Çfarë po ndodh? Dioksidi karbonit atmosferik arrin nivele rekord

Përqëndrimet e dioksidit të karbonit në atmosferën e Tokës janë rritur në një nivel rekord.

Ritja e nivelit të CO2 në vitin 2016 ishte 50% më e lartë se  se mesatarja e 10 viteve të fundit, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO).

Studiuesit thonë se kjo ka ardhur si rezultat i kombinimit të aktiviteteve njerëzore dhe fenomenit të motit El Niño, pra ndryshimet klimaterike në mënyrë të çrregullt,  çuan në një nivel të CO2 që nuk është parë në 800.000 vite, raporton BBC.

Ky studim mbi gazet serrë bazohet në matjet e bëra në 51 shtete.

“Është rritja më e madhe që kemi parë ndonjëherë në 30 vitet që kemi pasur këtë rrjet”, tha Dr Oksana Tarasova, shefi i programit global të shikimit të atmosferës së WMO, për BBC News.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Çfarë po ndodh? Dioksidi karbonit atmosferik arrin nivele rekord”

  1. ajnstajni i malcis says:

    ishalla rritet qe te ngordhin kta politikanet dhe shkerdhatat e kqinj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *