Andi Bushati: Pse nuk duhet rrëzuar Edi Rama

Nga Andi Bushati

Skandalet e neveritshme që po i lënë vend njëra tjetrës i kanë nxitur krerët e dy partive më të mëdha opozitare të shpalosin me nxitim fundin e Edi Ramës dhe të kërkojnë largimin e tij.

Të nisur nga implikimi i pamohueshëm me trafikantët e drogës, nga pafuqia për tu ndarë nga bashkëpunëtorët që e mbajnë peng, nga brerja totale e moralit të rilindjes dhe nga paaftësia për të qeverisur këtej e tutje, kundërshtarët e tij po kërkojnë të lajnë duart sa më shpejt me të.

Në të gjithë këtë nxitim ka në fakt një qasje të gabuar strategjike që shkon në drejtim të kundërt me interesin publik.

Jo, Edi Eama nuk duhet rrëzuar me nxitim dhe tani për tani. Dhe kjo, jo për ndjesisë perverse që i bën ekzekutorët ta mbajnë sa më gjatë viktimën e tyre me litarin në fyt. Edi Rama duhet lënë në detyrë, sepse këtë herë loja nuk duhet të mabrojë vetëm me goditjen e tij, por me shembjen e të gjithë sistemit që ai ngriti.

Prandaj shoqëria duhet të veprojë me të (për të marrë një shembull nga kronikat e fundit) njësoj si prokuroria e Katanias veproi me përgjimet Habilaj Tahiri. Ajo nuk bëri arrestime që me kapjen e ngarkesës së parë, por priti gjatë deri sa zbardhi gjithë mënyrën se si funksiononte banda.

Për të njëjtën arsye edhe Edi Rama nuk duhet rrëzuar që pas kësaj goditjeje. Kjo tani duket e lëhtë, sepse ai ngjan me një qen të rrahur dhe të kapur me duart të zhytura në krim. Por, pikërisht për këtë, ai duhet mbajtur edhe pak në zyrën me flutura.

Sepse duke ditur pozitën e tij me brekë nëpër këmbë, aty do të dynden këtej e tutje të gjithë uqërit grabitqarë të vendit. Të gjithë ata që e kanë mbështetur deri sot dhe të gjithë ata që do duan t’i rrëmbejnë edhe firmën e fundit në këtë moment të vështirë.

Edi Rama duhet mbajtur në atë zyrë në mënyrë që të gjithë ne së bashku të identifikojmë, tok me të edhe njerëzit që do vazhdojnë të marrin koncesione prej tij, pazarxhijtë që do e shfrytëzojnë këtë fund pushteti për të rrëmbyer lejet e fundit të ndërtimit, gazetarët që do fusin në xhep bakshishin e radhës për të dal të mbrojnë të pambrojtshmen në studio televizive.

Mbajtja e Edi Ramës këtej e tutje në zyrë, më shumë sesa e dëmi që ai i bën këtij vendi sa herë që shkel atje, është e dobishme për shoqërinë, se ajo na bën më të dukshme se kush është në anën e së mirës dhe se cilët janë në kampin e së keqes.

Se cilët janë aleatë me krimin e drogën dhe duan të përfitojnë prej tyre dhe cilët janë të barrikaduar kundër këtij grupimi, politikanësh, oligarkësh dhe gazetarësh të paskrupullt.

Prandaj nxitimi për ta zbythur këtë kryeministër nga godina ku ngjiti markizën dhe mbolli kërpudhën nuk është gjëja që na duhet më shumë sot.

Tani, pushteti në agoni i Edi Ramës ka vlerën se, bashkë me të ne mund të identifikojmë të gjithë atë racë keqbërësish dhe oportunistësh, që mbrojnë edhe të pambrojtshmen për hir të përfitimeve vetiake.

Për këtë arsye, teza e opozitës se Rama duhet rrëzuar sot, nuk është ajo e duhuara. Ky vend duhet t’j japë fund një herë e mirë flirtimit me idënë: “të ndryshojmë gjithçka për të mos ndryshuar asgjë”.

Për më shumës se dhjetë vjet ne kemi parë të parakalojnë para syve tanë, Ilir Meta, Fatos Nano, Sali Berisha. Një nga një i kemi rrëzuar të gjithë. Po asnjëherë nuk i kemi prekur, por në të kundërt i kemi forcuar, të gjithë racën e atyre që kanë vjedhur dhe kanë bërë krime bashke me ta.

Këtë sërë të pandëshkueshme nga të gjitha pushtetet, Edi Rama po e përdhos edhe më keq. Ndryshe nga pararadhësit e tij, ai po e detyron atë, që në këmbim të fitimeve vetjake të bëhen komplisë edhe me pushtetin e krimit dhe të trafikantëve.

Paradoksalisht, ndonëse me kosto të mëdha, Edi Rama duhet të qëndrojë edhe pak në zyrë. Për të identifikuar aleatët e tij, biznesmenët që përfitojnë dhe personazhet publikë që e mbrojnë. Vetëm në këtë mënyrë, nesër, shoqëria do ta ketë më të lehtë të vendosë vijën ndarse midis atyre që ishin pro të keqes dhe atyre që u përpoqën t’i rrezistojnë asaj./ Lapsi.al/

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Andi Bushati: Pse nuk duhet rrëzuar Edi Rama”

 1. Fredi FR says:

  Te lutem Andi lere dhe ca dite ne zyre,pastaj rrezoje bashke Monalulen hahhahahahhahaahhahahahhahahaha qeneri e ndyte.

  1. Kriminel Tropoje says:

   Une e di qe e keni urrejtjen me Edin, por ti harron o KURVA E MEDIUT, se ju duhet te rezoni Popullin pastaj mund ta rezoni Edin !!!!
   Domethene “ Rama te iki “ dhe Berisha – Lule – Mona – Like te vijne.
   Ah sa skom qesh !!!

  2. spartaku says:

   More mut Andi Kakebushati,kushe te pjerdh ty? Kushe te paguan kaq shtrenjet per te bere shkrime te tilla,qe jane per ti hedhur ne koshin e plehrave.Ti,je nje qen i zgjebosur,qe meriton ofendimet me te medha.Ti rruash lesht Edi Rames,se ate nuk e rrezon dot njeri,pasi ate e kane votuar qindra e mijra shqipetar,dhe nuk te pyet njeri ty.Pis njeri.Nga keta njerez si ju,analista te qelbur,ka rene besimi te pd-ke,qe nuk ka per te ardhur kurre ne pushtet.

 2. Skënderbeu says:

  Ja fut kot more Bushat, nuk rrëzohet Rama siç nuk u rrëzua as Basha nga PD pasi humbi zgjedhjet. Të dy nuk e kanë në dorë këtë punë, atë e kanë në dorë ata që kanë investuar para tek këta dodolecë e që presin ti kthehet fitimi disafish. E sikur këta të duan të ikin vetë nuk i lë njeri se janë harxhuar qindra milion euro për ta e prandaj do rijnë në valle deri në fund duan apo s’duan.

 3. eli-tiv says:

  ..na faktoni korupsionin e Edi Rames..parate e vjedhura si ato te lulit..njerez te vrare ne mes te sheshit…shqiperine e shitur..ej..Pas 27 vjetesh lufta me hashsahsin ka sukses..Cdo qytet ka ndruar pamje…mjekesia..ritja ekonomike..te mos flasim ne poliken e jashteme….ke pra Edin me bllok…apo shperthimin apokaliptik te gerdecit….sypeshkaqenin e kemi ne qarkullim…”kafshet kane dale nga kafazi”..shprehej Diveroli..Eh busho jeme mesuar me kafshet qe te hedhin ndonje kocke se mishin e rregullojne vete ata….busha cfare u be me republiken alla-lulash??? na shkrite me idiotizmin e naivitetin tuaj lapidar…Per dejtesine nuk na thua gje….etj…je per tu meshiruar !!

 4. Populli says:

  Breke, qene, ujqer, kemb, rrace, kerpudhe, perverse. Ky eshte fjalori i analizes se Bushat Kapo Andy Bllokut. Kjo tregon qe:
  1. Kjo eshte bota e tij shpirterore
  2. Kaq eshte niveli qe ai mund te beje analize
  3. Ketej eshte origjina e formimit te tij
  4. Kjo spjegon faren e urrejtjes qe trashegon

 5. nina says:

  IK MORE MUT MUTI.. TI JE ANALFABET I QELBUR.. KUSH TA DHA ATE DYPLLOM SHKOLLE TY… BAJG RRUGE.. RAMS TI HASH MUTIN TI DHE ARA SI PUNA JOTE FLLIQESIRA

 6. shqip says:

  Rama – :” Dhe mua s’me mbetet gje tjeter , veçse te qesh , te qesh …. Hihihihi ” !
  E hene . Ta hedhim .
  E marte . Mos ta hedhim .
  E merkure . Ta rrezojme .
  E e shtune , e diele . Ta mbajme qe ta rrezojme .
  Ore Andi , ndaje mendjen o Trap . Se na bere lemsh . Ne mengjes thua ta heqim . Pastaj ne mbremje e ndrron planin . Po vendose xhanem . He se ti e ke ne dore . Po te duash e ti e heq . Ky shkruan nen efektin e vizave , dhe nuk mban mend debili .

 7. Beni says:

  E more legen, analist kazani!

 8. pu-pu-pu-pu-puuu cer histeriku qi o bythati
  la koqen e nomit

 9. Atlantic says:

  This fucking guy doesn’t make sens

 10. Mender o bushtat…….
  Kete mandat i rruani bolet dhe i hani….bananen Edi Rames ju, por duhet te beni fiskulture per te garuar ne zgjedhjet Rama 3 !!!!!
  Je ne anen e plehrave sepse je nji pleh !
  Rrezimin e EDIT e kerkuat qe nji jave te marrjes se pushtetit me votat e popullit qe ne 2013 dhe keshtu do ngordhni…….

 11. Anila says:

  Me vjen pak cudi me kete tip kur mendon se njerzit nuk dine si te vene ne perdorim trurin dhe ky eshte i zgjuari.Pike se pari kur njeriu eshte ne pushtet ka rruge dhe menyra te ndryshme qe te fitoj para dhe jo te behet bashkepunetor droge.Ju thoni Edi dhe Sajmiri kane vene pasuri me droge.Nje pyetje kame po keta pushtetaret etjere Saliu ,Luli,Xhozefina,qofte dhe ti si e ke vendosur gjithe kete pasuri .Te lutem na trego dhe ne te tjereve sepse nje universitet e kemi dhe ne dhe kemi 24 vjet ne kurbet por skemi as 0001 perqind te pasurise tuaj dhe jo me te pushtetareve.Mos i quaj Shqipetaret bageti dhe te besojne gjithcka.

  1. Lelo says:

   E thjeshte qe ti bushat dhe plehrat qe ti perfaqson nuk jeni mesuar te respektoni deshiren dhe voten e popullit se ju doni te jeni ne qeverisje ne cdo lloje menyre por iku koha e komploteve dhe marrja e qeverise me force edhe neser te votohet Rama do te mari akoma me shume vota. Prandaj bjeri legenit meqe te pelqen muzika.

 12. opinionist bjond fevzi kaqureli says:

  Bravo bushat. Ky kaqol narcisist do mbyllur te 5sa

  1. dika edhe kacurrelsi pri babrruje se cer o Narcisti looooooooooooooooooooool hahahahahaah

 13. xha Jaho says:

  pirdh te çfryhesh andush rrapaptush koketul. kush ta rrezoje Ramen, ata qe i kane bere deme ketij vendi sa nuk ja kane bere poushuesit as ketu e 500 vjet, ata qe e bene vendin fushe lufte, ata qe nuk lane gje pa prishur qe ti shejrenin grekut dhe serbit, tata qe veran nerrez per te mbajtur kariken, ata qe e vodhen dhe e baderdisen dhe u bene pronare me tabeklat ‘asht e xanum’. ptfu fare e keqe sahanlepiresish. do je i dhe do shohim nese e heqin dot apo jo edhe ne zgjedhjet e tjera. Rama te pakten beri qe te ndjehet ligji nga sera e te forteve.

  1. Mali says:

   Nuk e di ne se ka ne Shqiperi nje ” gazetar ” apo “analist ” ma polaço e femijaç se ky Bushatii

 14. Vlonjat Peshkatar Notari says:

  Perse nuk shkruan per pothusjse mbylljen e kspitullit te kanabis-it or kazan…rshte Rams qe e arriti…Saliu yt nave mbollu dhe zhvilloi kete spot dhe tani qe Rama pi korr suksese ne luften kundra kanabis-it ju lehni si qente me lloj lloj imagjinatash…por nuk keni faj dsli krimineli ka dhene urdher te nxihet cdo gje ae ben kjo qeveri dhe ti kszan po ben pjesen tende por nuk ta fut njeri ne pordhe nuk e ke ti ne dore te rrezohet apo te qendroje Rama…prandaj e di c’ke…ha nje mut!

 15. Guri says:

  Bushat! Ndiqe pas Ramen, ashtu si e ndjek dhelpra dashin, se ku i dihet, edhe mund t’i bien qe t’i hash ti.

 16. Ilir Kombi says:

  Shkrim patetik ..nen nivelin mesatar…histeri dhe impotence…

 17. qazim says:

  E more nipce,cdo dite do ta japesh racionin tend te helmit.

 18. qazim says:

  E more nipce,cdo dite do ta japesh racionin tend te helmit.

 19. M says:

  Shperthimi i nje granate dore mund te sjell deme katastrofike sa bomba atomike, eshte si te krahasosh vjedhjen e nje pule me vjedhjen e nje bange, por nuk eshte e njejte me kanavisin te mbulosh e te krahasosh me vrasjet, krimet,vjedhjet milionshe te pasurise popullore dhe me e renda te tradhetosh atdheun duke e falur e aq me keq ta shesesh
  Nuk mbulohet mu,, me shure sa do te mundoheni

 20. Iliri nga Gjermania says:

  Një njeri si ju Z.Bushati nuk duhet të shkruaj këtu tek
  gazeta Tema, arsyeja?
  1.Nuk shkruani Realitetin.
  2.Shkruani në interes të atyre që ju Paguajnë dhe këta janë Klanet Politike që ju i përfaqësoni nga mënyra e të shkruarit.
  3.Niveli shumë i ulët i të shkruarit dhe i analizimit, si dhe i formimit si Karakter dhe Person,
  në Gjermani i thojnë (Unter der Gürtel linie) që dotë thotë ju shkruani poshtë rrypit që mbahet në brez.
  Pra kjo ndodh se keni nivelin e Kazanit.

 21. Life is game says:

  O endi! Po pse tregon or shejtan!
  Mos jep kopje!

 22. tarasi 2 says:

  o rot kari ,shkurt andi ,kush je ti mor pjelle e keqe qe rezon qeverine ,apo e le e ca, dhe e rezon pastaj ,apo kur te duash , ik more bushter mos llap kot , se edi populli kur do ta rezoi apo do ta ngrere

 23. Ceni says:

  HEJ!! KY , NUK I BESON DHE VET KËTO QË THOTË,
  POR ,KËSHTU JA DO PUNA!😜😜👎👎

 24. Fuck Mark uk, Crusader, Coeur & LOVE + intelektual says:

  Shume here lexoj patcavuret e tua moj KURVE BUSHATIKE. Por interesante, kur ti prostituto ANAL-ist shkruan, eshte fakti qe: Sikur te gjitha epitetet (legen, pleher, mut, bajge, kurve mediatike etj si keto, qe ne vendin tend une do kisha vrare vehten nga turpi) te kishin vleren e LIKE (english), ti do ishe gazetar e analist me vlera europiane….

 25. Jimi says:

  Rripce! E more xhevapin? Ne se ke marre , kendoi nje cike keto qe thone per “zoterine” tende! Ti vazhdo ne tenden dhe ne do vazhdojme ne tonen. Ky milet me thelle se kaqe ka per ta futur, por duket se ty te ardhka mire kur ta fusin!?

 26. sherifi says:

  Po ti o Andi, ( do apo nuk do ti) je bere figure publike, ti nuk duhet te flasesh kuturu, ti tashme dihesh qe nuk e do Ramen se me siguri te eshte prishur ndonje lidhje interesi, po ne gjith kte shkrim, nuk ke permendur asnje argument te vetem qe implikohet Rama, ate e ka votuar mileti dhe jo ti qe ta rrezosh si me celes.

 27. betixho says:

  Çdo gjë e mbarë,e bukur,konstruktive,kombëtarë dhe mbarëkombëtare do të realizohet nga socialistët me Edi Ramën,dhe ç’do gjë e keqe,perverse,kriminale,mafioze,e gënjeshtër,hipokrite,antikombëtare e kryer deri tani nga ish pushtetarët në pushtet,dhe e shitur ne tregjet mediatike të “KAZANIT”si e pastër,demokratike,pozitive dhe liberale do të shkatërrohet përfundimisht dhe do hidhet poshtë si e keqja e këtij vëndi nga socialistët me Edi Ramën Kryeminitër,
  Populli sot per sot, këtë shef si birin e tij të besuar,puntor, të thjeshtë, të ditur,të vendosur,largpamës me kulturë dhe vizion për ta bërë Shqipëinë dhe shqiptarët kudo janë,të ndihen kryelartë për vëndin e tyre dhe të sigurtë pë të arthmen.
  Siç u shpartallua qëndra e kanabisit në Lazarat,dhe universiteti i pregatitjes të operatorëve dhe agjentëve të përhapjes në tërë Shqipërinë të mbjelljes të kanabisit duke pasur si shëmbull Lazaratin e instruktuar mbrojtur e mbështetur nga ish pushtetarët e djathtë,për ta pasur si kobure të mbushur kundra socialistëve në se do të vinin në pushtet,një ushtri e ngritur dhe stërvitur që më parë jo vetëm për kanabizimin por edhe për spiunimin për këtë veprimtari për t’ja faturuar socialistëve që natyrisht nuk është se nuk pati efektet e saj negative,ashtu do të shpartallohen nënë dritën e së vërtetës të gjitha përpjekjet për ta bërë të bardhën të zezë dhe të zezën të bardhë edhe me ndihmën tuaj palogazetareske që nuk jeni në gjëndje të ndiqni zhvillimet, të kuptoni kthesat që nuk doni të zbuloni të keqen,që e mbuloni dhe e mbroni këtë të keqe për shitjen e lëkurës tuaj te dreqi dhe i biri,për tu kapardisur salloneve të kazanëve mediatik për të mbrojtur lëkurën tuaj.
  Këtë që bëni ju dhe atë që po bën Edi Rama,që fshihni të parën dhe denonconi të dytën, e di dhe e ka të qartë populli,e ndjen ,e nuhat,e beson dhe e mbështet populli an e mbanë Shqipërisë dhe trojeve shqiptare,se ju njeh ju ka kuptuar,nuk ju ka harruar për ato që i kini bërë këtij populli 20 e kusur vjet.

 28. NIKOLETA says:

  GAZETARI ME KOT TI JE.TI THUA GJITMON GJEPURA ,EDI RAMA ESHTE DHE DO JETE DHE 4VJECARIN E ARDHSHEM.

 29. alb says:

  Pervers i lindur ne bllok ky Bushati.

 30. be-x says:

  andiiiiii, nuk po te beje ndonje koment! kam frike se Likja dhe Lulka do na rrezojne Edin per te shpetuar bythen e tyre!

 31. Kujtimi itali says:

  mi o gazetare byrhlepira Po e dentoni a te vend me shume se kush do tjeter. ju jeni kalvari i te keqes ne shqiperi. por kush dota rrezoje o i mjere lulzimja qe nuk din te lidhe breket e tij., apo monikia burri ilires apo saliserbgrekofoni.kush nga keta hajdut kriminel dhe vrases mund ta rrezoje? ah Po me ndihmen serbeve te bukur bukoshit te konvertuar ne “shqiptare ” apo me agimin arte grek te duke.
  kjo nuk do te thote qe Edi apo te tjeret jane te pafajshem por eshte e keqja me è vogel per shqeperine dhe shqiptaret po ti krahasojme me te lartpermendurit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *