denoncuar qindra here nga Uashingtoni e Brukseli e te pandeshkuar nga prokuroria e drejtesia e sterkorruptuar shqiptare!?

  Kur Adriatik Llalla akuzon hapur vetveten

  Pyetjes se Radio “Zeri i Amerikes” per disa raste madhore korrupsioni ne Shqiperi kryeprokurori shqiptar Adriatik Llalla iu beri bisht ne menyren me injorante te mundshme. Ai foli shume por nuk tha asgje.Ai foli por nuk dha asnje pergjigje konkrete. Oret e bizhute i shtrenjta te gjykatesve dhe prokuroreve te korruptuar te denoncuara nga ambasadori amerikan ne Tirane Z. Donald Lu, i quajti si ceshtje qe i takonte per ti verifikuar Instituti i Deklarimit dhe Verfikimit te Pasurive dhe jo atij.
  Nje veteakuzim perfekt i Adriatik Lalles… Para se te katapultohej ne krye te Prokurorise se Pergjithshme shqiptare ai personalisht ka qene Drejtori i Pergjithshem i atij institucioni.
  Sa raste pasurimi te paligjshem ose me metoda korruptive e kriminale pat denoncuar a verifikuar ish- drejtori Llalla!? Zero.
  Sa politikane apo biznesmene te pasuruar me afera kriminale, qe nuk jane vetem tregtia e drogave, trafiku njerezor, prostitucioni, por cdo vlere e fitim i arritur me rruge. me mjete e me menyra te paligjshme ka paraqitur ne organin e akuzes ne kulmin e lulezimit te tyre kur ai drejtonte ate Institut!? Zero….

  Autogolat pafund te kryeprokurorit shqiptar

  Cdo pergjigje pa pergjigje e Adriatik Llalles per “Zerin e Amerikes” ishte nje autogol i mirefillte. Jo nga paaftesia e tij por nga djallezia e tij, nga kontrata me politiken e krimit dhe korrupsionit qe neneshkroi me kapot e Coza Nostras politike shqiptare, si garanci per emerimin e tij ne ate post.
  Ai u emerua edhe ne njerin edhe ne tjetrin post jo per te verifikuar e hetuar aferat e pista e korrupsionin e emeruesve te tij .
  Ai u emerua edhe ne njerin edhe ne tjetrin post jo per te bere krye-avokatin e shtetit shqiptar por per te ushtruar detyren e kryeavokatit te krimit shteteror dhe korrupsionit masiv te atyre qe e emeruan pikerisht per te kryer kete mision te paracaktuar prej tyre.
  A nuk vepronin keshtu kapot e Mafias politike e shteterore italiane, e Coza Nostras dhe Ngradetas italiane me homologet e Llalles ne Itali!?

  Kryeavokati i krimit te Mafias politike e shteteore

  Ai nuk ishte nje zgjedhje e rastit… Ai e kishte kaluar me sukses provimin e besimit te saj qysh ne postin e meparshem ku as nuk verifikoi e as nuk hetoi as edhe nje rast te vetem korrupsioni.
  Me shume se kryeprokurorin e Shtetit Adriatik Lalla ne intervisten e tij me “Zeri i Amerikes” u shfaq si kryeavokat i krimit dhe korrupsionit. ” Nëse një zyrtar i caktuar disponon një pasuri të caktuar, kjo nuk nuk do të thotë se ai është një kriminel, apo shkelës i ligjit. Pasuria mund të fitohet në forma të ndryshme: të trashëgimisë, biznesit e të tjera me radhë. Nuk jam këtu për të mbrojtur një zyrtar të caktuar, por edhe të akuzohet dikush se ka një orë të një përmase, apo unazë të kësaj natyre, mendoj se nuk është mënyra e duhur” tha fjale per fjale Llalla.
  Asnje avokat i krimit nuk do te kishte zgjedhur nje mbrojtje me te ndyre se kjo per perligjen e krimeve te tilla.
  Mire oret e florinjta e bizhuterite, cantat e shtrenjta e kostumet firmato, po vilat qindra- mijera dollareshe e mobiljet luksoze, veturat qindra mijeshe te femijeve, e deri niperve e mbesave, po shkollimet qindra mijera euroshe te femijeve ne kolegje milioneresh , po dhjetra udhetime me avione e pushime sheikesh ne Abu Dabi e Tajlande, ne Sidney e ne Miami….

  A futen vilat e pallatet ne thes … Po blloqet e Gjirit te Lalezit….!

  Po pallatet e vilat e Gjirit te Lalezit e Farkes, te Petreles e Golemit, te Shengjinit e te Ksmailit, te Velipojes e Tushemishtit mos valle a mund te futen ne thes! Nuk futet minarja ne thes , thote sovrani. Te gjithe ua dine pronaret dhe burimin real te ardhurave pervec kryeavokatit te shtetit shqiptar qe ben kryeavokatin e krimit dhe korrupsionit.
  “ka institucione te posacme te cilat merren me verifikimin e pasurive te ketyre zyrtareve”, thote Llalla. Sa raste te tilla ka hetuar ky kryavokat i shtetit!? Sa dosje ka hapur me iniciative ose i detyruar ai dhe institucioni i tij!?
  I jane tretur edhe kockat kryebankierit Artan Santo, te ekzekutuar ne mes te Tiranes dhe ne zemren e shtetit, nen hunden e Presidentit e Kryeprokrurorit, nen hijen e manteleve te zeza te gjykatesve e drejtesise faqezeze shqiptare, te komanduar nga Mafia politike, po i tretet edhe emri e jo me dosja e hapur e gjykatesit vlonjat Konomi te hedhur ne ere diten per diell e ne mes te Vlores, jane harruar emrat e deputetit Fatmir Xhindit ne Fier e Aleksander Kekes e 26 viktimave te Gerdecit e 4 deshmoreve te 21 janarit, ndersa kryeavokati i shtetit Adriatik Llalla ka guximin e flet per ” ceshtje e cila vijon te jete pa autor”.
  E ku !? Ne e perballe kamerave te “Zerit te Amerikes”

  Jo vetem avokat por edhe Bude i krimit !

  U humben diten per diell e ne syrin e kamerave qindra milione dollare te shqiptareve ne tenderin e Albpetrolit dhe hetimi vazhdon pa fund.
  U vodhen gati 8 milione dollare ne Banken e Shtetit Shqiptar dhe shkaperderdhen 30 milione te tjere me blerjen fiktivo- korruptive te Hotel Dajtit per trefishin e vleres qe nuk e ofroi askush. Allishverish i Bankes se Shtetit Shqiptar me qeverine e shtetit shqiptar.
  Ne saje te dopjo- korruptimit te prokurorise dhe gjykates se kapur nga Mafia politike, Ardian Fullani doli jo vetem i pafajshem por edhe ka kurajon te kerkoje rreth 4 milione euro demshperblim nga qeveria e sotme per shkarkimin e tij krejt te ligjshem si Guvernator i Bankes se Shtetit Shqiptar vjedhur nga paaftesia dhe korruptimi i tij.
  Ja si i pergjigjet kryeavokati i Shtetit shqiptar pyetjes se “Zerit te Amerikes” :
  … Perse nuk e cuat ju ceshtjen ne Gjykaten e Larte!?
  “… megjithëse mendimi ynë ka qenë gjithmonë se ky zyrtar ka qenë në shkelje të ligjit, ne i kemi qëndruar deri në fund qëndrimit tonë, pavarësisht vendimit të gjykatës, tani ne nuk kemi mundësi për ta ndryshuar.”

  Adriatik Llalla ne burg !

  I lutem lexuesit te paanshem te pergjigjet pyetjes:
  Cfare perfaqeson Adriatik Llalla me kete pergjigje prej Bude krimi?
  Kryeavokatin e Shtetit shqiptar apo kryeavokatin e krimit !?
  Cila eshte zgjidhja!?
  Ate e dha ne menyre te shkelqyer analisti Dritan Hila me penden e mendjen e tij te arte nen titullin brilliant:
  Adriatik Llalla ne burg !
  Cdo dite e me shume po shton zollumet e tij duke kriminalizuar cdo hallke te prokurorise me prokurore te korruptuar nga Universiteti berishian Plepave , nga Akademite e Domosdoves si Kristali, Vitrina, UET-ti… qe vetem shisnin sa frengu pulen diploma e duke goditur e ndeshkuar prokuroret me te ndershem me profesioniste e me te pakorruptueshem te Shqiperise, sic eshte rasti i sotem i kryesimbolit te tyre Arben Dollapi .
  Peri keputet prej se holli … Zollumi keputet prej se trashi. Pikerisht ky revan kriminalizues i nje krimineli publik si Adriatik Llalla, qe tregohet me gisht nga cdo shqiptar pa dallim partie, feje, krahine, ideje po e con ate cdo dite e me afer prangave te drejtesise dhe qelise se burgut….
  Jo sot! Ai duhet te shkonte ne burg qe diten qe ofendoi si nje rrugac e grushtoi kolegun e tij Shkelqim Hajdari ne sy te prokuroeve te mbare Shqiperise !
  Vetem Presidenti sakat Bujar Nishani e KLD_ja e sterkorruptuar shqiptare nuk e pane e as e degjuan nje akt te tille sa rrugaceror aq edhe kriminal te Adriatik Llalles!
  Nuk kishin se si…. I bashkon kontrata me SHQUP-in !
  Urojme qe shpejt ti bashkojne edhe prangat e ligjit dhe qelite e burgut.
  Drejtesia vonon por nuk harron!

  Petrit Vjosa, London

 9. Ilir Gramshi says:

  Date: June 8, 2016 at 8:42:42 AM
  Ne vend te nje letre te hapur per Z. Lu dhe Zj. Vllahutin…

  ADRIATIK LLALLA- KRYEPROKUORI I SHTETIT APO KRYEHOR I KRIMIT-

  – Revan i pandalshem drejt qelive te burgut

  Jo sot! Ai duhet te shkonte ne burg kohe me pare
  Jo sot … Qysh diten qe ofendoi, e kercenoi me jete si nje rrugac e grushtoi Sekretarin e Pergjithshem te Shoqates se Prokuroreve te Shqiperise, Shkelqim Hajdari ne sy te prokuroeve te mbare Shqiperise !
  Cfare perfaqeson ky akt i rende kriminal i kryeprokurorit Llalla !?
  Fyerje per shkak te detyres!
  Kercenim per shkak te detyres!
  Ushtrim dhune fizike per shkak te detyres!
  Ushtrim dhune psikologjike per shkak te detyres!
  Shperdorim flagrant i detyres!
  Qysh diten kur iu kundervu ashper dhe hapur reformes ne drejtesi!
  Veper penale e konfliktit te interesit!
  Qysh ne momentin kur filloi kryqezaten e spastrimeve dhe gradimeve ne Prokurorine e Pergjithshme dhe nje varg prokurorish rrethesh, sipas urdherave te Mafias e tutoreve politike dhe klasike jo vetem shqiptare, qe e komandojne ne cdo hap.
  Me e pakta akuze ne kete rast eshte shperdorim flagrant i ligjit e detyres.
  Pikerisht se nuk u pajtua dhe kundershtoi kete revansh antiligjor e kriminal te Adriatik Llalles, me nje pabesi e cinizem te pashoq e vendosi jo vetem ta shkarkoje nga detyra e Drejtorit te Drejtorise Gjyqesore dhe e anetarit te Keshillit te Prokurorise, ku ai kishte fituar me shume vota se asnje anetar tjeter, por edhe ta syrgjynose prokurorin me te pakorruptueshem shqiptar Arben Dollapi.
  Nuk la dredhi e pabesi pa perdorur qe ta godiste pas shpine si hijenat. Pse !?
  Arben Dollapi eshte simboli i drejtesise dhe ndershmerise ne drejtesine shqiptare… Ishte ai qe e ngriti Adriatik Llallen nga nje polic gjyqesor ala Plepash ne prokuror te Lushnjes…
  Ishte i vetmi qe ne katrahuren e 97-es qendroi si Promete perballe bandave terroriste te Aldo Bares duke e vene ne fije te perit edhe jeten …
  Ishte Arben Dollapi qe jo vetem hodhi poshte me perbuzje por edhe e paralajmeroi se do ta arrestonte ne flagrance nje ish- minister kur i afroi Cek te Bardhe, miliona eurosh vetem qe te fshihte provat e deshmite e masakres korruptive te Gerdecit dhe 26 viktimave te saj.
  Ishte Arben Dollapi qe kundershtoi dhe iu kundervu sy per sy e balle perballe, si nje Falcone i vertete shkeljeve flagrante antiligjore te Adriatik Llalles per tollovine ne emerimet e levizjet krejt korruptive e nepotike te dhjetra prokuroreve te Prokruorise se Pergjithshme dhe kundervenies se tij flagrante ndaj Reformes ne Drejtesi…
  Ishte nderhyrja e tij dhe dy shokeve te tij, midis dhjetera prokuroreve te pranishem ne Koneferencen Kombetare te Prokuroreve, qe parandaloi pershkallezimin e dhunes deri ne perdorim te armeve midis Adriatik Lalles dhe Shkelqim Hajdarit!
  I kam pare me syte e mi ato skena turpi e krimi te mirefillte te Adriatik Palles, ketij krimineli qe ate dite ka kryer te pakten 7 akte te renda penale ne sy te “ajkes” se prokurorise shqiptare.
  Shihni si veproi ndaj Arben Dollapit te pakorruptueshem ky jo kriminel por edhe i paburre, i pabese e mosmirenjohes i peshtire.
  “Nuk ka bishe me te eger se sa njeriu mosmirenjohes” thoshin greket e lashte.
  Jo kryeprokurore si Adriatik Llalla, por edhe prokurore te thjeshte si ata qe bene sehir skenat flagrante te krimit te tij ne ate Konference, apo ne mbledhjen e turpshme e 15 marsit te Keshillit te Prokurorise, te tredhur e te lemerisur prej tij, nuk jane prokurora por jane proku- hora te krimit.
  A nuk ishin pikerisht disa nga ata qe votuan sipas urdherit e diktatit te Lalles edhe ne mbledhjen e tij per ndeshkmin e zerit burreror te Arben Dollapit kunder shkeljeve ligjore flagrante te tij!?
  Dhe Presidenti i PD-se Bujar Nishani, vrapoi me te katra ta dekretonte kete akt antiligjor te Lalles pa lexuar fare denoncimin ligjor e te argumentuar ne menyre shembullore e me fakte konkrete te Arben Dollapit.
  Si mundet qe Presidenti i Republikes, Kryeministri, Kryetari dhe vete Kuvendi i Shqiperise te tolerojne dhe mbyllin syte perbelle krimeve te tilla flagrante qe ne cdo vend demokratik do te ndeshkoheshin ashper e menjehere!?
  Kush eshte ( jane ) protektoret dhe tutoret e tij!?
  Pse Presidenti i Shqiperise, Kuvendi i Shqiperise nuk ndihet perballe krimeve publike te tij!?
  Kush eshte protektori dhe tutori numer nje i tij!?
  Nuk guxojne as ti permendin emrin…
  Cili eshte Padrinoja i tij ose Goodfathers ( Kumbare te krimit dhe Mafias ), sic e ka quajtur publikisht edhe vete Kumbara Tom Doshi disa here keto dy vitet e fundit!?
  Cfare i bashkon ata aq ngushte sikur te ishin vellezer siameze!?
  Mos valle fakti qe te dy jane kapur me presh ne duar, sic thote populli, me kamera, me ze e me figure ne krye te detyres se krimit ne flagrance!?
  Si e kush mund ta mbaje ne ate detyre te larte nje kriminel publik te kapur ne flagrance me ze e me figure duke share kercenuar me jete, duke grushtuar si nje rrugac rrugesh nje koleg te tij e aq me teper Sekretar i Pergjithshem i Shoqates Kombetare te Prokuroreve te Shqiperise!?
  Tutoret e protektoret politike te tyre jane Padrino e Kamorra qe kane kthyer Shqiperine ne nje shtet pa sovranitet
  A mund te kete sovranitet shteteror pa nje shtet ligjor!?
  A mund te kete sovranitet e shtet me nje drejtesi te kriminalizuar nga koka tek kembet, nga kryetari i shtetit e KLD-ja e deri tek rojet e portieret e gjykatave dhe prokurorive!?
  A mund te kete sovranitet shteteror me nje kryeprokuror qe ben haptazi kryavokatin e krimit!?
  Kryeprokuror si Adriatik Llalla eshte nuk jane prokurora Ligji por kryehora Krimi
  Nodal ju Zoti Lu dhe ju Zonja Vllahutin, SHBA dhe BE jeni shpresa e te gjithe shqiptareve per shtet ligjor e sovranitet te vertete shteteror e ligjor ne Atdheun tone te bukur e teper te shtrenjte!
  Ju po deshmoni hapur se e doni dhe punoni per shtetin shqiptar me shume se keta politikane zuzare shqiptare, kusare e vrastare!
  Mesazhi madhor i mikes sone te madhe e te sprovuar Hillari Klinton dhe i Washingtonit dhe i Brukselit “Duajeni vendin tuaj te bukur” ka rene ne veshin e shurdher te politikes antishqiptare te atdheshitesve te politikes shqiptare!
  Faleminderit per mesazhet tuaja te sinqerta e shprsedhenese…
  Miku i mire ti thote kater te vertetat hapur, sy ne sy e balle perballe, thote sovrani yne… Ndryshe ai nuk eshte mik!

  Ilir Gramshi, Kanbera, Australi

   1. ALBAN DEGA says:

    CFARE PRET EDI RAMA !?

    Pse nuk e shkarkon nje kryeprokuhor te tille!?
    Si mund te mbaje Shqiperia nje kryeprokuror qe eshte shpallur non grata dhe i eshte heqjen viza per te hyre ne SHBA !?
    Si mund te lihet te livadhise dhe cakerdise edhe me keq nje Drejtesi te sterdegjeneruar si kjo shqiptare qe pati pafytyresine te publikoje nje korrespondence teper konfidenciale, teper sekret, me Ambasaden Amerikane dhe perfaqesuesin e Shtepise se Bardhe ne Tirane Zotin Donald Lu !?
    Si mund te mbahet ne detyre nje kryeprokuhor si Adriatik Palla , qe nuk pranon as t’ia hedhe qyrrat e jo me ta takoheje ambasadori I superfuqise se Botes dhe supetaleatit te Shqiperise !?
    Si mund te mbahet ne detyren me te larte ligjzbatuese te shtetit shqiptar nje derr i dhjamosur I korruptuar nga koka te kembet qe ne vend te godase pa meshire e me gjithe fuqine e ligjit, grushton fizikisht kolegun e tij, aq me teper kryetar i Shoqates se Prokuroreve te Republikes se Shqiperise ne sy te prokurove te tjere !?
    Si mund te mbahet ne krye te ligjzbatimit te shtetit shqiptar nje kryeprokuhor qe me shume se kryetarin e Prokurorise se Pergjithshme te Shqiperise, ben kryetarin e Partise Demokratike Sali Berisha me deklaratat e fundit krejt politike e aspak ligjore !?
    Nga kush ka frike Kryministri shqiptar!?
    Nga emeruesit e tij me Kontraten e Gjysmagjelit Palla 50/50 Sali Berisha e Ilir Meta per te mbuluar aferat e tyre kriminale qe krejt Bota i pa me ze e figure !?
    Shqiperia qe duam nuk do nje Kryeprokuhor te Korporates se Krimit te Organizuar te Saleh Kadafit e co.!
    Te lejosh te vegjetoje nje kryeprokuhor te tille kriminele me ze e me figure, nje komplotist ne sherbim te aleances thelbesisht antiamerikane e antishqiptare Ruso- Serbo- Greke, …. te vegjetoje dhe beje telallin politik te Karaxhicit shqiptar e Mafias se tij rrenimtare
    deri ne diten e fundit te mandatit te tij do te thote te bashkejetosh me krimin kushdo qofte ai.
    Cfare pret Edi Rama !?

   2. Remzi Hoxha says:

    CFARE PRET EDI RAMA !?

    Pse nuk e shkarkon nje kryprokuhor te tille!?
    Si mund te mbaje Shqiperia nje kryeprokuror qe eshte shpallur non grata dhe viza per te hyre ne SHBA !?
    Si mund te lihet te livadhise dhe cakerdise edhe me keq nje Drejtesi degjeneruar si kjo shqiptare qe pati oafytyresine te publikoje nje korrespondence teper konfidenciale, teper sekret, me Ambasaden Amerikan dhe perfaqesuesin e Shtepine se Bardhe ne Tirane Zotin Donald Lu !?
    Si mund te mbahet ne detyre nje kryeprokuhor si Adriatik Palla , qe nuk ora on as t’ia hedhe qyrrat, ambasadori I superfuqise se Botes dhe suoerakeatit te Shqiperise !?
    Si mund te mbahet ne detyren me te larte ligjzbatuese te shtetit shqiptar nje derr i dhjamosur I korruptuar nga koka te kembet qe ne vend te godase pa meshire e me gjithe fuqine e ligjit, grushton fizikisht kolegun e tij, aq me teper kryetar i Shoqates se Prokuroreve te Republikes se Shqiperise ne sy te prokurove te tjere !?
    Si mund te mbahet ne krye te ligjzbatimit te shtetit shqiptar nje keyeprokuhor qe me shume se kryetarin e Prokririse se Pergjithshme te Shqiperise, ben kryetarin e Partise Demokratike me deklaratat e fundit krejt politike e aspak ligjore !?
    Nga kush ka frike Kryministri shqiptar!?
    Nga emeruesit e tij me Kontraten e Gjysmagjelit Palla 50/50 Sali Berisha e Ilir Meta per te mbuluar aferat e tyre kriminale qe krejt Bota i pa me ze e figure !?
    Shqiperia qe duam nuk do nje Kryeprokuhor te Korporates se Krimit te Organizuar te Saleh Kadafit e co.!
    Te lejosh te vegjetoje nje kryeprokuhor te tille kriminele me ze e me figure, nje komplotist ne sherbim te aleances thelbesisht antiamerikane e antishqiptare Ruso- Serbo- Greke, …. te vegjetoje dhe beje telallin politik te Karaxhicit shqiptar e Mafias se tij rrenimtare
    deri ne diten e fundit te mandatit te tij do te thote te bashkejetosh me krimin kushdo qofte ai.
    Cfare pret Edi Rama !?

 10. Alban Dega says:

  KRENARIA E GAZETARISE DHE MARIONETAT
  E MAFISE

  Forca e argumentit perballe argumentit te forces dhe ABC- ja e gazetarise

  Jam krenar per gazetare te vertete, per krenarine e medias shqiptare si Bedri Islami, Skender Mixhozi, Viktor Malaj. Xhevdet Shehu, Shpetim Nazarko, Mero Baze i dekades se fundit, Adrian Thano, Artan Hoxha,
  Baton Haxhiu, Kimete Berisha, Jeta e Arbana Xharra….
  Ka edhe te tjere qe vertete jane krenaria e gazetarise shqiptare.
  Me vjen ndot kur shoh e degjoj marioneta te antigazetarise si Blendi Fevziu, Berat Buzhala, Ylli Rakipi, Cim Peka, Artan Hoxha “ Presidenti me gisht ne prapanice”, Frrok Cupi, Klodiana Lala e shume te tjere qe me shume bejne krygjykatesin e kryhetuesin, kryeoperativin… babain e se vertetes absolute qe e degjenerojne krejtesisht ate dhe vete gazetarine.
  Ngritja e zerit, grushti ne tavoline, cjerrjet hesterike nuk jane fakte , nuk jane analiza, nuk jane gazetari. Jane diktat! Jane cmenduri! Jane pisllek !
  Me shume se informatorin publik ato perfaqesojne jo vetem instruktorin, urdheruesin dhe diktatorin politik ala Enver Hoxha, ala Kim Jong Un, ala Sali Berisha e bile edhe kllounin e tij zeshtjerre e zecjerre Lulezim Basha.
  Forca e argumentit gjithnje eshte me e fuqishme se argomenti i forces!
  Forca e aresyes eshte gjithnje me e fuqishme se aresyeja e forces !
  Fuqia e faktit eshte shume me forte se llogjet e fuqishme!
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra, eshte filozofia e babait te gazetarise bashkekohore dhe i “ The New York Times “ Sullzberget qe Hali nje Epoke te re ne publicistiken boterore !
  Shembulli i “ The New York Times” e “ Le Monde”, i “The Times” e “ El Pais “, i CNN e BBC- se… flasin vete !
  “ Nje fakt flet ne shume se nje thes me pallavra”
  Kush zbaton kete ABC eshte gazetaria e vertete, krenaria e saj !
  Kush e mbyt ate me fuqine e pallavrave eshte turpi i saj, eshte Marionete e rrenes, mashtrimit, keqinformimit, diversionit, e Mafias !

 11. Boston says:

  Dy njeres te uryer nga shumica e popullit. Plehra ta pariciklueshem

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *