ANALIZA/ Shtatë nocionet e çuditshme që Trump dhe ekipi i tij kanë për Amerikën

Nga Andrew Rosenthal

Presidenti Trump, ekipi i tij i Shtëpisë së Bardhë dhe ideologët e kabinetit, dhe shumë republikanë të tjerë pretendojnë të kenë një kuptim më të mirë të vlerave, traditave dhe historisë amerikane, sesa pjesa tjetër prej nesh. Ata janë “amerikanët e vërtetë”, ashtu si analfabetja historike Sarah Palin pëlqente të thoshte shumë herë.

Por shumë nga nocionet e tyre në lidhje me Amerikën janë thellësisht të çuditshme në rastin me të mirë dhe, në rastin më të keq, me të vërtetë të frikshme, të mbushura me racizëm dhe intolerancë të mospajtimit.

Kjo listë e kundërshton kontabilitetin gjithëpërfshirës. (Revista Time duhet të vazhdojë të përditësojë një udhëzues të dobishëm për botën sipas Trump që filloi pas 100 ditëve të para në zyrë.) Këtu janë disa nga të preferuarat e mia.

Lufta Civile: Në gusht, pasi racistët marshuan në Charlottesville për të mbrojtur monumentet e atyre që luftuan për të ruajtur skllavërinë, avokati i Trump, John Dowd, shpërndau një email duke thënë se nuk kishte “fjalë për fjalë asnjë ndryshim” midis Xhorxh Uashingtonit dhe Robert E. Lee.

Së fundmi, John Kelly, shefi i shtabit të Shtëpisë së Bardhë, i tha Laura Ingraham të Fox News se “mungesa e një aftësie për kompromis çoi në Luftën Civile”.

Çfarë kompromisi të mundshëm mund të kishte mbi skllavërinë? Por është gjithashtu një histori e rreme. Kishte shumë “kompromise”. Të gjithë ata mishërojnë traditën e keqe të skllavërisë dhe e bënë luftën civile më të mundshme, jo më pak.

Mund të jetë joshëse për të shkruar vërejtjet mbi Kelly si përçartje të një njeriu, bosi i të cilit duhet ta shtyjë atë të çmendet çdo ditë dhe i cili më parë kishte folur për një kohë mitike kur gratë në Amerikë u mbanin “të paprekshme” (duke bllokuar aspiratat e tyre të karrierës dhe duke i paguar ato më pak se burrat, duke i mohuar atyre kontrollin e lindjeve dhe qasjen në aborte, dhe duke refuzuar atyre të drejtën për të votuar për më shumë se gjysmë shekulli pas Luftës Civile).

Por sekretarja e shtypit i Trump, Sarah Huckabee Sanders, rregulloi ditën e nesërme historinë e rreme të Kelly. Kishte, tha ajo, “konsensus mjaft të fortë” midis njerëzve nga “e majta, e djathta, veriu dhe jugu” që një dështim për kompromis shkaktoi luftën.

Vënja në pikëpyetje e ushtrisë: Kelly, një gjeneral detar i pensionuar me katër yje, gënjeu më 19 tetor për një fjalim të dhënë nga Përfaqësuesja Frederica Wilson i Floridës kur ai po bënte mbrojtjen e tij të bisedës së Trump me vejushën e një ushtari amerikan.

I pyetur për këtë më vonë, Sanders tha, “Nëse doni të sulmoni Gjeneralin Kelly, kjo varet nga ju, por mendoj se nëse doni të hyni në një debat me një gjeneral të përgjithshëm me katër yje, mendoj se kjo është diçka shumë e papërshtatshme”.

Sepse, natyrisht, ekziston një traditë “e shenjtë” që njerëzit me katër yje në shpatullat e uniformës së tyre janë pa dyshim të ndershëm dhe të mirë. Ashtu si, për shembull, William Westmoreland, i cili gënju me vite popullin amerikan për rrjedhën e luftës në Vietnam. Ose Alexander Haig, i cili si sekretar i shtetit deklaroi se ishte në krye të Shtëpisë së Bardhë kur Ronald Reagan u qëllua nga një vrasës në tentativë.

Gjenerali Curtis Lemay, i cili kandidoi për Zv. President me George Wallace në vitin 1968, dikur tha: “Nuk ka civilë të pafajshëm” dhe se “nuk më shqetëson aq shumë për të vrarë të ashtuquajturit kalimtarët e pafajshëm”.

Tortura: Më 26 janar, Trump i tha Sean Hannity të Fox News se “praktika e marrjes në pyetje me ujë ishte një formë e lehtë e torturës kur – siç e dini, papritur, ata e bënë torturë”.

Marrja në pyetje me ujë u konsiderua si torturë nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e pjesës tjetër të planetit nga Inkuizicioni spanjoll derisa Presidenti Xhorxh W. Bush deklaroi për arsye vetësigurie se nuk ishte torturë.

Kush është i gjallë, kush i vdekur dhe kush është republikan: Në shkurt, Trump deklaroi se Frederick Douglass “ka bërë një punë të mahnitshme” dhe “po njihet gjithnjë e më shumë”. Deri atëherë Douglass kishte qenë i vdekur për 122 vjet dhe ishte njohur nga çdo student që e bëri atë në historinë e klasës së tretë.

Një muaj më vonë, Trump tha “shumica e njerëzve as nuk e dinë” se Abraham Lincoln ishte një republikan dhe sugjeroi që “ne duhet ta promovojmë këtë pak më shumë.” Përsëri, historia e klasës së tretë. Dhe unë ju sfidoj që të gjeni një republikan modern që nuk i ka referuar në një moment partisë së tij apo saj si “partia e Lincolnit”.

Trafikimi i qenieve njerëzore: Duke mbrojtur murin e tij të kufirit meksikan në prill, Trump tha se “ka një problem që askush nuk flet, por është një problem që është ndoshta më i keq sesa në çdo kohë në historinë e kësaj bote. Trafikimi i qenieve njerëzore është ky problem”.

Përveç faktit se trafikimi njerëzor ka qenë subjekt i diskutimit intensiv për shumë vite, historia e Trumpiane injoron shembuj shumë më të keq – si, për shembull, skllavëria.

Të drejtat civile: Duke folur për skllavërinë, në shtator 2016, Trump tha se “komunitetet tona afrikano-amerikane janë absolutisht në formën më të keqe që kanë qenë ndonjëherë më parë. Ndonjëherë. Ndonjëherë. Ndonjëherë”.

Lufta e Dytë Botërore: Në shkurt, Trump tha: “Ne fituam Luftën e Dytë Botërore për tre vjet e gjysmë; ne duhet të jemi në gjendje të modernizojmë sistemin tonë të kontrollit të trafikut ajror”.

Historiani ynë në krye mund të dëshirojë t’i drejtohet shokut të tij Vladimir Putin, i cili mendon, siç shumë rusë bëjnë, se lufta e gjatë dhe e përgjakshme që vendi i tij luftoi kundër Hitlerit ishte ajo që bëri të mundur përfundimin e luftës pas gjashtë vjetësh.

Ka shumë shembuj të tjerë. Por e vërteta e zymtë është se aq keq sa ofendimet e Trump janë kundër historisë, veprat e tij kundër kohës sonë janë edhe më keq./The New York Times – Lexo.al/

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “ANALIZA/ Shtatë nocionet e çuditshme që Trump dhe ekipi i tij kanë për Amerikën”

 1. don says:

  sa mjerane jane keto te NYT. keqarje per analizat e bythes me dirigjent sorosin. trump eshte super president

 2. Luli says:

  Ku i gjeni keto artikuj plera o Tema.Kelyshet e majte te Sorrrrrosit po dridhen çdo dite e me shume nga Trump,po nuk e dija qe dhe ju jeni te tille.TURP o gazete servile

 3. George sora says:

  Nje shkrim tipik nga nje prej gazetave me leftiste dhe anti-president. Nje nga mediat e mbushur me lajme te reme qe i sherbeu ne menyre te verber rivales te presidentit aktual. U be aq qesharake sa nje dite para votimeve sipas sontazheve “shume asnjeanese” te saj deklaronte qe hillary ka 95% shanse per fitore.

 4. trojani says:

  Nuk eshte e lehte ta kuputosh qe llogorja e te majteve demokrat , kendveshtrimi eshte i njejet.
  Tramp nuk ka bere deri tani apsolutish asegje antikushtetuse, dhe larot liberal e dine shume mire kete.
  lufta behet kundra amerikes, tramp ishte “sebepi” per ta bere ilegal planin, cudia eshte se behet dhe me mbeshtetjen e demokrateve.
  Mendimi im si shtetas amerikan eshte qe Tramp, ca ka nisur mund ta ngadalsoje por jo ta frenoje !!! e them me dimbje po e besoje.
  God bless America.

 5. Shqipetari2017 says:

  Keto analiza jane te atyre qarqeve dhe qeverive qe jane xheloze per Ameriken , sa per ekipin e Trup-it shikoni rezultatet ekonomike te deritanishme dhe reformat qe po merr.
  Nuk e di perse dizifomohet lexuesi me “analiza” antiamerikane dhe xhelozi te paskrupullt.
  Amerika eshte vend I bekuar nga Zoti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *