Ministri Kotzias flet për çështjen “Tahiri”: Sa i përket ish-ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, ne folëm…

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias në një intervistë të dhënë për gazetarët, të cilët kanë qenë të interesuar rreth hapave që do të marrë diplomacia greke jashtë vendit dhe veçanërisht për negociatat  me interes me vendet fqinje. Interesi i diskutimit u përqendrua kryesisht për Shqipërinë dhe për të drejtat e Pakicës Kombëtare Greke.

Gazetarja: Ministria e Punëve të Jashtme greke, disa ditë më parë, bëri një deklaratë lidhur me  situatën politike në Shqipëri dhe përfshirjen e  mundshme të një ish-ministri në një skandal droge. Ministria e Jashtme e Shqipërisë u është përgjigjur  dhe ka hedhur akuza lidhur me ndërhyrjen tuaj në brendësi të punëve të Shqipërisë. Në të njëjtin njoftim, Tirana shpreh gatishmërinë e saj për të vazhduar negociatat, megjithëse iu kujton se  ju keni bërë një shkelje  të protokolleve diplomatike, shkruan himara.gr. 

Pyetja ime është kjo: Në këtë atmosferë, me këto akuza të rënda, a ndihmon për të vazhduar negociatat? Faleminderit.

KOTZIAS: Mendoj se është shumë e mençur nga ana e Shqipërisë qëllimi për të “përmbysur” ndërtesat në Himarë. Mendoj se është një zgjedhje e mençur e palës shqiptare që i ndihmon për negociatat.

Së dyti: Sa i përket akuzës për ish-ministrin e Brendshëm të Shqipërisë, ne folëm për të drejtat e njeriut. Problemi që ne kemi është se pakica greke nuk njihet nga ligji shqiptar. Ajo njihet nga e drejta ndërkombëtare me marrëveshjet e vitit 1921. Vetë krijimi i shtetit shqiptar shoqërohet me njohjen e këtyre të drejtave.

Pastaj erdhi Enver Hoxha, ku, “socializoi” pronën individuale dhe e socializoi atë në stilin e revolucionit kulturor të 1968-ës në Kinë. Këtu u fut she ‘socializimi’, i pronave të pakicës greke.  Ai identifikoi pakicën greke vetëm në zona të caktuara.  Ligji i ri i Shqipërisë për minoritetet do të gjykohet nga Evropa. Si një shtet anëtar i Evropës, ne kemi një opinion dhe do e themi atë në Bashkimin Evropian. Ligji i dha një sërë të drejtash pakicës, të njohura nga e drejta ndërkombëtare që nga viti 1921. Është para së gjithash një ligj i mirë. Kjo është arsyeja pse ne kemi thënë se është një hap përpara.

Cila është dobësia e ligjit ? Një politikan shqiptar me të drejtë do të më thotë: “Por cilat zona’?  Ne themi se pakicat janë kudo në Shqipëri. ” Po, por ligji bën një gjë: i referohet pakicave bazuar në identifikimin e regjistrave.

Regjistrat, për shembull, në Heimarë, nuk lejonte regjistrimin e pakicës greke. Pra, ndërsa ligji është liberal dhe i mirë, rilindja e saj, pika e saj fillestare, e cila është regjistri, përsërit problemin e pakicës greke. Ky është problemi që po themi.

Se ke bërë një ligj të mirë, por në vend të përcaktimit të qytetarëve, domethënë të qenit turk, grek, shqiptar që i dëshiron të gjithë, ligji parashikon identifikimin në bazë të regjistrave. Por kjo u vendos nga Hoxha, i cili ndaloi regjistrimin jashtë grupit. Kjo është çështja dhe ne mendojmë se është e padrejtë. A e dini se sa shumë popullata greke ka Himara? Vetëm shikoni ndërtesat që janë në prishje.

Dhe problemi i dytë – kjo është ajo që i përmenda Hoxhën që “socializoi” këto shtëpi – është se pas rënies së regjimit, nuk u dhanë tituj pronësie. Dhe ata thonë “ju nuk keni një titull të pronësisë” ose ” ju japim një kompensim të vogël”. Ka një zgjidhje, por unë nuk do ta imponoj. Por si një person, jo si ministër, them se zgjidhja është t’i japë parcelat e tokës diku tjetër, për të dhënë mundësinë e aktivitetit ekonomik. Sidoqoftë, ne besojmë se ka një kuptim më të mirë me pakicën greke, respekt më të madh për ata që më besojnë.

Ndërsa më tej ministri i jashtëm grek shkruan se: “Në Evropë, është normale të diskutohen të drejtat e minoriteteve, të drejtat e njeriut, të drejtat e pronësisë. Nuk më pëlqen të ushqej konfliktet. Kjo është arsyeja pse ne nuk iu përgjigjëm njoftimit të Ministrisë së Jashtme shqiptare. Unë kisha bërë një përgjigje shumë të mirë, por pastaj kam gjykuar se nuk ishte e nevojshme. E njëjta gjë ndodhi me turqit. Ata bënë 10 njoftime, unë iu përgjigja me gjysmë mesazhi. Unë nuk jam një tifoz për ushqyer zemërim

Për mua, politika ndërkombëtare nuk është një luftë për dy njerëz të zemëruar ndaj të cilëve më duhet të fajësoj më shumë ose të ngrejë mendjen time. Kur e kuptoj se gjërat nuk funksionojnë mirë, unë duhet të merrem te jem me i matur, më i ftohtë, më i durueshëm.

Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se, edhe nëse ka shkëmbime të deklaratave të ashpra që nuk ndjekim, negociatat mund të bëhen. Dhe, me të vërtetë, mund t’ju them diçka? Rezulton se ne duhet t’i mbyllim çështjet. Sepse, nëse nuk i mbyllim, çdo ditë do të kemi një problem të tillë”.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Ministri Kotzias flet për çështjen “Tahiri”: Sa i përket ish-ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, ne folëm…”

 1. shqiptari nga Shqiperia says:

  Futja pordhes o z Niko , futja se zben gje , lirohesh . Po pse o zoti minister , Enver Hoxha vetem pronat e qytetareve me origjine helene ngacmoi ( socializoi) sic e thua zotrote ??? Te gjithe njesoj u goditem , bile ne shqipot me shume po ta dish , po me sa duket nuk ti kane treguar sakt gjerat. Qytetaret ose fshataret me origjine greke ne fshatrat e te quajturit nga ju vorio epiri , kishin ne dyqanet e tyre gjthcka qe kish tregu ne krahasim me ne rembythjet qe nuk na kish ne refene askush , ata (vorioipirotet ) ishin si “djali i njerkes ” hanin nga te dyja anet , dhe benin” zito”per ju, a e di kete z.minister ??? .Me sa duket nuk e do shume realitetin z,minister , se po ta doje nuk do flisje badjava , ne regull kushdo shikon interesin e tij ashtu si dhe ju, por pa dale nga vija e se vertetes , dhe pa nxire cdo fare gjeje dhe veprimi i mare nga E.Hoxha .Pyete nje here Vitori Curin , si kalonte ?? si shkollohej gjithe krahina qe ajo mbulonte ,dhe jo vetem ate por shume e shume qytetare me origjine helene , si gjithe te tjeret dhe ata ishin dhe shtetas shqiptare dhe si te tille perpara ligjit te hekurt te diktatures se proletariatit ishin njesoj .Po te shikosh dhe lexosh te dhenat e te denuarve nga sistemi i atehershem , shqiptaret jane shumica ne krahasim me ata te vetquajturit vorioipirote …..keshtu qe nuk ke shume te drejte , nejse z.minister sic thoshin greket e lashte : ο νοων νοειτω……….kush kuptoj , kuptoj ………..

 2. Niko Kociu ;
  Nuk ka grek ne. Shqiperi.
  Dhe nuk e di por cfare ndertesash po prishen atje ku ne te gjithe vendin jane prishur mbi 10 mije ndertime per hire te rregullimit territorial , ashtu sic jane prishur ne Greqi per arsye te ndryshme.

  Dhe mos harroni se jo vetem Cameria por edhe ne te gjithe territorin e ashtuquajtur grek, keni perzene me qindra mijera shqiptare dhe i keni grabitur pasurite e luajtshme dhe jo !
  Kjo situate qe keni krijuar gjasme po prishen shtepite te ….minoritareve ( qe nuk ekzistojne) doni te zhurmoni ceshtjen e ngritur came ne keshillin europian !

 3. loni says:

  Greqia ne kushtetuten e saj nuk njeh a’snje minoritet ; kete nuk na e the zoti Kotzias. Pse te mos veproje edhe SHqiperia ne te njejten menyre?ll

  1. sali says:

   Po mire file Lonidha, le ta ndryshoje edhe Alllvania kushtetuten, kush e ka fajin?

 4. Kisha terroriste "greke" says:

  Qirje kociu jane 4 milon shqiptare ne “greqi”dhe nuk u njihet asnje e drejt. Emrat ua keni nderruar mbiemrat ua keni cuar eqi seqi. Prandaj mos luani me zjarrin se kete her shkoni ne anadoll andej nga keni preardhjen.

 5. arbeni says:

  Ishin mesuar me malokun korifillaket e Gërqisë,por ja lumsha Edi Rames qe ua vuri kufirin tek thana.Greke me ndihmen e disa qelbesirave si ai prifti filogrek i fshatit Kosine ne Permet qe zhvarrosnin eshtrat e te vdekurve shqipetare per ushtarë grek,por kjo qeveri u ka thene se pa medaljon nuk do te ndihet asnje ishtar.Per kete gje duhet faleminderuar krye ministri Rama.Grekeve ju ka dhembur denoncimi dhe hedhja poshte e marrveshjes se detit firmosur nga lulushi ne bekimin e tradhetarit sali tropoja.Pra Koçiut dhe sorollopit te kiçiut i ka ngecur sharra ne gozhde.Nje nga gjerat e mira qe ka bere qeveria Rama eshte reciprociteti me shtetin grek.Qente le te lehin thote populli,karvani te ec perpara.Duan apo nuk duan greket ne Shqiperi nuk i pyet askush.Himariotrt jane shwipetare dhe jo grek e per kete flet historia.Urbanizimi i qyteteve do behet ashtu di do shteti shqipetar dhe personat qe ju prishen pronat do shpronesohen ne baze te ligjeve te shtetit tone.Greket nuk kane fytyre te kerkojne te drejtat e pakicave ne vendin tone,kur vet nuk i njohin pakicat ne vendin e tyre,prandaj le mos te pëllasin me kunder Shqiperise.

 6. Pellazgos says:

  Per comentin Kisha terroriste Greke.
  E para Kisha Orthodhokse Greke eshte e Jeorgios Kastriotis Prijesit te Epirit dhe jo te Albanistanit,
  E dyta eshte qe “shqipetaret” ndruan emrat Arabe nga Sulejman,Enver,Hasan,Muhamet,Idriz,Abdulla ne Origjinen e tyre para Turqise.
  Vetem po te ishin turq dhe u ka mbete qejfi.
  E treta eshte qe zjarrin ju e perdorni kunder njerii tjetrit dhe jo me Greqine se jini bere drogaxhinj,terroriste,hajdute shtepish ne gjithe Evropin,prostitucion.
  Ne vend qe ti kerkoni “falje” Arvanitasve apo Arberesheve pa i pyetur sollet perseri Osmanet vrasesit e kombit Epirote mbushet “shqiperine” me xhamija,medrese,shkolla turke duke i bere mu…..in Kastriotit dhe gjakut te Tij.

 7. Idriz Cami me bes says:

  duam apo nuk duam ministri grek ka shume te drejte, Nuk mund te grabisim tokat e himarioteve vetem pse jane grek, kujtoni historin, dhe do shihni sa e gabuar eshte vjedhja dhe grabitja

 8. GJIROKASTRITI says:

  pELLAZG ..ku dallsjne turqit nga grekerit ..mut njeri kak tjetri ..me ju e bene marrveshjen per shpernguljen e shqiptareve mysliman nga Epiri e e mbushen me jevgjit e anadollit qe mbahen si greke te lashte lol

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *