FOTOT e rralla: Si hanin partizanët dhe ballistët në luftë, Enveri preferonte uiskin

Lufta e dytë botërore në Shqipëri është banalizuar shpesh.

Gjatë viteve të diktaturës, forcat nacionaliste të Ballit Kombëtar apo të tjerë janë anatemuar si tradhtarë, si njerëz që jetonin në luks, që hanin mirë, etj. Por fotografitë e oficerëve britanikë të bëra gjatë luftës tregojnë një realitet tjetër.

Çeta partizane që jetojnë me mish në hell, dhe çeta të Ballit që ushqehen me supë. Një foto e njohur e Enver Hoxhës, ulur me kreun e misionit britanik Billi Meklein bashkë me Dali Ndreun dhe Xhelal Staraveckën, përmban një detaj është që nuk është vënë re.

Enver Hoxha ka përpara një shishe me uiski, që ishte dhuratë e oficerëve britanikë. Mes ndihmave që britanikët sillnin për luftën shqiptare, kishte shpesh edhe shishe me uiski të mirë anglez, që duket se Enver Hoxha e ka pasur pikë të dobët.

Enver Hoxha përshkruhej si një llupës që preferonte shumë ëmbëlsirat. Menjëherë pas lufte ai shtoi shumë në peshë dhe u sëmur nga diabeti që në moshën 40 vjeçare. Mes fotove që publikohen sot në Newsbomb.al, jepen detaje interesante nga jeta në luftë, kur edhe pse në kushte të vështira, uiski apo mishi i pjekur nuk ka munguar për partizanët.

Nga Erald Kapri /newsbomb/

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/Si-hanin-partizan\u00ebt-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/Si-hanin-partizan\u00ebt.jpg","attachment_id":"789030"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet.jpg","attachment_id":"789029"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet1-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet1.jpg","attachment_id":"789028"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet2-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet2.jpg","attachment_id":"789027"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet3-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet3.jpg","attachment_id":"789026"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet4-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet4.jpg","attachment_id":"789025"},{"thumb":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet5-150x150.jpg","full":"http:\/\/Www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/partinzanet5.jpg","attachment_id":"789024"}]

23 komente në “FOTOT e rralla: Si hanin partizanët dhe ballistët në luftë, Enveri preferonte uiskin”

 1. Populli says:

  Edhe keto pacavure do jene ofruar nga Dervish Kastriot Hajdut zyrtar i Arkivave: te shkretet balliste qe qenkerkan ushqyer me supe per t’i kursyer kombit!!!! C’jane keto monstra qe cfare u vjen nga b…., e nxjerrin nga pena.

  1. Bubqi says:

   HAHAHAHA
   Pse e merr per te vertete kete qe mendon se e di?

  2. Pjepri says:

   O popull, a mos este injoranti Enver babab yt qe shqetesohesh nga keto fotografi?

 2. dietisti says:

  dieta e psrtizaneve ka qene paçe me pilaf per mjes,miq qengji ne hell,salce kosi,byrek me miell misri,raki rrushi,,per darke,sultjaç ose hallve ,,dieta e ballistave ishte petulla me mjalt dhe kafe per mjes, pula te pjekura,pershesh,grosh me pasterma,raki mani n dreke dhe revani ose bakllava per darke
  Enveri preferonte scotch ose irish uiski

 3. Usa says:

  O Erald bytha, nga e kuptove ti qe eshte shishe uiski dhe jo dicka tjeter, per shembull pagure uji qe sollen jo pak anglezet?!
  Fotot me qengja ne hell jane ne Bize te Martaneshit ku anglezet u takuan me partizanet dhe keta te fundit nuk rane dakort me udhezimet e anglezeve.
  Disa prej ketyre anglezeve more Erald bytha, erdhen ne 1992 dhe ministria e mbrojtjes shtroi dreke ne Bize pikerisht ne vendin ku ata ishin takuar me partizanet ne kohen e luftes.
  Kur nuk di more Erald bytha, me mire rri ne qoshe dhe mos fol, se mban ere.

 4. Ballisti Partizan says:

  Supe pule 🐓🐓🐓.Me kete shkrim do u rregullosh namin e ballistave?

 5. Askushi says:

  Po pse partizanet sishin njeres. Vetem ballistet sipas jush hanin mish. Ashtu sikurse dhe ballistet pas shume mish te pjekur kishin nevoje per nje pjat supe te ngrohte.

 6. emigranti says:

  Po fotografite flasin vete, por edhe historia do te shkruhej po keshtu neqoftese do kish fituar Balli.
  Por lufta u fitua nga partizanet, me mbeshtetjen e anglezeve, dhe dihet qe historine e shkruan fituesi.

 7. shqiptari nga Shqiperia says:

  Shikojne uiskin qe pinte Enveri para 70 e ca viteve , dhe po e pinte se nuk deponohet nga askush, nejse po marim versionin se pinte , po pastaj ??? ku eshte e keqja ?? shikoni foto dhe lajme te reme shikoni ngopuni se ju bejne mire , nuk shikojne vila , miliona te vjedhura flori te vjedhur dhe me filmim dhe ze , vrasje ne bulevarde shitje pasuri shteterore ,nuk shikojne vile ne lalez te blera me para te vjedhura me para duke vrare dhe duke shitur dete dhe nafte serbit . Dhe te gjithe keta zoterinj para 25 vitesh nuk kishin shami te fshinin qurat tani nga momenti ne moment u gjenden me pasuri kolosale , ky eshte shqiptari , keto jane karakteristikat e tij : nuk shikon as hunden , haron shpejt dhe llomotit gam gam gam , per gjera qe nuk ja vlen , cte thuash bageti esapi pastaj presim te na fusin ne BE dhe te na duan te huajt , ajde dru me pre hajde ………..

 8. foto te montuara. keqardhje kapri center

 9. M says:

  Po dashin percor te Bamkes kush e hengri, mishin ne hell dhe te brendeshemt kukurec
  Partizanet hanin nga ndihmat angleze nje ne Vermosh dhe nje ne Konispol, ndersa ballistat hanin pervec koteceve qe mernin me radhe, hanin dhe te italianeve dhe te gjermaneve

 10. gazazi says:

  eshte foto e muntuar per motive politike.
  tha enver meta.

 11. Lec Kabashi says:

  ..Ne fotografine 7/7 , me ben pershtypje se asnjeri nga ata “luftetaret partizane” , me qeleshen Haxhi Qamilce nuk paska pushke apo unifornme
  Per luft nuk besoj te jene mbledhur…..
  Kushe gjen …perse jane aty.

 12. vaso says:

  Epo zhveshur dhe pa ngrene nuk rrihet maleve,sic na kane thene ne shkolla.Edhe dimrit rrinin te strehuar se c’do benin ne te ftohte e debore.Ja,dilni sot dhe rrini kot maleve ne dimer,te shohim sa duron dikush.

 13. spartaku says:

  Ky shkrim eshte per t’u dhjere.Nuk eshte aspak e vertete se partizanet hanin qengja te pjekur,por nje cope buke me djath qe u jepte populli.Kurse ballistet,njerzit me te felliqur, shkonin ne shtepit e fshatareve dhe benin reprazalje,nuk linin baule e arka pa kontrolluar dhe u grabisnin çdo gje.Por gjuha e pashter,dhe mendja e e dhjere e KASTRIOT DERVISHAJ,eshte per t’u denuar publikisht,pasi ai mut muti eshte paguar nga dikush te shkruaj keto mbroçkulla, qe, nuk jane aspak te verteta.Kerkohet te pastrohet lekura e felliqur e ballistave,por nuk lahet muti e shurre.

 14. Nardi.L says:

  SA do qe te perpiqeni nuk I rehailitoni dot ballistet.Ashtu si e ka thene dhe I madhi Dritero Agolli keni degjuar ju qe populli ti kete kushtuar qofte edhe nje kenge te vetme ballisteve? Kurse per partizanet kenget Jane me mijra.

 15. loni says:

  Ato qenngja aty jane per mikpritjen e misioneve Anglo- Amerikaneve.l

 16. Balli Kombetar says:

  I pashe fotografite me rradhe por partizane nuk pashe se si hanin dhe si pinin,nuk pashe gjithashtu se si hanin dhe pinin ballistet.Ne fotografi pashe pjestare te misioneve Aleate,qe ndodheshin prane forcave te Nacional Clirimtares,te cilat udhehiqeshin prej PKSH me Enver Hoxhen ne krey.
  Tani,pyetjet shtrohen:
  A takoheshin keta misonere te Aleateve me Enver Hoxhen?Dhe pergjigja eshte:patjeter.
  Ishin barkthate Aleatet,sic ishin forcat e Nacional Clirimtares?Askush nuk e beson,perkundrazi,ishin te mire ushqyer,kishin flori me vete pervec ushqimeve qe ju dergoheshin nga ajri,ne vendet ku ishin te dislokuar.
  A,kishin Uiski?Kishin dhe kur takoheshin me miq,sic e kishin Enverin,i nxirnin dhe Uiski,e pinte apo jo kete fotografia nuk thote gje.
  Po a mund te hanin mish ata dhe te pjekur ne hell?Kush ja u ndalonte,kur e blinin me florinjte qe kishin?Duket nje partizan tek pjekja e mishit ne hell,po a nuk duheshin mbrojtur keta Aleate prej partizneve,apo duheshin lene ne meshire te fatit?E pra ajo fotografi nuk tregon se ishin mishra per partizanet por per misionin Aleat…
  Fotografia me numurin 7 nuk e di se cfare tregon.Aty duken disa fshatare me qeleshe,por pa shenjen e ballit ne qylaf,shqiponjen e zeze.Ata nuk kane as pushke,as bomba e as gjerdan fishekesh.Shumica e tyre me duket se po dredhin nga nje cigare dhe vetem dy veta po hane dicka.Perse duhet te jene patjeter ballista kur mund te jene edhe partizane,sepse nuk kane asnje shen je dalluese pa le qe nuk jane “luftetare” per asnje qellim,pervec se te bejne muhabet,te dredhin cigare e te hane nje canak me dhalle…Po te jene balliste,ata qofshin qe paskan luftuar pa pushke,pa fisheke,por me kutine e duhanit dhe me canakun e dhalleve…Me duket se paska patur te drejte Shefet Musaraj,per menyren se si e ka bere “luften” Balli Kombetar…

 17. KORÇARI says:

  O ERALD [email protected], PO SI O BALLIST PARTIZANET NA PIQNIN QINGJA, O IDIOT O SHALETYM, O SHURRAMAN BALLISTET E TU VIDHNIN DHE BASTISNIN FSHATRAT SHQIPTARE, BILE NE SHIPCKE TE KORCES FSHATARET U DETYRUAN TI KERKONIN NDIHME OFIVERIT GJERMAN QE ISHTE NE VOSKOPOJE DHE AI I ARRITI NE TE DALE TE VOSKOPOJES ME PISTOLETE NE DORE I DETYROI TE LININ VELENXAT , PULAT, MISHIN RAKINE PAJAT E VAJZAVE , O BALLIST I QELBUR,PYET NJEHERE PER KETE NDODHI PO ATA GJYSHERIT E TU BALLISTE ISHIN LEGENAT ME TE MEDHENJ O LAPANGJOZ.

 18. Ani says:

  E ka thene i madhi Dritero Agolli: “Une nuk di qe populli t’u kete ngritur ndonje kenge ballisteve!” Dhe populli e dinte mire se cilet ishin partizanet dhe cilet ballistet.

 19. tarasi 2 says:

  te bej nje plotesim qe pa dashur e haroi ERALDI ne shkrimin me lart,pas gjithe ketyre te ngrenave dhe te pirave me uiski ENVERI ne darke vone i cfrynte topat ne e jeme e keti Eraldit ,eee vite per ti patur zili

 20. Lufter says:

  Keta deformues te historise dhe te vertetave ket do te bejne oane nje partizane dhe e pergjthesojne, ose pan komandatin e shtabit qe po pi me anglezet dhe ja si ushqeheshin partizanet. Partizanet ushqeheshin me cfare u jepte populli, buke e qep e rralle mish, por nuk detyronin. Uleshin nen pjergull e nuk preknin nje kokerr rrush. Keshtu i kemi pare or mashtrues te perjetshem. Nuk mashtroni dote realitetin se si me Italine fashiste dhe me hitlerianet Ballistet banonin e jetonin hapur ne qytete ndersa Partizanet dimer e vere ishin maleve dhe pyjeve. Kur Ballistet nuk ishin bashkuar hapur me pushtuesin, ndodhte qe te shkembeheshin ne ndonje rruge apo kodrine me Partizanet dhe i hidhni rromuze njeri tjetrit si: I kapni ore i kapni me dore se i ka marre Balli me zore,ose Partizanet me balluke po na lipin copa buke. Ky eshte realiteti, i kame pare e degjuar. Mallkuar qofshi ju deformuesit e shtremberuesit e te vertetave historike. Po pse aleatet ndihmonin Partizanet, sipas mashtrueseve meqenese ushqeheshin me mire se Ballistet?!!

 21. Partizanet i pelqen vetem uji i maleve shkembve ujvarat dhe kafshve qe gjeshin neper male dhe jo si ballistat qe hashin mutin e vet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *