Lirohet udhëheqësi i shkarkuar i Katalonjës, gjykatësi i Brukselit vendos kushtet

Udhëheqësi i shkarkuar  Katalonjës, Carles Puigdemont dhe 4 zyrtarë të tjerë janë liruar  me kusht nga një gjykatë hetuese në Belgjikë.

Një gjykatës i Brukselit vendosi se nuk kishte arsye për t’i vënë pesë politikanët pas hekurave dhe i liroi me kusht që ata të qëndronin në Belgjikë dhe të ndiqnin seancat e tyre gjyqësore brenda dy javësh.

Pesë zyrtarët u vetëdorëzuan në policinë belge pas një urdhër arresti të lshuar nga Gjykata spanjolle.

Puigdemont iku në Belgjikë pasi Madridi vendosi një sundim direkt mbi Katalonjën pas deklaratës për pavarësinë e këtij regjioni.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Lirohet udhëheqësi i shkarkuar i Katalonjës, gjykatësi i Brukselit vendos kushtet”

 1. dod gjok perlok fuksani says:

  kshtu kujtoja edhe in. se demokracija eshte parajs mbi dhe. se demokracija esht “te drejta dhe liri universal” por u gabova dhe u ndeshkova.
  demokracija esht liri dhe te drejta “aqsa I intereson shtetit,aqsa shteti te lejon,”
  po dole mbi interest e shtetit.le te jesh jo ne “te drejt te universit”,por edhe ne “te drejt te zotit”,shteti ta fut. sic ja futi ktyre “bythpambukve te liri demokracis”
  po s pate forc s ke te drejta. pik.
  kta s kan fuqi,spanja ka me fuqi,dhe tak fak shko e “drejta” te e forta spanj.
  edhe brukseli ben lojen e kurves. edhe spanjen se godasim edhe kta “demokratet qelibar si diamanti” nuk I hedhim posht por I kemi nen sqetull. “mbrojtje”..
  kurvllik me te “paster” s ka.
  kush se shef esht qorr
  kush se kupton esht debil.
  por ceshtja esht se te gjith e marrin vesht “filmin” por askush s bzan.
  kjo esht demokracija. kjo esht shkerdhatenija.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *