Për qentë e macet e diktaturës komuniste

Nga Kastriot Dervishi

Nga postimi i fundit në lidhje me tollonat gjatë komunizmit, vërejta disa komente jokorrekte e për më tepër jashtë objektit të postimit. Për të plotësuar këtë postim, vijoj me analizimin e disa të vërtetave.

Në fillim të viteve ’80 regjimi komunist hyri në fazën e fundit të degradimit të tij, duke ndërmarrë veprime të paimagjinuara më parë. Ndërmori procesin e tufëzimit, me anë të të cilit i hoqi fshatit edhe bagëtitë simbolike të oborrit të tij. Si rezultat i këtij veprimi, krahas mungesave të shumta, në tregun shqiptar u vu re mungesa e mishit.
Në atë uri të tmerrshme, popullsia e vendit gjeti si alternativa ushqimore breshkat dhe bretkosat.

Në raste të veçanta, disa individë të guximshëm deri në çmenduri bënë gjënë më të pabesueshme, ngrënien e mishit të maceve dhe qenve. Mishi i tyre zihej me uthull për të hequr erën e keqe, e më tej çohej në furrë si “mish lepuri”. Ky veprim ishte tregues i një urie të pazakontë, si rezultat i sjelljes kriminale ndaj popullit të një regjimi si ai komunist.
As në kohë lufte, as në kurrfarë krize, shqiptari nuk ra aq poshtë sa të hajë mishin e qenve dhe maceve.

Nga fëmijëria ime në Elbasan mbaj mend që jam neveritur nga ky veprim. Nuk kam asnjë arsye të sajoj apo shpif, aq më tepër që nuk mund ta bëj këtë ndaj qytetit tim të lindjes. Me këtë rast tregova një aspekt të panjohur të diktaturës komuniste, se deri ku i çoi njerëzit ajo në atë kohë.

Sigurisht kjo histori duhet treguar më shumë se kaq sepse nuk ka karakter lokal.

Por, siç është bërë zakon, komunistët preken nga të vërtetat, nuk i duan ato. Sa herë që dalin fakte të tilla, përpiqen të kapin aspekte të parëndësishme, gjëra pa lidhje etj.

Madje njëri prej tyre ish aktor i komunizmit, i cili me një gjuhë wc-je ishte “revoltuar” se qenkan “njollosur qytetarët” e Elbasanit. Unë nuk e di se ku u njollosën këta qytetarë (aq më tepër që nuk kam shkruar se ishte fenomen masiv), te të cilët hyj edhe vetë, por ndoshta aktori i roleve të punëtorëve operativë të Sigurimit, e ka njohur qytetin nga bërxollat e hotel “Skampës” e jo nga realiteti që ka qenë në atë kohë.

Por, në atë kohë ka qenë edhe një tjetër skandal i mishit me parafinë, që në popull cilësohej “mishi i bardhë”. Ishte një sasi mishi që u importua nga Argjentina ose Zelanda e Re rreth vitit 1985 (mbante vulë të vitit 1966). Ishte mish shumë i vjetër.

Pasi Shqipëria bleu këtë mish, gazetat e perëndimit u çuditën për sasinë e madhe sepse nuk e dinin që te ne kishte kaq shumë qen. E pra ishte mish qensh që iu shit shqiptarëve për të kaluar krizën e madhe. Ky mish u refuzua nga blerësit, por më pas iu kalua restoranteve dhe ushtrisë.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Për qentë e macet e diktaturës komuniste”

 1. Vjosani says:

  Sa i vjeter je, more njeri ne gjithcka. Me i vjeter dhe i kalbur se komunizmi…Lexo pak mbi teorine e kalimit te se drejtes dhe teperimin, ngopjen. Dhe efektin e kundert qe japin keto fenomene. Le qe cfare them dhe une, kerkoj kaq shume inteligjence nga nje cope arkivist gjera te pamundura…

  1. kujtesa says:

   Aq shume ka pjerdhur ky magazinieri i dosjeve sa qe vazhdon dhe ngul kembe ne idjotesine e tij.
   A e di ky se cfare do te thote mode ne statistike?
   E pra,kur nje fenomen shfaq dukuri mbi mesataren, atehere thuhet qe kjo gje eshte ne mode.
   E si mund te thote ky idjot se ngrenia e qenit dhe maces paska qene ne mode ne ate kohe?
   Hajde besoi historine ketyte lloj kafsheve!!!!!!!!

 2. Populli says:

  Dervish ti je errur ne tru dhe me siguri do vazhdosh te kerkosh neper WC-rat e asaj kohe. Natyrisht ajo kohe kishte edhe WC-ra siç ka cdo vend. Por mielli i asaj kohe nuk ishte WC Dervish. As frutat e perimet nuk ishin WC Dervish. Kush tregtoi mish te atille si thua ti Dervish, u fut ne burg dhe u be demokratiks sot ai burgaxhiu si puna jote.
  Merr ca ilac per trurin tend Dervish dhe do gjesh se sot kapitalistet e tu demokratiksa i prodhojne te gjitha qoftet nga qente e te gjithe miellin per qente.

 3. Dike Mullai says:

  CUDI !!! Akoma nuk po e kupton se Ti je BAJGE e atij Sistemi ! Keq-ardhje per Gazeten TEMA qe boton “Pacavuret e tua !!!

 4. Ivan i madh says:

  Me sa duket Mero shkrimet e manipulimet e ketij palacos Dervishit hajdutit ordiner te arkivit te MPB te erdhen per shtat.Dhe me te drejte se kur nuk fuksononte shteti ligjor zagaret e qente si ky Dervishi lehin e ulerijne me te madhe kur i lene te lire te abuzojne me arshivin dhe dosjet e pa hapur me ligj. E di që nuk do ta je Josh po kjo është e verteta do apo sdo ti e krimb halese K.. i Dervishi.

 5. Ivan i madh says:

  Me sa duket Mero shkrimet e manipulimet e ketij palacos Dervishit hajdutit ordiner te arkivit te MPB te erdhen per shtat.Dhe me te drejte se kur nuk fuksononte shteti ligjor zagaret e qente si ky Dervishi lehin e ulerijne me te madhe kur i lene te lire te abuzojne me arshivin dhe dosjet e pa hapur me ligj. E di që nuk do ta japesh po kjo është e verteta do apo sdo ti e krimb halese K.. i Dervishi.

 6. lora says:

  O Kastriot Dervishi ! Gjendja nuk ishte ashtu si thua ti dhe ti genjen diten ne dreke; nuk theme se ka pase bollek e varferi kish, ndersa per mishin e qeneve eshte nje idiotesi jotja kaq e madhe sa ato te demokracise saliberishjane sot. Ne nuk kishim aq shume qen sa thua ti se nuk te vidhte njeri si sot, nuk te vriste njeri si sot e nuk kishte dhe prone private per mbrojtje, por kanibalizmi yt prej njeriu te paimagjinushem i kalon te gjitha caqet e mendimit njerezor. Te kam lexuar shpesh dhe shkrimet e tua dhe me kane bere pershtypje shume mendime, shkrime e dokumenta qe nxierr nga arkivat dhe i hedh ne opinion sipas qejfit tend. Do te thosha qe turpi eshte pak per ty, megjithate, sot turpi nderi dhe dinjiteti nuk egzisto sidoms per ca te monstres tende.

 7. Roza Trendafili says:

  Te besuam qe ti ke ngrene mish qeni e ka i, qe nena jote ka gatuar pace me lekure iriqi, qe ke pire lengun e kerminjve, ke fletur me morrat, ke mbledhur e gelltitur plehrat e kazaneve prane WC-ve, e ke pare driten e mengjesit nga vrima e gjirizit dhe e ke percjelle me sy henen ne darke duke u shkerdhyer ne b…
  Te besojme dhe e kuptojme pse edhe fjala jote te qelb nga larg, o Qelbanik.
  Ja t’i besuam te tera o kronikani i haleve, por vetem t ke ngrenei, ndoshta edhe ata qe kishe prane, nen catine tende, ne ke patur cati, se mund te jesh edhe kopil.

 8. loni says:

  kurse sote po hajne neper plera dhe duke mbledhur kanace neper kosha per te mbijetuar o kopil,thoje dhe realitetin e demokracise qe shqiptaret ne mase shkuan si qener neper rruget e malet e grekut per te shpetuar nga uria e demokracise duke pire uje kanili atje ku pinin qent e grekut pinim dhe ne bashk shqiptaret,ku qenka ndryshimi dje me te sotmen?qent e macet e komunizmit na i thua ti o pallosh dervishi,kurse ujin e qelbet neper kanelet e grekut e kemi pire ne,ne realitet,mos te then qe hynim neper fshatra dhe lypnim buke si te uritur qe ishim,kur ta beni shqiperine ju demokratet e sotem me te mire se komunizmi atehere do tju japte drejte te gjykoni,por kur ju e dhjete me shume se komunistet,ty dervish te parit dhe gjithe asaj kupole parlamenti ju qifsha ropt e moter ku ti keni.plera sikur sote ju e bete shqiperine nje parajse te vertete.

 9. loni says:

  kurse sote po hajne neper plera dhe duke mbledhur kanace neper kosha per te mbijetuar o kopil,thoje dhe realitetin e demokracise qe shqiptaret ne mase shkuan si qener neper rruget e malet e grekut per te shpetuar nga uria e demokracise duke pire uje kanili atje ku pinin qent e grekut pinim dhe ne bashk shqiptaret,ku qenka ndryshimi dje me te sotmen?qent e macet e komunizmit na i thua ti o pallosh dervishi,kurse ujin e qelbet neper kanelet e grekut e kemi pire ne,ne realitet,mos te then qe hynim neper fshatra dhe lypnim buke si te uritur qe ishim,kur ta beni shqiperine ju demokratet e sotem me te mire se komunizmi atehere do tju japte drejte te gjykoni,por kur ju e dhjete me shume se komunistet,ty dervish te parit dhe gjithe asaj kupole parlamenti ju qifsha ropt e moter ku ti keni.plera sikur sote ju e bete shqiperine nje parajse te vertete….

 10. qeni says:

  Paske qene familje mishngrenese ,me nivel shume te ulet,ndoshta me prejardhje aziatike.Ne me te vertet nuk kishim te hanim perdite mish apo peshk,por qen dhe mace vetem tek kafshet e pyllit i kane ngrene.Ndoshta ti ke nje prejardhje teper te qelbur aq akoma vjen ere.Duhen te kalojne dekada qe familja jote te kthehet ne normale,era qelb.

 11. Roland says:

  Pse nuk arrestohet ky maskara, ky qen e mace i Fahri Balliut!?
  Per gjithe Vjedhjen, Pervetesimin e paligjshem dhe masakrimin qe i ka bere arkivave te Ministrise se Puneve te Brendshme ???
  A ka minsiter ajo ministri e ky shtet, pse nuk ngre nje grup auditi, te faktoje e provoje gjithe krimet e ketij falsifikatori ???
  E me pas t’i hidhen prangat!

 12. Novruz Taip Vishanji says:

  PERSERI TI LANGARAQ I BEZHDILIZUAR ?
  He pra ta vertetoj une se aso kohe, shqiptaret filluan te eksperimentojne edhe ngrenjen e gjarperinjve, te sorrave, te krimbave te kavardisur e supes me karkalece te zene me rrjeta peshku ne fushat e pafund te Myzeqese.
  Dhe ndiheshin te ngopur e kursenin edhe parate, sepse e gjithe kjo menu e re ishte falas, gjendej e bolleshme ne natyre.
  Pa harruar byreket me hithra, shurupet me hala pishash, miell me berthama lajthishe e manaferrat si fruti me i preferuar per kohen.
  Ai mishi argjentinas, nuk dallonte shume nga mishrat e tjere te thare e te stazhionuar, sepse i tille ishte, dhe jo i fresket siç pretendon ti me ate deshiren tende te elbasanlliut pederast.
  Vazhdo te shpifesh deri sa te vije edhe ora jote, te pergjigjesh para drejtesise per vjedhjen e gjithe arkivit te ministrise se brendeshme.

 13. Ramushi says:

  Autori thote gjera te verteta por mendjen e ngushta e kane te veshtire t’i gelltisin.

 14. Alban Dardani says:

  …. Nga anet tona, nga me te vjetrit kam ndegjuar se KAFSHEVE MISH NGRENESE NUK U HAET MISHI.
  …. Nje dite(fillim vitet 80), kur jam ndodhur ne Elbasan per nje mesim tregues. kemi pare shume njerez te grumbulluar tek kinemaja e qytetit.
  U beme kurjoz per emrin e filmit. Na thane se behet nje gjyq ndaj nje personi qe shiste , MISH GOMARI E KERRICI, PER MISH VICI. Ne ato vite kish njerez qe kishin filluat te blinin lope e vica ne fshatra te thella dhe i shisnin ne cepa pallatesni ne qytete.
  Personi ish kapur me mish gomari dhe i bejej gjyq shembullor. (I hapur per te gjithe).,
  Degjuam mbas ketij rasti qe shteti asaj kohe kish organizuar kontrolle edhe ku.behej groposja e mbeturinave per te kapur abuzusit
  … Pra sic thoshin qe ATEHERE CECUA PO TA DIKTONTE KSHTE BICAK SHUM TE FORTE.
  … SHQETSIMI SKANDALOZ. GATI PA ASNJE LLOJE FRERI APO KONTROLLI ESHTE BERE FILL MBAS VITEVE 1990.
  …….DHE KJO JO VETEM PER MISHIN DHE KONSERVAT QE BLIHESHIN ATJE KU FURNIZOHESHIN. PER KAFSHE , FUTESHIN I NE SHQIPERI PA DOGANE DHE I JANE SHITUR., DHE AKOMA BEHEN PERPJEKIE TI SHITEN POPULLIT USHQIME TE PA KONTTOLLUATA.
  Koha qe jetojme ka shume pa siguri dhe munges kontrolli.
  ….,Mendoj,se Ben tuaj më të mirëy ) look o o.k. polleneshte problemi amtual qe shqeteson mbare nje popull.,NDERSA KUSJ SHIKON PRAPA, MBRAPA DO TE MBETET.,7,,9

 15. Kola says:

  Per sa thote Kastriot Dervishi me siper, nuk i heq asnje presje, madje me duket se e ka dhene te zvogeluar makabritetin e atyre koheve, kur per te marre nje pule te ngordhur, a nje kile qumesht, duhej te kalonim gjithe naten ne radhe. Sa per ate mishin e bardhe qe behet fjale, duhet ta kete gabim Kastrioti, pasi ne kete bote s’jane zbuluar akoma qen me permasa elefanti. Megjithate kjo nuk eshte themelore. Themelore eshte fakti se atehere vuajtem te gjithe bashke e ngushelloheshim me njeri tjetrin. Ata qe kete jete e kalojne vetem per te ngopur barkun, kane sot mish sa te duash e sa tu dale nga hundet. Madje kane edhe gjithe atdheun prone qe nga Saranda e deri ne Vermosh si shperblim prej Saleh Karaxhicit. Besoj se edhe me kete do jete dakort Kastriot Dervishi?

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   O Kole, Kastrioti nuk thote qe “mishi i bardhe” ishte mish qeni (lexoje me kujdes)/ Ai thote qe ishte mish per qen, dmth per t’u ngrene nga qente, prandaj edhe atq prej te cileve u ble u habiten se si kishte mundesi qe ne Shqiperi te kishte kaq shume qen sa qe blihej gjithe ai mish PER QEN.

 16. Skrapari says:

  Bravo , Kastriot Dervishi, si ti i do djemte Shiperia? Bravo ,ti e njeh historine , po je pak i met epak qorr. Baragat e veglave te punes mos i kthe ne zyra. boto po deshe, ato kombinatet ,uzinat, fabrikat, vrashtat e ullishtet, ato mbremjet gazmore ,oa droge eprostitucin , pa vrasje e perdhunime. Sai mjere qe qenke ,o derbardhe? O Kastroit ,o IDIOT! Komunizmin nuk e arritem jo ne ,por edhe atje ku lindi. Po te pakten thuaj ne periudhen e diktatures ,ashtu si e do babai yt shpirteor ,Saliu. Ajo parrulla POPULL PARTI ENVRER nuk eshte ne ate vend. E kemontuar…….. Ajo eshte barage veglash…….

 17. Shpetim says:

  O Kastriot, une jam elbasanlli brez pas brezi ,por qe ne vitet 80 njerezit te kene hang mish qeni dhe mace nuk e kame degjuar me pare. Kjo ka nje vertetesi per vitet 1992-94 ka patur zera per personat qe prodhonin sallame ne menyre artizanale neper shtepia qe i shisnin ne treg, ato futnin ne to mish qeni, maceje ,gomare e deri e lope qe nuk lejohej te konsumohej mishi i tyre. Por qe te flasesh ne vitet 80, sa per dijeni furrat private ne Elbasan ishin mbyllur. Pavaresisht qe ne ate kohe per ate qe ju shkruani, edhe pse ishte shtet diktatorial nuk guxonte kush pe prdorej per konsum mish maceje apo qeni , sepse per keto shkelje ai regjim te bente synet me me thjonj.

 18. Web Dis says:

  Na kini care trapin me te kaluaren… me Skenderbeun,me zogun,me komunizmin,me gregrit,me serbet,etj…..
  Ato iken,kaluan,TANI CPO BEHET E CDO BEHET?
  Ne po jetojme Tani!
  Vetem idiotet dhe te trembirit merren me te shkuaren.

 19. Artan says:

  Se marr vesh temen qe merret me karagjozlleqe te tilla.
  Nje cope koketuli qe i bie daulles se 30 viteve me
  Pare qe shume shqiptare skane asnje interes apo lidhje me te. Ne fakt eshte genjeshter, une e kam jetuar ate kohe dhe skam degjuar kurre keto qe
  keput ky merhumi. Gjithe sesi filozofia e ketij koqes eshte shif mbrapa e me mendo mbprapsht.

  Vari kandarin

 20. Populli says:

  Procesi eshte zhvilluar ndryshe Dervish, pavaresisht se urrejtja jote per cdo gje qe ka bere popuilli ne ate kohe eshte e paadministrueshme:
  Kush kryente te tilla krime si ajo e sjelljes se mishit me parafine, etj., futej ne burg. Burgaxhinjte e atehershem u shnderruan ne demokratikes sot dhe demokratikesit e sotem kapitaliste tregtojne per njerz qofte me mish qeni dhe miell me rreze qeni.
  Do dalesh i verbuar nga kjo nisme.

 21. Epo kjo pune! says:

  mor po na mbyten disidentet… njeri thoshte se e permbysa rregjimin se thashe nuk ka djath dhe sot viziton kullen e vjehrrit ne cepat e tropojes, tjetri thote se diktoi mishin e qenit sikur qente te ishin kopera pafund si delet… bravo tema, duhet pak ore gazmore se boll lajme tragjike po na sjell dhjerokracia e ketyre “dhjesidenteve”. Megjithate nje kontroll nga policia tek shtepia se kush e di sa dokumenta ka nxjerre ky nga arkivi dhe nuk eshte normal per nje qytetar privat te administroje dokumentacion shtetetor qe mund te kete dhe sekrete, ku i dihet… pastaj nje “fleterrufe” mediatike dhe nje gjobe boll e kane keta frymoret, nuk ia vlen te merresh me ta…. jane te pashmangshem, i ka cdo shoqeri, ne cdo kohe kesi tipash. Merreni me humor.

 22. Andon says:

  hahaha, cfare mashtrimi ordiner. po ku kishte qene e mace rrugesh atehere? e kush na qenka ky qe mbante qene e mace e s’e merrte vesh sigurimi? ne me verte hanim pak, por dihej cfare hahej. po tani cfare hame? shqiptaret kane tretur ne stomaqet dhe organet e tyre pislleqet e plehrat e cdo mbeturine mishi argjentinas, mielli te skaduar serb e cigaresh me radioktivitet ukrainas. nuk harrohet qe ne vitet 90te na vinte mishi i gomarit, i strucit e nje zot e di cfare e shisnin si mish vici. po sallamet e femijve me cfare i mbushin mendon ky koketuli?

  rastet e kancerit ne kohe te komunizmit ishin gati inekzistent, tani kanceri eshte bere norme!! vdesin njerzit nga 30-40 vjec si ne kohe te luftes.

  nuk cmontohet monizmi i asaj kohe me genjeshtra o Dervish. nese keni filluar te thoni genjeshtra, per te mbajtur pozicionin tuaj, do te thote qe ai regjim paska qene me i shkelqyer sec mendonim, e s’i gjendet asnje e met.

 23. mirel says:

  Po ik or kerme, komunizmi ka fshire bythen me ata si puna jote.

 24. Shkodrani says:

  Zoti Dervishi!
  Vazhdoni e denonconi tmerrin e Diktatures, krimet, Urine, varferine. Keta komentues Jane pjelle e 200000 petritave qe fundosen kete vend dhe qe Nuk behet me Kurre sepse kjo pjelle Eshte akoma ne pushtet ne te gjitha nivelet. Komunizmi nuk eshte zhdukur, komunizmi vazhdon te na pije gjakun si gjithmone, komunizmi Eshte Gramoz Ruci, Ditmir Bushati, Edi Rama, Sali Berisha, Ben Blushi, Ilir Beqja, Bledi Cuci, Dash Peza, etj, etj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *