Ngjela: Politika shqiptare ka hyrë në një ankth tragjik pasi…

Nga Spartak Ngjela

Shqipëria politike ka hyrë në një  ankth tragjik dhe në një sjellje komike.
Po, ende nuk po e kuptojnë dot këta pushtetarë të lartë të të dy krahëve se nuk kanë më të ardhme politikë në këtë vend?
Duke mos dashur të kuptojnë këtë, bëhen qesharakë.

Çështë ky komision zgjedhor që prodhon broçkulla?
Këta janë injorantë prej vërteti, apo bëjnë sikur nuk kuptojnë?
Nuk mund të ketë zgjedhje politike më në Shqipëri jashtë Reformës në Drejtësi. Po këta që ngrenë komisione zgjedhorë, nuk e dinë këtë?
Jo. E dinë por kanë shpresën se më të mund të krijojnë farsën për destabilizimin e vendit, me pretekstin e zgjedhjeve vendore dhe konfliktit mes vedit.
Po ku keni kohë, o të mjerë, për këtë skemë prej banditësh!
Dhe Rama po ia ushqen Saliut. Hajde kryeministër hajde! Se kuptohet që edhe Rama shpresën e destabilizimit të Saliut e ka.
Por ja çfarë iu tha Hoyld Brian Yee para dy ditësh:
““Është për të ardhur turp se si udhëheqës politikë të Ballkanit, pavarësisht nga akte të dënueshme, mirëpriten në shumë kryeqytete evropiane, sikur aktet e tyre nuk përbëjnë asgjë të keqe. Kur qytetarët e këtyre vendeve i shohin udhëheqësit e tyre në takime të nivelit të lartë në Evropë dhe Uashington, ata nxjerrin përfundime”.
Shumë shpejt, nëse Berisha, Rama, Basha e të tjerë nuk do tërhiqen nga bllokimi që duan t’i bëjnë Reformës në Drejtësi, nuk do të lejohen të udhëtojnë në asnjë vend perëndimor.

Po, pas kësaj, përsëri do t’i pranojnë shqiptarët si drejtuesë të lartë?
Është më mirë ta shohim kur të ndodhë.
Por, është mirë për ta që të mos ndodhë. Se këta, po të kenë pak mend, duhet të tërhiqen para marsit që po vjen.
Duhet të fillojë ndëshkueshmëria e pushtetarëve në Shqipëri tha politikani i lartë amerikan. Dhe patjetër që do të fillojë.

Kryeministri aktual, që po kërkon të fshehë frikën duke u mbështjellë më çitjane, i drejtohet Saliut me “kërcënim” që ky të akuzojë Ramën se po merr prokurorinë nën sundim. Dhe të mundësojë destabilizimin. Hajde fëmijë Hajde!

Rrini të qetë që të dy: goditja penale do të fillojë nga maxhoranca që më pas të kalojë të opozita. Ende nuk e njihni këtë skemë?
Prandaj Shqipëria dhe Shqiptarët kanë fituar. Boll vuajtën njëqind vjet nga hrodhitë e korruptuara.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Ngjela: Politika shqiptare ka hyrë në një ankth tragjik pasi…”

 1. konserva peshku says:

  e.
  tashi u kujtun kta perendimoret qe te “shofin” se ke takojn dhe ke presin nga politikanet shqiptare ?
  populli e di.
  qysh kur u rrezu komunizmi hypen ne fuqi kriminelet,hajdutet,kurvat,bythqiret,tradhtaret,pederet,spiunet e t hujve, dhe keta u mbeshteten nga vet perendimi.
  tashti ,si do I cmbeshtesi perendimi keta?
  s behet kjo gje. pjella jote nuk hidhet posht. dhe kriminelet ,te korruptuarit,mashtruesit,hajdutet,vrasesit,politikane shqiptare,jane nje emertese nga perendimi ne shqipni dhe jo te zgjedhur nga populli shqiptar.
  populli shqiptar?
  u kthy ne debil masiv pas 1990 es.
  s ka popull shqiptar me. ka debila kriminela ne mas te madhe dhe me bollek gjithandej ne shqipni e me gjere.
  dhe perendimi me kot perpiqet te rikrijoj popullin shqiptar.
  ai vdiq. tash jeton nje garrumbull gjullurdi kriminelesh.
  si te majt si te djatht,si te vjeter si te rinj,si burra si gra,si pleq e femij,si very e si jug si qytet e si fshat,te gjitjh jan vec kriminela. kush me shum e kush me pak .sipas takatit.
  kjo esht ajo qe prodhoj perendimi ne shqipni. tash eren e ktij muti le te mbajn vet ata qe e bene.
  mut ben? era mut po mbajn.
  dhe mos kujtoni se do ndryshoj gje. muti mundt te vjetersohet dhe te zer kore,edhe mund te thahet si bicim rrush I that. por ai perseri mut mbete. mut I konservuar. konbcentrat muti.
  hajt ja nifshi shijen dhe ja shijofshi aromen mutnore!
  vet e bet,vet po e shijoni dhe do ta keni pergjithmon sepse djalli qe dul prej shishes s futet dot mbrapsht.

 2. ''askush nuk urrehet me shume se ai qe thote te verteten...........[PLATO]! says:

  nje psikiatro ju lutem,ne cilin shtet arab ka ndodhur VETING apo funxionon drejtesia…..!!!!?? Ne asnje vend!
  Athere i tredhuri[atheos] Ngjela duhet vizituar,rrezik cmendurie ne mos past cmendur…………

 3. i papami says:

  Ky njeri ka nje racionalitet te pabesueshem. keni vene re qe I del cdo gje qe thote? une mendoj se I takon te drejtoje reformen ne drejtesi, jo keta ministra medioker te nje km medioker si rama

 4. kozmo says:

  Jane Furbo , mendojne qe mund ti mashtrojne te gjithe , njesoj sikur te gjithe te jene analfabete .
  Ne vendet Europiane behet vetem ekonomi , vetem ketu , njesoj si ne kohen e xhaxhit politika nuk ka te mbaruar . SHPRESOJME QE TI KETE ARDHUR FUNDI , KESHTU NUK MUND TE SHKOJ SHQIPERIA .
  KATASTROF !!!

 5. Bozen says:

  Taku, vetem rrjeshtin e fundit po te lexosh ne kete tregimin tend , tregon se ke lajthitur nga trute.Nuk jane qeverite shqiptare ” Hordhite e korruptuara”…,jane turqit qe na mbajten te pushtuar per 500 vjet dhe i trodhen shqiptaret si nga koqet ashtu edhe nga trute, qe ti po e trashegon edhe sot.Nuk eshte Sali Berisha qe po drejton sot o Taku, qe ty te eshte fiksuar, por eshte Edi Rama. Ty te jane shkarkuar baterite dhe truri te ka ngelur shume vite mbrapa, nderroi te keqen baterite e trurit dhe veri te karikueshme qe per çdo ngjarje te keshe informacion te plote.

 6. Une says:

  Faleminderit Avukat,per sinqeritetin dhe te verteten qe thua,skeptiket do ta kuptoje,por me mire vone se kurre

 7. 424 says:

  TE ISHTE ENVERI O SPARTAK I KISHTE VARUR NE LITAR PA GJYGJ KETA MASKARENJ TE MAJTE E TE DJATHTE,,,,,KETA DUAN NJE PRESIDENT SI AI NE FILIPINE QE I VRET SI QENER RRUGEVE ,,,,POR META S’ESHTE NGA ATA BURRA..///DUHET NJE PRESIDENT TJETER..////

 8. veshgjati says:

  O avukat ! Sa e ke rrogen tek Likja se nuk po te merr me asnje njeri seriozisht ? A ja vlen te hedhesg sheqer mbi llumin e hedhur deri para formimit te qeverise , kur mengjes , dreke e darke shkruaje vetem per Salplehun dhe Liken ? Kaq lire e shite lekuren ? A ja vlen te marresh urrejtjen e shqiptareve o kryetar pa anetar ??! Ti qofsh !

  1. i papami says:

   edhe per liken ka dhene ca indicie avokati. Tigri eshte terhequr , thote, por nuk eshte ne gjume….
   thote dhe nje gje ne nje interviste, qe ne perendim, nuk I kane fort qejf njerezit qe sulmojne presidentin. pra avokati thjesht po sillet politikisht korrekt. por njerezit ketu ne shqiperi nuk e dine ceshte politika e larte perendimore, njeohin vetem shtetin oriental.

 9. Sherbeti says:

  O Boz/ en, a Dhall, se di car mutin je,vertet eshte Rama qe po drejton tani, po jane pasojat e sali halese qe duan dhe 27 te tjera qe te pastrohet, se per tu prishur eshte kollaj, po per ta futur ne shina shtetin s’eshte aq lehte. Ja psh, nje shishe me Boz, sikur ta pshurrim e bejme per 1 minut, po ta mbushim me Boz prap, na duhet ta lajme, ta dizifektojme mire, ta thajme e pastaj ta mbushim, we te mbushim dhe koken tende o kok Boz, hajd tung.

 10. Nga Tirana says:

  Avokat Ngjela vertet i papare!! E kamndjekur ditet e fundit si bjen fjala ne toke.

 11. Albana says:

  Po I vjen fundi djallit shpresoj djalli qe u fut si tek e majta dhe tek e djathta, djallit qe erdhi qysh ne 1945, populli te distancohet nga keto bisha. Respekte avokat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *