Lindja e një Cari/ Rusia nën sundimin e Vladimir Putin

Shtatëmbëdhjetë vjet pasi Vladimir Putin u bë president për herë të parë, kontrolli i tij ndaj Rusisë është më i fortë se kurrë. Perëndimi, i cili ende e sheh Rusinë në terma post-sovjetike, ndonjëherë e rendit atë si udhëheqësin më të fuqishëm të vendit të tij që nga Stalini. Rusët po shohin gjithnjë e më shumë në një periudhë më të hershme historike. Të dy reformatorët liberalë dhe tradicionalistët konservatorë në Moskë po flasin për z. Putin si një Car të shekullit të 21-të.

Putin e ka fituar këtë titull duke hequr vendin e tij nga ajo që shumë rusë e shohin si kaosi e viteve 1990 dhe duke e bërë atë të rëndësishme përsëri për botën. Megjithatë, me rastin e përvjetorit të revolucionit të Tetorit, nuk mundet të shmanget dhe besimi i pakëndshëm që z. Putin ndan edhe dobësitë e Carit.

Edhe pse zoti Putin shqetësohet për revolucionet “me ngjyra” që përfshinin ish Bashkimin Sovjetik, kërcënimi më i madh nuk është një kryengritje masive, akoma më pak një ringjallje bolshevike. Por është kjo, që nga pranvera e vitit 2018 kur Putin të fillojë mandatin e tij të fundit gjashtëvjeçar kushtetues, pas zgjedhjeve që me siguri do të fitojë, spekulimet do të fillojnë në lidhje me atë që vjen më pas. Dhe frika do të rritet se, ashtu si sundimtarët e tjerë rusë, Cari Vladimir do të lërë turbulenca dhe trazira pas tij.

Sundimi i fortë

Putin vështirë se është autokrati i vetëm në botë. Sundimi autoritar i personalizuar është përhapur anembanë botës gjatë 15 viteve të fundit – shpesh, ashtu si edhe me z. Putin, i ndërtuar mbi bazën e brishtë të një demokracie të manipuluar ku fituesi i merr të gjitha. Ky është një qortim i triumfalizmit liberal që pasoi rënien e Bashkimit Sovjetik.

Udhëheqësit si Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë, i ndjeri Hugo Chavez i Venezuelës dhe madje edhe Narendra Modi, kryeministri i Indisë, janë sjellur sikur gëzojnë një autoritet të veçantë që rrjedh direkt nga vullneti popullor. Në Kinë Xi Jinping këtë javë formalizoi komandën e tij absolute të Partisë Komuniste.

Shenja e autoritarizmit të zotit Putin ndez gjurmët. Ajo ngjall historinë perandorake të Rusisë, duke ofruar një pamje të gjallë të asaj se si funksionon fuqia dhe si mundet që gjërat të shkojnë keq.

Ashtu si një Car, Putin dominon një piramidë patronazhi. Që nga momenti që ai iu kundërvu  oligarkëve në vitin 2001, duke marrë së pari kontrollin e mediave dhe pastaj të gjigantëve të naftës dhe gazit, e gjithë qasja në pushtet dhe para ka kaluar nëpërmjet tij. Këta ditë bojarët shërbejnë për kënaqësinë e tij, ashtu si ata nën ato, të cilët shërbejnë për kënaqësinë e tyre e kështu me radhë.

Ai kontrollon fuqinë e tij me procedura ligjore, por të gjithë e dinë që prokurorët dhe gjykatat i përgjigjen atij. Ai gëzon një vlerësim mbi 80%, pjesërisht sepse ai i ka bindur rusët që, siç thotë një ndihmës, “Nëse nuk ka Putin, nuk ka Rusi”.

Ashtu si një Car, ai gjithashtu është ballafaquar me pyetjen që ka shqetësuar sundimtarët e Rusisë që nga Pjetri i Madh – dhe që përballuan keq Aleksandri i III dhe Nikolla i II në prag të revolucionit. A duhet të modernizohet Rusia duke ndjekur rrugën perëndimore drejt të drejtave civile dhe qeverisë përfaqësuese, ose duhet të përpiqet të mbyllet nën petkun e stabilitetit duke iu kundërvënë atyre?

Përgjigjja e zotit Putin ka qenë që ta besojë ekonominë tek teknokratët dhe politikat liberale me zyrtarët e dikurshëm të KGB-së. Në mënyrë të pashmangshme, politika ka dominuar ekonominë dhe Rusia po paguan çmimin. Pavarësisht administrimit të mirë gjatë periudhës së sanksioneve dhe zhvlerësimit të rublit, ekonomia ende varet shumë nga burimet natyrore. Ajo mund të krijojë një rritje vjetore të PBB prej vetëm rreth 2%, në kundërshtim me 2000-08, e cila arriti në 5-10%. Në planin afatgjatë, kjo do të ngërthente ambiciet e Rusisë.

Dhe si një Car, Putin ka mbështetur fuqinë e tij përmes represionit dhe konfliktit ushtarak. Në shtëpi, në emër të stabilitetit, traditës dhe fesë ortodokse, ai ka shtypur opozitën politike dhe social liberalët, duke përfshirë feministët, OJQ-të dhe homoseksualët. Jashtë vendit, aneksimi i tij i Krimesë dhe fushatat në Siri dhe Ukrainë janë përdorur për lajmet e mbrëmjes nga një media e zënë rob dhe triumfaliste. Edhe pse i justifikuar, zemërimi i Perëndimit ndaj veprimeve të tij nënvizoi rusëve se si Putin po e rivendoste forcën e vendit të vet pas poshtërimeve të viteve 1990.

Çfarë do të thotë ky Car post-modern për botën? Një mësim ka të bëjë me kërcënimin rus. Që nga ndërhyrja në Ukrainë, Perëndimi është i shqetësuar për revanshizmin rus gjetkë, veçanërisht në shtetet baltike. Por zoti Putin nuk mund të përballojë një numër të madh të viktimave pa humbur edhe legjitimitetin, siç ndodhi me Nikollën e II në luftën ruso-japoneze të vitit 1904-05 dhe në Luftën e Parë Botërore.

Për shkak se Cari i sotëm e di historinë, ai ka të ngjarë të jetë oportunist jashtë vendit, në vend që të rrezikojë një konfrontim të vërtetë. Situata në shtëpi është e ndryshme. Në kohën e tij në pushtet, zoti Putin ka treguar pak oreks për shtypje të ashpër. Por vlerësimet për vuajtjet e tmerrshme në Rusisë sugjerojnë se, ndërsa ngurrimi minon legjitimitetin e sunduesit, shtypja masive mund ta forcojë atë – të paktën për një kohë. Populli rus ende ka diçka për t’u frikësuar.

Trashëgimia a Nënës Rusi

Leksioni tjetër ka të bëjë me trashëgiminë. Revolucioni i tetorit është vetëm rasti më i fundit ekstrem në Rusi i kalimit të pushtetit nga sundimtari në sundimtar përmes një kohe të vështirë. Z. Putin nuk mund ta rregullojë zëvendësimin e tij duke përdorur familjarë ose aparatin e Partisë Komuniste. Ndoshta ai do të formojë një pasardhës.

Por ai do të kishte nevojë për një person mjaftueshëm të dobët për të kontrolluar dhe mjaftueshëm të fortë për të larguar rivalët – një kombinim i pamundur. Ndoshta ai do të përpiqet të kapet pas pushtetit, siç Deng Xiaoping bëri prapa skenave si kreu i Shoqatës së Urave të Kinës dhe Z. Xi mund të synojë haptazi gjithashtu, duke shmangur dukshëm emërimin e një pasuesi pas kongresit të partisë së kësaj jave.

Megjithatë, edhe në qoftë se z. Putin bëhet éminence grise i Federatës Ruse të Xhudos, kjo thjesht sa do të vononte momentin fatal. Pa mekanizmin e një demokracie të vërtetë për të legjitimuar dikë të ri, sunduesi i ardhshëm ka gjasa të dalë nga një luftë pushteti që mund të fillojë të shkatërrojë Rusinë ngadalë. Në një shtet me armë bërthamore, kjo është alarmante.

Sa më i fortë z. Putin është sot, aq më vështirë do ta ketë që të menaxhojë zëvendësimin e tij. Ndërsa bota përpiqet të jetojë me këtë paradoks, duhet të kujtohet se asgjë nuk është e gdhendur në gur. Një shekull më parë revolucioni bolshevik u pa si një përkrahje e determinizmit të Marksit. Në fund, ajo provoi se asgjë nuk është e sigurt dhe se historia mbart ironinë e saj tragjike./The Economist – Lexo.al/

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *