“Çështja Sota”/ Prokuroria kërkon faturat e Kurum-it: Hetim transfertave

Pasi ka pyetur administratoren e vendosur nga gjykata për falimentin e Kurum, Prokuroria i kërkon kësaj kompanie një sërë dokumentesh për transaksionet me shoqërinë Ikona, që përfaqësohet nga Lefter Sota, i ati i Orest Sotës.

Një burim i tha Top Channel se Ikona dhe Kurum rezulton të kenë patur marrëdhënie financiare, por përmes bankave. Për shkak se dëshmitarët e Kurum të pyetur këmbëngulin se nuk prisnin asnjë takim me Orest Sotën, prokuroria e dyshon burimin e tyre e për këtë arsye e ka bashkangjitur me dosjen Habilaj.

Por, ndërsa ka nisur edhe hetimin pasuror për 25-vjeçarin Sota, pritet që i njëjti veprim të ndiqet edhe për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili është nën hetim për dyshimet e korrupsionit dhe të trafikut.

Orest Sota është shprehur më herët në gjykatë se 863 mijë eurot i ishin dhënë nga i ati për t’ja dorëzuar Kurum, një version ky që mbështetet edhe nga Lefter Sota.

Prokuroria e Krimeve të rënda nuk e ka thirrur ende biznesmenin Lefter Sota, i cili argumenton se shuma do të lihej si garanci për blerjen e 4 mijë tonëve hekur.

Aktualisht Prokuroria po verifikon pasuritë e Orestit, pas informacioneve se njëra nga banesat e tij gjendet në të njëjtën ndërtesë ku jeton edhe ish-ministri./Top Channel/

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në ““Çështja Sota”/ Prokuroria kërkon faturat e Kurum-it: Hetim transfertave”

 1. Alban Dega says:

  From: [email protected]
  Date: May 21, 2016 at 7:41:14 PM EDT

  Pak hajgare ne kete kohe kolere :

  “BOMBAT E PERGJIMIT” DHE PORDHAT E SALADINIT !

  – Adriatik Palla dhe prokuhorat e tij vazhdojne hetimet… Pse!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot ra zjarr ne pallatin ku banon Sali Berisha … Alarm !
  Te dyshuar kryesore jane Edeskovari dhe Sajeshullazi… I treti i musketiereve ne radhe eshte Erion Veliaj” sipas fonogramit urgjent te “Qytetarit Dixhital ” Kolonel Sales drejtuar Mareshallit Berisha dhe kapterrit Bujar Nishani.
  Lajmi konfirmohet edhe nga shefi i SHISH-it Visho Ajaz Gazidede.
  Kryeprokurori i Republikes se Lazaratit Adriatik Palla ( shkurtim i fjales Rrumpalla … ose Palla e Ariut ) , qe nuk ka lene asnje krim te rende pa zbuluar, hetuar e kopsiitur me sukses si ato te Kusarise 500 milione euroshe te Autostrades se Kombit te CEZ-it, te masakres se 26… viktimave te Gerdecit, te kater protestuesve te ekzekutuar pa gjyq e pa asnje faj me 21 Janar 1911, te miliona euoreve te Arben Imamit per reklama te Klanit e co. dhe per pajisje pergjimi te kunderligjshme per SHIU-n, megaskandalet e Ardian Fullanit, Genci Pollos, ekzekutimin makaber te bankierit Artan Santo nen hunden e Presidences, Kuvendit dhe Kryeministrise, per minimin e gjyqtarit Konomi ne mes te dites per diell e ne qender te Vlores me C-4 ahst si te ish- kryetarit te PDK-se se Malesise se Madhe Aleksander Keka…
  Aq i sukseshem ka qene sa ka harruar edhe te beje apel per deshtimin e dosjes se Fullanit e qindra te tjera qe kane zene pluhur ne zyrat e tij… dhe ” tani nuk mund te bejme asgje”, sic i tha pa piken e turpit “Zerit te Amerikes” gjate vizites se suksesshme ne SHBA ku nuk e priten as portieret e FBI-se amerikane. Si mund te takonin syshqiponjat amerikane nje buf kenetash qe e ka zene kllapia mbi dosjet madhore te krimit dhe korrupsionit qe ben mu .
  Nuk ka faj! Eshte teper i zene me deklaratat kunder reformes ne Drejtesi se bashku me Mafian Politiko- familjare te Familjes… Konflikt i hapur interesi dhe veprimtari destabilizuese e antikushtetuese e mirefillte !
  Por ai eshte hazer xhevap, rrufe e vertete sa peshperijne tutoret dhe monitoret e tij mafioze….
  …Sapo leshon nje pordhe Plaku i Vicidolit…. Palla zgjohet dhe versulet si rrufeja dhe bashke me median ne sherbim te familjes i ben ato “bomba atomike ”
  Jo vetem aq… Por edhe kerkon te marre ne pyetje dhe i shpalle si te pavlefshme deklaratat e shefit te sherbimeve sekrete italiane, nje nga 11 me te fuqishmet ne Bote per pajisjet sterbvitore qe i kishte nenshkruar Presidenti i sotem Bujar Nishani qysh ne vitin 2008 kur ai ishte Minister i Brendshem sigurisht edhe me miratimin e Berishes pa te cilin as sot ai nuk Ben as shurren…
  Shkon deri aty sa edhe kerkon pergjigjet me shkrim te tij per pyetjet te Prokuhorave te Plepave te Tiranes!
  Shashka per te terhequr vemendjen dhe fituar kohe per grushtin e deshtuar institucional te shtetit te komanduar nga Mareshalli Berisha dhe zbatuar nga kapterri Bujar Nishani ne bashkepunim me kreun e SHISH-t, Visho Ajaz Gazidede dhe Prokurori i Pergjithshem Adriatik Llalla per “pajisjen e pergjimit’ qe Edeskobari e Sajeshullazi u kishte vendosur 385 shtetareve te vet dhe opozitareve te reformave ne drejtesi,
  “Bomba” e pergjimit na doli nje pordhe me shume te Plakut te Vicidolit!
  Po zjarri i sotem!?
  … Pas hetimeve doli se Sales i ishin djegur fasulet qe i sherbjne si lende te pare, lexo barut per ” bombat” e tij
  Hajde Palla Rrumpalla hajde! Hajde Palle Ariu hajde !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *