BE lajme të mira për Serbinë, Juncker jep datën e anëtarësimit

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker pret që Serbia të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian para vitit 2025.

“Mendoj se Serbia dhe Mali i Zi do të bëhen anëtare të BE-së para 2025’ës”, ka thënë Juncker për agjencinë e lajmeve Tanjug.

Ndryshe, presidenti i Komisionit Evropian është takuar me kryeministrin bullgar Bojko Borisov, dhe ka deklaruar se është i kënaqur me qëllimin e Bullgarisë për të vendosur integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në mesin e përparësive gjatë presidences së saj të BE-së, në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “BE lajme të mira për Serbinë, Juncker jep datën e anëtarësimit”

 1. Epo kjo pune! says:

  epo vazhdon 1913, pervec vetos greke do na shtohet dhe veto serbe

  1. Orhan Pamuk[historian nobelist turk,USA]: ''.....muslimonet shqipfoles,jane turq ,jane vazhdim i identitetit turk ne Evrope.........'' says:

   hahaha,te ”gjatin” o vrromo sunita ashtu si birazeret tuaj turq…………..Evropi u krijua per kristianet,jo per sumat e pista arabe!

   1. Albi says:

    Te ngele mendja te sumat e arabve a derrzi! Kaq shume te kane pelqyer?

   2. Shigjeta says:

    Europa u krijua te te shqyej bythen ty , mbaje fort mos e lesho , fort thashe …..

    1. Anti be says:

     Prandaj po jua ben bythen grekëve si monedha 2 euroshe. Mbaeni fort evropën tju fus të gjati dhe tju zhyse në borxhe deri sa të nxirrni dhe gratë dhe motrat e rrugë. Në se duam evropën as politikat e saja shoviniste . Ju grekët ë hëngrën sallamin tani beni kurven ë ndershme . Ju ishit ata që votuat në referendum 65% per largimin nga be apo kur ju perdhunohi merkel thoni evropa e krishtere dhe dhe summat arabe . A te mjeret ju bjerini fjyellit se per na 100 vjetet e vaszhdim do kerceni ate vallen ‘palikari’ . Tju roje evropa dhe po deshet ndonje vazeline ketu na keni hahahah

   3. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

    Mendja te suma te rri, o tfgs. Ta kane hapur aq shume brimen sa vec aty te rri goja.

 2. Tjetri says:

  Degjon njeri? Lexon njeri?
  Serbia,po u fut para nesh…na mori lumi.
  Rama nxito se ikem per lesh…
  Det skemi si si t’ ja japim serbit…por me duket se mitrovicen po e po,por po te jete pd- ja asaj kohe ne pushtet,nje pjese e Tropojes na iku.
  Do shpifin ca harta keta te pd-se,dhe fap…iku dhe Tropoja…
  Nxito o Edi Nxito!

 3. kombi says:

  Rusia ja ka mbledhur nder shekuj Europes . Nga forca e Rusise, e coptoi Europa Shqiperine ne 5 copa .
  Rusia donte te merrnin SHQIPERINE SLLAVET ,GREKET DHE EUROPA JU PERGJIGJ DAKORT .
  RROFT AMERIKA PER KETE VEND ,SA PER EUROPEN ATA JANE GATI TE NA COPTOJNE PERSERI .

  1. Adi says:

   Po c’Rusi leshi! Thjesht Serbia eshte vite perpara nesh ne cdo fushe. Po ne jemi rrumpallistan, turp e faqjazeze. Kryeminister qe thote prej pese vjetesh qe po bejme shtet dhe nuk zgjidh dot as problemin e sahateve te ujit, thertoreve ne rrugeve , gomave te makinave qe per ca kunjtal gelqere ndosin gjithe Tiranen e shkaterrojne Krujen, plerhave qe hidhen ne lume e det, hipotekave, adresave e keshtu me rradhe. Le pastaj te jete ne gjendje te arrije ndonje standard europian ne arsim, shendetesi, polici, gjykata e tje e tjer

  2. mirel says:

   Kot ja le ne dere vetem Berishes. Dhe Ramovici ka punuar fort per permiresimin e figures se Serbise duke e shitur si fqinje te mire dhe paqesore.
   Keshtu e paguan kosovaret miqesine e Ramiut me Vucic.
   Keshtu po e hane dhe shqiptaret miellin serb.
   Ne dobi te Serbise.
   Shqiperia nuk ka bere asnje lloj politike diskriminimi kunder Serbise, por vetem sfilata mode te Ramiut perkrah Vucic, nderkohe qe ata nuk kane reshtur se nxjerri shqiptaret si terrorriste.
   Se fundmi dhe aneksimi i Shqiperise ne Federaten Ekonomike Yugosllave rishfaq Esat Pashen modern te gatuar ne makinen e Zogut, shoferi qe mvan timonin drejt Serbise.
   Deshtim dhe deshmi tradhetie e politikaneve shqiptare

 4. malokeria = qeneria says:

  Nuk eshte rastesi qe ngelen jashte vetem myslimanet, por ju qorra nuk doni ta kuptoni. Nuk ka vend Evropa per myslimane, sado te thone ndryshe qe feja nuk eshte problemi. Eshte qe cke me te. Serbit nuk i eshte thare akoma gjaku i grave dhe femijeve shqiptare ne bajoneta, shkerdhehet tere diten me Rusine dhe kurvat e Evropes e marrin me te mire. Shqiptaret gjate gjithe historise jane masakruar dhe kane patur ne krye me robqiret e mundshem dhe Evropes nuk i ha palla fare. Uluni tan, ngrini bythen perpjete 5 here ne dite, ndertoni edhe disa xhami te reja, jo me nje xhami ne cdo fshat por nje xhami per cdo lagje dhe beni qejf o qerrata se Evropen as ne enderr nuk do e shihni. Mallkoni sipas rradhes Edpallen apo Salkarin, prisni kocka nga qielli se ja 50 vite kalojne shpejt. Per aq kohe sa shqiptaret te hane buken e kaurit dhe te bejne duane e turkut, keshtu do talle trapin Evropa. E mendoni dot cfare ka Shqiperia per t’i ofruar Evropes, kujt i rruhet per Shqiperine per aq kohe sa shqiptaret qendrojne brenda burgut te tyre, urte e bute te ngopur me rrena. Degjoni Lulushin tani kur te thote qe Edi Rama na la jashte Evropes, qeveria e krimit e karlleqet e rastit. Shkoni o qorra ne Evrope, merruni leket robqireve evropiane dhe mos e rruani per burgun se burgu per burrat eshte, fundja kush eshte ne Shqiperi ne burg eshte pervec kastes qe sundon shqiptaret, rrembejuni evropianeve cfare te mundeni se jane kurva, vete nuk te japin por rrine urte kur ua rras brenda. Nuk na pranon Evropa nga dera, ne hyjme nga oxhaku nga te mundemi. Nuk ka vend per ankesa ne lufte. Robt ne pudh edhe ky pijaneci Juncker.

  1. Leon says:

   Absolutely right mate!!!!

 5. shushica says:

  Edi duhet te nxitoje ne nje menyre tjeter ,ashtu sic nxituan serbet….Thjesht duhet te beje çeshte e mundur qe XI JIPING te beje nje vizite ne Tirane ,duke perdorur te gjitha menyrat ,deri duke vajtur si i varfer tek dera e presidentit kinez Nuk bej shaka ,e kam seriozisht .Sepse futja ne BE ,deri tani ka qene thjesht gjeopolitike dhe jo …kushte….Shikoni cilet u pranuan te paret ,vendet Balltike ,Polonia ,Cekia ,Sllovakia ,Sllovenia ,.dhe me vone Rumania ,Bullgaria ,pra ose vende ne kufij me Rusine ose vende sllave .Synimi ,bllokimi i ndikimit rus .Edhe tani dy vende sllave ,Serbia qe nuk eshte as ne NATO ,dhe Mali i Zi,qe jane vende sllave .Ne nuk jemi sllave ,por dikur ishim miq te ngushte me Kinen …Dicka tek kinezet ka mbetur ,aq me teper qe udheheqja aktuale eshte e gjitha nga bijte e veteraneve te PK kineze dhe natyrisht ,si me kulture qe jane ,e njohin mire Shqiperine.Ne fund te fundit edhe ne se nuk futemi ne BE ,do te mjaftonin investimet nga Shenxheni per ta bere Shqiperine brenda 10 viteve nje vend modern dhe te pasur.Nuk pres qe te me kuptojne dishepujt e primitivit Berisha ,por te rinjte qe studjojne dhe e kuptojne boten bashkekohore me kuptojne shume mire .Rama ,leri citjanet ,merr valixhet ,4…5 bashkepunetore te afte qe kane punuar ne bankat perendimore dhe shko kerko investime .Ndihma amerikane mjafton te vere drejtesine dhe policine ne nivel normal.Vetem ne kete menyre BE do te kujtohet se ne Europe ka edhe europiane me te vjeter se shumica e vendeve te BE.

 6. syri blu says:

  Futja ne BE te nje shteti te varfer si Shqiperia qe nuk prodhon pothuajse asgje , eshte gabim fatal per te cilen shqiptaret do ta paguajne shume shtrenjt , do na futin ne tunelin e pafund te borxheve , ne do terheqim do terheqim do terheqim deri sa nuk do mundim ti sherbejme borxhit ,(te kthejme kestet ) ai do behet gjigant , dhe atehere do filloj violina ( shikoni Greqine ) . Mund ta regullojme cilesine jetesore , te kalojme ne nje tjeter nivel etj etj etj , por asgje nuk do te jete ” mer nje leter te bardhe dhe shkruaj sa do ” keshtu qe kujdes ……… BE eshte pozitive dhe e favorshme vetem per padronet e saj , per ata qe prodhojne dhe duan te shesin prodhimet e tyre neve cfare do prodhojme ??? Cfare do tu shesim atyre ??? Ky raport do te jete gjthmone negativ , dhe me dem te madh per ekonomine shqiptare … keshtu qe ………..

 7. stolicknaja says:

  albania kazani i plerave as per te shurros majmuni nuk ja vlen jo me ta pranoje evropa ne gjirin e saj

  1. undefined says:

   Europe i thencin se nuk ka mbetur mongolo-sllave dhe jevgjiter anadollak pa u bere pjese e kesaj kazani qe quhe Europe

 8. Kuq e zi says:

  Ky eshte lajm i mire edhe per shqiptaret
  Dmth qe brenda vitit 2025 ajo njeh kosoven dhe si rrjedhim ndodh dhe ribashkimi i trojeve tona
  Sa per veton serbe ka vite qe eshte shkruar ska te drejte veto per shtetet e ballkanit

  1. nje antiturk i betuar says:

   Si the ti , more Kuq e ZI , te bashkohemi me Kosoven ? Pse nuk thua qe na i dashke te miren ti , edhe kjo na mungon …., ata as shqip nuk dine te flasin , pa le pastaj te keqiat e tjera pa fund .

   1. tahip lala says:

    Do bashkohemi jo Kosoven por me Greqine se ata e qajn fare shqipen

 9. Ledio says:

  Hapini rrugen Japonise legena, se ka qe nga 1991 qe po kerkon dalje ne Adriatik. Lereni Kinen edhe Europen sepse Kinen po e kerkojne te gjithe kurse Europa po na marton burre me burre. Edhe e dyta edhe me kryesorja : jemi ne qe duhet te rregullojme shtepine tone edhe as Europa e as Amerika. Nedertoni ushtri, polici , gjykata, sherbimin secret etc edhe pastaj shkoni ne Kine apo Amerike. Na dogji per 25 vjet spiuni i Serbeve SB edhe ne akoma kemi nje muaj qe po flasim per ceshtje bari edhe po na vjen keq per kurvat euro-atlantike qe na e sollen peshqesh Sali qenin edhe akoma po e mbrojne edhe po e perkrahin.

 10. kombi says:

  TA HARRONI QE EUROPA TA PRANOJ NE EUROPE SHQIPERINE ,QE KA 80% IMPORT . EUROPA ESHTE ANGAZHUAR VETEM QE SHQIPERIA TE DALI NGA POLITIKA MESJETARE OTOMANE ,.TE FUSE KETE VEND NE RRUGEN E REFORMAVE .SA PER NE EUROPE AS QE PARASHIKOHET AS NE 2030 .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *