STUDIMI/ Meshkuj, shikoni gjoksin e femrave, ju zgjat jetën

Një studim i fundit tregon një fakt që pohon veprimin më të sikletshëm të meshkujve.

Shkencëtarët gjermanë kanë pohuar se të parit e gjoksit të femrave zgjat jetën dhe i sjell dobi shëndetit të meshkujve, dhe për këtë arsye ata iu rekomandojnë meshkujve (sidomos atyre mbi 40 vjeç) që së paku dhjetë minuta brenda një dite të shikojnë drejt gjoksit të femrave.

Drejtuesja e studimit gerantologia Karen Weatherby thotë: “Vetëm dhjetë minuta shikim në gjinjtë e një femre joshëse, ka efekt të njëjtë sikurse 30 minuta ushtrime aerobike”.

Studimi është mbështetur tek disa të dhëna që kanë zgjatur pesë vite, ndërsa është realizuar te 200 pjesëmarrës meshkuj në tri spitale gjermane.

Gjysmës së tyre i është kërkuar të shikojnë drejt gjinjve të femrave, ndërsa gjysmës tjetër i është ndaluar ky ‘aktivitet i ëmbël’.

Shkenca ka vërtetuar se gjoksi i femrave, përbën në radhë të parë një “ftesë” erotike ndaj seksit të kundërt.

Edhe pse nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në aspektin e riprodhimit, ai gjithmonë përfaqëson thelbin e feminitetit dhe përbën një element të parezistueshëm erotik.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “STUDIMI/ Meshkuj, shikoni gjoksin e femrave, ju zgjat jetën”

  1. xhorxh maloku says:

    po me pa pajdh or taj,a t shtohet apo t shkurtohet jeta?
    se na punojm n pajdhtore dhe I trajtojm perdit pajdhnat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *